Porodné i na druhé dítě?

Je nárok na porodné, když se vám narodí druhé dítě? Zatím – to znamená na začátku roku 2014 – není. Zatím stále platí stejné podmínky, tak jak jsou popsány například zde: Porodné 2014. Nárok na porodné tak je pouze při narození prvního dítěte a jen pro rodiny (nebo samotnou matku) které má příjmy nižší než 2,4 násobek životního minima.

Kalkulačka: Kdo má nárok na porodné v roce 2024

V roce 2024, nedochází k žádným změnám, které by měly vliv na porodné.

Podmínky pro nárok na porodné jsou stejné, jako v předchozím roce. Nemění se ani životní minimum.

Na porodné je nárok u prvního nebo druhého dítěte, pokud jsou příjmy do 2,7 násobku životního minima.

Aktuální kalkulačku, pro výpočet nároku na porodné od 1. 1. 2024, najdete zde.

Nová vláda slibuje porodné i na druhé dítě

29. ledna jmenoval prezident Miloš Zeman novou vládu pod vedením premiéra Bohuslava Sobotky. Nová vláda je složena z koalice stran ČSSD, ANO a KDU-ČSL. A právě lidovci si při vyjednávání o nové vládě prosadili do koaliční smlouvy celou řadu věcí, která pamatuje na rodiny s dětmi. Jednou z těchto věcí je i zavedení (nebo spíše obnovení) porodného i na druhé dítě.

V rámci koaliční smlouvy je tak uvedeno že nová vláda se pokusí prosadit zavedení porodného i na druhé dítě. A také by snad mělo dojít ke zrušení podmínky, že příjmy nesmí přesáhnout 2,4 životního minima.

Porodné by se tak mohlo vyplácet všem rodinám bez ohledu na jejich příjem a to u každého narozeného dítěte (nebo minimálně u toho druhého).

Kdy bude porodné i na druhé dítě?

Kdy přesně ale nová vláda zavede vyplácení porodného i pro druhé dítě zatím není jasné.  Jisté je, že to nebude v nejbližších týdnech. Porodné je vypláceno na základě příslušného zákona. Muselo by tedy nejprve dojít k přijetí příslušné novely. Je to tedy otázka spíše několika měsíců, nejpravděpodobněji však nejdříve od začátku roku 2015 (na začátek roku bývá zpravidla směřována většina změn v oblasti sociálních dávek).

Porodné v roce 2014

Zatím tedy v roce 2014 platí tyto podmínky pro nárok na porodné:

 • Nárok je pouze při narození prvního dítěte
 • Nárok má pouze ta osoba (rodina) jejíž příjmy v předchozím kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte nepřesáhly 2,4 násobek životního minima

Pokud vás zajímá, jestli máte nárok na porodné – spočítejte si to v naší kalkulačce: Kalkulačka – výpočet porodné 2014.

Jaké další změny pro rodiny s dětmi plánuje nová vláda?

Zavedení porodného i pro druhé dítě není ta jediná změna, kterou by pro rodiny s dětmi chtěla nová vláda prosadit. Tou další změnou je například zvýšení slevy na dítě.

Od roku 2015 by vláda chtěla zvýšit základní slevu na dítě. Ta je nyní ve výši 13 404 korun ročně (zohledňuje se při výpočtu čisté mzdy u vašeho zaměstnavatele nebo v ročním daňovém přiznání). Vláda by chtěla tuto daňovou slevu na druhé a každé další dítě postupně navýšit až na stejnou úroveň jako je základní sleva na poplatníka, tedy 24 840 korun ročně.

Podobných změn plánuje nová vláda více – hezké shrnutí aktuálně dostupných informací najdete například zde.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Rychlá půjčka: peníze ještě dnes. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčím na směnku – půjčka 100000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , ,

Diskuse: Porodné i na druhé dítě?

Diskuse: 1
 • Radmila Kučerová

  Porodné na druhé dítě – a to dle příjmu rodiny? Myslela jsem, že porodné je PORODNÉ, tedy něco, čím stát dá najevo, že si miminek váží. Že ocení příchod děťátka, aby babičky a dědečkové se mohli věnovat vnoučatům namísto toho, že budou tvořit fronty na pracáku, nebo chodit do zaměstnání, když už zdraví nemají – zatím co mladí nebudou mít práci. Namísto toho ale nevěřím vlastním očím: Poctivě pracujících rodin si a hlavně potomků těchto rodin, si stát neváží – ty ignoruje. To pro něj nejsou narozené děti, to jsou snad miminka druhořadé kategorie – jenom proto, že rodiče pracují a přispívají do sociálních systému? Namísto toho se PORODNÉ stává sociální dávkou! Zastavte prosím tento nelogický a zemi poškozující TREND FALEŠNÉ „podpory“ rodin. Porodné je porodné, sociální dávka je sociální dávka.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...