Podpora a ošetřovné pro OSVČ (živnostníky) během epidemie

Dne 24. března 2020 schválil parlament ve zrychleném režimu sadu změn, které reagují na situaci okolo epidemie koronaviru. Některé změny se týkají hlavně podnikatelů. Pro živnostníky (OSVČ) je nově zavedena dávka, která je podobná jako ošetřovné pro zaměstnance. Další formou podpory pro OSVČ je odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění. Odkládá se také povinnost evidovat tržby (EET).

Nárok na ošetřovné pro OSVČ během epidemie 2020

Jakmile parlamentem schválené změny vstoupí v platnost (schválení v senátu a podpis prezident), může si i OSVČ požádat o ošetřovné. Týká se to případu rodičů, kteří se doma musí starat o děti z důvodu uzavřených škol.

Ošetřovné pro OSVČ má tyto parametry:

 • OSVČ se stará alespoň o jedno dítě do 13 roků, které je doma kvůli zavřené škole, školce nebo jinému podobnému zařízení z důvodu epidemie
 • OSVČ se stará o starší zdravotně hendikepované dítě, které je doma kvůli uzavření zařízení, které mu běžně poskytuje péči
 • Ošetřovné bude ve výši 424 Kč za jeden kalendářní den
 • Ošetřovné pro OSVČ budou vyřizovat živnostenské úřady

Kolik je ošetřovné pro živnostníky v roce 2020?

Nové ošetřovné pro OSVČ bylo stanoveno ve výši 424 Kč denně. Mělo by se jednat o částku za každý kalendářní den (obdobně jako je tomu u ošetřovného pro zaměstnance). Reálně to tedy znamená cca 13 tisíc korun měsíčně:

 • Březen 2020 = 8 904 Kč (21 kalendářních dní, od 11. 3. 2020 do 31. 3. 2020)
 • Duben 2020 = 12 720 Kč (30 kalendářních dní)
 • Květen 2020 = 13 144 Kč (31 kalendářních dní)

Podpora pro OSVČ během epidemie 2020

Parlament dále schválil další podporu pro OSVČ. Ti tak „dostanou“ až 30 000 Kč. Nejedná se ale o přímou podporu (peníze nebudou vyplaceny přímo, ale budou odpuštěny platby v této výši).

Konkrétně se po dobu 6 měsíců (od března 2020 do srpna 2020) všem OSVČ odpouští placení sociálního a zdravotního pojištění.

Za těchto 6 měsíců se následně živnostníkům bude započítávat, že uhradili zálohy v minimální výši:

 • Zdravotní pojištění = 2 352 Kč měsíčně
 • Sociální pojištění = 2 544 Kč měsíčně
 • Celkem tedy jde o 29 376 Kč za 6 měsíců

V roce 2021 si pak OSVČ do přehledu, který v květnu odevzdává ČSSZ a zdravotní pojišťovně zapíše tyto minimální zálohy jako zaplacené. A nebude tak muset nic doplácet (pokud má nižší příjmy), nebo doplatí případný doplatek (pokud má vyšší příjmy).

Reálně si tak OSVČ může na 6 měsíců zrušit trvalý příkaz na placení sociálního a zdravotního pojištění.

Vláda odkládá EET

Parlament schválil i další změny, které se týkají OSVČ. Jde o odložení náběhu 3 a 4 vlny EET. Současně se na 3 měsíce pozastavuje povinnost evidovat tržby (pro ty kdo již mají povinnost evidovat EET). I to může být určitá forma úlevy/podpory pro OSVČ.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez nahlížení do registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky do 5000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Podpora a ošetřovné pro OSVČ (živnostníky) během epidemie

Diskuse: 2

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...