Přídavky na děti 2024

Přídavky na děti jsou jednou ze základních sociálních dávek, kterou slouží především k podpoře rodin s dětmi, které mají nižší příjmy. Jedná se o dlouhodobou dávku – v případě splnění nároků mohou být vypláceny až do věku 26 roků dítěte. Jaké jsou změny v roce 2024, kdo má nárok na přídavek na dítě a kolik byste mohli dostat? To vše, a mnohem více se dozvíte v následujících odstavcích.

Zvýšení příspěvku na dítě

V minulém roce, se od ledna zvýšily všechny dětské přídavky o 200 Kč (zvýšení bylo stejné pro všechny děti, bez ohledu na věkovou kategorii).

Pro rok 2024, se zatím neplánuje žádné další zvýšení. Nemění se ani životní a existenční minimum, což je důležitý údaj pro výpočet nároku na dětské přídavky. Podmínky pro výpočet jsou stejné, jako v předchozím roce.

Kdo měl nárok na dětské přídavky, ten bude mít pravděpodobně nárok i v roce 2024 (záleží ale na průměrných příjmech, pokud by se v roce 2024 zvýšil příjem v rodině, pak to má vliv při posuzování nároku na tuto sociální dávku).

Kolik jsou přídavky na děti v roce 2024

Příspěvek na dítě se vyplácí ve třech úrovních – v závislosti na věku dítěte, kterému tato sociální dávka náleží. Přídavky na dítě mohou být buď základní, nebo zvýšené.

Základní přídavky na dítě 2024:

  • Dítě do 6 roků = 830 Kč měsíčně
  • Dítě 6 – 15 roků = 970 Kč měsíčně
  • Dítě do 26 roků = 1080 Kč měsíčně

Zvýšené přídavky na dítě 2024:

  • Dítě do 6 roků = 1 330 Kč měsíčně
  • Dítě 6 – 15 roků = 1 470 Kč měsíčně
  • Dítě 15 – 26 roků (*) = 1 580 měsíčně

Na zvýšené přídavky mají nárok pouze ty rodiny, kde alespoň jeden z rodičů pracuje a má příjem nejméně 4860 Kč měsíčně (nebo alespoň dostává podporu v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřskou ap.). Musí se jednat o příjem:

  • Ze zaměstnání nebo z podnikání
  • Z dávek nemocenského pojištění (například nemocenská během pracovní neschopnosti)
  • Z dávek důchodového pojištění (například starobní nebo invalidní důchod)
  • Z podpory v nezaměstnanosti nebo z podpory při rekvalifikaci
  • Z rodičovského příspěvku (pouze ale v případě, že je čerpán po peněžité pomoci v mateřství)

(*) u starších dětí je rozhodujícím kritériem pro přiznání dávky to, jestli se jedná o nezaopatřené dítě. Nezaopatřeným dítětem tak může být i zletilá osoba (starší než 18 roků), která se připravuje na výkon budoucího povolání – studium na střední, vysoké nebo vyšší odborné škole. Jako nezaopatřené dítě může být v určitých případech chápáno i dítě, které sice již ukončilo studium, ale dosud nenalezlo žádné zaměstnání.

Kdo má nárok na přídavky na dítě v roce 2024

To, kdo má nárok na přídavky na dítě, si můžete sami spočítat – Kalkulačka přídavky na dítě od 1. 1. 2024. Rozhodujícím kritériem, při posuzování nároku na přídavky, je životní minimum rodiny a to jaké jsou příjmy rodiny.

Pokud jsou průměrné příjmy rodiny (případně jednoho rodiče a dítěte/dětí) nižší než 3,4 násobek životního minima  pak je nárok na přídavky na děti. Pokud jsou příjmy vyšší než 3,4 násobek, pak nárok nevzniká. Životní minimum se v roce 2024 nemění, viz. – Kalkulačka životní minimum od 1. 1. 2024.

