Valorizace důchodů – jak se zvýší důchody?

V dubnu 2014 schválila vláda vedená premiérem Bohuslavem Sobotkou navýšení důchodů od 1. 1. 2015. Zatímco v lednu 2014 se průměrný důchod zvýšil jen cca o 45 Kč (více o zvýšení důchodů v roce 2014 najdete zde), od příštího roku by měly důchody narůst o podstatně vyšší sumu. V následujícím souhrnu jsme pro vás připravili základní informace o tom, jaké jsou plány na valorizaci důchodů od začátku roku 2015.

Zvýšení důchodů v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.

Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.

V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.

Důchody se mají v roce 2015 zvýšit o 205 Kč měsíčně

Zatímco v posledních letech byl růst důchodů omezen, díky snahám ušetřit peníze a snížit schodek státního rozpočtu, od příštího roku (tedy od 1. 1. 2015) plánuje vláda návrat zpět k původní praxi pravidelného zvyšování důchodů. V roce 2015 by toto pravidelné navýšení vycházelo v průměru na cca 150 Kč. Vláda zároveň ale schválila mimořádného navýšení, které má alespoň částečně kompenzovat pomalejší růst důchodů v předchozích dvou letech (2013 a 2014).

Vládní návrh nyní ještě musí projít schválením v poslanecké sněmovně, ale tam mají vládní strany většinu, se schválením tohoto navýšení by tedy neměl být velký problém. I když už nyní zaznívají hlasy, že plánované navýšení je příliš nízké. Například předseda Rady seniorů ČR, pan Zdeněk Pernes uvádí, že částka by se měla pohybovat nejméně někde kolem 280 Kč měsíčně, aby se tím kompenzoval propad z posledních dvou let.

Zvýšení důchodů v roce 2015 bude stát 5 miliard korun

Průměrný důchod byl v ČR v lednu 2014 ve výši 10 970 Kč. Průměrné navýšení o 205 Kč by tedy znamenalo růst průměrného důchodu na částku 11 162 Kč. Vzhledem k objemu finančních prostředků, které státní rozpočet vydává na úhradu důchodů, to současně znamená, že na důchody bude muset být uvolněno o 5 miliard korun více.

Jen pro představu, například v lednu 2014 pobíralo nějaký důchod 2 860 000 obyvatel. V tomto celkovém součtu jsou zahrnuty jak starobní důchody, tak i invalidní, sirotčí, vdovské nebo vdovecké důchody. Lidí, kteří pobírali starobní důchod, je celkem 1 730 000. Při průměrném důchodu ve výši 10 970 Kč tak měsíčně stát vydá na důchody 18.978.100.000 (tedy cca 19 miliard korun), což za rok představuje přibližně 228 miliard korun.

Zvýší se platby za státní pojištěnce

Kromě samotné valorizace důchodů vláda současně rozhodla i o navýšení platby, kterou stát platí za státní pojištěnce. Tyto platby by měly vzrůst o 58 Kč měsíčně ze současných 787 Kč na 845 Kč. Tím by se měl zvýšit příjem systému veřejného zdravotního pojištění o cca 2,1 miliardy korun za rok 2015. Tyto prostředky budou použity na kompenzaci výpadku příjmů poskytovatelů lůžkové zdravotní péče z regulačních poplatků za hospitalizaci, které byly zrušeny nálezem Ústavního soudu, což přispěje ke stabilizaci hospodaření zdravotnických zařízení.

Jak se budou zvyšovat důchody v dalších letech?

Společně s rozhodnutím o jednorázovém navýšení důchodů v roce 2015 se vláda rozhodla vrátit zpět k praxi z minulých let, která byla dočasně zrušena v rámci úsporných opatření. I v následujících letech by se tak měly důchody zvyšovat pravidelně každý rok vždy o míru inflace (ta se do výpočtu zohlední celá) a dále pak o jednu třetinu růstu průměrné mzdy.  Zvýšení se týká jak starobních důchodů, tak i těch invalidních, sirotčích nebo vdoveckých a vdovských.

Jak jsou na tom důchodci jinde?

