- Příspěvek na bydlení 2024
- Kalkulačka: Výpočet přídavky na bydlení 2024
- Normativní náklady na bydlení v roce 2024
- Kalkulačka: Přídavky na bydlení od 1. 1. 2024
- Nový formulář – příspěvek na bydlení
- Příspěvek na bydlení pro Ukrajince 2024
- Kalkulačka – výpočet dávky pro Ukrajince 2024
- Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení
- Formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení
- Přídavky na děti 2024
- Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024?
- Kalkulačka: Přídavky na děti od 1.1.2024
- Kalkulačka: Příspěvek na dítě od ledna 2024
- Kalkulačka alimenty 2024: doporučená výše výživného na dítě
- Formulář: Žádost o přídavek na dítě
- Formulář: Potvrzení o studiu
- Formulář: Doklad o výši ročního příjmu
- Formulář: Doklad o výši čtvrtletního příjmu
- Hmotná nouze 2024
- Příspěvek na živobytí 2024
- Příspěvek na živobytí pro Ukrajince 2024
- Výpočet příspěvku na živobytí 2024
- Kalkulačka doplatek do životního minima 2024
- Hmotná nouze: mimořádná okamžitá pomoc 2024
- Doplatek na bydlení 2024
- Kalkulačka doplatek na bydlení 2024
- Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí
- Formulář: Žádost o doplatek na bydlení
- Formulář: Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc
- Hotovostní půjčka do 500 000 Kč – vyřízení online, peníze do 24 hodin
- Půjčky na směnku – kolik si můžu půjčit a je to legální?
- Nebankovní půjčka na splátky do 100 000 Kč – vyřízení online, peníze ihned
- Povinné ručení srovnání 2024 – úspora až 2000 Kč, vyřízení do 5 minut online
- První půjčka zdarma (bez poplatků, bez úroků) nebo i na splátky (až 10 měsíců)
- Rychlá půjčka do 15 minut – až 20 000 Kč na cokoliv
- Nebankovní půjčky ihned na ruku v hotovosti – 100 000 Kč nebo i více
- Půjčka v hotovosti nebo na účet až 70 000 Kč bez zástavy a bez ručitele
- Akce: Půjčka 30 000 Kč na 30 dní zcela zdarma – bez úroků a bez poplatků!
- Půjčka do 20 000 Kč pro OSVČ – bez ručitele a bez zástavy
- Rychlá půjčka 5000 Kč ihned na účet i bez potvrzení o příjmu
- Okamžitá online půjčka – úvěrový limit až do 50 000 Kč
- Která půjčka do výplaty do 10 tisíc korun je nejvýhodnější?
- Půjčka 5000 Kč bez registru ihned na účet
- Půjčka 30 000 Kč – peníze ještě dnes v hotovosti na ruku
- Soukromé online půjčky – výhodné a férové podmínky
- Rychlá půjčka 15000 Kč bez registru
- Půjčka 200 000 Kč na cokoliv bez ručení
- Půjčka ihned v hotovosti na ruku – peníze kdykoliv i o víkendu
- Půjčka 50000 Kč v hotovosti na ruku ihned
Trvalé bydliště – nájem, podnájem, i bez souhlasu majitele
Trvalé bydliště je sice určité přežitek ještě z minulých dob, na druhou stranu se stále využívá k různým administrativním úkonům. V oblasti sociálních dávek místo trvalého pobytu rozhoduje mimo jiné o tom, na kterém úřadu práce si žadatel bude vyřizovat sociální dávky. Místo – byt – kde máte trvalý pobyt, také hraje velkou roli při žádosti od dávky na bydlení (příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení).
Příspěvek na bydlení – změny 2024
Od začátku roku 2024, se mění podmínky pro výpočet sociálních dávek na bydlení. Změn je hned několik:
- Od 1. 1. 2024 platí nové tabulky pro normativní náklady na bydlení
- Od ledna 2024 platí změna zákona o státní sociální podpoře (dílčí změny u dávek)
Kromě toho, od začátku roku 2024 platí mnoho dalších změn, které mohou mít nepřímý vliv na výpočet dávek.
