V roce 2022, dochází od začátku dubna (od 1. 4. 2022), ke zvýšení životního a existenčního minima. Zvýšení je o 10% - jednotlivé částky (pro jednotlivce a pro více osob ve společné domácnosti) se zvyšují o 200 - 390 Kč. Díky zvýšení životního minima, bude mít na přídavky nárok více dětí.
Kolik jsou přídavky na děti v roce 2022? Bude nějaké zvýšení této sociální dávky? Kdo má nárok na přídavek na dítě, jaké jsou podmínky, a jaké potřebujete potvrzení a formuláře? Na tyto a další otázky, se vám pokusí odpovědět tento článek. Máme pro vás i kalkulačku pro výpočet výše přídavků na děti v roce 2022.
Od začátku dubna 2022, dojde k poměrně zásadní změně, která ovlivní hned několik ze sociálních dávek. Od 1. 4. 2022 se zvyšuje životní a existenční minimum o 10% (tj. o 200 – 390 Kč). K předchozímu zvýšení došlo v roce 2020, kdy se životní minimum zvyšovalo o 13,8%.
Díky zvýšení životního minima, bude mít na přídavky na dítě nárok více rodin. Nejsou to ale jenom dětské přídavky – více žadatelů, může mít nárok i na porodné, dávky pomoci ve hmotné nouzi, příspěvek na péči, dávky pěstounské péče, aj.
V roce 2024 platí stejné podmínky pro nárok na dětské přídavky, jako v minulém roce.
Na přídavky je nárok, pokud je příjem v rodině, do 3,4 násobku životního minima.
Výše příspěvku na dítě, je v roce 2024 stejná – podle věku dítěte je to 1 330 Kč až 1 580 Kč.
Na konci roku 2020 vláda schválila zvýšení příspěvku na dítě v roce 2021. Původně mělo ke zvýšení dojít již od dubna 2021. Vzhledem ke zpoždění při projednávání v parlamentu, ale ke zvýšení došlo až od poloviny roku 2021.
V roce 2021, se přídavky na dítě zvýšily o 26% (podle věku dítěte o 130 až 380 Kč). Změnily se i podmínky. Zatímco v roce 2020 a v první polovině roku 2021 byl nárok na příspěvek na dítě, při příjmu do 2,7 násobku životního minima, od poloviny roku 2021 je nárok na přídavky i při příjmu do 3,4 násobku životního minima.
Příspěvek na dítě, je základní sociální dávka na úhradu potřeb dítěte. Jeho výše je v roce 2022:
Pokud má v rodině alespoň jedna osoba nárok na příjem ze zaměstnání nebo podnikání (či obdobný příjem jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, důchod, mateřská, rodičovský apod.). pak je nárok na zvýšené přídavky:
Příspěvek na dítě je určen především rodinám, které mají nižší příjmy. Tedy těm rodinám, jejichž průměrný měsíční příjem za kalendářní rok nepřekračuje 3,4 násobek životního minima. Jak vysoký tedy můžete mít příjem, abyste měli nárok na příspěvek na dítě? Díky zvýšení životního minima od 1. 4. 2022, může být tento příjem, i o několik tisíc korun vyšší, než dříve.
Rodina s jedním dítětem má od 1. 4. 2022, nárok na přídavek na dítě, pokud společný průměrný měsíční příjem nepřekročí:
Rodina se dvěma dětmi má od 1. 4. 2022, na přídavky na dítě nárok, pokud společný průměrný měsíční příjem nepřekročí:
Samotný rodič (samoživitel/samoživitelka) má od 1. 4. 2022 na přídavky na dítě nárok pokud jeho/její průměrný měsíční příjem nepřekročí:
Pro přídavek na dítě platí to stejné, co i pro jiné sociální dávky. Nárok na přídavek na dítě může být uplatněn maximálně 3 měsíce zpětně. Uplatnění nároku zpětně, za delší časové období, již pak není možné.
Příspěvky na dítě se vyřizují na místním Úřadu práce. Za dítě do 18 roků podává žádost zákonný zástupce. Pokud mají dítě ve společné péči oba rozvedení rodiče, musí se domluvit, kdo z nich bude podávat žádost. Zletilé dítě (nárok je až do 26 roků, pokud dítě studuje nebo v obdobných případech), pak podává žádost o přídavek samo.
Žádost o tuto sociální dávku na dítě se podává na předepsaném formuláři. Kromě samotného formuláře je pak nutné ještě dodat osobní doklady (občanský průkaz a/nebo rodný list). U dítěte nad 15 roků se pak dokládá ještě:
Nakonec se také přikládá doklad o výši ročního příjmy (dokládají se příjmy všech společně posuzovaných osob). Toto potvrzení příjmu pro přídavek na dítě potvrdí buď zaměstnavatel, nebo pokud dotyčný nemá žádné příjmy, tak jej vyplňuje sám dotyčný.
Podívejte se na další užitečné informace:
Jak jsou na tom dětské přídavky v ČR? Odpovídá jejich výše tomu, jak to mají u sousedů? Níže máte pro srovnání přehled, jak vysoké jsou příspěvky na děti v okolních státech:
Přídavky na děti Německo – v Německu mají na příspěvek na dítě nárok všechny děti do 18 roků bez ohledu na příjem rodičů. Nad 18 let pak mají děti nárok na příspěvek až do 21 roků pokud jsou nezaměstnané nebo do 24 roků pokud studují.
V Německu jsou pak přídavky na dítě ve výši 204 Euro na první dvě děti, 210 Euro na třetí dítě a 235 Euro na čtvrté a každé další dítě. Tedy u prvního a druhého dítěte je to na každé dítě cca 5400 Kč, na třetí dítě je to cca 5500 Kč, a na další děti cca 6100 Kč
Dětské přídavky v Rakousku – v Rakousku se výše přídavků na děti odvíjí od počtu dětí. S věkem se pak každý rok zvyšují. Aktuálně je to 114 Euro měsíčně na jedno dítě ve věku do tří let. S věkem, a tedy rostoucími potřebami dítěte, se příspěvek zvyšuje až na maximální částku 165,10€ měsíčně pro dítě starší 19 let
Příspěvky na děti na Slovensku – na Slovensku mají „Prídavok na dieta“, který je až do 25 roků. Jeho výše je pak 25,50 Euro, tj. cca 670 Kč.
Příspěvek na dítě v Polsku – v roce 2016 zde byl projednáván návrh zákona na příspěvek na dítě ve výši 500 zlotých měsíčně na druhé a další dítě. A pokud příjem rodiny nepřesahuje 800 zlotých, pak by měla rodina nárok na příspěvek na dítě i na první dítě. 500 zlotých je cca 3000 Kč.
SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka na směnku. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Peníze ihned. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.