Výpočet: Kolik je ošetřovné na dítě pro zaměstnace (kalkulačka)

V případě, že vám onemocní dítě a vy s ním potřebujete zůstat doma, tak máte nárok na ošetřovné. To, podobně jako nemocenské dávky během pracovní neschopnosti, slouží jako kompenzace mzdy. Na ošetřovné máte nárok nejenom, pokud onemocní dítě, ale i pokud se staráte o jiného člena rodiny. Na ošetřovné je nárok i v případě, že je dítě zdravé – například z důvodů karantény, nebo pokud je uzavřena škola, či školka, kterou dítě běžně navštěvuje. To se ale týká pouze dětí do 10-ti roků.

Kolik je ošetřovné v roce 2024

V roce 2024, platí pouze standardní podmínky, pro nárok na ošetřovné. Nejsou žádné speciální výjimky, zvýšení nebo prodloužení.

Během OČR je nárok na standardních 60%, a pouze po dobu 9 kalendářních dní (16 dní pro samoživitele/samoživitelky).

Změny se plánují až od 1. 1. 2025, kdy bude nárok na ošetřovné i pro OSVČ, a pro DPP a DPČ.

Aktuální Kalkulačka OČR 2024 – ošetřovné na dítě

Výpočet výše ošetřovného v roce 2020

Následující kalkulačka vám umožní provést výpočet, kolik byste dostali jako ošetřovné, pokud byste měli nemocné dítě (nebo pečovali o jiného člena rodiny). Pro výpočet výše ošetřovného zadejte svoji průměrnou hrubou mzdu a počet dní.

Kalkulačka ošetřovné 2020
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní v pracovní neschopnosti při ošetřování člena rodiny.
Na ošetřovné je nárok maximálně za 9 dní, pro samoživitelku/samoživitele pak maximálně 16 kalendářních dní.
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. prměrná hrubá mzda za poslednáích 12 měsíců)
Výpočet

Ošetřovné (OČR) během epidemie koronaviru 2020

POZOR: Informace v tomto článku, a tato kalkulačka popisují běžné podmínky pro ošetřovné. Během epidemie kornaviru platí odlišné podmínky. Došlo k různým změnám:

Kolik je ošetřovné v roce 2020

Výše ošetřovného je stanovena na 60% z redukovaného vyměřovacího základu.

Pro výpočet výše ošetřovného se vychází z hrubé mzdy. Rozhodným obdobím pro výpočet výše nemocenských dávek (kam spadá ošetřovné, nemocenská nebo peněžitá pomoc v mateřství, či otcovská), je posledních 12 kalendářních měsíců. Výpočet se provádí na základě příjmu v aktuálním zaměstnání.

Příklad – výpočet ošetřovné 2020

Příklad:  Pan Dvořák má v zaměstnání průměrnou hrubou mzdu 37 500 Kč. Panu Dvořákovi onemocní dítě a on s ním zůstane doma na OČR:

  • Denní vyměřovací základ by se spočítal jako (12 * 37 500)/365 = 1 232,87 Kč (*)

(*) Přesný postup výpočtu denního vyměřovacího základu je trochu složitější. Počítají se celkové příjmy v celém rozhodném období, které se dělí počtem kalendářních dní. Některé dny mou patřit mezi vyloučené – třeba doba v pracovní neschopnosti. Pokud poslední zaměstnání trvá kratší dobu než 12 měsíců, nebo třeba kratší dobu než jeden měsíc, pak se postup určení denního vyměřovacího základu také mění. Výpočet z průměrné hrubé mzdy je tedy jen orientační, od skutečného denního vyměřovacího základu by se ale lišil jen o jednotky Kč (nebo nízké desítky Kč)

Vypočítaný denní vyměřovací základ se redukuje (dochází jeho snížení). Pro rok 2020 platí tyto 3 redukční hranice:

  • Do 1 162 Kč se započítává ve výši 90 %
  • nad 1 162 Kč do 1 742 Kč redukce na 60 %
  • nad 1 742 Kč do 3 484 Kč redukce na 30 %
  • nad 3 484 Kč se nezohledňuje

V našem příkladu, u pana Dvořáka by to bylo takto:

  • Denní vyměřovací základ = 1 232,87 Kč
  • do 1 162 Kč se započítává ve výši 90 % = 1045,8 Kč
  • z částky nad 1162 Kč se započítá 60% = tedy 60% ze 70,87 = 45,52 Kč
  • celkový redukovaný vyměřovací základ bude 1088,32 Kč

Ošetřovné je pak 60% z tohoto redukovaného vyměřovacího základu za každý kalendářní den:

  • za jeden kalendářní den p. Dvořák dostane 653 Kč
  • Pokud by byl doma s nemocným dítětem 9 dní, pak by dostal 5878 Kč

