Vdovský a vdovecký důchod 2024 – online kalkulátor

Smrt blízké osoby je složitá a těžká životní situace. Pamatují na to mimo jiné i zákony, díky kterým má vdova nebo vdovec možnost získat důchod, který vyrovná alespoň z malé části změnu finanční situace, která je se smrtí blízké osoby spojena. Na této stránce jsme pro vás připravili online kalkulátor, s jehož pomocí si můžete spočítat, na jakou výši vdovského nebo vdoveckého důchodu můžete mít nárok, pokud vám zemře manžel nebo manželka.

Zvýšení důchodů v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.

Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.

V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.

Online výpočet 2024 – kalkulátor vdovského a vdoveckého důchodu

Kalkulačka vdovský a vdovecký důchod 2024
Výše důchodu zemřelého

Výše důchodu vdovy/vdovce

Výši důchodu vdovy nebo vdovce zadávejte pouze v případě, že v současnosti pobíráte starobní nebo invalidní důchod.
Výpočet

Kdo má nárok na vdovský (vdovecký) důchod

Na úvod je nutno říci, že nárok na tento důchod má jen manžel nebo manželka. Při smrti jiné blízké osoby (pokud by se jednalo třeba o druha nebo družku) nárok nevzniká (jiná situace je při smrti některého z rodičů kdy vzniká nárok na sirotčí důchod).

Nárok na tento důchod ale nevzniká automaticky, ale pouze pokud je splněna některá z níže uvedených podmínek (stačí, když je splněna jedna z nich):

  • Jednalo se o smrt v důsledku pracovního úrazu
  • Zemřelý pobíral starobní důchod (nebo splňoval podmínky nároku na starobní důchod)
  • Zemřelý pobíral invalidní důchod (nebo splňoval podmínky pro nárok na invalidní důchod)

Jak dlouho se pobírá vdovský nebo vdovecký důchod?

Vdovský nebo vdovecký důchod se běžně vyplácí po dobu jednoho roku od smrti manžela nebo manželky. Neplatí to ale vždy, a ve všech případech. V některých situacích má pozůstalý nárok na důchod po delší dobu. Platí to především tehdy když:

  • Pozůstalá osoba pečuje o nezaopatřené dítě
  • Pozůstalá osoba pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby (II – IV stupeň závislosti)
  • Pozůstalá osoba pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelé manželky, jenž je závislý na péči jiné osoby (II – IV stupeň závislosti)
  • Pozůstalý je invalidní (III. stupeň)
  • Pozůstalý dosáhl věku, který je alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk

Pokud je nárok na delší dobu pobírání vdovského nebo vdoveckého důchodu, nárok trvá, dokud je platný důvod pro delší dobu nároku. Stejně tak, pokud pozůstalý pobírá vdovský nebo vdovecký důchod pouze jeden rok, a v budoucnu vznikne situace, kdy by měl nárok na delší dobu pobírání důchodu (třeba z důvodu vzniku vlastní invalidity), je možné o důchod žádat i později a dojde k obnovení jeho výplaty.

Kolik je vdovský nebo vdovecký důchod v roce 2024?

I na vdovské a vdovecké důchody se vztahuje zvýšení důchodů (valorizace), která platí od 1. 1. 2024. Více informací ke zvýšení důchodů najdete v samostatném článku: Zvýšení důchodů od 1. 1. 2024.

Pro stanovení výše důchodu po zemřelé manželce nebo manželu je rozhodující to, v jaké výši pobíral starobní nebo invalidní důchod.  Výše důchodu se skládá ze dvou částí:

  • První část vdovského nebo vdoveckého důchodu zahrnuje základní výměru, což je od 1. 1. 2024 částka 4400 Kč
  • Druhá část důchodu je 50% z procentní výměry invalidního nebo starobního důchodu zemřelého

Kolik peněz dostane vdova nebo vdovec

To, kolik skutečně vdova nebo vdovec dostane peněz, ale není příliš jednoduché. Pokud má totiž vdova nebo vdovec nárok na jiný důchod (starobní nebo invalidní), pak je stanovení výše trochu komplikovanější.

Pokud již pobíráte nějaký typ důchodu, pak vám vdovský nebo vdovecký důchod není vyplácen v plné výši, ale pouze jeho část. Obecně platí, že v takovém případě se vyplácí pouze jedna polovina (50%) z procentní výměry jiného důchodu. Reálné zvýšení důchodu je tedy podstatně nižší. Často to může být i jen jeden nebo dva tisíce korun.

