Solidární příspěvek na ubytování Ukrajinců

Od 11. dubna 2022, je možné žádat o novou dávku – solidární příspěvek za ubytování Ukrajinců. Za jednu ubytovanou osobu, je takto možné získat 3000 Kč za měsíc (celkem 12 000 Kč, za maximálně 4 ubytované osoby). Nárok na příspěvek mají i ti, kdo bydlí v nájmu.

Změny u příspěvku na bydlení a humanitární dávky 2024

Od 1. července 2023, platí nové podmínky pro sociální dávky pro Ukrajince. Aktuálně je nárok na životní minimum (až 4 860 Kč), nebo po 150 dnech jenom na existenční minimum (3 130 Kč).

Od ledna 2024 se mění  i podmínky a výpočet příspěvku na bydlení (ubytování) pro Ukrajince. Zvyšují se započitatelné náklady na bydlení až na 6000 Kč pro jednu osobu.

Více informací – Příspěvek na bydlení a humanitární dávka pro Ukrajince v roce 2024

Kdo má nárok na příspěvek za ubytování Ukrajince?

Solidární příspěvek, je určený jako určitá „kompenzace“ těm, kdo ubytují alespoň jednoho občana Ukrajiny, po dobu minimálně 16 kalendářních dní (následujících po sobě, během jednoho kalendářního měsíce).

Na příspěvek je zatím nárok, v období za březen až červen 2022 (v závislosti na vývoji války na Ukrajině je možné, že dojde i k jeho prodloužení).

O příspěvek na ubytování Ukrajinců, mohou žádat jak majitelé nemovitosti (dům či byt v osobním nebo družstevním vlastnictví), tak i případně ti kdo sami bydlí v nájmu či podnájmu.

Tento příspěvek je ale určený jen pro fyzické osoby (firmám, které dali k dispozici ubytovací kapacity, například v rekreačních objektech, je určen jiný příspěvek od státu).

Jednou z podmínek, pro nárok na tento příspěvek na ubytování je i to, že ubytovaným osobám, bude zajištěn dostatečný prostor pro odpočinek, pro přípravu stravy, prostor pro osobní hygienu a záchod a musí být zajištěn přístup k pitné vodě.

Od kdy je nárok na solidární příspěvek za ubytování?

Solidární příspěvek za ubytování, řeší nový zákon (zákon číslo 66/2022 Sb., viz zde), který platí od 21. 3. 2022. Další upřesnění pak řeší nařízení vlády (číslo 73/2022 Sb., viz zde), které začne platit od 11. 4. 2022.

 • Na příspěvek je nárok za měsíce březen, duben, květen a červen 2022
 • Žádat o příspěvek je možné i zpětně
 • Žádat o příspěvek je možné už nyní (žádosti ale budou vyřizovány až od 11. 4. 2022)
 • Žádat o příspěvek je možné i elektronicky

Kolik je příspěvek za ubytování Ukrajinců v roce 2022?

Výše příspěvku za ubytování Ukrajince/Ukrajinců, je stanovena příslušným nařízením vlády:

 • Příspěvek je 3 000 Kč za měsíc za jednu osobu
 • Příspěvek je maximálně 12 000 Kč na jeden byt/dům za měsíc (maximálně za 4 osoby)
 • Podmínkou je minimálně 16 kalendářních dní v jednom měsíci (které následují po sobě)

Příklad: Při ubytování maminky se dvěma dětmi, po dobu 3 měsíců (duben – červen), by byl nárok na příspěvek ve výši 27 000 Kč

Příspěvek za ubytování Ukrajinců neovlivní jiné sociální dávky

Ti, kdo ubytují doma Ukrajince, a požádají si o příspěvek za ubytování, se nemusí obávat, že by tím přišli o sociální dávky, pokud je pobírají.

V zákoně o solidárním příspěvku, je přímo uvedeno:

(5) Příspěvek se nebude považovat za příjem pro účely zákona o státní sociální podpoře, zákona o pomoci v hmotné nouzi, zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a zákona o sociálních službách.

Tj. pokud je někdo příjemcem například příspěvku na bydlení, nebo dávek hmotné nouze, apod., tak se u něj příspěvek za ubytování, nebude započítávat mezi příjmy, na základě kterých se posuzuje nárok na tyto sociální dávky.

Kde se vyřizuje příspěvek za ubytování?

Od 11. dubna 2022, bude možné žádost o příspěvek na ubytování Ukrajince, vyřídit pouze online, na speciálním webu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Více informací je na webu Ministerstva práce a sociálních věcí – davkyuk.mpsv.cz (žádost v elektronické podobě, až od 11. 4. 2022)

Žádost o příspěvek, bude muset obsahovat:

a) identifikaci žadatele,

b) adresu nemovitosti, v níž je poskytováno ubytování, a právní titul, na jehož základě žadatel nemovitost užívá,

c) identifikaci ubytovaných osob,

d) údaje o době poskytování ubytování,

e) čestné prohlášení žadatele, že ubytování bylo poskytnuto bezplatně,

f) čestné prohlášení žadatele, že jsou splněny podmínky pro ubytování podle odstavce 1 věty poslední.

Podobě, jako je tomu u většiny sociálních dávek, i příspěvek na ubytování se bude vyplácet až zpětně. Tj., příspěvek za ubytování v dubnu 2022, se bude vyplácet až v průběhu května 2022.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka před výplatou do 15 000 Kč zcela zdarma (bez úroků, bez poplatků). Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Kalkulačka: srovnání úrokových sazeb hypoték – nejlevnější hypotéka 2021. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Solidární příspěvek na ubytování Ukrajinců

Diskuse: 6
 • Custom avatar Adolf Veřmiřovský

  Ubytovávám 3 Ukrajince a nemohu
  najít formulář žádosti o poskytnutí
  solidárního příspěvku na ubytování
  uprchlíků.

 • Custom avatar Metoděj Novák

  Rád bych zjistil, zda nájemník nečerpá dotace / příspěvky za ubytování ukrajinské rodiny. Dal jsem k tomu jako majitel RD souhlas, ale s podmínkou bydlení zadarmo. Kde mohu zjistit, zda nájemník o peníze nezažádal , Děkuji Novák

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Tohle nikde nezjistíte. Pokud si nájemník na Úřadu práce, požádal o příslušnou dávku, tak vy, jako třetí osoba, to nezjistíte. Úřad práce, vám tuto informaci nesdělí.

 • Custom avatar Ladislav.ondracek@email.cz

  příspěvek pro ubytování ukrajinců od května 2023 se řeší jak?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...