- Příspěvek na bydlení 2024
- Kalkulačka: Výpočet přídavky na bydlení 2024
- Normativní náklady na bydlení v roce 2024
- Kalkulačka: Přídavky na bydlení od 1. 1. 2024
- Nový formulář – příspěvek na bydlení
- Příspěvek na bydlení pro Ukrajince 2024
- Kalkulačka – výpočet dávky pro Ukrajince 2024
- Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení
- Formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení
- Přídavky na děti 2024
- Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024?
- Kalkulačka: Přídavky na děti od 1.1.2024
- Kalkulačka: Příspěvek na dítě od ledna 2024
- Kalkulačka alimenty 2024: doporučená výše výživného na dítě
- Formulář: Žádost o přídavek na dítě
- Formulář: Potvrzení o studiu
- Formulář: Doklad o výši ročního příjmu
- Formulář: Doklad o výši čtvrtletního příjmu
- Hmotná nouze 2024
- Příspěvek na živobytí 2024
- Příspěvek na živobytí pro Ukrajince 2024
- Výpočet příspěvku na živobytí 2024
- Kalkulačka doplatek do životního minima 2024
- Hmotná nouze: mimořádná okamžitá pomoc 2024
- Doplatek na bydlení 2024
- Kalkulačka doplatek na bydlení 2024
- Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí
- Formulář: Žádost o doplatek na bydlení
- Formulář: Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc
- Hotovostní půjčka do 500 000 Kč – vyřízení online, peníze do 24 hodin
- Půjčky na směnku – kolik si můžu půjčit a je to legální?
- Nebankovní půjčka na splátky do 100 000 Kč – vyřízení online, peníze ihned
- Povinné ručení srovnání 2024 – úspora až 2000 Kč, vyřízení do 5 minut online
- První půjčka zdarma (bez poplatků, bez úroků) nebo i na splátky (až 10 měsíců)
- Rychlá půjčka do 15 minut – až 20 000 Kč na cokoliv
- Nebankovní půjčky ihned na ruku v hotovosti – 100 000 Kč nebo i více
- Půjčka v hotovosti nebo na účet až 70 000 Kč bez zástavy a bez ručitele
- Akce: Půjčka 30 000 Kč na 30 dní zcela zdarma – bez úroků a bez poplatků!
- Půjčka do 20 000 Kč pro OSVČ – bez ručitele a bez zástavy
- Rychlá půjčka 5000 Kč ihned na účet i bez potvrzení o příjmu
- Okamžitá online půjčka – úvěrový limit až do 50 000 Kč
- Která půjčka do výplaty do 10 tisíc korun je nejvýhodnější?
- Půjčka 5000 Kč bez registru ihned na účet
- Půjčka 30 000 Kč – peníze ještě dnes v hotovosti na ruku
- Soukromé online půjčky – výhodné a férové podmínky
- Rychlá půjčka 15000 Kč bez registru
- Půjčka 200 000 Kč na cokoliv bez ručení
- Půjčka ihned v hotovosti na ruku – peníze kdykoliv i o víkendu
- Půjčka 50000 Kč v hotovosti na ruku ihned
Ukončení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti
Může dát zaměstnavatel výpověď z pracovního poměru v době pracovní neschopnosti? Jak je to s ukončením zaměstnání, když je člověk na nemocenské? Dostává pak dál nemocenskou? Kdo platí nemocenskou, sociální nebo zdravotní pojištění? A jak je to s papíry nebo s registrací na úřadu práce? Podívejte se na užitečné informace ohledně ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti.
