Sociální dávky – rozhodný příjem a rozhodné období

Nárok na celou řadu sociálních dávek je podmíněn tím, že příjem (resp. tzv. rozhodný příjem) dosahuje pouze určité hranice. U různých dávek se tento příjem sleduje za různě dlouhé období. Někdy to je celý rok, jindy poslední tři měsíce apod. Jak je to s rozhodným příjmem a rozhodným obdobím u nároku na sociální dávky? Co vše se započítává jako rozhodný příjem?

Výše příjmu a sociální dávky

Mezi sociální dávky, u kterých se sleduje výše příjmu, patří především tyto:

 • Porodné – příjem nesmí být vyšší než 2,7 násobek životního minima, za předchozí kalendářní čtvrtletí před porodem
 • Přídavky na dítě – příjem nesmí být vyšší než 3,4 násobek životního minima za předchozí celý kalendářní rok
 • Dávky hmotné nouze
 • Příspěvek na bydlení

U některých sociálních dávek se pak ale příjem nesleduje. Sem patří především:

 • Pohřebné
 • Rodičovský příspěvek
 • Některé dávky z oblasti péče o dítě
 • Některé dávky z oblasti dávek pro zdravotně postižené

Co se počítá jako příjem u sociálních dávek

Příjem rozhodný pro přiznání dávky se stanoví jako čistý měsíční průměr příjmů rodiny, připadající na rozhodné období (§4 a §5 zákona č. 117/1995 Sb.). Jsou to příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZDPř).

Mezi příjmy tedy patří především:

 • Příjem ze zaměstnání nebo z podnikání (u některých sociálních dávek se započte jako příjem jenom část – například u dávek hmotné nouze se ze skutečného čistého příjmu započítá pouze 70%)
 • Podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci
 • Důchody (invalidní, starobní, vdovský, vdovecký, sirotčí) nebo nemocenské dávky
 • Některé sociální dávky – především rodičovský příspěvek, přídavky na dítě apod. (jako příjem se počítají ale jen někdy)
 • Příjmy z pronájmu nemovitosti nebo jiného majetku, příjmy z kapitálového majetku apod.

Sociální dávky a rozhodné období

U sociálních dávek se příjem posuzuje vždy za tzv. rozhodné období – to je nejčastěji jeden rok nebo 3 měsíce nebo 1 měsíc. Někdy je to ale s určením rozhodného období trochu složitější – viz několik následující příkladů.

Přídavky na bydlení, přídavky na dítě nebo porodné – jako rozhodné období se bere předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se tedy dítě narodí třeba v červnu 2024, pak jako rozhodné období bude leden 2024 – březen 2024. Pokud se narodí v červenci 2024, pak je rozhodné období duben 2024 až červen 2024.

U některých dávek – jako třeba dávky hmotné nouze – může být rozhodným obdobím jenom jeden měsíc. Především u hmotné nouze je pak možné zohlednit aktuální sociální situaci žadatele, bez ohledu na předchozí příjmy (třeba když někomu úplně vyhoří dům, nebo mu ho vytopí povodeň, může získat jednorázovou finanční pomoc, bez ohledu na to, že za běžných podmínek by na dávky nedosáhl).

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Jak sehnat rychle peníze?. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Konsolidace bez poplatků. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Sociální dávky – rozhodný příjem a rozhodné období

Diskuse: 3
 • Custom avatar Zdenek

  Jaké je rozhodné období pro přiznání přídavku na dítě při podání žádosti v lednu 2015?

 • Ladislav

  Prosím někoho o kvalifikovanou radu, jaký je rozhodný příjem v komplikované situaci, kdy nyní podáváme s manželkou žádost o přídavek na dítě. Rozhodné období je minulý rok, tedy 2014. V té době jsme ještě nebyli rodina, manželku s její holčičkou, na kterou žádáme o přídavky jsem si vzal až na konci 8. měsíce. Do té doby jsme nebyli rodina dle zákona a výživné stanovené soudem až do 12.10.2015 měl platit otec , který ale neplatil a není k nalezení. Od tohoto data je dcera manželky mou osvojenkyní, takže teprve nnyní je vlastně mou dcerou. Minulý rok jsem pobíral nemocenskou a podporu v nezaměstnnanosti, a je možné, pokud by se mi tento příjem počítal, že přídavky nedostaneme. V současné době je ale můj příjem mnohem horší-jen částečný invalidní důchod a finance chybějí. Mám uvádět příjmy za minulý celý rok já, a nebo nezvěstný otec, nebyl-li jsem celý minulý rok otcem dítěte a jen 4 měsíce manželem matky dítěte. Na úřadu se se mnou nechtějí o tom bavit, prýjsme teď rodina, tak mám vyplnit můj příjem. Mnohokrát děkuji za radu. Ladislav

 • Custom avatar jomaz

  Prosím vás co se počítá za rozhodný příjem!!!
  Chci si požádat o příspěvek na koupi auta!!
  Mám invalidní důchod 3 stupně a pobírám rentu, za nemoc z povolání.
  Která končí v březnu 2017.
  Děkuji.
  Pěkný den.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...