Sociální dávky pro matku samoživitelku

Sociální dávky pro matku samoživitelku

Na jaké sociální dávky má nárok matka samoživitelka, která se sama stará o své děti?

Na jaké sociální dávky má nárok matka samoživitelka, která se sama stará o své děti? V následujícím článku vám nabízíme přehledný souhrn, o jaké dávky může žádat samotná matka s dětmi.  Poradíme vám, na co máte nárok, a kam se obracet o podporu.  Pokud máte nějaký dotaz, nebo se chcete zeptat, pak neváhejte, a napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem.

Na jaké sociální dávky má nárok matka s dítětem

Pokud by se jednalo o ženu, která právě porodila dítě, bude se jednat hlavně o tyto dávky:

Další dávky, na které může mít nárok samotná matka s dítětem, se pak odvíjí od toho, jaké jsou celkové příjmy matky (resp. celkové sociální poměry):

Mimo těchto dávek, pak může v určitých případech vznikat nárok i na další  –  zvláště v případech, že by matka měla dítě svěřené do pěstounské péče, nebo pokud by matka či některé z dětí patřily mezi osoby se zdravotním postižením.

Dávky v těhotenství a mateřství

Pokud se jedná o těhotnou ženu, tak jednou z prvních dávek, na kterou má nárok, je peněžitá pomoc v mateřství – tj. lidově nazývaná mateřská. To není sociální dávka. Jedná se o dávku z nemocenského pojištění (stejně jako klasická nemocenská nebo ošetřovné na dítě).

Mateřská dovolená a PPM

Nárok na PPM vzniká při splnění podmínky minimální doby nemocenského pojištění (270 dní za poslední 2 roky), a dále musí být žena zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Kromě toho, může být ještě před nástupem na mateřskou, nárok na nemocenské dávky (nemocenská z důvodu rizikového těhotenství) nebo na vyrovnávací příspěvek pro těhotnou ženu (ten se vyplácí, pokud je žena z důvodu těhotenství přeřazena na jinou práci). Kolik je mateřská si můžete spočítat zde: Kalkulačka mateřská 2014 nebo Kalkulačka mateřská dovolená pro OSVČ.

Rodičovská dovolená

Po skončení mateřské (nebo v případě, že není nárok na mateřskou) je nárok na rodičovský příspěvek. Na ten má nárok každý (bez ohledu na to jestli je nebo byl zaměstnaný). Rodičovský příspěvek je sociální dávka, která se poskytuje každému, kdo celodenně pečuje o dítě. Pokud jsou splněny podmínky (vyměřovací základ pro nemocenské pojištění), může si žena zvolit délku rodičovské dovolené. Maximálně do 4 roků dítěte, minimálně se jedná o cca 19 měsíců. Rodičovský příspěvek je celkem 220 tisíc korun. Při nejkratší rodičovské dovolené je dávka 11 500 Kč měsíčně.

Pokud nejsou splněny podmínky na volbu rodičovské, pak je nárok jen na základní verzi. Tj. prvních 9 měsíců od narození dítěte to je 7600 Kč, následně pak 3800 Kč do 4 roků dítěte. Jestli máte nárok, a kolik by byla vaše rodičovská, si můžete sami spočítat – viz: Kalkulačka rodičovská – rodičovský příspěvek.

Porodné při narození prvního dítěte

Při narození dítěte pak může vznikat nárok na porodné – pouze u prvního dítěte, pokud jsou příjmy matky (a případně otce dítěte) nižší než 2,4 násobek životního minima. Více viz zde: Kalkulačka porodné 2014.

Další sociální dávky pro matku s dětmi

Další sociální dávky, na které může mít matka samoživitelka nárok, jsou popsány níže:

Přídavky na dítě

Na ty je nárok pokud průměrný příjem v předchozím kalendářním roce nepřekročil 2,4 násobek životního minima. Jestli máte nárok na přídavky na děti, je možné spočítat v této kalkulačce: Kalkulačka přídavky na dítě.

Příspěvek na bydlení

Na ten vzniká nárok, pokud jsou nízké příjmy a vysoké náklady na bydlení. Přesné podmínky a výpočet nároku na dávky na bydlení najdete zde: Kalkulačka přídavky na bydlení. Předpokladem pro získání této dávky je ale to, že v bytě máte trvalé bydliště.

Příspěvek na živobytí

Tato dávka spadá do systému dávek hmotné nouze. Nárok na ni, je ve chvíli, kdy jsou příjmy nižší než částka na živobytí. Zjednodušeně, pokud vám po zaplacení oprávněných nákladů na bydlení (počítá se 30% z příjmu) zůstane méně než je životní minimum (resp. existenční minimum u dospělé osoby), pak je nárok na doplatek do výše částky na živobytí. Výpočet, jestli máte nárok, a kolik byste mohli dostat, najdete zde: Kalkulačka příspěvek na živobytí.

Doplatek na bydlení

To je druhá dávka na úhradu nákladů na bydlení. Vzniká na ni nárok, pokud po zaplacení všech nákladů na bydlení nezůstává k dispozici částka na živobytí. O doplatek na bydlení se žádá až ve chvíli, kdy na úhradu všech nákladů nedostačují jiné sociální dávky – tedy příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovský příspěvek, přídavky na bydlení apod. Jestli máte nárok na tuto dávku, si můžete spočítat zde: Kalkulačka doplatek na bydlení.

Ošetřovné na dítě

V případě že je matka zaměstnaná a musí zůstat doma s dítětem na nemocenské, má nárok na tzv. ošetřovné. To je podobně jako klasická nemocenská vypláceno na základě nemocenského pojištění. Nárok na ošetřovné tak mají jenom zaměstnanci (netýká se OSVČ nebo nezaměstnaných). Kolik peněz, vám vyplatí při paragrafu na dítě, si spočítáte zde:  Kalkulačka ošetřovné 2014.

Kromě toho na našem webu najdete informace i o dalších dávkách – dávky pěstounské péče, dávky pro OZP (osoby se zdravotním postižením), příspěvek na péči a další.

Pokud máte jakékoliv dotazy, pokud potřebujete poradit s tím, na jaké dávky máte nárok, nebo jak o ně požádat nebo pokud vám není něco jasné, nebojte se zeptat. Napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem a my vám co nejdříve odpovíme.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato SMS půjčky bez registračního poplatku 1 Kč ihned na účet. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Jak sehnat rychle peníze?. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.