V české republice mají lidé na starobní důchod nárok ve chvíli, kdy dosáhnout potřebné doby pojištění, což je aktuálně 25 roků. Tím se Česká republika řadí mezi země, kde jsou podmínky pro odchod do důchodu poměrně příznivé. V některých jiných evropských zemích je požadována doba pojištění často i 40 roků. A ten, kdo nezíská potřebný počet let pojištění, pak nemá nárok na penzi, a je odkázán jen na sociální dávky, které jsou podstatně nižší než minimální důchod. V Nizozemí a v Belgii je dokonce minimální doba stanovena na 45 roků. To by u běžného vysokoškoláka, který studuje do 25 roků, znamenalo odchod do důchodu nejdříve v 70 letech.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčka 10000 ihned. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka 20 000 Kč – ověřené půjčky na směnku. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Valorizace důchodů – jak se zvýší důchody?

Diskuse: 8
 • Custom avatar lida trčkova

  valorizace r. 2015 se zvyší jednorazově asi o 200,nebo každy měsic v tom roce?

 • Custom avatar PAJDLA Lubomír

  DOBRÝ DEN!
  Zajímalo by mě jakým způsobem dojde k valorizaci důchodů od 1. 1. 2015. Zda zmíněných 1,8% se bude vypočítávat z procentní výměry nebo zda bude určena pevná částka + určitá část v procentech.
  Děkuji za případnou odpověď – tuto mě můžete poslat na mou emailovou adresu.

 • Custom avatar Alois Jančar

  Dobrý den, velice mě potěšilo schválení o valorizaci důchodů už od roku 2015. Né že bych měl až tak nízký důchod, ale při stálém zdražování, zvýšení důchodů potěší. Jedinné co mě vadilo a dosud vadí, když nám pracujícím důchodcům, vzal pan Kalousek oněch 15% z platu za poctivě vykonanou práci. To mě hodně naštvalo, protože když vidím, jak mladí lidé se poflakují po ulici a raději budou pobírat podporu, než aby se snažili nějakou práci si najít. Ale chtěl bych se prosím zeptat ještě na jednu věc. Pracuji u nejmenované bezpečnostní agentury na dohodu o vykonané práci, za což mě byla poskytována finanční odměna 55,- Kč / hod. Nyní pobírám 48,- Kč /hod., to máme o 7,- Kč /hod. méně, díky těm 15% jak bylo rozhodnuto. Budu mít nějaký nárok v roce 2015 na vrácení odečtené částky ze základního platu? ( 7,- Kč ) Ještě chci podotknout, že neplatím daně, zdravotní ani sociální pojištění. Prostě co si vydélám ve službě na hodinu, to dostanu zaplaceno. Není mě placená nemocenská ani dovolená. Budu velice rád, když mě podáte vysvětlení k mému dotazu. Bude v roce 2015 stále platit těch 15%? Děkuji předem za Vaši odpověď. S pozdravem a přeji hezký den.

 • Mlénská

  Vzhledem k tomu, že ekonomika již roste v letošním roce a podle příslibu vlád měla být valorizace již od l. 7.2014. Plánovaná valorizace od roku 2015 je tedy nedostatečná.

 • Custom avatar Mácha

  A toto navýšení od 1.1.15, zahrnuje co? Jednak procentní výměru a co dosavadní pevná částka, ta se zvyšovat nebude???

 • Jana vejběrová

  O kolik procent se zvýší od 1.1.2015 procentní výměra a o kolik korun základní částka, neboli společná. Děkuji Vejběrová

 • Custom avatar Štefan IVAN

  Navrhujem po príklade zo Slovenska zvyšovať dôchodky o pevnú sumu všetkým bez rozdielu. Ide o princíp solidarity a zabezpečenie zníženia nespokojnosti u najchudobnejších vrstiev a u bohatých to nespôsobí žiaden skrat.
  Viem, je na to potrebný zákon, avšak aj zákony sa majú dostať hore nielen od politikov, ale od občanov. Tento príspevok je reakciou na slová z Čiech, že nám závidia naše zákony, priamu voľbu a vôbec, že sa máme lepšie na Slovensku. My Vám zase závidíme iné , napr. DPH u niektorých komodít a vyššie dôchodky.
  S úctou
  aaaaaśtefan I v a n Košice

 • Custom avatar Jarmila

  Nastoupila jsem do důchodu 6.1.2015 vztahuje se na mě valorizace.Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...