Příspěvek na bydlení a stěhování

Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka vyplácená lidem na úhradu nákladů spojených s bydlením. Jaké má podmínky příspěvek na bydlení a kdy je možné o něj žádat, najdete zde. V naší kalkulačce pro výpočet výše příspěvku na bydlení si pak můžete sami spočítat, jestli máte na tuto sociální dávku nárok a kolik byste případně mohli od sociálky dostat. V tomto článku se podíváme na to, jak příspěvek na bydlení ovlivní vaše případné stěhování.

Kalkulačka příspěvek na bydlení 2022

Od začátku roku 2022, dochází ke zvýšení normativních nákladů na bydlení. Normativní náklady, se v roce 2022, zvyšují 2x. Nejprve od 1. 1. 2022, kdy jde o běžné zvýšení, a následně bylo schváleno i druhé, mimořádné zvýšení (se zpětnou platností od 1. 1. 2022).

Díky tomu, může mít nárok na příspěvek na bydlení, podstatně více žadatelů.

Viz aktuální kalkulačka: Zvýšení příspěvku na bydlení v roce 2022 – nárok bude i v podnájmu

Příspěvek na bydlení a stěhování

V zásadě se můžete dostat do dvou různých situací, které jsou spojené se sociálními dávkami na bydlení a stěhováním:

  • Pobíráte příspěvek na bydlení ve starém bytě a stěhujete se do nového
  • Ve starém bytě jste příspěvek na bydlení neměli, ale v novém bytě budete mít vyšší náklady a tak o něj chcete požádat

Příspěvek na bydlení po stěhování do nového bytu

Nejprve tedy jak to je, pokud jste měli příspěvek na bydlení v původním bytě a stěhujete se do nového. V tomto případě, pokud i v novém bytě splňujete podmínky na přiznání dávky, vám příspěvek na bydlení zůstává i v novém bytě.

Příspěvek na bydlení po přestěhování je vyplácen na základě nákladů na bydlení v předchozím čtvrtletí, tedy ještě na základě nákladů ze starého bytu. Vaše skutečné náklady na bydlení v novém bytě se tak do výše sociální dávky projeví až v dalším čtvrtletí (pokud se tedy například přestěhujete v dubnu, výše nájmu, který platíte v novém bytě, se zohlední až od července).

Změnu – tedy přestěhování – je nutné nahlásit na příslušný Úřad práce do 8 dnů (podobně i jako všechny ostatní změny.

Příspěvek na bydlení – nová žádost o dávku

Pokud jste v původním bytě dávku neměli a v novém bytě máte tak vysoké náklady, že byste mohli mít nárok na dávku, a chcete si tedy podat žádost, bude to jiné než výše popsaný případ. U příspěvku na bydlení totiž musíte dokládat náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. A pokud jste dávku nebrali, není možné zohlednit náklady z předchozího bytu a zohledňují se pouze náklady na bydlení v novém bytě.

Pokud jste příspěvek na bydlení nebrali, tak sice o dávku požádat můžete, ale vzhledem k tomu že nebudete moci doložit náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí, budete mít na dávku nárok až později. Pokud byste se například přestěhovali v dubnu, na dávku vám vznikne nárok až od července (kdy se dokládají náklady na bydlení za duben, květen, červen).

Během doby, kdy nemáte nárok na příspěvek na bydlení si, ale případně můžete požádat o jinou dávku – doplatek na bydlení. Pokud splňujete podmínky pro přiznání dávek hmotné nouze, mohl by vám být dočasně přiznán nárok právě na doplatek na bydlení.

Příspěvek na bydlení – stěhování členů rodiny

Na příspěvek na bydlení a jeho výši pak může mít vliv i stěhování jednotlivých členů rodiny. Pokud se například z bytu, kde máte nárok na příspěvek na bydlení, někdo odstěhuje, nebo se naopak přistěhuje – a tím se zvýší (nebo sníží) počet osob, které mají v bytě trvalý pobyt, má to také vliv na nárok na tuto sociální dávku.

U příspěvku na bydlení je totiž mimo jiné zohledňován počet osob, které mají v daném bytě vedený trvalý pobyt. Pokud se někdo odstěhuje nebo naopak přistěhuje (a změní si trvalý pobyt), pak je nutné tuto změnu také hlásit na Úřad práce.

Konkrétně se jedná o paragraf § 24, Zákon o státní sociální podpoře:

(4) Změní-li oprávněná osoba, která je v bytě hlášena k trvalému pobytu, tento pobyt v průběhu kalendářního měsíce, přihlíží se k této změně pro účely příspěvku na bydlení až od následujícího kalendářního měsíce. To platí i v případě, že osoba společně posuzovaná, která je v bytě hlášena k trvalému pobytu, změní tento pobyt v průběhu kalendářního měsíce nebo se stane vlastníkem nebo nájemcem tohoto bytu.

V praxi to tedy znamená, že změna počtu osob, které mají v bytě trvalý pobyt, se zohlední a v dalším měsíci.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na směnku ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka, peníze na směnku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Příspěvek na bydlení a stěhování

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Lucka: Dobrý den, hledám to stejné....
  • Jarka: Jen mi přišlo zvláštní,že on má slevu na daních v práci díky studiu a já ...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Daňové zvýhodnění na vyživované dítě je možné uplatnit nejdéle do dovrš...
  • Jarka: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.Syn odmaturoval a nastoupil do práce.Tím mi skon...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Tohle nikde nezjistíte. Pokud si nájemník na Úřadu práce, požádal o příslu...
  • Metoděj Novák: Rád bych zjistil, zda nájemník nečerpá dotace / příspěvky za ubytování ukra...
  • Marie Waldhansová: Dobrý den. Chtěla bych se zeptat ,jestli nemám nárok na sociální příspěvek,J...