Sociální dávky 2014 změny

Na začátku nového roku dochází zpravidla k celé řadě změn v systému sociálních dávek. Výjimkou pak není ani rok 2014. Byť je pravda, že v roce 2014 sociální dávky neprodělaly příliš mnoho změn. To je částečně způsobeno i politickou situací v roce 2013, kdy větší část roku byla jen dočasná vláda, a proto se některé připravované změny nestihly prosadit. V následujícím textu přinášíme přehled těch hlavních změn v systému sociálních dávek.

V roce 2014 se zruší sociální karty – sKarta

Jednou z největších změn, která je naplánována na rok 2014, je ukončení výplaty sociálních dávek prostřednictvím sKarty. Tzv. karta sociálních systému (s-Karta) bude definitivně ukončena s platností k 30. 4. 2014.

Vzhledem k tomu, že tato změna je připravována již delší dobu, nemělo by se jednat o žádný velký problém. Všichni současní držitelé sKarty byli nebo budou dopředu informováni o tom, co přesně je čeká.

Změna se bude týkat především osob se zdravotním a tělesným postižením, u kterých sKarta nahrazovala průkaz ZTP, TP, ZTP/P. Ti, kdo již sKartu dostali, si budou muset zajistit její výměnu za aktuálně platný průkaz.

Změna také dopadne na ty, kdo skutečně využívali sKartu (třeba k placení v obchodě nebo k výběru peněz z bankomatu). Těch ale bylo jen menší množství. Ti všichni budou muset na Úřad práce nahlásit, jak budou chtít od května 2014 dostávat sociální dávky. Mohou se rozhodnout buď pro bezhotovostní výplatu – pak stačí nahlásit číslo účtu. Nebo si mohou nechat posílat sociální dávky poštovní složenkou na svoji adresu.

Životní a existenční minimum 2014

Částky životního a existenčního minima se v roce 2014 nijak nemění. I v tomto roce zůstávají v platnosti částky, které platí již od 1. 1. 2012 (kdy došlo k poslednímu navýšení). I v roce 2014 tak platí tyto:

Pro životní minimum rodiny (více společně posuzovaných osob) se aplikují tyto hranice:

 • První dospělá osoba ve společné domácnosti = 3140 Kč
 • Druhá a další dospělá osoba ve společné domácnosti = 2830 Kč
 • Dítě do 6 roků = 1740 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 2140 Kč
 • Dítě do 26 roků = 2450 Kč

Přídavky na dítě 2014

Ani u této sociální dávky není žádná změna. Životní minimum pro posouzení příjmu rodiny se nemění, výše přídavků na děti také zůstává stejná:

 • Dítě do 6 roků = 500 Kč
 • Dítě do 15 roků = 610 Kč
 • Dítě do 26 roků = 700 Kč

Přídavky na bydlení 2014

Od 1. 1. 2014 začíná platit nový občanský zákoník, který mění vztahy mezi pronajímatelem a nájemcem. Pokud by tedy příjemce příspěvku na bydlení (nebo doplatku na bydlení) po 1. 1. 2014 měnil svou nájemní smlouvu, může tím být ovlivněn nárok a výše na sociální dávky na bydlení.

Jinak ale u sociálních dávek na bydlení nedochází k žádné další výraznější změně.

Zvýšení nemocenské dávky 2014

Mezi nemocenské dávky patří především nemocenská, ošetřovné a peněžitá pomoc v mateřství. Od 1. 1. 2014 došlo k menšímu navýšení redukčních hranic. Tím pádem by se v roce 2014 měly i mírně zvýšit jednotlivé nemocenské dávky. Změna redukční hranic byla tato:

 • 1 redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč (2013) na 865 Kč (2014)
 • 2 redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1295 Kč (2013) na 1298 Kč (2014)
 • 3 redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2589 Kč (2013) na 2595 Kč (2014)

Zvýšení důchodů 2014

Od 1. 1. 2014 také dochází ke zvýšení všech typů důchodů (invalidní, starobní, sirotčí, vdovský, atd.). Důchody se zvýšily takto:

 • Základní důchod se zvyšuje o 10 Kč, tedy na částku 2340 Kč
 • Procentní výměr, který je individuální se zvyšuje o 0,4%

Podle odhadu státní správy by mělo dojít k průměrnému zvýšení důchodů o 45 Kč.

Sociální dávky – další změny

Pokud se v průběhu roku 2014 objeví nějaké další změny v oblasti sociálních dávek, určitě vás o tom budeme na našem webu informovatl.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na exekuce a jiné dluhy. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka na cokoliv, nízké splátky. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuse: Sociální dávky 2014 změny

Diskuse: 1
 • Custom avatar zdena

  mam dotaz rodim 1 krat v čr bude to naše 4 dite,mam povoleni k pobytu vše jak ma bej
  kolik budu brat materskou nebo dostanu vubec porodné
  oco mužu žadat

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...