Výpověď z pracovního poměru během pracovní neschopnosti
Zákon zakazuje, aby vám zaměstnavatel dal výpověď z pracovního poměru, v době kdy jste na nemocenské. Takže výpověď během nemocenské opravdu nehrozí. Ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti ale možné je a to hned z několika důvodů:
- Jednalo se o pracovní poměr na dobu určitou = pokud není smlouva prodloužena, tak pracovní poměr zaniká ke sjednanému datu, a to bez ohledu na to, že je zaměstnanec zrovna na neschopence
- Zaměstnanec je ve zkušební době = v tom případě může dát zaměstnavatel „výpověď“ i v době pracovní neschopnosti – jediné omezení je, že to nesmí být v prvních 14 dnech nemoci
- Jedná se o ukončení pracovního poměru dohodou – pokud se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou, pak je ukončení pracovního poměru možné i v době pracovní neschopnosti
- Zaměstnavatel zanikne – i k tomu může dojít (bankrot, insolvence, aj. důvody pro zánik firmy), pak pochopitelně může pracovní poměr skončit i v době, kdy je zaměstnanec v pracovní neschopnosti
Kalkulačka – výpočet nemocenské (náhrada mzdy za nemoc) v roce 2024
Od 1. 1. 2024, dochází ke zvýšení redukčních hranic, pro výpočet nemocenských dávek (což má vliv i na výpočet nemocenské do zaměstnavatele). Může dojít i k mírnému zvýšení nemocenské. Základní podmínky pro nárok na placenou neschopenku, jsou stejné, jako v předchozích letech.
Od ledna 2024 dochází k zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance – jedná se o 0,6% z hrubé mzdy.
Viz aktuální kalkulačka pro výpočet nemocenské za prvních 14 dní v roce 2023
Nárok na nemocenskou v době ukončení pracovního poměru
Pokud zaměstnanec nastoupil do pracovní neschopnosti ještě před koncem pracovního poměru, tak se pro něj v zásadě nic nemění. Jeho neschopenka pokračuje dál, i nadále dostává nemocenské dávky, které by měl i nadále vyplácet původní zaměstnavatel.
Dalším případem je pak situace, kdy zaměstnanec nastoupí na neschopenku až po skončení pracovního poměru. Pokud je pracovní neschopnost zahájena do 7 dnů od konce posledního zaměstnání, pak je to stejné, jako by byl zaměstnanec stále ještě zaměstnaný. Jedná se o tzv. ochranou lhůtu, která je právě oněch 7 dní. Ochranná lhůta po skončení zaměstnání se nevztahuje na některé specifické případy (viz. příslušný zákon).
Kdy jít na úřad práce?
Pokud je váš pracovní poměr ukončen v průběhu pracovní neschopnosti, pak by vás mohlo zajímat, kdy vyřídit všechny papíry u svého zaměstnavatele (např. zápočtový list apod.), a kdy jít na úřad práce.
Vzhledem k pracovní neschopnosti (se kterou jsou často spojeny jen velmi omezené vycházky) má toto smysl řešit až po ukončení neschopenky. Na Úřadu práce by vás tak jako tak nepřijali do evidence uchazečů o zaměstnání, protože osobu na neschopence nelze zaevidovat. Ani vám tak nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na tu budete mít nárok až po ukončení výplaty nemocenských dávek. Na úřad práce tedy půjdete, až ve chvíli kdy vám ošetřující lékař podepíše ukončení neschopenky.
To samé pak platí i pro jednání s bývalým zaměstnavatelem. I tam případně stačí zajít až po skončení neschopenky.
Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčka bez podvodu. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka zdarma bez příjmu a bez ručitele. Je to zaručený způsob jak získat peníze.
Zaměstnanec dostal výpověď, po obdržení výpovědi onemocněl a je v pracovní neschopnosti. Kdy skončí pracovní poměr? Uplynutím výpověďní lhůty nebo po skončení PN? (Kdy odhlásit na sociálce a ZP?) Dále, kdy má být vyplaceno odstupné zaměstnanci?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
nastoupil jsem na DPN, pracovní smlouva je sjednaná na dobu určitou a končí 31.12.2020. Jak to je s nemocenskými dávkami a ochranou dobou.
Děkuji za odpověd‘.