Aktuální informace a výpočet:
Sociální dávky a místo trvalého bydliště
To, kde máte trvalé bydliště, rozhoduje o tom, v jakém místě se můžete obracet na úřady. To se netýká jenom sociálních dávek, ale i dalších úřadů. U většiny sociálních dávek platí, že by si je žadatel o podporu měl vyřizovat v místě svého trvalého bydliště. Jsou určité výjimky – třeba o některé dávky hmotné nouze (např. mimořádná okamžitá pomoc), je možné žádat kdekoliv.
To, kde máte trvalý pobyt, hraje svoji roli i pokud se půjdete zaregistrovat na úřad práce jako nezaměstnaní, nebo když budete na okresní správě ČSSZ vyřizovat nemocenské dávky nebo peněžitou pomoc v mateřství.
Přídavky na bydlení a trvalý pobyt
Jak u příspěvku na bydlení, tak u doplatku na bydlení, je jednou z hlavních podmínek, že žadatel o dávku je vlastníkem nebo nájemcem bytu a má zde vedený trvalý pobyt. U doplatku na bydlení (který spadá do dávek hmotné nouze) platí určité výjimky, kdy je tuto dávku možné poskytnout po zvážení celkové majetkové a sociální situace i bez trvalého bydliště. U příspěvku na bydlení (což je hlavní dávka pro ty kdo platí vysoké částky za bydlení a mají nízké příjmy), je ale trvalý pobyt každopádně nutné.
Potřebujete ke zřízení trvalého pobytu souhlas majitele?
Nyní pomineme ty, kteří bydlí v bytech (domech) v osobním nebo družstevním vlastnictví. Ti se ve svém bytě trvalý pobyt mohou zřídit bez jakýchkoliv omezení a podíváme se na to, jak je to u těch lidí, co nebydlí ve svém vlastním bytě.
Mezi lidmi panuje celá řada mýtů o tom, kdy a za jakých podmínek si mohou zřídit trvalý pobyt. Pověra, že trvalý pobyt je možné zřídit pouze se souhlasem majitele bytu, totiž tak úplně neplatí. Současně ale ani neplatí pověra, že když mám v bytě trvalý pobyt, majitel mě nemůže vystěhovat. Na úvod nejprve pár slov k tomu, jaký je rozdíl mezi nájmem a podnájmem.
Co je to nájem bytu
Nájem bytu (někdy také nazývaný pronájem) je stav, kdy majitel bytu ho pronajme jiné osobě. Je to tedy vztah mezi majitelem a nájemcem.
Z pohledu trvalého bydliště – pokud máte uzavřenou nájemní smlouvu, můžete si vyřídit trvalý pobyt bez jakéhokoliv dalšího souhlasu majitele bytu. A co víc, i když majitel bytu do nájemní smlouvy uvede, že si nepřeje, abyste měli v bytě trvalý pobyt, na úřadě, kde se vyřizuje trvalé bydliště, k tomu nesmí přihlížet.
Co je to podnájem bytu
Podnájem bytu je stav, kdy nájemce (tedy ten kdo si od majitele bytu byt pronajal) ho dále pronajme (celý nebo jen jeho část) další osobě. V tomto případě celý právní vztah vypadá, tako:
Majitel bytu ==>nájemní smlouva ==>Nájemce ==> podnájemní smlouva ==> Podnájemník
V tomto případě je to tedy trochu složitější:
- Pokud má Nájemce (ten kdo si byt od majitele pronajal), v bytě vedené trvalé bydliště, pak může byt, nebo jen jeho část, dát do podnájmu další osobě, i bez souhlasu majitele bytu
- Pokud Nájemce (ten kdo si byt od majitele pronajal) sám v bytě trvale nebydlí, pak může byt (nebo jen jeho část) dát do podnájmu další osobě jen se souhlasem majitele bytu (viz § 2275 odst. 1 Nového občanského zákoníku).
Ke zřízení trvalého pobytu i bez souhlasu majitele bytu
Jak je uvedeno výše, pokud máte uzavřenou nájemní smlouvu, pak si můžete trvalý pobyt v bytě zřídit bez ohledu na majitele bytu. Nemusíte mu to vůbec oznamovat nebo se ho ptát na souhlas. I kdyby majitel bytu do smlouvy výslovně uvedl, že zakazuje zřízení trvalého bydliště, na úřadu k tomu nesmí přihlížet (majitel bytu vás pak může žalovat v občansko právním sporu za nedodržení smlouvy, ale to už je úplně něco jiného)
Pokud máte uzavřenou podnájemní smlouvu (ve smlouvě musí být tedy výslovně uvedeno, že se jedná o podnájem), pak je možné, že souhlas majitele bytu potřebovat bude. V takovém případě je potřeba tento souhlas majitele bytu nutné doložit písemně (není ale vyžadováno notářské ověření podpisu).
