sKarta 2014 – zrušení

sKarta, nebo také „sociální karta“ či „karta sociálních systémů“ bude v roce 2014 končit. Projekt, který s velikou slávou odstartoval již v roce 2012, tak nezadržitelně spěje ke svému konci. Původní, ambiciózní idea, že sociální karta bude sloužit pro výplatu všech sociálních dávek, tak končí. Co znamená ukončení skaret, a jestli z toho pro její držitele vyplývají nějaké změny, se dozvíte v následujících odstavcích.

Kdy skončí sKarty

Ukončení sKarty je s definitivní platností stanoveno na 30. 4. 2014. K tomuto dni přestanou být na sKartu vypláceny sociální dávky. K tomuto datu také skončí platnost všech vydaných karet. To bude mít dopad především naš osoby se zdravotním postižením. Ti totiž sKartu využívali současně i jako průkaz TP / ZTP / ZTP/P. Budou tedy muset žádat o vystavení nového dokladu.

Pro většinu ostatních držitelů by datum 30. 4. 2014 nemělo znamenat žádnou velkou změnu. Skarta sice skončí, ale na nárok a výplatu sociálních dávek to ve výsledku nebude mít až tak velký dopad.

Co znamená ukončení sKaret pro lidi

Původně se plánovalo, že sKartu dostanou všichni, kdo dostávají nějaké sociální dávky – nejprve to měli být příjemci dávek pomoci ve hmotné nouzi, a následně je měli následovat všichni ostatní, co pobírají přídavky na bydlení, rodičovské dávky, přídavky na děti a všechny další, pravidelně vyplácené dávky.

Nakonec ale sKartu dostalo jen 277 tisíc lidí (původně to mělo být více než 1 milión lidí). Všem těmto lidem měli úřady práce odeslat dopis s podrobnými informacemi, co pro ně bude znamenat zrušení s karty. V zásadě se jedná o tyto situace:

sKartu jsem dostal, ale dávky i chodily i nadále na můj účet v bance

V takovém případě se nic nemění. sKartu můžete 30. 4. 2014 s klidem zahodit, nebo si ji schovat někam do šuplíku na památku. Peníze, na které máte nárok, vám i nadále budou chodit na stejný účet v bance, tak jako tomu bylo i doposud. V tomto případě se nic nemění.

sKartu jsem dostal a vybíral jsem s ní peníze z bankomatu

Ti kdo sKartu aktivně využívali pro výběr peněz z bankomatu nebo k placení v obchodech budou muset nahlásit změnu způsobu výplaty sociálních dávek. Společně sKartou byl totiž každému jejímu držiteli vytvářen bankovní účet u České Spořitelny, na který byly sociální dávky odesílány, a karta sloužila k výběru těchto peněz. Bankovní účet u České spořitelny zaniká společně s kartou. Bude tedy potřeba na Úřad práce nahlásit číslo nějaké jiného bankovního účtu nebo se domluvit, že peníze budou posílány složenkou na poštu. Změnu je možné nahlásit do 30. 4. 2014 a to buď písemně (dopisem) nebo elektronicky (email, datová schránka apod.), nebo osobně při návštěvě. K nahlášení změny je možné použít tento formulář: Hlášení změn – změna způsobu výplaty dávky

Pokud změnu včas nenahlásíte (tj. nestihnete to do konce dubna 2014), budou automaticky od května sociální dávky, na které máte nárok, vypláceny složenkou na vaši adresu.

sKartu jsem dostal a jsem zdravotně postižený

V tomto případě platí kromě předchozích dvou bodů i to, že bude nutné žádat o vystavení nového dokladu pro OZP (osoby zdravotně postižené). Bez ohledu na to, že sKarta má na sobě uvedenou mnohem delší platnost, s-Karta od 30.4.2014 přestává platit, a jako průkaz je tak neplatná.

Žádné jiné změny by pro běžné lidi neměly v souvislosti s koncem sKarty nastat. Jiné to je pro úředníky a pro stát, kterým hrozí mnoho změn. Státu navíc hrozí, že za ukončení tohoto projektu bude muset doplácet velké penále České spořitelně. Ale to už je jiný „příběh“.

Pokud máte nějaké dotazy ohledně ukončení sKarty nebo vám něco není jisté – napište svůj dotaz do diskuse na konci tohoto článku.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka bez doložení příjmu. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Krátkodobé půjčky na smněku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: sKarta 2014 – zrušení

Diskuse: 2
 • Gabriela Kobelová

  Ukončení Skaret další průšvih, jen starosti ,opět něco neuvěřitelného pro postižené. Nikde jsem se nedověděla zda po pár měsících budu muset opět absolvovat znovu veškerá martíííria kvůli nové kartě , tím myslím lékaře a tak.Platnost byla uznána na 4 roky a co teď ??? Znovu Vše ???? Platnost automaticky po krátké době zanikla?,Nebo jak to mám chápat?

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, pokud jste měla sKartu jako průkaz zdravotně postižené osoby, pak bohužel ano, budete si muset vyřídit nový průkaz.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...