Zdraví
Standa
Pracovní poměr na dobu určitou končí tak jak jak je sjednáno. Pokud před skončením pracovního poměru zahájíte pracovní neschopnost, tak to nemá na ukončení pracovního poměru žádný dopad. Pokud je pracovní neschopnost zahájena až po skončení pracovního poměru, tak je to možné, ale nejpozději do 7 dní od skončení PP. Pak je nárok na nemocenské dávky i po skončení PP.
Po skončení zaměstná máte ale nárok jen na nemocenské dávky (od 15 dne), na náhradu mzdy od zaměstnavatele (prvních 14 dní) už ne
Dbrý den . 1.9.2014 jsem nastoupila na neschopenku kvůli rizikovému těhotenství. 31.12.2014 mi v práci skončila pracovní smlouva na dobu určitou. neschopenka mi stále pokračuje. mám se jít nahlásit na pracák? kdo mi bude vyplácet nemocenskou, kam mám nosit lístek na peníze? díky
Dobrý den. Předcházejicí články s odpovědí jsem si pročetl. Ale chtěl jsem se Vás zeptapt – jak je to v případě když dostane také ukončení pracovního poměru,který byl na dobu určitou,ale průběžně několik let prodlužován.V současné době je v pracovní neschopnosti – pracovní úraz a to více jak několik týdnu před zdělením že bude z práce propuštěn.
Předem Vám moc děkuji za Vaší odpověd .S pozdravem J. Horáček.,
Dobrý den.
chtěla bych vás požádat o radu, jak postupovat v případě, že mi zaměstnavatel zaslal k podpisu dokument, že netrvám na prodloužení výpovědní doby z důvodu ochranné doby.
Výpověď z org. důvodů mi byla doručena 26.2.2015 – VÝPOVĚDNÍ LHŮTA 1.3 – 30. 4. 2015.
27.2.2015 JSEM ONEMOCNĚLA A NEMOC DOSUD TRVÁ. Pokud nepodepíši, tak se mi ochranná doba (pracovní poměr) prodlouží o 61 + 2 dny po ukončení PN?
Pokud podepíši, tak mi pracovní poměr skončí 30.4.2015 a přesto budu nadále pobirat nemocenské dávky nebo se pracovní poměr ukončí dnem totožným se dnem ukončení pracovní neschopnosti?
Velmi děkuji za případné objasnění této věci. El.K.
Dobrý den,
30.4.2015 mě byl ukončen pracovní poměr na dobu určitou.Byla jsem od ledna v pracovní neschopnosti,která byla ukončena 9.5.2015 a mě by zajímalo,kde mám toto ukončení pr.nesch.odevzdat.
Děkuji za odpověď.Urbanová V.
Dobrý den, mám dotaz, jsem na nemocenské s páteří, byla jsem již i v lázních, kde se stav zlepšil, ale nadále mám bolesti v oblasti pod pravým žebrem a pravou lopatkou. Odborná lékařka mi sdělila, že léčba bude trvat dlouho, ale obvodní lékařka trvá na ukončení nemocenské, jelikož mám vyčerpáno 180 dní placené nemoci a navíc již nemám nárok. V červenci jsem ještě objednána na kolonoskopii, aby se vyloučilo jiné onemocnění.Nemocenskou jsem počala ještě v zaměstnání 2.1.2015 a prac. poměr byl ukončen 30.1.2015. Lékařka mi tvrdí, že se mohu doléčit, ikdyž budu vedena na ÚP, na ÚP mis zas řekli, ať se nejdříve vyléčím a na nemocenské mám trvat, až pak se mám evidovat. Můžete mi tedy poradit, jak správně postupovat?
Dobrý den,
zaměstnavatelka mě šikanovala a psychicky mě deptala tak, že se můj zdravotní stav zhoršil. Když jsem byla dlouhodobě nemocná, chtěla abych dala výpověď. Já jsem nesouhlasila, tak mi v době neschopnosti dala výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně. Výpověď na paragraf je vykonstruovaná a dle mého neoprávněná, a tak jsem na ni podala žalobu. Vzhledem k tomu, že jsem na to zdravotně doplatila, nakonec mi přiřkli částečný invalidní důchod, a do 30ti dnů od rozhodnutí musím prý nastoupit znovu do práce, na úřad práce prý nemůžu. Ale bývalá zaměstnavatelka mě přece vyhodila. Jak mám postupovat?