Příklad maximální měsíčního příjmu pro nárok na dětské přídavky v roce 2024:

  • Rodina s jedním dítětem do 6 roků = v roce 2024 bude nárok do příjmu 33 366 Kč
  • Rodina se dvěma dětmi do 6 roků = v roce 2024 bude nárok do příjmu 45 798 Kč
  • Samoživitelka s jedním dítětem do 6 roků = v roce 2024 bude nárok do příjmu 23 630 Kč
  • Samoživitelka se dvěma dětmi do 6 roků = v roce 2024 bude nárok do příjmu 32 062 Kč

Jak je to s příjmy a nárokem na příspěvek na dítě

U přídavků na děti se posuzují příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Standardně se o dávky na děti žádná jednou (zpravidla při narození dítěte, nebo v okamžiku, kdy se nějak významně mění majetkové poměry rodiny). Následně je pak nutné pravidelně každé čtvrtletí dokládat příjmy. Potvrzení o studiu starších dětí se předkládá na začátku školního roku – tj. září / říjen v každém kalendářním roce.

Jaké příjmy mají vliv, na nárok, na příspěvek na dítě

Jako příjem se započítávají především tyto:

  • Výplata ze zaměstnání, příjem z podnikání nebo jiné závislé činnosti
  • Náhrada mzdy – podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství
  • Mateřské a rodičovské dávky
  • Alimenty a výživné
  • Jiné příjmy (z pronájmu bytu, z investic do majetku nebo do cenných papírů)

Dokládají se příjmy všech osob – tedy nejenom obou rodičů (v případě, že je dítě soudem svěřeno do péče pouze jednoho z rodičů, pak se započítávají příjmy jenom tohoto rodiče). Pokud dítě – například během letních prázdnin – pracuje a má tak vlastní příjem – dokládá se i tento.

Jak získat přídavky na dítě

O tuto sociální dávku se podává žádost na Úřadu práce, který má na starosti agendu většiny sociálních dávek. K vyřízení budete potřebovat předložit tyto dokumenty a formuláře:

Všechny tyto formuláře najde i zde na tomto webu (stačí vždy kliknout na příslušný odkaz. Nebo jsou k vyzvednutí na kterékoliv pobočce sociálního úřadu, nebo si je můžete vyplnit a vytisknout i online na stránkách mpsv.cz.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka do 70000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Peníze ihned – půjčka 20.000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Přídavky na děti 2024

Diskuse: 80
  • Hlavaiova

    Dobrý den,

    Jsme právnická osoba a máme zaměstnané lide z EU z Rumunska která má 2 děti studující na střední školu a výškou školu v Rumunsku, trvaly pobyt má tam tady jenom přechodné, máme dotaz má tady nárok na přídavky na děti když donese potvrzení od její manžela s příjmu.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, u sociálních dávek je předpokladem, že osoba (žadatel) má na území ČR trvalý pobyt

  • Hanka

    Dobrý den, mám po rozvodu dceru ve své péči. Při výpočtu nároku na Přídavky na dítě bere se v potaz také hypotéka na bydlení, kterou platím tj.odečítá se od příjmů?Nebo se vychází jen z čistě z násobku živ.minima. Hypotékou se mi příjmy výrazně mění. Děkuji

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, hypotéka se nijak nezohledňuje. To že část svých příjmů platíte za hypotéku se nezapočítává. Musíte zadávat celý příjem.

  • Petr

    Dobrý den,mám 10ti letou dceru,kterou soud již před osmi lety,svěřil do péče matky. Vždy probíhalo vše bez jakýchkoliv problémů,až do letošního roku. Matka dcery předložila na úřadu jako každý rok,mé čestné prohlášení o neuplatňování daňové úlevy na dceru za loňský rok…to bylo úřednicí ihned roztrháno s tím,že požadují potvrzení od zaměstnavatele. V tom žádný problém nevidím,můžu ho bez problémů poskytnout. Problém už ovšem vidím v dalších požadavcích pracovního úřadu: dostal jsem k vyplnění 2 formuláře (za 2 předcházející roky) DOKLAD O VÝŠI ROČNÍHO PŘÍJMU (formulář s fialovým pruhem a popisem- K ŽÁDOSTI O PŘÍDAVEK NA DÍTĚ). Na argumenty,že spolu již 9 let nežijeme ve společné domácnosti a soud již dávno svěřil dítě do péče matky,že já (otec) o žádné přídavky nežádám ani neuplatňuji žádnou daňovou úlevu,úřednice odpověděla ve smyslu,že to je sice možné,ale zákon mi ukládá povinnost,tyto informace poskytnout. Můžu vás poprosit o nějaké vyjádření? Je to tak,nebo je to nějaký blud? Díky moc.

