Podpora 25 000 Kč pro OSVČ během epidemie

Poslanci 7. 4. 2020 schválili definitivní podobu podpory pro OSVČ, které jsou postižené epidemií a karanténou během epidemie koronavirus v roce 2020. Pro OSVČ byla schválena jednorázová podpora ve výši 25 000 Kč (resp. 500 Kč za každý kalendářní den v období od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020). Podívejte se, kdo má nárok na tuto podporu a jaké jsou podmínky?

Podpora 25 000 Kč pro všechny OSVČ

Jednorázová podpora 25 000 Kč je určena pro všechny OSVČ, které mají podnikání jako hlavní činnost. V zásadě jsou tak vyloučeny pouze ty OSVČ, které mají kromě podnikání i zaměstnání.

Nárok by tedy měli mít i studenti, kteří během studia podnikají. Podpora by měla být určena i pro důchodce, nebo třeba pro ženy, které podnikají během mateřské nebo rodičovské.

Jednorázová podpora 500 Kč za den

Aktuálně je schválena jednorázová forma ve výši 25 000 Kč, resp. 500 Kč za každý kalendářní den v období od 12. března 2020 do 30. dubna 2020. Zatím není jasné, jestli bude i nějaká další podpora, pokud budou omezení spojená s epidemií koronavirus pokračovat i v dalších měsících.

Kdo má nárok na podporu pro OSVČ

Oproti původnímu návrhu, z aktuálně schválené verze (která by již měla být definitivní) vypadla podmínka, že by u OSVČ muselo dojít k poklesu příjmů o minimálně 10%. Nárok na podporu 25000 Kč pro OSVČ bude v případě, že

Podnikatel nemohl svou činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření, a to zejména z důvodu:

 • nutnosti uzavřít provozovnu svou či omezit její provoz,
 • vlastní karantény (nebo karantény jeho zaměstnance),
 • péče o vlastní dítě nebo překážky v práci spočívající v péči o dítě v případě jeho zaměstnance,
 • omezení poptávky po výrobcích, službách nebo jiných výstupech samostatné výdělečné činnosti
 • omezení či ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon samostatné výdělečné činnosti.

Tyto skutečnosti ale není potřeba dokládat prostřednictvím nějakých faktur apod. Postačí čestné prohlášení, které OSVČ vyplní. Podmínky jsou v zásadě nastaveny tak, že si o podporu může požádat každý OSVČ.

Je nárok na podporu pro OSVČ i po přerušení/ukončení podnikání?

Oproti původnímu návrhu budou mít na podporu nárok i ti OSVČ, kteří během epidemie ukončí nebo přeruší podnikání. Je zde pouze podmínka, aby OSVČ byla aktivní ke 12. 3. 2020. Pokud po tomto datu ukončila nebo přerušila činnost, přesto si může požádat o dotaci 25 tisíc.

Podpora 25 0000 Kč i pro důchodce a pro studenty

Oproti původním návrhům by na dotaci 25 000 Kč měli mít nárok i studenti. O podporu si může požádat i důchodce nebo třeba žena, která podniká během mateřské nebo rodičovské. Výjimku tak tvoří hlavně zaměstnanci, kteří kromě svého zaměstnání mají i jako vedlejší činnost podnikání. Pro ně podpora 25 tisíc není určena.

Kdy a kde je možné požádat o podporu 25 000 Kč pro OSVČ?

Návrh zákona byl schválen poslanci 7. 4. 2020. Nyní je ještě nutné schválení ze strany senátu (což by mělo proběhnout 9. 4. 2020) a podpis prezidenta. U senátu a prezidenta se neočekávají žádné komplikace. Je tedy velmi pravděpodobné, že již v nejbližších dnech bude možné začít žádat o podporu.

O podporu pro OSVČ se pravděpodobně bude žádat podobně, jako o Ošetřovné pro OSVČ. O to je možné požádat na webu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Bude nárok na podporu 25 000 i při práci na DPP nebo DPČ

I když se ozývaly návrhy, aby na tuto podporu měli nárok i lidé, kteří pracují na DPP (dohodu o provedení práce) nebo na DPČ (dohodu o pracovní činnosti), žádný takový návrh nebyl schválen. Podpora je tak opravdu pouze pro OSVČ.

Na co vše má OSVČ během epidemie nárok?

Aktuálně je pro OSVČ schváleno:

Ošetřovné ve výši 424 Kč za den. Aktuálně je možné na webu Ministerstva průmyslu a obchodu žádat přes formulář o ošetřovné za období od 12. 3. 2020 do 31. 3. 2020. O ošetřovné za duben pak bude možné žádat na začátku května.

Odpuštěno sociální a zdravotní pojištění – všem OSVČ bylo na 6 měsíců odpuštěno placení sociálního a zdravotního pojištění (ve výši minimálních záloh).

Podpora 25 000 Kč pro OSVČ – schváleno parlamentem, čeká se na schválení od senátu a prezidenta. Žádost bude zřejmě možné podat po Velikonocích.

Je zde i další podpora – úvěry pro podnikatele a firmy, kurtzarbait a další.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka i pro nezaměstnané – Praha a okolí. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Hotovostní půjčka i pro nezaměstnané – Brno a okolí. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Podpora 25 000 Kč pro OSVČ během epidemie

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...