Aby měl/a OSVČ nárok na „mateřskou“, musí si platit toto dobrovolné nemocenské pojištění.
Na této stránce najdete online kalkulačku pro výpočet výše „mateřské“ (přesněji PPM, tedy peněžitá pomoc v mateřství) pro OSVČ. Snadno si tak můžete spočítat, na jak vysoké dávky můžete mít, jako OSVČ nárok, během mateřské dovolené. V doprovodném článku se pak také podíváme na to, čím se liší podmínky PPM pro OSVČ od těch, které platí pro zaměstnance, a na co je potřeba si dávat pozor.
Od 1. 1. 2024, se mění podmínky pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvyšují se redukční hranice). Maximální mateřská, může být až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní).
V roce 2024, by se také měla zvyšovat i rodičovská (rodičovský příspěvek bude 350 000 Kč).
Spočítejte si, kolik bude mateřská od ledna 2024:
Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí těhotným ženám od 6 – 8 týdne před plánovaným termínem porodu. Při narození jednoho dítěte se PPM vyplácí 196 dní, tj. 28 týdnů. Při narození dvojčat (a vícerčat) se PPM vyplácí po dobu 259 dní (37 týdnů).
Pokud by o „mateřskou“ žádal otec dítěte, tak ten ji může získat až od začátku 7 týdne po narození dítěte. Celková doba vyplácení PPM je tak kratší, než u matky dítěte.
Během čerpání PPM není možné vykonávat zaměstnání a/nebo podnikat jako OSVČ (osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost). Resp. nesmí být vykonávána činnost, na jejímž základě je vyplácena PPM.
Po skončení PPM pak zpravidla následuje rodičovská dovolená, resp. vzniká nárok na čerpání rodičovského příspěvku. Ten je aktuálně v celkové výši 220 000 Kč, a je ho možné čerpat až do 4 roků věku dítěte. Při splnění podmínek je pak možné volit i jinou (rychlejší) variantu RP.
PPM neboli peněžitá pomoc v mateřství (lidově také „mateřská“), je finanční dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Je určena především pro ženy v období před porodem a po něm. Na PPM pak ale případně může mít nárok i otec dítěte, pokud o PPM nežádá matka, a on splňuje příslušné podmínky.
U PPM to pro OSVČ funguje trochu jinak, než u zaměstnanců v pracovním poměru. Za zaměstnance odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel. A tak většina zaměstnanců má na PPM nárok. U OSVČ tomu tak ale být nemusí. OSVČ má ze zákona povinnost platit pouze sociální a zdravotní pojištění. Placení nemocenského pojištění je dobrovolné. I díky tomu si jej platí jen minimum OSVČ.
Aby měl/a OSVČ nárok na „mateřskou“, musí si platit toto dobrovolné nemocenské pojištění. A to minimálně po dobu 270 dní v posledních dvou letech, a současně minimálně 180 dní v posledním roce před podáním žádosti o PPM.
Podívejte se na další užitečné informace:
Tak jako se výše PPM u zaměstnanců odvíjí od jejich příjmu (platu), obdobně se u OSVČ výše PPM odvíjí od toho, jak vysoké si platí nemocenské pojištění.
Minimální nemocenské pojištění je aktuálně (v roce 2017) ve výši 115 Kč. Pokud byste si ale platili pouze toto minimální pojištění, pak by u vaše „mateřská“ byla jen minimální. Při měsíční platbě 115 Kč na nemocenské pojištění by výše PPM vycházela na 116 Kč denně, tedy 3480 Kč měsíčně (za 30 dní). A to opravdu není mnoho.
OSVČ si pak pochopitelně může hradit i vyšší nemocenské pojištění, a tím pak mít i vyšší mateřskou (nebo obecněji jakékoliv nemocenské dávky). Není ale možné platit libovolně vysoké nemocenské pojištění. Maximální výše NP se odvíjí od toho, jaké příjmy OSVČ přiznává (tedy maximální výše nemocenského pojištění se stanovuje na základě posledního podaného přehledu o příjmech).
(*) měsíc = zde počítáno jako 30 kalendářních dní
Dalším „zádrhelem“ u OSVČ ve vztahu k mateřské dovolené je to, že v době, kdy OSVČ čerpá peněžitou pomoc v mateřství, nesmí osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Podobně jako zaměstnanec, který čerpá tuto dávku, nesmí vykonávat zaměstnání, na jehož základě je mu PPM vyplácena.
To v praxi znamená, že pokud má OSVČ zaměstnance, kteří za něj po dobu čerpání PPM vykonávají jeho podnikatelskou činnost, pak je vše v pořádku. Pokud ne, tak v době pobírání „mateřské“ nesmí OSVČ osobně vykonávat své podnikání.
SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Sms půjčka ihned na bankovním účtě. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka na exekuci bez zástavy. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.