    • PETR

      Ještě doplňuji: ani adresu nemáme již 9 let shodnou,bydlíme v jiných částech ČR.
      A z toho plyne ještě další otázka: proč mám vlastně každý rok dokládat neuplatňování daňové úlevy na dítě,když jí může uplatnit pouze osoba žijící ve stejné domácnosti,na téže adrese? I kdybych o to stál,s jiným trvalým bydlištěm přece nemám nárok! To si úřady nemohou adresy zkontrolovat samy?

      • Jana Králová, Sociální dávky 2024

        Dobrý den, osobně tomuto požadavku také nerozumím, pokud jste rozvedeni a dítě bylo svěřeno do péče matky, mělo by být posuzováno pouze společně se svou matkou – viz zákon o státní sociální podpoře, kde je je vymezen okruh společně posuzovaných osob v § 7, 3a:

        a)nezletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče [odstavec 2 písm. b)]; pokud rodiče dítěte uvedení v odstavci 2 písm. b) části věty před středníkem jsou rozvedeni, posuzuje se jako osoba společně posuzovaná s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič, s nímž dítě společně žije, a bylo-li uvedeným rodičům svěřeno dítě do společné nebo střídavé výchovy obou rodičů podle zvláštního právního předpisu, posuzuje se s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič určený na základě dohody těchto rodičů s tím, že tuto dohodu mohou rodiče změnit vždy jen k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí,

        http://zakony.centrum.cz/zakon-o-statni-socialni-podpore/cast-2-paragraf-7

        • PETR

          Dobrý den,
          děkuji za rychlou odpověď. Problém je zřejmě v tom,že jsme nebyli oddáni,tudíž nejsme ani rozvedeni. V tom případě (chápu-li Vámi uvedené citace zákona správně) jsem já,jako otec (uvedený v RL dítěte),vždy zahrnut mezi společně posuzované osoby? I přesto,že bylo dítě soudem svěřeno do péče matky? Musí tedy žadatelka o příspěvek požádat o mé vynětí z okruhu společně posuzovaných osob? A abych to zamotal ještě víc: matka mé dcery se po letech vdala,má druhou dcerku,ovšem momentálně je s jejím otcem (který v předchozích letech úlevu na daních,na obě děti uplatňoval) v rozvodovém řízení.
          Děkuji.

  • Custom avatar Jana Legathova Tomanova

    Dobrý den, dostala jsem se do těžké situace.Proto prosim o radu.letos mi je 60 let. Jsem po těžké gynekologické operaci ( 2 měsice nesmim nic dělat, nemocenskou nemám kvůli důchodu).Bydlim v najemním bytě( platím za pronajmutí bytu), kde mam nyní necelý měsíc trvalé bydliště.
    Důchod mám 7000. Nájem včetně energií činí 8300 .Teď jsem v situaci, že mi důchod nebude stačit ani na zaplacení nájmu , natož na živobytí. V bytě žiju sama ve městě Turnov. Před operaci jsem chodila na brigadu, takže mi to vyšlo s „odřenýma ušima“ Už delší dobu shanim jinou možnost bydlení, ale v Českém raji je to problem. Domací mi sice dovolil udelat si tady trvalé bydliště, ale za to mi navýšil nájem o 1000 Kč, a problem je na světě, když člověk onemocní. Jž přes rok jsem se snažila o byt v Domově důchodců, ale jsem prý mladá, když jsem zjistila, jaké mají všechny poplatky, tak bych na tom byla skoro stejně.
    Poradte mi prosím co mám dělat.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, můžete se obrátit na Úřad práce a podat žádost i příspěvek na bydlení. Teoreticky byste na něj mohla mít nárok.

  • Custom avatar Sandra

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, moje mamka pobírá přídavek na dítě v hodnotě 700,-kč. Já podávám výstup ze školy a od záři budu opět pokračovat ve studiu. Vzhledem k tomu,že nedokončím letošní školní rok, bude muset mamka vracet příspěvek od září minulého roku do letošního dubna? Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Helena Vildová

    Dobrý den, potřebovala bych poradit, co uvést za příjmy do žádosti o přídavek na dítě.
    Jsem druhým rokem na mateřské dovolené a pobírám částečný invalidní důchod. Předem děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Vackova Jarka

