Výpočet podpory v nezaměstnanosti – kdo má nárok na podporu od Úřadu práce?

V naší online kalkulačce pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, si můžete spočítat, kolik by byla vaše podpora, pokud byste v roce 2018 přišli o práci. Aktualizovaný výpočet vám pomůže zjistit, na jak velkou podporu máte od 1. 1. 2018 nárok, a jak dlouho byste ji měli dostávat. V doprovodném textu se podíváme, jak je to s podmínkami pro nárok na podporu, a se vším co souvisí s nezaměstnaností.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024

Od začátku roku 2024, se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti a maximální podpora při rekvalifikaci.

Od 1. 1. 2024, se mění i některé podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Dochází ke zpřísnění podmínek, bude nutná delší minimální odpracovaná doba (při opakované žádosti o podporu). Odstupné už nebude mít vliv na výplatu podpory.

Aktuální kalkulačku podpory v nezaměstnanosti v roce 2024 najdete zde.

Na podporu, mohou mít nárok i OSVČ, po skončení nebo přerušení podnikání – viz. Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ v roce 2024.

Výpočet výše podpory pro nezaměstnané

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Kdo má nárok na podporu 2018?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti mají především zaměstnanci, kteří přijdou o zaměstnání. Nárok na podporu mají ale i OSVČ, kteří přeruší nebo ukončení samostatně výdělečnou činnost (podnikání). Nebo i ženy po skončení rodičovské apod.

Základní podmínkou pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je to, že v posledních dvou letech (posledních 24 měsíců) jste pracovali nejméně 12 měsíců. Resp. zohledňuje se to, zda jste byli účastníkem důchodového pojištění):

  • U zaměstnanců se to týká těch zaměstnanců, kterým se z výplaty strhává sociální (důchodové pojištění)
  • U OSVČ je podmínkou že si OSVČ hradí sociální pojištění
  • Při práci na DPP nebo DPČ záleží na výši příjmu (při nižším příjmu není povinnost platit sociální pojištění, nárok na podporu by nevznikal)
  • U žen po rodičovské (neměly příjem, neplatily sociální pojištění), se jim doba, kdy byli doma s dítětem, započítá jako tzv. „náhradní doba“ důchodového pojištění, nárok tedy mají

Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká třeba studentům po ukončení studia. Za studenty nikdo neplatí sociální pojištění. Nárok na podporu jim tedy nemůže vzniknout. Student po skončení studia může mít na podporu nárok pouze v případě, že by během studia pracoval.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti také nemá zaměstnanec, který byl v posledních 6 měsících propuštěn ze zaměstnání kvůli hrubému porušení právních předpisů.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti od 1. 1. 2018

To, kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2018, se odvíjí především od toho, jaká byla vaše průměrná čistá mzda v posledním zaměstnání. Dále pak také záleží i na tom, jak byl pracovní poměr ukončen.

Základní výše podpory v nezaměstnanosti:

  • 65% z průměrné čisté mzdy za první dva měsíce (1 a 2 měsíc)
  • 50% z průměrné čisté mzdy za druhé dva měsíce (3 a 4 měsíc)
  • 45% z průměrné čisté mzdy za další (5 až popř. 11 měsíc)

Výše uvedené rozložení se týká případů, kdy bylo zaměstnání ukončeno výpovědí ze strany zaměstnavatele, nebo výpovědí zaměstnance na základě některého z tzv. „vážných důvodů“. Pokud je ale zaměstnání ukončeno výpovědí ze strany zaměstnance nebo dohodou bez uvedení vážného důvodu, pak je výše podpory po celou dobu jen 45%.

Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2018?

Podpora v nezaměstnanosti sice vychází z vaší průměrné mzdy, je zde ale zároveň určeno omezení pro maximální výši. Bez ohledu na to, kolik jste dostávali v posledním zaměstnání, vaše podpora nikdy nemůže být vyšší než:

  • Maximální podpora v nezaměstnanosti 2018 = 16 682 Kč
  • Maximální podpora při rekvalifikaci 2018 = 18 695 Kč

Nárok na podporu v nezaměstnanosti ve zkušební době

Pokud je ukončeno zaměstnání ve zkušební době, neznamená to nutně, že byste neměli nárok na podporu. Rozhoduje především to, jestli je splněna podmínka minimální doby zaměstnání (účasti na důchodovém pojištění), v délce 12 měsíců za poslední dva roky.