Nejlépe si to vysvětlíme na konkrétních příkladech:

Příklad číslo jedna – vdovský důchod v roce 2024

Pan Novák zemřel v roce 2024 a jeho manželka bude žádat o přiznání vdovského důchodu. Pan Novák byl v důchodu a v době své smrti byl jeho měsíční důchod ve výši 20500 Kč. Paní Nováková je také již v důchodu a v současné době je její měsíční důchod ve výši pouze 11500 Kč. Na jaký vdovský důchod by tedy měla nárok?

  • Plný vdovský důchod po panu Novákovi by byl 12 450 Kč
  • Protože je tento vdovský důchod vyšší než starobní důchod paní Novákové, bude pobírat celý vdovský důchod
  • A dále má nárok na jednu polovinu z procentní výměry svého starobního důchodu (procentní výměra jejího důchodu je 7100 Kč), což bude 3550 Kč
  • Celkem tedy bude po smrti pana Nováka brát důchod ve výši 16 000 Kč

Příklad číslo dva – vdovecký důchod v roce 2024

Paní Dvořáková zemřela v roce 2024 a její manžel bude žádat o vdovecký důchod. Pan Dvořák je také ve starobním důchodu a jeho měsíční důchod je ve výši 20 500 Kč. Měsíční důchod paní Dvořákové byl v době jejího úmrtí ve výši 11500 Kč. Na jaký vdovecký důchod bude mít nárok pan Dvořák?

  • Plný vdovecký důchod po paní Dvořákové by byl 7950 Kč
  • Tento vdovecký důchod je nižší než starobní důchod p. Dvořáka, bude tedy i nadále pobírat svůj starobní důchod
  • A dále bude mít nárok na jednu polovinu z procentní výměry vdoveckého důchodu (procentní výměra vdoveckého důchodu je 3550 Kč), což bude 1775 Kč
  • Celkem tedy bude po smrti paní Dvořákové brát důchod ve výši 22 275 Kč

Kdy vzniká a zaniká nárok na důchod?

Pozor na to, že pokud vám zemře manžel nebo manželka, o důchod musíte požádat. Česká správa sociální zabezpečení vám ho sama od sebe vyplácet nebude. Je nutné podat žádost a předložit všechny potřebné dokumenty.

Pozor také na to, že pokud by ten, kdo pobírá vdovský nebo vdovecký důchod, znovu uzavřel manželství, nárok na důchod mu novám sňatkem zanikne. Jinak ale nárok na důchod trvá po celou dobu, co jsou splněny podmínky – viz výše.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Kreditní karta bez příjmu. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčky bez registru ihned do 15000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Vdovský a vdovecký důchod 2024 – online kalkulátor

Diskuse: 5
  • Custom avatar Jana

    Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat ohledně vdovského důchodu.Můj manžel zemřel v roce 2000 a byl ročník 1965.Mě bude příští rok 45 jsem ročník 1970.Můj syn bude ještě sdudovat jeden rok a pak ukončí studium.Zůstane mi vdovský důchod,nebo mi zanikne?Děkuji za odpověd..S pozdrave Jana

  • Custom avatar Ludmila Trojanová

    Dobrý den,

    manžel zemřel 11. 12. 2013.

    1 rok jsem pobírala vdovský důchod.

    Narodila jsem se 11. 6. 1958.

    Mám ještě nárok na vrácení vdovského důchodu?

    Předem děkuji za odpověď

  • Custom avatar Petr Kučera

    Jaký bude brát žena vdovský důchod po svém manželovi, který byl v důchodu a bral 14500,- Kč. Jeho žena je o 18 let mladší a v době jeho smrti nebyla ještě v důchodu a má ze zaměstnání čistý příjem 15500,- Kč.

  • Jindřiška

    Prosím o sdělení, které doklady jsou třeba k žádosti o vdovský důchod, jestliže maminka je starobní důchodkyně a tatínek byl také starobní důchodce. Děkuji Barochová

  • Mária

    Je smutné, že čím dříve žena ovdoví, musí po smrti manžela obracet každou korunu.
    Ani po dovršení věku pro odchod do starobního důchodu nedostane nic.
    Mě bylo 52, když manžel zemřel. Děti už samostatné, takže rok a dál už nic.
    Mám prodat dům, který jsme si společně postavili a 25 let v něm žili ?
    Člověk si myslí, že po padesátce už by mohl žít bez obracení každé koruny….

    Ale hlavně zdravý.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Miroslava: Dobrý den mám maminku 70 let po mrtvici,operaci kyčle její stav není dobrý a p...
  • BRANISLAV REMIAR: Rychlá a legitimní půjčka: BRANISLAV.REMIAR01@GMAIL.COM. Dále Vás budeme infor...
  • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...