    Dobrý den,chtěla jsem se zeptat ,zda je nějaká možnost na vyplacení výživného v případě,že je na mého bývalého manžela zahájeno insolvenční řízení,takže na všechny jeho prostředky je teď uvaleno předběžné opatření a výživné mi není vypláceno.Navíc se řízení protahuje, protože návrh byl podán k nepříslušnému soudu,Děkuji za odpověď,

  • Custom avatar Jitka

    Dobry den,
    chci si pozadat o pridavek na dite. Jeho otec je cizinec ale od narozeni ditete ziji jen ja s ditetem. Do 4 let ditete jsme zili v Anglii. Ted nastala situace kdy mam nizky prijem a
    bylo mi receno, ze potrebuji dite sverene do pece soudem abych si o tento pridavek
    mohla zadat. Nikdy jsem to pred tim nepotrebovala a take nechapu proc mi soud ma sverovat dite ktere vzdy u me bylo a o ktere se staram skoro 9 let. Nevite jak to probiha a jak dlouho toto vyrizeni u soudu trva. Mohu si o pridavek pozadat i driv nez se to u soudu vyresi? dekuji za odpoved

  • Custom avatar Veronika Blažková

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem studentka SŠ, už nebydlim s rodiči, ale u přítelkyně, mám nárok na příspěvek ?.. Kdybych si žádala o příspěvek,tak jestli by se posuzoval roční příjem matky nebo domácnosti ve které bydlím?..Moc děkuji za odpověď.

  • Custom avatar eva

    Dobrý den, nevím,zda je tato diskuse stále aktuální.Mám dotaz. Pobírám přídavky na děti. Nevím ale, jak to bude s výpočtem příjmů na další období.Prvních 7 měsíců v r 2013 jsem ještě pobírala rodičovský příspěvek a zároveň jsem chodila od ledna do zaměstnání. Prvních 7 měsíců r.2013 bych tedy neměla mít nárok na přídavky, zbytek roku ano. Budou se tedy všechny příjmy (i rodičovský přísp. i mzda ze zaměstnání) počítat dohromady průměrem nebo to znamená, že jsem měla začátkem roku nahlásit, že mám na přídavky na děti velké příjmy a v srpnu znovu o přídavky zažádat? Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Petr

    Dobrý den.

    Je mi 18-let a momentálně jsem se odstěhoval od matky, která měla nárok na přídavek na dítě. Ale teď jsem se přestěhoval k otci, který pracuje a je mi jasné, že už na nic nemám nárok, protože jeho plat je poměrně vysoký. Jen se chci zeptat, jestli to musím někde hlásit, že již nebydlím s matkou a nemám nárok na přídavek.

    Děkuji.

  • Přídavky

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se do příjmů při výpočtu nároku na přídavky na děti započítává i příjem z prodeje bytu po rozvodu? Děkuji za odpověď.

  • Vaše jméno

    Dobrý den, v dubnu mi zemřel otec, pracoval 9 let v Anglii, trvalé bydliště měl v ČR. Pobírám sirotčí důchod, chci se zeptat, zda-li mám nárok i na sirotčí příspěvek z Anglie, popřípadě jak se tento příspěvek musí vyřizovat? Předem děkuji za odpověď, budu velice vděčná, ať už za ni nebo aspoň za radu kam se obrátit.

  • Custom avatar Monika

    Dobrý den, prosím o zodpovězení otázky.
    Po rodičovské dovolené, která trvala 5 let (pozn. 2 děti), se mám vrátit do práce. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Chtěla bych se se zaměstnavatelem domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou s tím, že mě zaměstná na nějakou dobu, kvůli vyšší podpoře v nezaměstnanosti. Chci se tedy zeptat,jak dlouho bych musela chodit do práce před ukončením PP, abych měla nárok na vyšší podporu?Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Helena

    Dobrý den,
    Fyzická osoba podnikatel uzavřel se zaměstnancem-studentem dohodu o provedení práce
    (student letos ukončil studium).
    Dohoda je uzvařená na dobu od 1.7. do 31.8.2014.
    Bylo nám sděleno,že při takto uzavřené dohodě není nárok na přídavky na dítě.
    Údajně je třeba uzavřít dohody dvě, na každý měsíc zvlášť a nesmí trvat celý měsíc.
    Prosím o radu a předem děkuji.

