Výpočet exekuce ze mzdy od ledna 2024 – kolik peněz vám může exekutor zabavit?

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane při exekuci ze mzdy. Pokud máte nějaké dluhy nebo pohledávky, a hrozí vám exekuce, můžete se podívat, jak to by to vypadalo při exekučních srážkách ze mzdy. Nemusíte se bát, že by vám nezůstala ani koruna. Ze zákona vám musí zůstat základní nezabavitelná částka, a podle typu pohledávky, pak i další peníze. Kolik přesně – to si můžete sami vypočítat.

Kolik je exekuce ze mzdy v roce 2024?

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Exekuce ze mzdy 2024 – kolik vám může exekutor zabavit?

Podle údajů České exekutorské komory bylo jen za poslední rok nařízeno téměř jeden milión exekucí. Mnoho lidí se kvůli nezaplaceným účtům, opožděným splátkám za půjčky a úvěry, nebo i z jiných důvodů dostává do velkých problémů.

Jedním z nejčastějších způsobů, jak soudy a exekutoři vymáhají peníze, je právě exekuce ze mzdy. Pokud je dlužník zaměstnaný s pravidelným příjmem, jsou exekuční srážky ze mzdy jeden z nejspolehlivějších způsobů, jak může exekutor vymáhat peníze.

Pro dlužníka – zaměstnance – to ale v praxi znamená poměrně velkou zátěž. I když podle zákona musí zůstat minimálně základní nezabavitelná částka, i tak se při exekuci na plat jedná o podstatné snížení příjmu.

Nezabavitelné minimum při exekuci na mzdu 2024

To, kolik vám musí zůstat při exekuci, určuje příslušný zákon a další související právní předpisy. Základní nezabavitelná částka se stanovuje na základě toho, jaké je životní minimum jednotlivce (aktuálně v roce 2044 je to 4 860 Kč) a na základě toho, jaké jsou normativní náklady na bydlení (aktuálně v roce 2024 je to částka 14 197 Kč).

Nezabavitelná částka pro jednotlivce je tedy stanovena jako dvě třetiny ze součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení – tedy 12 704,67 Kč. To ale není vše. Pokud máte nějaké děti nebo manželku, je nezabavitelná částka vyšší. Za každé dítě i za manželku se nezabavitelná částka zvyšuje o dalších 3 176,17 Kč.

Takže pokud byste měli dvě děti a manželku, celková nezabavitelná částka by byla 12 704,67 Kč + 3 176,17 Kč + 3 176,17 Kč + 3 176,17 Kč = 22 234 Kč.

Kolik vám může exekutor zabavit ze mzdy

Postup pro provádění srážky ze mzdy z důvodu exekuce je následující:

 • Exekuce se provádí z čisté mzdy, do které jsou zahrnuty všechny náhrady související s platem (tedy z hrubé mzdy se odečte sociální a zdravotní pojištění a daně, zohlední se případné daňové slevy apod.)
 • Do výpočtu exekuce se započítávají i příjmy jako jsou třeba prémie nebo odměny nebo třeba i odstupné
 • Některé příjmy – typicky třeba cestovní náhrady se ale do výpočtu exekuce nezapočítávají
 • Do exekuce se zahrnují i příjmy poskytované jako náhrada mzdy – tedy třeba nemocenská nebo peněžitá pomoc v mateřství aj.

Od čisté mzdy se pak odvíjí další postup výpočtu:

 • Nejprve se od čisté mzdy odečte základní nezabavitelná částka
 • Zbytek se rozdělí na třetiny (pokud je zbytek vyšší než 28 586 Kč, pak se na třetiny dělí jen 28 586 Kč a vše nad tuto částku se automaticky zabaví na úhradu exekuce)
 • První třetinu ze zbytku dostává zaměstnanec (ta se nezabavuje a vyplácí se společně s nezabavitelnou částkou)
 • Druhá třetina se použije na úhradu přednostních pohledávek (například dlužné výživné), pokud nejsou žádné přednostní pohledávky, pak tato třetina připadne také zaměstnanci
 • Poslední třetina se používá na úhradu nepřednostních pohledávek

Na úhradu pohledávek (exekucí) se tedy používá druhá a třetí třetina ze zbytku mzdy a případně vše nad 28 586 Kč (po odečtení nezabavitelní částky).

Exekuce na sociální dávky nebo na důchod

Podobně se postupuje, i když je nařízena exekuce na jiné typy příjmů. Pokud se například jedná o důchodce, který pobírá starobní nebo invalidní důchodu, postupuje se při stanovení exekuce na důchod úplně stejně jako při exekuci na mzdu.

Obdobně se postupuje i v případě některých sociálních dávek. Exekuční srážky je možné provádět u těch sociálních dávek, které jsou vypláceny opakovaně, jedná se především o tyto sociální dávky:

 • rodičovský příspěvek
 • přídavky na dítě
 • dávky hmotné nouze – ale pouze v případě, je-li vymáhán přeplatek dávek hmotné nouze
 • dávky sociální péče – ale pouze v případě, je-li vymáhán přeplatek dávek hmotné nouze

Jiné dávky není možné exekučně vymáhat – týká se to především:

 • sociální dávky vyplácené osobám ve hmotné nouzi jako příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení (exekuce je možná jen pokud se jedná o vymáhání přeplatku této dávky)
 • příspěvek na bydlení
 • příspěvek na péči
 • jednorázové sociální dávky vyplácené osobám ve hmotné nouzi

U exekuce  na sociální dávky se pro stanovení nezabavitelné částky a toho, kolik exekutor může zabavit postupuje stejně jako při provádění srážek z platu.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky od soukromých osob na směnku. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Krátkodobé půjčky pro nezaměstnané do 5000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Výpočet exekuce ze mzdy od ledna 2024 – kolik peněz vám může exekutor zabavit?

