Základní podmínky pro nárok na porodné se v roce 2017 nijak nemění.
Zajímalo by vás, zda budete mít v roce 2017 nárok na porodné? Čekáte narození miminka a chcete vědět, zda byste mohli mít nárok na tuto sociální dávku. Dochází od 1. 1. 2017 ke zvýšení porodného? Nebo se snad nějak mění podmínky? Na to vše vám odpovíme v následujícím textu.
V roce 2024, nedochází k žádným změnám, které by měly vliv na porodné.
Podmínky pro nárok na porodné jsou stejné, jako v předchozím roce. Nemění se ani životní minimum.
Na porodné je nárok u prvního nebo druhého dítěte, pokud jsou příjmy do 2,7 násobku životního minima.
Aktuální kalkulačku, pro výpočet nároku na porodné od 1. 1. 2024, najdete zde.
Porodné spadá mezi jednorázově vyplácené sociální dávky (v rámci stání sociální podpory). Porodné se i v roce 2017 vyplácí pouze při narození prvního nebo druhého dítěte (nebo když se narodí obě děti současně jako dvojčata).
Základní podmínky pro nárok na porodné se v roce 2017 nijak nemění. I v tomto roce platí, že na porodné budete mít nárok, pokud příjmy „rodiny“(společně posuzovaných osob) nebudou vyšší než 2,7 násobek životního minima.
V roce 2017 tedy nedochází k žádnému zvýšení porodného ani nejsou žádné změny podmínek nároku na tuto sociální dávku.
Porodné na první nebo na druhé dítě je v roce 2017 stejné, jako bylo i v předchozím roce. Platí tedy tato výše porodného:
Abyste měli nárok na porodné, neměl by příjem rodiny (společně posuzovaných osob, tedy otec + matka + dítě/děti) překročit 2,7 násobek životního minima. To reálně znamená, že průměrný měsíční příjem v kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte by neměl být vyšší než:
O porodné se žádá na místním úřadu práce (podle trvalého bydliště matky dítěte), a to po narození dítěte. To proto, že u žádosti o porodné se dokládá i rodný list nově narozeného dítěte (dětí). Nebojte se, určitě nic nepromeškáte. Na vyřízení žádosti o porodné máte čas až do 1 roku věku dítěte. O porodné je tak možné žádat zpětně i několik měsíců po porodu.
Můžete se obrátit na místní Úřad práce, který řeší mimo jiné i tuto sociální dávku. Budete potřebovat vyplněný příslušný formulář na porodné. Dále pak k vyřízení porodného potřebujete osobní doklady (tedy občanský průkaz matky a otce dítěte), a rodný list dítěte. Nakonec se také ještě dokládá potvrzení o výši čtvrtletního příjmu.
Abyste měli nárok na porodné při narození prvního nebo druhého dítěte, pak by vaše příjmy v rozhodném období neměli překročit 2,7 násobek životního minima. Příjmy u porodného se dokládají za kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.
Pokud se dítě narodí například v dubnu 2017, pak se dokládá příjem za měsíce leden až březen 2017. Pokud se dítěte narodí třeba v červenci 2017, pak se dokládají příjmy za duben až červen 2017.
Mezi příjmy se pak započítává jak příjem matky dítěte, tak i otce (ten by se nepočítal, pokud je otec dítěte neznámý, pokud není uveden v rodném listu dítěte). Jako příjem se sčítají různé příjmy. Třeba výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání, mateřská (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti, příjmy z pronájmů a různé další příjmy.
Některé příjmy se pak započítají v tom měsíci, kdy je skutečně dostanete (třeba právě mateřská nebo nemocenská). Jiné příjmy se započítávají za ty měsíce, kdy byly „zaúčtovány“ třeba výplata ze zaměstnání.
Porodné je jednorázově vyplácená dávka. Lhůta, pro vyřízení žádosti o porodné, je zpravidla 30 dní od chvíle, kdy dodáte všechny požadované doklady. Tedy ne nutně od chvíle kdy vyplníte formulář o porodné – pokud by například chybělo potvrzení o příjmu nebo rodný list dítěte, pak se bude s posuzováním žádosti o porodné čekat na dodání chybějících dokumentů.
Do měsíce byste pak měli dostat vyrozumění o schválení nebo zamítnutí nároku. A poté bude provedena výplata porodného. To se zpravidla posílá bezhotovostním převodem na účet matky dítěte (resp., na účet uvedený v žádosti o porodné).
Pro srovnání uvádíme jak je to s porodným v zahraniční.:
Porodné na Slovensku – tedy „Príspevok pri narodení dieťaťa“ 829,86 Euro (cca 22 500 Kč) na první až třetí dítě a 151,37 Eura za čtvrté a další dítě. Při narození dvojčat je porodné 829,86 Euro + 75,69 Euro za každé dítě, které se dožije alespoň 28 dní.
Porodné v Německu – v Německu porodné není (bylo dříve, ale v roce 2014 bylo zrušeno). V Německu ale rodiny dostávají poměrně vysoké přídavky na dítě – cca 5000 Kč měsíčně bez ohledu na výši příjmů.
SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Peníze ihned na účet. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka bez registru a doložení příjmu hned. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.