Ukončení sociální karty (sKarty) 30. 4. 2014

Na konci měsíce dubna skončí definitivně platnost sKarty, tedy sociální karty, resp. karty sociálních systému. S platností od 30. 4. 2014 už karta nebude sloužit jako průkaz a nebude fungovat ani její platební funkce. S kartou tak nepůjde zaplatit v obchodě nebo vybrat peníze z bankomatu. A to i přes to, že na samotné kartě může být uvedena úplně jiná platnost. Z karty se tak stane bezcenný kousek plastu.

Jak vybrat peníze z sKarty

Ministerstvo práce a sociálních věcí, resp. Úřady práce již přestaly na sociální karty vyplácet peníze na začátku roku 2014. Pokud někdo neměl nastaveno přeposílání jednotlivých dávek na účet v bance a peníze si vybíral prostřednictvím karty, mohlo se stát, že mu na skartě zůstali nějaké nevyčerpané peníze.

V takovém případě mají lidé možnost obrátit se na kteroukoliv pobočku České spořitelny a tam si peníze vybrat v hotovosti. Pokud byste se rozhodli pro tuto variantu, je nutné vzít si sebou na pobočku spořitelny i nějaký platný osobní doklad (nejlépe asi občanský průkaz). Více viz web České spořitelny

O vyplacení zůstatku, který zůstal na sKartě po skončení její platnosti je možné žádat ještě po dobu 4 roků od skončení její platnosti.

Jak zjistit zůstatek na sKartě?

Zůstatek je možné až do konce dubna zjistit v kterémkoliv bankomatu České spořitelny. Nebo je možné využít služby na webu www.skontakt.cz.

Musí se sKarta někam vracet?

Ne to není nutné. Kartu si můžete nechat na památku. Jejich deaktivace proběhne automaticky a kartu není nutné nikam vracet.

Průkaz pro OZP

O něco hůře na tom jsou osoby se zdravotním postižením. U nich totiž sKarta plnila také funkci průkazu. Její držitelé se tak budou muset obrátit na místní pobočky Úřadu práce a tam si vyřídit nový průkaz.

Konec sKraty – rekapitulace

 • Platnost karty končí automaticky k 30. 4. 2014
 • Poslední výplata dávek by měla proběhnout v březnu
 • Od dubna 2014 budou všechny dávky vyplaceny na bankovní účet (nebo pokud nebyl zadán) tak poštovní poukázkou na adresu příjemce dávek
 • Kartu není nutné vracet
 • Osoby se zdravotním postižením musí požádat na ÚP o vydání nového průkazu

Konečný účet sKarty?

I když se tento nepovedený projekt nové metody vyplácení sociálních dávek konečně ruší, nemusí se zatím jednat o definitivní tečku. Kromě peněz, které už stát za celý projekt utratil, pořád ještě hrozí, že Česká spořitelna bude vyžadovat úhradu dodatečných nákladů spojených s ukončením celého projektu a také úhradu nákladů, které do projektu sama vložila. Původní dohoda totiž byla ta, že Česká spořitelna vybuduje vše potřebné zdarma, bude zajišťovat vydávání karet a její zisk poplyne ze správy svěřených finančních prostředků na účtech vedených k jednotlivým kartám. Vzhledem k předčasnému konci ale tato banka může požadovat úhradu vstupních nákladů po státu.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Ukončení sociální karty (sKarty) 30. 4. 2014

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...