Sociální dávky – rozhodný příjem a rozhodné období

Nárok na celou řadu sociálních dávek je podmíněn tím, že příjem (resp. tzv. rozhodný příjem) dosahuje pouze určité hranice. U různých dávek se tento příjem sleduje za různě dlouhé období. Někdy to je celý rok, jindy poslední tři měsíce apod. Jak je to s rozhodným příjmem a rozhodným obdobím u nároku na sociální dávky? Co vše se započítává jako rozhodný příjem?

Výše příjmu a sociální dávky

Mezi sociální dávky, u kterých se sleduje výše příjmu, patří především tyto:

 • Porodné – příjem nesmí být vyšší než 2,7 násobek životního minima, za předchozí kalendářní čtvrtletí před porodem
 • Přídavky na dítě – příjem nesmí být vyšší než 2,4 násobek životního minima za předchozí celý kalendářní rok
 • Dávky hmotné nouze
 • Příspěvek na bydlení

U některých sociálních dávek se pak ale příjem nesleduje. Sem patří především:

 • Pohřebné
 • Rodičovský příspěvek
 • Některé dávky z oblasti péče o dítě
 • Některé dávky z oblasti dávek pro zdravotně postižené

Co se počítá jako příjem u sociálních dávek

Příjem rozhodný pro přiznání dávky se stanoví jako čistý měsíční průměr příjmů rodiny, připadající na rozhodné období (§4 a §5 zákona č. 117/1995 Sb.). Jsou to příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZDPř).

Mezi příjmy tedy patří především:

 • Příjem ze zaměstnání nebo z podnikání (u některých sociálních dávek se započte jako příjem jenom část – například u dávek hmotné nouze se ze skutečného čistého příjmu započítá pouze 70%)
 • Podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci
 • Důchody (invalidní, starobní, vdovský, vdovecký, sirotčí) nebo nemocenské dávky
 • Některé sociální dávky – především rodičovský příspěvek, přídavky na dítě apod. (jako příjem se počítají ale jen někdy)
 • Příjmy z pronájmu nemovitosti nebo jiného majetku, příjmy z kapitálového majetku apod.

Sociální dávky a rozhodné období

U sociálních dávek se příjem posuzuje vždy za tzv. rozhodné období – to je nejčastěji jeden rok nebo 3 měsíce nebo 1 měsíc. Někdy je to ale s určením rozhodného období trochu složitější – viz několik následující příkladů.

Přídavky na dítě – jako rozhodné období se bere celý kalendářní rok. Ale není to vždy předchozí kalendářní rok. Při podání žádosti o přídavky na dítě v období leden – září 2017, se budou posuzovat příjmy za kalendářní rok 2015. Při podání žádosti v období říjen – prosinec 2017 se budou posuzovat příjmy za kalendářní rok 2016.

Přídavky na bydlení nebo porodné – jako rozhodné období se bere předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se tedy dítě narodí třeba v červnu 2015, pak jako rozhodné období bude leden 2017 – březen 2017. Pokud se narodí v červenci 2017, pak je rozhodné období duben 2017 až červen 2017.

U některých dávek – jako třeba dávky hmotné nouze – může být rozhodným obdobím jenom jeden měsíc. Především u hmotné nouze je pak možné zohlednit aktuální sociální situaci žadatele, bez ohledu na předchozí příjmy (třeba když někomu úplně vyhoří dům, nebo mu ho vytopí povodeň, může získat jednorázovou finanční pomoc, bez ohledu na to, že za běžných podmínek by na dávky nedosáhl).

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Jak sehnat rychle peníze?. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Konsolidace bez poplatků. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Sociální dávky – rozhodný příjem a rozhodné období

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucie ČižmárováDOBRÝ den potřebuji si vytisknout formuláře a nevím jak na... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »