Rodičovský příspěvek změny (zvýšení rodičovského příspěvku, změna podmínek)

Již v polovině roku 2016 se hovořilo o připravované změně u rodičovského příspěvku. Tedy v tom, za jakých podmínek, a v jaké výši by bylo možné dostávat rodičovský příspěvek od roku 2017. Tyto změny zahrnovali hned několik úprav, které by asi pro většinu rodin byly výhodné. Jaké to jsou změny a jak se případně projeví v roce 2017?

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024 (od 1. ledna 2024)

Rodičovský příspěvek se naposledy zvyšoval od začátku roku 2020. Vzhledem k vysoké inflaci, která je zde především za poslední rok a půl , už tato sociální dávky, nemusí plně pokrývat potřeby rodin s dětmi či samoživitelek s dítětem. I to je jeden z důvodů, proč vláda zvažuje zvýšení rodičovského příspěvku. Hovoří se o tom, že by se měl rodičovský příspěvek zvýšit o 50 tisíc korun.

Zvýšení rodičovské schválila vláda 28. 6. 2023. Rodičovský příspěvek na jedno dítě, mohl být až 350 000 Kč. U dvojčat by to mohlo být až 525 000 Kč.

Ke zvýšení ale dojde až od 1. ledna 2024. A mělo by se týkat jen dětí, které se narodí až v roce 2024 (děti narozené od 1. 1. 2024).

Kromě zvýšení rodičovské, by mělo dojít i ke zkrácení maximální doby. Ze současných 4 roků jen na 3 roky (do 3 narozenin dítěte).

Více informací o zvýšení rodičovské a změnách v roce 2024 zde.

To co se až doposud lišilo, byla výše měsíční částky, ve které se rodičovský příspěvek vyplácel. Maximální možná výše rodičovského příspěvku byla 11 500 Kč. Pak vycházel rodičovský příspěvek do cca 2 let věku dítěte (resp. prvních 5 měsíců po narození dítěte dostávala žena mateřskou – tj. PPM, a následně cca 19 měsíců rodičovský příspěvek).

Minimální rodičovský příspěvek pak představoval variantu na 4 roky – tedy prvních 9 měsíců 7600 Kč a následně 3800 Kč do 4 roků věku dítěte. Tato minimální varianta se týkala především těch, u koho nebylo možné stanovit vyměřovací základ a neměli tak možnost volby jiné výše/délky RP (tito příjemci RP pak obvykle ani nedostávali „mateřskou“).

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2017

Jednou z navrhovaných změn tedy bylo, že nově by bylo možné čerpat rodičovský příspěvek až do výše 32 640 Kč (což je aktuálně maximální možná výše PPM (peněžité pomoci v mateřství) a odpovídá příjmu rodiče, který vydělává 80 tisíc korun měsíčně). Tím by pak bylo možné celý rodičovský příspěvek vyčerpat už za cca 6 měsíců

Druhou z navrhovaných změn je pak i to, že lidé, kteří nyní měli jen variantu na 4 roky, bez možnosti volby by si nově mohli zvolit rodičovský příspěvek až do výše 7600 Kč měsíčně.

Změna podmínek celodenní péče o dítě

V neposlední řadě pak byla navrhována změna v podmínkách celodenní péče o dítě. Aktuálně totiž platí, že děti, kterým ještě nebyly dva roky, nesmí chodit do jeslí nebo školky, na dobu delší než 46 hodin v měsíci (při delší docházce by nevznikla nárok na rodičovský příspěvek).

Tato podmínka se měla změnit tak, že u dětí do 1 roku by to mohlo být až 92 hodin měsíčně. A u dětí nad jeden rok by již docházka do školky nebo jeslí byla bez omezení.

Kdy budou platit změny rodičovského příspěvku v roce 2017

Návrh zákona, který by všechny tyto změny zaváděl do praxe byl poslancům předložen již v roce 2015. Od té doby se ale navrhované změny nikam příliš neposunuly. Jak je vidět i na webu poslanecké sněmovny, navrhovaná změna zákona je aktuálně zařazena na pořad 54 schůze která začíná až v 10 ledna 2017 (viz: https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=535).

Není tedy žádná šance, že by dané změny začaly platit již od začátku roku 2017, a i vzhledem k tomu, jak dlouho se tyto změny již řeší, není příliš pravděpodobné, že by byly v dohledné době uvedeny do praxe. Pravda, rok 2017 je předvolební, již brzy se budou konat volby do poslanecké sněmovny, a tak je možné očekávat zvýšenou aktivitu vlády zvláště v oblasti sociální politiky státu. Je tedy možné, že tyto změny budou v roce 2017 schváleny. Na to si ale teprve musíme počkat.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Zaručená půjčka, peníze všem i bez příjmu a bez registru. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčím na vyplacení exekuce na mzdu. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Rodičovský příspěvek změny (zvýšení rodičovského příspěvku, změna podmínek)

Diskuse: 3
 • Custom avatar Balážová

  Dotaz: změny co do výše rod. příspěvků se týkají pouze těch, kteří jej začnou v tomto roce čerpat nebo i stávajících poživatelů této finanční dávky? Prosím, reagujte.

 • Custom avatar ZUZANA

  DOBRÝ DEN,POŘEBOVALA BYCH MOC PORADIT,NEVÍM KAM SE MÁM OBRÁTIT,JSEM ZOUFALÁ.MÁM DVOULETÉHO SYNA,BYDLÍME S BABIČKOU A TA NÁS U SEBE NECHCE.PROSTĚ A JEDNODUŠE CHCE MÍT SVUJ VLASTNÍ KLID.CHCI SE ZEPTAT JE NÁKÁ MOŽNOST,POMOC S BYDLENÍM,ČI MÁM NÁKÝ MOŽNOSTI KDYŽ JSEM NA RODIČOVSKÝM PŘÍSPĚVKU?

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení rodičovské dovolené. V září končím RD a od října bych měla jít do práce. Donesla se ke mně informace, že poslední dvě dávky budou spojeny(tj. za září a srpen) a nějakým způsobem zastropovány. Tzn. že ten rod.příspěvek nevyčerpám celý. Víte o této skutečnosti něco? Nebo dokážete mi poradit, kde dané informace naleznu? předem děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...