Děkuji.
Dobrý den, mám zaměstnance který byl zaměstnán na HPP a to na dobu určinou do 30.9.2015 ale od 9.9.2015 je v pracovní neschopnosti a pokračuje stále dál.
Pracovní poměr mu asi tudíž skončil k datu, ale nevím zda ho mám odhlásit u pojišťovny a u OSSZ, jestli tím něco neporuším. On se asi zaeviduje na ÚP až po skončení nemoci.
Děkuji za radu Dana
Od 23.3.2015 mám PN,pracuji jako vedoucí maso-uzeniny.17.9.2015 jsem byla na operaci bederní páteře,čekajímě rehabilitace,lázně.Dnes mi kolegyně oznámila,že se naše prodejna bude rušit.Chci se zeptat,jestli budu mít nárok na odstupné i já.A pokud by mě doktor napsal,že ze zdr.důvodů již nemůžu tuto práci vykonávat,jestli i potom mám nárok na odstupné,mělo by to to na to nějaký vliv?.Můžu dostat výpověď i na PN,když se prodejna ruší?
Děkuji za opověď.
Dobry den, já jsem se chtěla zeptat ,že v práci mi dali vypoved. Momentálně su na neschopence a chcou po mě abych šla podepsat vypoved ale když tam půjdu v době kdy nemam výcházky tak poruším nemocenskou.A večer tam už šéf nebýva. Chtěla bych se zeptat jesttlik do té práce musím jít nemůžu se nahlásit už na prácovním úřadě? Protože já bych chtěla na tu firmu poslat kontrolu tam mají strašné nepořádky a hrozné vedení a hází na lidi různe nesmysli co se stanou tak to člověk musí zaplatit bo sám od sebe odejít.Já už upřímě do té firmy nechcu jít. Děkuji moc za odpověd
Dobrý den, na začátku roku 2015 jsem byla 3 měsíce na nemocenské (leden-březen). Nyní jsem opět na nemocenské a to od poloviny srpna 2015.. Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Zdravotní problémy mi nedovolí vrátit se do zaměstnání, které jsem poslední roky vykonávala (lékař mi nedá povolení práci vykonávat vzhledem k mým zdravotním problémům). Zdravotní problémy nevznikly pracovním úrazem.
Proto se chci zeptat, jestli má můj zaměstnavatel právo dát mi výpověď v době mé pracovní neschopnosti dle paragrafu 52 – zákon č. 262/2006 Sb. ( pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci).
Pokud zaměstnavatel má právo dát mi výpověď, mohu dál pobírat nemocenskou? Nebo se musím přihlásit na úřad práce?
Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den,jsem dlouhodobě na neschopence a zaměstnavatel mně poslal vyjádření,že mi neprodlouží pracovní smlouvu ,/nynější smlouva končí dnem 31.12.2015/.lLékařka ale kvůli mé diagnoze nechce neschopenku ukončit. Rozuměla jsem tedy dobře,že i když zaměstnaná již nebudu,nemusím se hlásit na UP a dál mně budou vypláceny nemocenské dávky ? a zápočtový list si v tomto případě tedy mám nebo nemám vyzvednout ? Děkuji za odpověd,Karla
Dobrý den, mám dotaz na výše zmíněný článek. Jsem v této situaci, jsem dlouhodobě v pracovní neschopnosti a mám smlouvu na dobu určitou, která končí k 31.12.2015 a nebude mi prodloužena. Problém spočívá v tom, že firma k tomuto datu zaniká a přechází pod nového majitele. Jak potom řešit veškeré papírování? Na koho se kdy obrátit?