Také zde ale hraje roli, jestli jste před zaměstnáním (kde skončíte ve zkušební době) byli nezaměstnaní a dostávali podporu.

Funguje to totiž tak, že pokud dostáváte podporu, pak chvíli pracujete, pak jste opět nezaměstnaní a jdete si na Úřad práce znovu žádat o podporu, pak na ni máte nárok jen v případě, že jste pracovali nejméně 3 měsíce. Pokud byste pracovali méně než 3 měsíce, pak máte nárok jen na zbytek „staré“ podpory.

Tedy, pokud byste 3 měsíce dostávali podporu, pak dva měsíce pracovali, tak byste měli nárok jen na zbytek předchozí podpory. Při věku do 50 roků byste tedy podporu dostávali jen 2 měsíce.

Jak dlouhou budu dostávat podporu v nezaměstnanosti

Doba, po kterou je vyplácena podpora, zohledňuje věk nezaměstnaného. Zde se vychází z toho, že lidé s vyšším věkem mají obvykle větší problém s nalezením nového zaměstnání. Proto tedy čím vyšší věk, tím déle dostáváte podporu:

  • 5 měsíců pokud je vám do 50 roků
  • 8 měsíců pokud je vám od 50 roků do 55 roků
  • 11 měsíců pokud je vám nad 55 roků

Kolik je podpora po skončení rodičovské dovolené?

U žen, které ukončí rodičovskou dovolenou a nenastupují zpět do původního zaměstnání, je také nárok na podporu v nezaměstnanosti. A to i přes to, že během posledních 3 roků nikde nepracovali. Doba, kdy byli na rodičovské dovolené se jim započítá, jako by pracovali (náhradní doba důchodového pojištění).

V takovém případě se podpora počítá na základě průměrné mzdy v ČR v předchozím roce. Tedy z průměrné mzdy za 1 – 3 čtvrtletí v roce 2017, což je 28 761 Kč. Po rodičovské by tak žena dostávala:

  • Za první dva měsíce 15% z průměrné mzdy v ČR = 4314,15 Kč/měsíc
  • Za druhé dva měsíce 12% z průměrné mzdy v ČR = 3451,32 Kč/měsíc
  • Zbytek doby 11% z průměrné mzdy v ČR = 3163,71 Kč/měsíc

Podpora v nezaměstnanosti 2018 a přivýdělek

V době, kdy jste vedeni na Úřadu práce a dostáváte podporu, není možný žádný přivýdělek, Tedy žádná brigáda ani nic podobného.

Pokud ale podporu nedostáváte (nemáte nárok nebo jste už vyčerpali celou dobu, na kterou jsme měli nárok), pak si můžete začít přivydělávat, i když jste nezaměstnaní na ÚP. Je omezena maximální výše příjmu na jednu polovinu minimální mzdy. To je v roce 6100 Kč (minimální mzda 2018 je 12200 Kč).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Malá půjčka před výplatou. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Výhodná půjčka bez registru. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Výpočet podpory v nezaměstnanosti – kdo má nárok na podporu od Úřadu práce?

Diskuse: 3
  • Custom avatar Antonín Rajdus

    Pracovník skončil práci na dobu určítou. 7 měsícú. Předtím byl rok zaměstnán u obce.
    Na úřadu práce mu spočítali podporu 30%. Pracovní výsledky má dobré. Proč má tak nízkou podporu. Děkuji. A.Rajdus

  • Custom avatar Renáta

    práci jsem nucena ukončit ze zdravotních důvodů,lékař mi napsal nezpůsobilá,mám nějaké jiné možnosti jak neskončit s pár korunama podpory,které mi nevystačí ani na nájem?

  • Custom avatar Jiří

    Dobrý den,
    v současné době jsem na nemocenské a bude mi přiznání invalidní důchod 3.stupně,
    musím se evidovat na úřadu práce a mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, je mi 62 let do starobního důchodu bych měl jít za jeden rok.
    Děkuji za odpověd.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...