Kdo má nárok na ošetřovné v roce 2020

Na ošetřovné máte nárok v několika různých případech:

  • Nárok je pokud pečujete o nemocné dítě, nebo jiného člena rodiny, který vyžaduje nezbytně nutně péči jiné dospělé osoby (o tom, zda dítě nebo jiná osoba potřebuje péči, rozhoduje ošetřující lékař)
  • Nárok je, i pokud se staráte o zdravé dítě do 10 roků, které nemůže navštěvovat školu nebo školku (či jiné obdobné zařízení) z důvodu uzavření příslušného zařízení třeba pro nějakou poruchu, havárii, epidemii, nebo z jiného obdobného důvodu. V tomto případě je ale možné čerpat ošetřovné pouze na dítě do 10 roků
  • Na ošetřovné má nárok i osoba, která pečuje o ženu, která porodila dítě a jejíž poporodní stav vyžaduje péči jiné osoby

Délka doby na ošetřovném

Ošetřovné je pouze krátkodobá záležitost. Na rozdíl třeba od nemocenských dávek, které můžete dostávat třeba i několik měsíců, ošetřovné dostáváte jenom několik dní:

  • Délka ošetřovného je 9 kalendářních dní
  • Délka ošetřovného je 16 kalendářních dní – pokud je na ošetřovném matka samoživitelka, nebo otec samoživitel, který má alespoň jedno dítě do 16 roků, které neukončilo povinnou školní docházku

Kromě toho existuje i dlouhodobé ošetřovné – zde se ale jedná o jinou dávku, která má odlišné podmínky.

Ošetřovné pro živnostníky (OSVČ)

Na ošetřovné mají nárok převážně jenom zaměstnanci. I když si živnostník (OSVČ) bude hradit nemocenské pojištění (jehož placení je dobrovolné), a bude tak mít nárok na nemocenské dávky (pokud by o sám byl nemocný a v pracovní neschopnosti), na ošetřovné mu nárok nevznikne. OSVČ tedy nemají nárok na ošetřovné.

Podobné je to třeba i u nezaměstnaných, nebo lidí, kteří pracují pouze na dohodu o provedení práce. Ani v takovém případě nevzniká nárok na ošetřovné.

Stejně tak není nárok na ošetřovné, po skončení zaměstnání. Zatímco třeba nemocenskou můžete dostat i po skončení zaměstnání (pokud onemocníte do 7 dnů od skončení posledního zaměstnání, tedy ještě v ochranné době), na ošetřovné vám za takových podmínek nárok nevznikne

Dlouhodobé ošetřovné

Dlouhodobé ošetřovné je jiná dávka. U ní je možnost dostávat podporu až 90 dní. Má ale odlišné podmínky. Mezi ně paří třeba to, že u ošetřované osoby muselo dojít k závažnému zhoršení zdravotního stavu, který vyžadoval hospitalizaci v nemocnici alespoň po dobu 7 dní. A současně musí být předpoklad, že daná osoba po propuštění z nemocnice bude potřebovat celodenní péči nejméně po dobu 30 dní. Jsou zde ale i další podmínky.

Žádost o ošetřovné

Žádost o ošetřovné, podobně jako u klasické neschopenky vystavuje ošetřující lékař. Stejně jako u neschopenky se vy sami tedy v zásadě nemusíte o nic starat. Podobně, jako nemocenské dávky, je i ošetřovné vypláceno v následujícím měsíci.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka ihned bez doložení o příjmu s nízkým úrokem. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Jak rychle sehnat peníze. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Výpočet: Kolik je ošetřovné na dítě pro zaměstnace (kalkulačka)

Diskuse: 4
  • Custom avatar luboš

    Dobrý den,
    chci se zeptat, jestli mám nárok na současné ošetřovné 80%, když dcera chodí do školy do německa, která je taky uzavřená.já pracuji v čr.děkuji

  • Custom avatar jarmila.hruba@mlp.cz

    Dobrý den,

    mám těžce nemocného manžela, má CHOPN 4. stupně a je 24 hodin připojen na kyslíku. Potřebovala bych dlouhodobé ošetřovné. Je nutné, aby musel nejdříve do nemocnice, nyní v době koronaviru bych ho do nemocnice nerada dávala, mohu se o něho postarat doma.

    Existuje v tomto případě nějaká vyjímka. Jeho ošetřující lékařka by dlouhodobé ošetřovné rozhodně doporučila.

    Děkuji za odpověd.

    Jarmila Hrubá

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Miroslava: Dobrý den mám maminku 70 let po mrtvici,operaci kyčle její stav není dobrý a p...
  • BRANISLAV REMIAR: Rychlá a legitimní půjčka: BRANISLAV.REMIAR01@GMAIL.COM. Dále Vás budeme infor...
  • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...