Diskuse: 11
 • najmonova

  jak je mozny když tolik let si byv.zet jen dela ze soudu legrac,jsem nedavno vdova,nemohu jim dat jako dřív,zamestnava se když tak u technických,kde ma pak par dni volno a jezdi v pivnici,taktez jeho nynejsi manželka,y detem za 5,5let ani jednou cele ,tak mu ekzekutor dvakrát 10 kc.to donesl nedavno detem vnučce bude 15let,vnukoj je 8.5,nemohou na vylety a vse jak ostatní deti,pracuje ted u technických,bere si volno s nynejsi manželkou pracuji na cerno v pivnici rozvoz pici,ona ji i vyráběla,chytla ho policie za rychlou jizdu,musi byt zaznami na cernou praci by prisli,jen chtit,detem nedaval od mala nic vse prosazel,tolik tisíc dluzi a nic se nedeje,vnucka chtěla na kadernici a jak?mela vyznamenani a ted prestala mit o uceni zajem a hrozne se horsi,proc trpi deti?jini se stroji mají vse,ji kolikrat pošklebky ze nemá co oni.jak uz z nej dostat peníze detem?to ještě podvodem dal na nas půjčku do 2026 skoro 1500kc.mesicne,mi u toho nebyli,rekl ze dcera prijde o deti,pani co nafalsovili podpisy v Raifce zemrela,ja jsem ve star.duch.vdova hruza.,udela uz někdo v tom poradek za tolik tisíc by někdo sedel az by byl cerny.Prosim co delat?dekuji

 • Custom avatar dominik

  dobry den mam dotaz prosim mam od kamarada udelany ucet na kterej mi chodi vyplata a ptam se zda exekutor ma narok bloknout od myho kamose ucet kdyz mi tam chodi me penize na jeho ucet ma narok na to nato ?, prosim o rychlou odpoved dekuji

 • Custom avatar ladislav

  Dobrý den,
  mám zaměstnance, který má více exekucí, jednu přednostní a další dvě (zatím ) nepřednostní, chtěl jsem se zeptat jestli se posílají částky rovnoměrně na obě exekuce nepřednostní z té třetí třetiny nebo se posílá na tu první, která dle data dorazila jako první a druhá si musí tzv, stoupnout do fronty.

  Děkuji za odpověď
  Ladislav štěpina

 • Custom avatar ivan

  Dobry den ,zajimalo by mě zda mi exekutor muze naridit exekuci i na pripadny přivídelek k mému plnemu invalidnimu duchodu i za cenu toho ze mam exekuci na svuj duchod

 • Miroslav Kamenec

  Dobrý den ,chtěl bych se zeptat.
  Mám dluh na sociálnim a zdravotním celkem cca 220 000,kč
  V červenci budu mít plný důchod, když mě budou strhávat exekuční srážky až do úplného splacení. Vrátí mě důchod zpět do plného výpočtu,jakou mě stanovila Praha soc.personal.?

 • Custom avatar Jiřina

  dobrý den mám exekuci na plat nyní jsem na rodičáku ten mám 7000kč+1610kč přídavky na děti+bydlení 6790kč celkem ze sociálky beru 15400kč + alimenty na syna 2500kč mám 3 děti a exekuce je nepřednostní kolik my bude ex brát? Děkuji

 • Milan

  No celkově nic moc a pro lidi, kteří se dostali do problému SAMI ať svou liknavostí na vše co jim život přinesl nebo jim to zavinili jiní.
  Je to demotivující a vše spěje aby šli ti lidé na ulici a současně si zajišťovali obživu a vše nelegálním postupem – krádežemi a pod.
  Také na tom všem opět vydělávají grázlové, kteří jim v konečné fázi nezaplatí za práci v hotovosti.
  Dále je problé pokud malé částce si exekutor (novodobý lupič v saku a drahém voze) napočítá tak zvaných poplatek ve váši 8.000,- Kč za pohledávku minimální.
  No je to děs – to vše žene ty lidi aby na té ulici zůstali a smrděli v tramvajích a frekventovaných místek vhodných pro jejich působení.

 • Custom avatar Tyrkysová

  Dobrý den,
  po 10 letech jsem zažádala o zvýšení alimentů. Soud rozhodl, že zvýšení bude od září 2014, kdy syn přešel na střední školu.
  Žádost, ale byla podána v dubnu 2014.
  Je to v pořádku, že nebyly alimenty navýšeny ode dne zažádání, pokud jsem žádala navíc 3 roky zpětně?
  3 roky zpětně neuznali z důvodu, že jsem si měla zažádat dříve.
  Ano moje chyba, ale otec neposílá synovy od jeho 4 let žádné dárky ani nic k Vánocům a na víkendy si ho také nebere.
  Navíc podniká a uvádí příjem 30tis., i když obrat na daňovém přiznání je 12mil.
  Poradíte mi, jestli mám nějakou šanci u odvolacího soudu, aby otec doplatil alespoň od doby zažádání o zvýšení alimentů?
  Jedná se o 4 měsíce, které nebyly v rozsudku započítány.
  Děkuji.
  Tyrkysová

 • Custom avatar DARINA

  Exkutor mě stahuje z výplaty určenou částku , a zrovna mě zablokoval konto. Kde teť mě bude chodit výplata od zaměstnavatele ? Můžse si to dovolit , když jsem bez prostředků
  na živobití ?

 • Custom avatar lesin

  dobrý den,prosim vás rád bych věděl s kolika penězy mohu počítat když mám exekuci na plat a tet marodim….tedy kolik bych měl dostat marodky…když jsem na nemocenské…děkuji lesin

 • Custom avatar iren

  dobry den jakou častku my budou sražet se mzdy 9600kč

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...