Co když majitel nechce souhlasit s trvalým pobytem u podnájmu?
Majitel nebo pronajímatel bytu v zásadě nemá příliš mnoho důvodů, proč by vám měl zakazovat trvalý pobyt. Navíc to pro něj může být i výhodné. Pokud vám dovolí trvalý pobyt, vy si můžete požádat o přídavky na bydlení a tím mu platit jím požadovaný nájem.
To, že máte v bytě trvalý pobyt, nijak nebrání tomu, aby vás majitel z bytu vystěhoval (za dodržení dohodnuté výpovědní lhůty sjednané ve smlouvě).
Druhou častou obavou majitele bytu je to, že když dovolí trvalý pobyt a do bytu přijde exekutor, může zabavit i věci, které patří majiteli bytu (např. nábytek, pračka nebo lednička). Tomu se lze ale velmi snadno vyhnout tím, že v podnájemní (nebo nájemní) smlouvě bude jasně uveden soupis všech věcí, které jsou v majetku majitele bytu. Pak je exekutor nemůže zabavit (a i kdyby se o to pokusil, na základě této smlouvy je snadné dosáhnout vyloučení těchto věcí z exekuce)
A nakonec, pokud skončí nájemní smlouva a vy si nezměníte trvalé bydliště, majitel bytu se může obrátit na místní obecní nebo městský úřad a velmi snadno dosáhnout toho, že vaše trvalé bydliště v jeho bytě bude zrušeno (resp. změněno a vy budete trvalé hlášeni na obecním úřadě).
Změna trvalého bydliště
Změnu trvalého bydliště vyřídíte na obecním nebo městském úřadě v místě kde si chcete zřídit nový trvalý pobyt (zrušení trvalého pobytu ve starém místě už zařídí úřad sám). Ke změně trvalého pobytu potřebujete platný občanský průkaz a nájemní smlouvu.
Pokud například ztratíte občanku a řeknete si, že rovnou s novou občanskou si vyřídíte i změnu trvalého pobytu tak budete zklamáni. Nejprve si budete muset požádat o vydání nového občanského průkazu ještě se starou adresou trvalého pobytu. A až teprve poté si žádat o změnu bydliště a následně o další nový občanský průkaz.
Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Nebankovní konsolidace půjček a dluhů. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Kouzelná půjčka zdarma a bez poplatků. Uvidíte, že nebudete zklamáni.
kdyz bych se majitele neptala a ten trvalej si tam dala bude mu to oznameno nakou formou?
Dobrý den, pokud vím, tak na toto není nějaký striktní předpis. Některé úřady to majiteli oznamují (písmennou formou) jiné ne. Majitel bytu se také kdykoliv může obrátit na příslušný úřad a ten mu vydá informace o lidech, které v daném bytě mají trvalý pobyt.
Dobrý den,bydlela jsem v podnájmu majitel je soukromník,pan Josef Baláž ,.mam přítele se kterým jsme byt užívaly společně na socialce jsme byly posuzovány společně,ve smlově pronajatého bytu byl napsán i přítel,,asi přez rok jsme byt užívaly každý měsíc jsem chodila ukazovat nájemní smlouvu která byly jen vždy na 1 MĚSÍC,na socialce jsem stim měla trochu problémy ale pak to uznaly vždy když jsem šla na socialku ukazovat nájemní smlouvu neměly jsme problém ani konflikt z majitelem ke smlouvě pronajatého bytu mi dal danoví doklad že mu nájem byl předán odemě do ruky,jenže před týdnem jsem si šla pro smlouvu,jelikož majitel nam smlouvy na měsíc děla byl nový začátek měsíce a smlouva skončila šla jsem si pro další smlouvu na měsíc a ustřižek na nájem který sem mu samozřejmě dala,JENŽE PAN MAJITEL nám řekl že jse máme do večera vystěhovat že se tam nastěhují nový nájemníci,když jsem to slyšela byla celá jsem se rozklepala a odešla jsem s pláčem domu a začala jsi balit s přítelem věci,EXISTUJE NĚJAKÁ MIMOŘÁDNÁ POMOC OD SOCIALKY??????DĚKUJI BERKYOVÁ
Dobrý den, obávám se, že v takovém případě není příliš možností. Pokud si najdete nové bydlení, můžete žádat o další dávky na bydlení (podle typu bydlení buď o doplatek na bydlení, nebo případně o příspěvek na bydlení). Případně můžete podat žádost o mimořádnou okamžitou pomoc (dávka hmotné nouze), ale nejsem si jistá, zda vybude přiznána.
