Porodné v roce 2017 (kalkulačka)

Porodné v roce 2017 (kalkulačka)

Základní podmínky pro nárok na porodné se v roce 2017 nijak nemění.

Zajímalo by vás, zda budete mít v roce 2017 nárok na porodné? Čekáte narození miminka a chcete vědět, zda byste mohli mít nárok na tuto sociální dávku. Dochází od 1. 1. 2017 ke zvýšení porodného? Nebo se snad nějak mění podmínky? Na to vše vám odpovíme v následujícím textu.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka porodné 2018.

Výpočet nároku na porodné v roce 2017

Kalkulačka porodné v roce 2017
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Jak je to s porodným v roce 2017

Porodné spadá mezi jednorázově vyplácené sociální dávky (v rámci stání sociální podpory). Porodné se i v roce 2017 vyplácí pouze při narození prvního nebo druhého dítěte (nebo když se narodí obě děti současně jako dvojčata).

Základní podmínky pro nárok na porodné se v roce 2017 nijak nemění. I v tomto roce platí, že na porodné budete mít nárok, pokud příjmy „rodiny“(společně posuzovaných osob) nebudou vyšší než 2,7 násobek životního minima.

V roce 2017 tedy nedochází k žádnému zvýšení porodného ani nejsou žádné změny podmínek nároku na tuto sociální dávku.

Kolik je porodné v roce 2017

Porodné na první nebo na druhé dítě je v roce 2017 stejné, jako bylo i v předchozím roce. Platí tedy tato výše porodného:

  • 13 000 Kč při narození prvního dítěte
  • 10 000 Kč při narození druhého dítěte
  • 23 000 Kč při narození obou dětí současně (dvojčata)

Kdo má nárok na porodné

Abyste měli nárok na porodné, neměl by příjem rodiny (společně posuzovaných osob, tedy otec + matka + dítě/děti) překročit 2,7 násobek životního minima. To reálně znamená, že průměrný měsíční příjem v kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte by neměl být vyšší než:

  • Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 7710 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 20 817 Kč
  • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je 9450 Kč, hranice nároku na porodné je 25 515 Kč (porodné dítě do 5 roků) nebo 26 595 Kč (první dítě do 15 roků) nebo 27 432 Kč (první dítě do 26 roků)
  • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je 4880 Kč, hranice nároku je 13 176 Kč

Jak a kde žádat o porodné

O porodné se žádá na místním úřadu práce (podle trvalého bydliště matky dítěte), a to po narození dítěte. To proto, že u žádosti o porodné se dokládá i rodný list nově narozeného dítěte (dětí). Nebojte se, určitě nic nepromeškáte. Na vyřízení žádosti o porodné máte čas až do 1 roku věku dítěte. O porodné je tak možné žádat zpětně i několik měsíců po porodu.

Jak vyřídit porodné

Můžete se obrátit na místní Úřad práce, který řeší mimo jiné i tuto sociální dávku. Budete potřebovat vyplněný příslušný formulář na porodné. Dále pak k vyřízení porodného potřebujete osobní doklady (tedy občanský průkaz matky a otce dítěte), a rodný list dítěte. Nakonec se také ještě dokládá potvrzení o výši čtvrtletního příjmu.

Jak se sčítají příjmy na porodné

Abyste měli nárok na porodné při narození prvního nebo druhého dítěte, pak by vaše příjmy v rozhodném období neměli překročit 2,7 násobek životního minima. Příjmy u porodného se dokládají za kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Pokud se dítě narodí například v dubnu 2017, pak se dokládá příjem za měsíce leden až březen 2017. Pokud se dítěte narodí třeba v červenci 2017, pak se dokládají příjmy za duben až červen 2017.

Mezi příjmy se pak započítává jak příjem matky dítěte, tak i otce (ten by se nepočítal, pokud je otec dítěte neznámý, pokud není uveden v rodném listu dítěte). Jako příjem se sčítají různé příjmy. Třeba výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání, mateřská (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti, příjmy z pronájmů a různé další příjmy.

Některé příjmy se pak započítají v tom měsíci, kdy je skutečně dostanete (třeba právě mateřská nebo nemocenská). Jiné příjmy se započítávají za ty měsíce, kdy byly „zaúčtovány“ třeba výplata ze zaměstnání.

Kdy dojde porodné – výplata porodného?

Porodné je jednorázově vyplácená dávka. Lhůta, pro vyřízení žádosti o porodné, je zpravidla 30 dní od chvíle, kdy dodáte všechny požadované doklady. Tedy ne nutně od chvíle kdy vyplníte formulář o porodné – pokud by například chybělo potvrzení o příjmu nebo rodný list dítěte, pak se bude s posuzováním žádosti o porodné čekat na dodání chybějících dokumentů.

Do měsíce byste pak měli dostat vyrozumění o schválení nebo zamítnutí nároku. A poté bude provedena výplata porodného. To se zpravidla posílá bezhotovostním převodem na účet matky dítěte (resp., na účet uvedený v žádosti o porodné).

Porodné v zahraničí

Pro srovnání uvádíme jak je to s porodným v zahraniční.:

Porodné na Slovensku – tedy „Príspevok pri narodení dieťaťa“ 829,86 Euro (cca 22 500 Kč) na první až třetí dítě a 151,37 Eura za čtvrté a další dítě. Při narození dvojčat je porodné 829,86 Euro + 75,69 Euro za každé dítě, které se dožije alespoň 28 dní.

Porodné v Německu – v Německu porodné není (bylo dříve, ale v roce 2014 bylo zrušeno). V Německu ale rodiny dostávají poměrně vysoké přídavky na dítě – cca 5000 Kč měsíčně bez ohledu na výši příjmů.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Peníze ihned na účet. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka bez registru a doložení příjmu hned. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.