  • Custom avatar Lucie

    Dobry den dostala jsem se do takové situace a potřebovala bych poradit, Od října roku 2013 jsem nepobírala dětské přídávky a za celý rok jsem na syna defakto nedostala ani korunu .. Tedkom jsem vyřídila příjem od přítele a odnesla ho na sociální… A paní mi řekla že za ten rok 2013 nedostanu po zpátku tolik kolik jsem si mi myslela …. Že se vrácí jen po zpátku 3měsíce to činí 1500kč a já se ptám z jakého důvodu když celý rok sem dětské přídavky nepobírala a kde ten zbytek tedy zůstava děkují za vaši radu

  • Custom avatar Jana Chloupková

    Dobrý den,
    započítává se do příjmů rozhodných pro nárok na přídavek na dítě příjem rodiče formou dohody o provedení práce, který je nižší než 5000 Kč měsíčně?
    Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Michaela H.

    Dobrý den,

    zajímalo by mě, zda mám nárok na přídavky na dítě, když domácnost sdílím jen se svým synem, ale bydlíme u mých rodičů (platím jim nájem a část poplatků), mé (naše) příjmy jen tak tak pokrývají výdaje, i když jsem si našla brigádu (rodič.příspěvek 6285,- + 2800,- brigáda). S otcem dítěte již nežijeme.

    Předem děkuji za odpověď.

    • Custom avatar Michaela H.

      Ještě bych asi měla doplnit, že otec neplatí alimenty, protože nebyl soud, pouze jsme se ústně dohodli. Od té doby ale ještě neměl výplatu, takže zatím žádné peníze neposlal a jelikož je dost nespolehlivý, čekám, že něco přijde tak dva měsíce po sobě, a pak nic.

  • Custom avatar MARTIN

    JSEM OD 1.1.2014 BEZ ZAMESTNANI V EVIDENCI URADU PRACE.MANZELCIN PRIJEM JE CCA14000CISTEHO.7-LETA DCERA JE DIABETIK A CELIAK.19-LETA DCERA ODMATUROVA LA A OD 1.9.2014 JE TAKE NA URADU PRACE.MYSLIM ZE NA MLADSI DCERU BYCHOM MOHLI POBIRAT PRIDAVKY.JAK JE TO S ZADOSTI,KDYZ SE DOKLADAJI PRIJMY ZA PREDCHOZI KALENDARNI ROK?ZA ROK 2013 JSME URCICITE2,4 NASOBEK PREKROCILI.

  • Custom avatar Jana Nováková

    Udávají se prosím k žádosti o přídavky na děti také příjmy z brigády?

  • Custom avatar Karolína

    Dobrý den, v říjnu 2014 si mám opět zažádat o přídavky na děti, jsem 14 dní rozvedená a děti mám ve své péči. Musím dokládat příjem bývalého manžela za minulý rok nebo se posuzuje jen můj příjem? Děti jsem do péče získala v listopadu 2013 a výživné dostávám též od listopadu. Bývalý manžel má stále trvalý pobyt s námi, ale doma se příliš nezdržuje. Společnou domácnost neudržujeme. Děkuji za případnou odpověď.

  • Custom avatar Jana

    Dobrý den,
    chci se zeptat,zda je možné,aby byli vyplaceny přídavky jednorázově,ne každý měsíc? Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Pavlína Janovská

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat mám 4 měsíční dcerku a jsem na mateřské mohla bych zažádat také o rodičovský příspěvek? Když otec nemá s námi stejné trvalé bydliště?

    Děkuji za brzkou odpověď a popřípadě o radu

  • jana

    Dobrý den,
    potřebuji zjistit, jaké příjmy se započítávají do celkové sumy příjmů rozhodných pro přiznání dávek SSP, konkrétně jde o přídavek na děti. Započítává se také částka, která se mi strhává z mého platu na druhý důchodový pilíř? Započítává se daňový bonus? Započítává se roční zúčtování daní?
    Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Petra Bočková

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli lze nějakým způsobem vyřešit problém s bývalou firmou, kterou nemůžu nijak zkontaktovat, kvůli potvrzení čisté mzdy (přídavky na děti).? Pracoval jsem dva měsíce ve firmě v čechách, pro finanční úřad mi ještě v únoru poslali doklady o příjmech, kvůli daním. Ale od té doby neexistuje na firmu žádný kontakt, a jet do čech jen tak na slepo, není v mých možnostech.. Není možné doložit jen ten doklad pro finanční úřad?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...