Dobrý den, v článku se píše cituji „I kdyby majitel bytu do smlouvy výslovně uvedl, že zakazuje zřízení trvalého bydliště, na úřadu k tomu nesmí přihlížet (majitel bytu vás pak může žalovat v občansko právním sporu za nedodržení smlouvy, ale to už je úplně něco jiného)“ Z uvedeného mně vyplývá, že je zřejmě lepší tuto podmínku ve smlouvě neobcházet, protože v případném sporu by dal soud majiteli za pravdu, že došlo k porušení smluvních podmínek a nájemník by nesl všechny náklady spojené se soudním řízením plus nějakou tu sankci. Nebo se mýlím? Můžete mi to nějak osvětlit? Děkuji Vám!
Dobrý den, ano určitě je lepší se s majitelem bytu dohodnout než něco „obcházet“. Na druhou stranu ustanovení ve smlouvě o zákazu zřízení trvalého pobytu není v souladu s legislativou. A ta je nadřazena tomu co se ve smlouvě nebo ve smluvních podmínkách.
Takže by majitel bytu nemohl vymáhat sankci. Ale na druhou stranu by majitel – pokud by mu to hodně vadilo, mohl dát výpověď z nájemní smlouvy
Dobrý den,jak je to v případě nájmu v domě když má dvě samostatné bytové jednotky.A stačí jako doklad o placení nájemní smlouva?Nájem platíme hotově bez žádných účtenek.Děkuji za odpověď
Dobrý den, nájemní smlouva nestačí, je nutné doložit doklady o skutečně provedených platbách – složenka, příjmový doklad, výpis z bankovního účtu, jakékoliv potvrzení od toho komu peníze platíte.
dobrý den chci si zažádat o příspěvek na bydlení,jsem oddlužena ,a mám se svou matkou sepsanou darovací smlouvu že mi mamka bude přispívat na splátku soudu.Chci se zeptat jestli se tato částka počítá do mého příjmu?když jsem před 2 lety žádala o soc.příplatek tak mi na sociálce tuto částku započítávaly?děkuji za odpověd
Dobrý den, mam nizky prijem a aby jsem dostala prispevek SSP na bydleni, potrebuji ze spolecne posuzovanych osob vyjmout dedecka (fyzicky semnou opravdu nebyli ale mame zde spolecnou najemni smlouvu a i TP) takze jen majiteli bytu napisu vypovedni smlouvu za dedu, aby jsem byla v najemni smlouve uvedena uz jen sama a s touto smlouvou zajdu na pobocku SSP. Muj dotaz zni – bude nekdo ze SSP zjistovat kdo tam ma TP a melo by to na neco vliv ???
Dedovi tam TP zustane (ale doopravdy tam semnou nezije) protoze dedovi se TP nechce jak rika „na stara kolena“ menit, kvuli obchazenim spousty uradu, meneni OP atd atd atd.
Předem děkuji
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné někomu zrušit trvalý pobyt i bez jeho souhlasu. Konkrétně se mi jedná o případ, že otec chce abych se odtěhovala, jelikož jsem dokončila studium a chci začít pracovat. Tím by se samozřejmě zvýšil příjem společné domácnosti a přišel by tak o nějaké příspěvky. Je možné když s tím nebudu souhlasit, aby mi trvalý pobyt zrušil? pokud ano, jaké kroky bych měla učinit? Děkuji předem za odpověď
Dobrý den, vlastním 1/2 domu, další dvě 1/4 mají členové rodiny. Je v pořádku, že si jeden z nich nahlásil v domě trvalý pobyt, aniž by mne o tom informoval a bez mého souhlasu? Děkuji za odpověď.
