Příspěvek na ubytování Ukrajinců od července 2022 – zvýšení, změna podmínek

Změny u příspěvku na bydlení a humanitární dávky 2024

Od 1. července 2023, platí nové podmínky pro sociální dávky pro Ukrajince. Aktuálně je nárok na životní minimum (až 4 860 Kč), nebo po 150 dnech jenom na existenční minimum (3 130 Kč).

Od ledna 2024 se mění  i podmínky a výpočet příspěvku na bydlení (ubytování) pro Ukrajince. Zvyšují se započitatelné náklady na bydlení až na 6000 Kč pro jednu osobu.

Více informací – Příspěvek na bydlení a humanitární dávka pro Ukrajince v roce 2024

Vláda připravila návrh na změnu podmínek, pro poskytování příspěvku na ubytování Ukrajinců. Nově by se mělo rozlišovat, zda je ubytování poskytováno v prázdném bytě/domě, nebo je ubytování poskytnuto v bytě/domě, kde již někdo bydlí. Podle toho se pak bude lišit i výše příspěvku.

Maximální výše příspěvku na ubytování, by se mohla zvýšit až na 15 0000 Kč za měsíc. Nárok na příspěvek, bude prodloužen na celé druhé pololetí 2022 (na měsíce červenec až prosinec 2022).

Pokud bude návrh nařízení vlády schválen (návrh viz zde), pak by začal platit od začátku července 2022 (od 1. 7. 2022). Podle návrhu, by tato změna, mohla platit až do konce 1 čtvrtletí 2023 (do 31. 3. 2023).

Aktuální podmínky – solidární příspěvek na ubytování Ukrajinců v prvním pololetí 2022

Aktuálně (v období březen až červen 2022), je nárok na příspěvek na ubytování Ukrajinců, pokud je poskytnuto ubytování alespoň na 16 dní v jednom měsíci, alespoň pro jednu osobu, zasaženou dopady války na Ukrajině. Pak je nárok na příspěvek ve výši 3000 Kč na měsíc.

Aktuálně je nárok maximálně na 12 000 Kč za jeden měsíc (podle počtu osob, za každou ubytovanou sobou je nárok na 3000 Kč, zohlední se maximálně 4 osoby).

Změna podmínek ve 2 pololetí 2022 – od 1. července 2022

Podle návrhu nového vládního nařízení, které by stanovilo podmínky, pro poskytování solidárního příspěvku ve druhém pololetí 2022 (měsíce červenec až prosinec 2022), by mělo dojít především k těmto změnám:

 • Poskytování příspěvku na ubytování Ukrajinců, je prodlouženo na měsíce červenec až prosinec 2022 (pak by se měly podmínky znovu přehodnotit, nařízení přestane platit 31. března 2023)
 • Při sdíleném ubytování, bude nárok na 3000 Kč (jako doposud)
 • Při sdílením ubytování, bude nárok maximálně na 9 000 Kč (pouze na maximálně 3 osoby, doposud to mohly být až 4 osoby)
 • Při samostatném ubytování bude nárok až na 15 000 Kč (za maximálně 5 osob)

Ostatní podmínky, pro nárok na příspěvek na ubytování, se nemění – nárok je v případě poskytnutí ubytování, alespoň na 16 dní (po sobě jdoucích) v jednom kalendářním měsíci.

Nijak by se nemělo měnit ani vyřizování žádosti o solidární příspěvek – o ten je možné požádat online, prostřednictvím speciální stránky davkyuk.mpsv.cz.

Zvýšení solidárního příspěvku na ubytování Ukrajinců od července 2022

Navrhovaná změna, může pro někoho znamenat snížení, a pro někoho jiného zase naopak zvýšení příspěvku na ubytování (očekává se celkové zvýšení o cca 9%).

Nově se budou rozlišovat dvě kategorie ubytování:

 • Sdílené ubytování – ubytovaná osoba (osoby) sdílí ubytování s žadatelem o příspěvek (tj. ubytované osoby mají k dispozici pouze nějaký pokoj/pokoje v rámci bytu/domu, kde bydlí žadatel o příspěvek)
 • Samostatné ubytování – ubytované osoby, mají k dispozici samostatný byt/dům sami pro sebe (žadatel o příspěvek bydlí někde jinde)

Snížení příspěvku u sdíleného ubytování od 1. července 2022

 • U sdíleného ubytování bude snížena maximální částka na 9 000 Kč za měsíc (doposud to bylo až 12 000 Kč)
 • Sdílené ubytování 1 osoba = 3 000 Kč za měsíc
 • Sdílené ubytování 2 osoby = 6 000 Kč za měsíc
 • Sdílené ubytování 3 osoby a více = 9 000 Kč za měsíc

Zvýšení příspěvku u samostatného ubytování od 1. července 2022

 • U samostatného ubytování bude zvýšena maximální částka, až na 15 000 Kč za měsíc (bude záležet na postu osob)
 • Samostatné ubytování 1 osoba = 5 000 Kč za měsíc
 • Samostatné ubytování 2 osoba = 9 000 Kč za měsíc
 • Samostatné ubytování 3 osoba = 12 000 Kč za měsíc
 • Samostatné ubytování 4 osoba = 14 000 Kč za měsíc
 • Samostatné ubytování 5 osob a více = 15 000 Kč za měsíc

Češi doposud v soukromí ubytovali cca 45 000 Ukrajinců

Vláda odhaduje, že tato změna podmínek, by mohla vést k tomu, že se cca 10 tisíc Ukrajinců přesune z hotelů/ubytoven do ubytování v soukromí. U samostatného ubytování, jsou totiž podmínky pro poskytovatele ubytování výhodnější.

Aktuálně je takto ubytováno cca 45 tisíc Ukrajinců. Stát za ubytování v soukromí platí cca 134 miliónů korun měsíčně. Změnou podmínek, dojde ke zvýšení nákladů na ubytování o cca 9%. Pokud dojde současně i ke zvýšení počtu ubytovaných Ukrajinců, pak to bude i více. Reálně by na tom stát ale měl ušetřit (za ubytování na ubytovnách/v hotelech, nyní platí podstatně více).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka pro podnikatele (OSVČ) do 20 000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka ihned Praha – půjčka na směnku ještě dnes. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Příspěvek na ubytování Ukrajinců od července 2022 – zvýšení, změna podmínek

Diskuse: 1
 • Custom avatar Zdenka Otáhalová

  ubytovala jsem dvě matky se třemi dětmi mají k dispozici horní patro RD
  kde je samostatná kuchyň, tři pokoje ,wc s koupelnou tedy celý byt na jaký příspěvek mám nárok

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...