Změny u sociálních dávek od 1. července 2022 – příspěvek na bydlení, rodičovská, hmotná nouze

Ministerstvo práce a sociální věcí, připravilo návrh změny zákona (zákona o státní sociální podpoře a zákona o pomoci ve hmotné nouzi), kterým by se od 1. července 2022, měly změnit podmínky, pro nárok na některé sociální dávky (především se jedná příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, a dávky hmotné nouze).

Všechny navrhované změny u sociálních dávek, které by mohly začít platit od července 2022, je možné najít zde.

Změny sociální dávky: Co se změní od 1. července 2022?

Navrhované změny, se týkají především těchto sociálních dávek:

Návrh změny zákona je možné najít zde. O návrhu zákona, by nyní měla rozhodovat vláda, a následně by o něm měl jednat Parlament a Senát. Pokud bude návrh schválen, pak by změny mohl začít platit již od začátku prázdnin (od 1. 7. 2022).

Zvýšení rodičovského příspěvku na 13 000 Kč a změna podmínek od července 2022

Jednou ze změn, je zvýšení u rodičovského příspěvku. Jak již dříve avizovala vláda, mělo by být umožněno rychlejší čerpání rodičovské.

Dosavadní limit 10 000 Kč měsíčně, by se od 1. 7. 2022 zvýšil na 13 000 Kč (u dvojčat je to aktuálně 15 000 Kč a došlo by ke zvýšení na 19 500 Kč).

Kromě zvýšení rodičovské, by se měla změnit i podmínka omezené docházky dítěte do školky, jeslí a podobných zařízení. Aktuálně je u dětí do 2 roků omezení, na maximální dobu ve školce/v jeslích na 92 hodin měsíčně. Nově by už žádné omezení nebylo.

Změny u dávek pomoci ve hmotné nouze od července 2022

Některé změny v návrhu zákona, se týkají i dávek pomoci ve hmotné nouzi. Nově by za osobu ve hmotné nouzi, mohla být považována i osoba, která je postižena nějakou živelnou pohromou či jinou nepředvídatelnou událostí.

Změní se také způsob výpočtu částky na živobytí (od které se pak odvíjí nárok například na příspěvek na živobytí).

Týká se to hlavně důchodců (příjemců dávek důchodového pojištění). Těm by se nově z důchodu započítávalo jako příjem, pouze 70% (podobně, jako se u zaměstnanců počítá jako příjem, je 70% z výplaty).

Mění se i další věcí, ohledně posuzování příjmů a majetkové či sociální situace, u žadatelů o dávky hmotné nouze. Výsledkem těchto změn by mohlo být to, že na dávky pomoci ve hmotné nouzi, by od července 2022, mohlo dosáhnout více žadatelů (bude se to týkat především důchodců, ale nejenom jich).

Zjednodušení příspěvku na bydlení od července 2022

V souvislosti s aktuální situací (vysoká inflace, velké zdražení elektřiny, plynu a dalších nákladů na bydlení), se vláda pokusila již na začátku roku, ulevit domácnostem postiženým vysokými náklady na bydlení.

Během ledna 2022, došlo k mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení. Díky tomu, má v roce 2022, nárok na příspěvek na bydlení podstatně více domácností. A mohou dostat i podstatně vyšší částku než dříve.

Ukazuje se ale, že počet domácností, které si nově požádaly o přídavky na bydlení, je poměrně malý.  Je hodně domácností, které by mohli mít nárok na příspěvek na bydlení, ale nepožádají si o něj, protože je odrazuje složitost celého procesu.

Vyřízení žádosti o příspěvek na bydlení by chtěla vláda zjednodušit, a to je cílem i navrhované novely zákona. Ta přináší několik změn.

Nově by u žádosti o příspěvek na bydlení, u nájemních bytů, nemusel být požadován podrobný rozpis nákladů.

Další změnou, je možnost stanovení normativních nákladů na bydlení i na základě průměrného zvýšení ceny energií (elektřina, plyn, apod.), což by vládě dávalo větší flexibilitu, reagovat u příspěvku na bydlení na zdražování.

V návrhu jsou i další změny, které by mohly zjednodušit proces vyřízení příspěvku.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 30 000 Kč ihned, do 10 minut na účet (i bez zaměstnání). Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka ihned bez registračního poplatku 1 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Změny u sociálních dávek od 1. července 2022 – příspěvek na bydlení, rodičovská, hmotná nouze

Diskuse: 2
 • Custom avatar Jiří Zahrádka

  Dobrý den jenom bych se chtěl zeptat na odchod do předčasného důchodu. Nebo mě bude příští rok 60let. A taky nejsem na tom zdravotně nejlépe. A 60letech bohužel už nikde nevezmou. Jaký by měl výhody a nevýhody jestli se mě to jako fizické osobě vyplatilo a o kolik bych přišel něžných měl ten důchodový věk tak zvané 65let.
  Moc děkuji za odpověď
  Jiří Zahrádka

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...