dobry den chci se zeptat jsem sama s ditetem mala se narodi 31.7 smlouva mi bude platit az 1.8 kdy si mam vyrizovat trvaly pobit ?a socialku? aby mi platila l na ten byt najem a je dobre resit to s realitni kancelari? dekuji
Dobrý de, bydlím v pronajatém bytě, já a tři děti, chci se zeptat když si zařídím trvalé bydlení tak mohu žádat na příspěvek na bydlení až po třech měsících a doplatek na bydlení a hmotnou nozi dříve, nebo taky až po třech měsících a po vyloučení manžela ze společné domáctnosti? Další otázka, majitel bytu zde má stále trvalé bydliště jak mám postupovat. Lenka
Dobrý den,
platí příspěvek na bydlení i pro studenty? Tzn. mít trvalé bydliště v místě studia a dále mít nějakou brigádu? Bude to stačit pro uznání příspěvku?
Děkuji za odpověď
Dobrý den, přečetla jsem si, jak je snadné na základě soupisu věcí exekutora přesvědčit o tom, komu majetek patří. Zrovna tuto situaci řeším a musím říct, že mi předávací protokol, ve kterém bylo vše uvedeno, nepomohl. Exekutor to odůvodnil tím, že tohle nedokazuje má vlastnická práva, že bych musela doložit nabývací titul. Jedinou možnost, kterou mám, je vylučovací žaloba, která je zpoplatněna 2.000Kč. Otázkou je, zda soud bude pracovat podle logiky věci
Dobrý den,prosím o radu,jsem vlastníkem nemovitosti která je vedena na katastru nemovitosti jako “ Jiná stavba“ v teto stavbě je katastrálně vymezeno a zapsáno 5 bytových jednotek což činí asi 40% celkové podlahové plochy objektu,nájemník který má se mnou uzavřenou platnou nájemní smlouvu by si chtěl zapsat Trvalé bydliště z důvodu přídavku na bydlení,problém je že úřednice na matrice trvale bydliště nechce zapsat z důvodu že objekt je specifikován jako Jiná stavba,prosím o radu co stím mám dělat,případně nějaký odkaz na paragraf,děkuji
Dobry den, mam narok na doplatek na bydleni kdyz mam najemni smlouvu, ale pan majitel ma v byte take trvale bydliste?
Dobry vecer,chtela bych se zeptat.Jsem samazivitelka s dcerkou(11let) a syn (6 let).Nastehovala jsem se do podnajmu,s tim ze mi pan majitel dovolil pobyt k trvalemu pobytu.V NAJEMNI SMLOUVE,ale nemam uvedeno pisemne od pana majitele ze se mohu k trvalemu pobytu prihlasit.Potrebovala bych vedet ,jestli na urade hmotne nouze jim takova smlouva bude stacit,nebo jestli nemam pana majitele obtezovat aby mi tu smlouvu predelal,s tim aby mi pisemne do te smlouvy dopsal ze povoluje pobyt k trvalemu bydlisti..Na hmotne nouzy uvedena uz jsem,ponevac jsem bydlela s dvouma detma u rodicu ale ted momentalne jsem v tom podnajmu,tak aby me to vubec hmotna nouze uznala.Predem Dekuji za odepsani
Dobrý den, mám dotaz – máme s dospělou dcerou dlouhodobě trvalé bydliště v domě u majitele. Nájemní smlouva na dobu neurčitou. Dcera už doma nebydlí. Chci požádat o příspěvek na bydlení, ale na sociálce mi bylo mi sděleno, že se sčítají příjmy obou osob, co jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu, i když dcera se mnou už delší dobu nebydlí, má tu pouze trvalé bydliště. Abych dosáhla na příspěvek, musím ji prý odhlásit ze služeb, majitel se ale cuká. Jak mám, prosím, postupovat. Děkuji. Karla
Dobrý den,Chtěla bych se zeptat na změnu trvalého bydliště Přestěhovala jsem se do jiného města a majitel bytu my nechce dovolit abych měla trvale bydliště v bytě který máme v pronajmu.Jelikož chci dát syna do školky a tam mi řekli že musíme mít trvalí pobyt v tomto městě nevím jak to udělat.Chtěla jsem se zeptat zda jde udělat to abychom měli trvalé bydliště na úřadě v daném městě.Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
slyšela jsem, že od ledna 2014 se lze přihlásit k trvalému pobytu i na pozemek nebo parcelu (ani nemusí být stavební) a ani nemusí být osoba, která se na pozemek přihlašuje majitelem toho pozemku, tedy na základě smlouvy o pronájmu . Je pravdou, že v podstatě se lze přihlásit na jakýkoliv pozemek, který je zapsán a evidován na Katastrálním úřadu.
