Sociální dávky pro důchodce

Sociální dávky pro důchodce

Pokud patříte mezi důchodce a zajímá vás, na jaké peníze máte od státu během důchodu nárok, přečtěte si následující informace.

Pokud patříte mezi důchodce a zajímá vás, na jaké peníze máte od státu během důchodu nárok, přečtěte si následující informace. Řekneme vám nejenom, jaké jsou změny v oblasti vyplácení důchodů a sociálních dávek, ale připravili jsme pro vás i přehledný souhrn toho, na jaké všechny sociální dávky máte nárok. Poradíme vám, i jak a kde si o ně požádat. Pokud si nevíte rady s nějakou dávkou, nebo chcete zjistit, na jakou podporu byste mohli mít nárok, napište dotaz do diskuse a my se vám pokusíme poradit.

Zvýšení důchodů v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.

Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.

V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.

Důchody – zvýšení důchodů v roce 2014

S platností od 1. 1. 2014 došlo k navýšení (valorizaci) všech důchodů. Toto zvýšení se týká všech typů pravidelných důchodových dávek tedy především těchto:

U všech důchodů se zvyšovala jak základní složka důchodu – ta se zvýšila o 10 Kč z 2 330 Kč na 2 340 Kč. Stejně tak se navýšila i procentuální složka důchodu. A to o 0,4%. Pokud navíc pobíráte nějaký příplatek k důchodu (příplatek ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem, příplatek k ocenění účastníků odboje), pak ten se také zvyšuje o částku 0,4%.

Průměrný důchodce by tak mohl od ledna 2014 začít dostávat v průměru o 40 – 50 Kč více. O zvýšení není potřeba žádat, projeví se automaticky všem už v lednové výplatě důchodových dávek.

Sociální dávky pro důchodce

Kromě důchodových dávek mají důchodci nárok na sociální dávky. Na ty je nárok za splnění stejných nebo obdobných podmínek jako u všech ostatních obyvatel v ČR. V některých případech platí výjimky, které zohledňují vysoký věk žadatele o podporu. Sociální dávky, na které by mohl mít nárok typický důchodce, jsou především tyto:

  • Příspěvek na bydlení
  • Příspěvek na živobytí
  • Doplatek na bydlení
  • Příspěvek na péči

Dávky pro důchodce: příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení se vyplácí, pokud jsou vaše příjmy nedostačující k plné úhradě nákladů na bydlení. To, jestli i vy máte nárok na přídavky na bydlení, si můžete spočítat v této kalkulačce: kalkulačka příspěvek na bydlení 2014. Do kalkulačky musíte zadat informace o tom, jaké jsou vaše příjmy (důchod, příjem ze zaměstnání, pokud ještě pracujete a případně i další příjmy – viz popis u této kalkulačka). Dále se pak zadávají náklady na bydlení (nájem, platba za elektřinu, plyn, vodu, topení apod.). Pokud máte nárok na tuto dávku, můžete zajít na Úřad práce a podat žádost o příspěvek na bydlení.

Dávky pro důchodce: příspěvek na živobytí

Příspěvek na živobytí se vyplácí tehdy, pokud jsou příjmy nízké. Pokud osobě po zaplacení oprávněných nákladů na bydlení (což se jednoduše stanoví jako 30% z příjmu nebo 35% z příjmu v Praze) nezůstane ani částka na živobytí (zjednodušeně odpovídá životnímu nebo existenčnímu minimu), vyplácí se příspěvek na živobytí, který dorovná rozdíl. Jestli máte nárok na doplatek do životního minima, si můžete spočítat zde: kalkulačka příspěvek na živobytí 2014. Pokud podmínky splňujete, o dávku se žádá na Úřadu práce – viz tato žádost o příspěvek na živobytí.

Dávky pro důchodce: doplatek na bydlení

Pokud důchodce (nebo i jakákoliv jiná osoba) dostává příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí a přesto příjem (důchod nebo jiné příjmy) nedostačují na úhradu nákladů na bydlení (tak aby po zaplacení všech složenek a účtů zůstala částka na živobytí), pak se vyplácí ještě jedna dávka – doplatek na bydlení. I tuto dávku si u nás můžete sami vypočítat  – viz: kalkulačka doplatek na bydlení 2014. Pokud vám vychází nárok na tuto dávku, opět se o ni žádá na Úřadu práce – viz: žádost o doplatek na bydlení.

Dávky pro důchodce: příspěvek na péči

Příspěvek na péči se týká především těch osob, které se o sebe nejsou schopné sami postarat a jsou odkázány na pomoc jiné osoby. Podle stupně závislosti se rozlišuje I – IV stupeň závislosti. Od toho se pak odvíjí nárok na tuto dávku. Důvodem pro vyplácení příspěvku na péči může být jak zdravotní postižení, tak mentální postižení nebo celková ztráta schopnosti mobility (samostatného pohybu) nebo orientace (ztráta nebo snížení schopnosti vykonávat běžné činnosti). O dávku se také žádá na Úřadu práce – viz: žádost o příspěvek na péči.

Kromě těchto dávek pak může vznikat nárok i na další podporu. Závisí to na konkrétním zdravotním stavu nebo na celkové sociální situaci dané osoby. Pokud nevíte, na co máte nárok ve vašem konkrétním případě, zkuste popsat svou situaci do diskuse pod tímto článkem, a my se vám pokusíme poradit.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky bez registru potvrzení přijmu a poplatku předem. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Okamžité půjčky bez registrů. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.