Děkuji za odpověď
mam dotaz marodim pul roku sef mne propustil a nemocenskou mne plati ossz vsetin musim si platit zdravotni sama nebo mne to plati z nemocenske dekuji
dobrý den chci se prosím zeptat jestli me zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr ve stejný den kdy začínám neschopnou díky Alena
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jsem zaměstnaná na půl úvazek a už jsem 3 měsíce na neschopence a tedka mě čeká operace.Mohu dát výpověd v pracovní neschopnosti?Už nebudu moct dělat tu samou práci.Děkuji
Dobrý den,měla bych dotaz,dala jsem výpověď a v ochranné lhůtě jsem opět nastoupila na nemocenskou,ale zaměstnavatel mě odmítl zaplatit oněch 14dnů,že prý němám nárok,děkuji za případnou odpověď
Jak je to ovšem s průběhem pracovního poměru zaměstnance, který obdržel výpověď pro nadbytečnost v souvislosti se zrušením jeho pracovního místa, který ve výpovědní době onemocněl a bude končit pracovní neschopnost po jednom roce? Rok už nemá pracovní místo, rok je práce zrušená, zaměstnavatel mu nechce dát překážky na straně zaměstnavatele, dohodu o ukončení pracovního poměru v návaznosti na výpověď z organizačních důvodů zaměstnavatel uzavřít nechce a trvá na tom, aby zaměstnanec docházel na pracoviště, kde mu chce přidělovat jinou práci (zástup za zaměstnavatelu rodinu, která chce trávit prázdniny na chalupě) než měl v pracovní smlouvě. Zaměstnanec na to nechce přistoupit, neboť se tím popírá jeho nadbytečnost. Pracovat u tohoto zaměstnavatele by už ani nechtěl. Jak to řešit ode dne uschopnění?
dobrý den,
zaměstnanec má prac.poměr na dobu určitou, v průběhu zaměstnání onemocní, nemoc trvá, zaměstnanci skončil prac. poměr, protože byl na dobu určitou, dále marodí, kdy se odesílá evidenční list důch.pojištění, bude tam zaznamenána i nemoc po skončení prac.poměru?
Děkuji moc za odpověď
Dobrý den,
Obracím se na vás s dotazem.
Po úrazu jsem byla na nemocenské,následovně v lázních. V den návratu mi zaměstnavatel oznámil.že pro nadbytečnost dostávám okamžitou výpověd,zatím není určeno datum.
Jelikož nemocenská trvá nadále,má zaměstnavatel na to právo?
Je lepší variantou výpověd dohodou nebo výpověd z pracov.poměru ? Musí zaměstnavatel uvést důvod výpovědi u obou variant?
Ještě ohledně zbývající dovolené,mám na vyčerpání nebo proplacení nárok ?
Děkuji za radu,Jana.
Jsem zaměstnán v nemocnici na dobu neurčitou a dne 20.11.2016 podám výpověď s datem ukončení pracovního poměru k 31.1.2017. Již nyní vím, že v průběhu měsíce prosince budu max. 14 dní práce neschopný z důvodu lehké operace. Může mi zaměstnavatel o tuto dobu prodloužit ukončení pracovního poměru?
Dobrý den dne 28.6.2016 se mi stal pracovní úraz ze zádama který trvá do posud, a ještě stále nejsem vyléčen čeká mně ještě mnoho dalších vyšetření atd. Ale dnes my končí pracovní poměr (30.11.2016). Zaměstnavatel mne chce propustit na dohodu. Prý jinou možnost nemám. Prý už semnou nemají nic společného, že mne bude vyplácet nadále OSSZ prosím vás o radu jak postupovat. Děkuji za odpověď K.S.
jak dlouho muzu pobyvat v pracovni neschopnosti pri vypovedi ze zamestnani
Dobrý den,
může zaměstnanec, který je v pracovní neschopnosti, sám podat žádost o ukončení pracovního poměru? Děkuji
dobry den zamestnavatal mi dal vypoved po zkusebni dobe kdyz sem marodil a byl sem v pracovni neschopnosti co mam delat
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.