Ptám se proto, že uvažuji o bydlení v mobilheimu a řeším jak by to bylo s trvalým bydlištěm. Než zůstat někde formálně (administrativně) hlášena, ale nezdržovat se tam nebo lze skutečně být přihlášena na pozemku ?
Dobrý den, mám jeden menší dotaz. S přítelkyní bydlíme v bytě a jsme v PODNÁJMU. V lednu čekáme mimčo a chceme aby mělo adresu bydliště kde jsme zrovna těď v podnájmu, protože přítelkyně má v OP ještě adresu od rodičů. Jaká je tu šance a hlavně co potřebuji k tomu aby si mohla přítelkyně změnit adresu? Paní která nám byt pronajímá nemá byt v osobním vlastnictví je to byt od družstva a ona sama nemá problém nám povolit trvalý pobyt.
děkuji za odpověď
dobrý den, je možné se nechat přehlásit k tr. pobytu na adresu bytu, který je v podílovém vlastnictví dvou osob (každý má polovinu podílu) s tím, že na EO se mnou půjde udělit souhlas pouze jeden z těchto dvou osob a dále bych se chtěla zeptat, zda-li ke změně tr. pobytu je zapotřebí i souhlas otce nezl. dítěte popř. stačí pouze jeden rodič. Díky za odpověď!
Dobrý den, bydlím v nájmu a bude se ke mě stěhovat moje kamarádka z Ruska, již tu bydlí jinde a musí tam mít trvalé bydliště kvůli vízu pro studium a pobyt. Můžu i v tomto případě, že není občanem EU postupovat klasicky jak je uvedeno v článku? Tzn. zajít s ní na příslušný Městský úřad a nahlásit trvalé bydliště tam kde budeme bydlet a bude mít řádnou nájemní smlouvu?
Srdečně zdravím!
Ráda bych přispěla další dotaz: V případě, že by byl schválen nový návrh zákona, že trvalé bydliště bude muset odpovídat reálnému bydlišti (kde člověk skutečně bydlí), jak to potom bude v případě mladého páru/mladé rodiny, která musí bydlet u někoho v nájmu (dle výše uvedených informací jsem pochopila, že se jedná o vztah „majitel-nájemce“)? Mladý pár by potom na základě nájemní smlouvy musel nahlásit na tomto svém bydlišti trvalý pobyt? Předpokládám, že když majitel (který s tím nesouhlasil) bytu, zjistí, že si u něj pár nahlásil trvalé bydliště, tak dle smlouvy potom ten mladý pár z bytu vyhodí, protože pár porušil smlouvu. Vzhledem k tomu, že je velké množství majitelů bytů, kteří si nepřejí, aby v jejich bytě nějaký nájemník měl trvalý pobyt, znamenalo by to, že by se mladá rodina (dítě na cestě nebo už narozené) musela každý rok stěhovat a měnit pořád dokola doklady s trvalým pobytem, protože by ji pořád vyhazovali majitelé bytu? To mi totiž přijde pro tu rodinu značně nepříjemné. Je to možné, že by to takhle fungovalo nebo tomu špatně rozumím? A jak by se to mělo nejlépe řešit? Omlouvám se za tyhle hypotetické úvahy, ovšem právě čekáme dítě a neradi bychom pak byli náhle v přívalu nových starostí zaskočeni ještě něčím takovým…
Dobry den, chci se zeptat a muže i občan ze Slovenska se přihlásit na trvalej pobyt když má nájemní smlouvu?
Dobrý den,
majitel bytu mi nedovolit zřídit si v pronajatém bytě trvalý pobyt, uvedl to i ve smlouvě. Nevím zda se nenahlásím na úřad v místě bydliště, podle příjmů bych měla nárok na příspěvek na bydlení, ovšem lze jej takto čerpat? Majitele se mi obcházet nechce, ale ani mít statut bezdomovce. Která varianta je vhodnější?
Děkuji za odpověď.
Dobry den,chci se informovat pronajimam RD a najemnici jsou Slovaci a chteji po me trvale bydliste.Ja se ale toho velmi obavam.Ohledne exekuce ci ze nebudou platit atd.Jake je pro me plus nebo minus.Diky Radek
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.