Podnikání během mateřské nebo rodičovské dovolené v roce 2023

Jak je to s podnikáním během mateřské nebo rodičovské dovolené? Musí živnostník (OSVČ) během rodičovské nebo mateřské dovolené svou činnost pozastavit? Platí zde nějaké speciální podmínky, něco na co je nutné si dát pozor, pokud podnikáte, a zároveň plánujete miminko?

Změny u mateřské a rodičovské v roce 2024

Od začátku roku 2024 dochází ke zvýšení rodičovského příspěvku o 50 000 Kč. Nově by tak rodičovská měla být 350 000 Kč na jedno dítě (u dvojčat by to bylo 525 000 Kč).  Zvýšení platí pro děti, které se narodí od začátku roku 2024.

Vláda současně navrhla i jednu změnu u rodičovské, která by se týkala OSVČ – podnikatelky (nebo i podnikatelé), které budou pečovat od dítě až do jeho 4 roků, budou „automaticky“ považovány za OSVČ vedlejší (nižší povinné odvody). A to bez ohledu na to, zda mají/nemají nárok na mateřskou nebo rodičovský příspěvek.

Může se podnikat během mateřské?

Mateřská dovolená – resp. vyplácení peněžité pomoci v mateřství je podmíněno tím, že si OSVČ platí nemocenské pojištění. Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné. Pokud si jej platí, a čerpá tak během těhotenství, a první týdny po porodu PPM, pak je jeho možnost podnikání omezena.

To je dáno tím že „mateřská“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) se hradí právě na základě nemocenského pojištění. Je to tedy obdobné, jako při neschopence u zaměstnance. Živnostník, tedy po dobu čerpání PPM nemůže sám podnikat.

V případě, že by se jednalo o živnostníka, který má zaměstnance, kteří mohou činnost vykonávat za něj (např. pokud by měl prodejnu a pracovala by zde prodavačka), pak není nutné podnikání přerušovat. Pokud ale živnostník pracuje jenom sám, pak nemůže po dobu čerpání PPM pokračovat v podnikání.

Může se podnikat během rodičovské?

U rodičovské dovolené, resp. při čerpání sociální dávky rodičovský příspěvek, je to už ale jiné a jednodušší. Osoba, která pobírá rodičovský příspěvek má povinnost zajistit celodenní péči o dítě. U dětí do 2 roků je pak omezen maximální počet hodin, které dítě může strávit v jeslích nebo obdobném zařízení, v průběhu kalendářního měsíce.

To ale neznamená, že by rodič, který se takto stará o dítě nemohl podnikat (nebo chodit do běžného zaměstnání). Pokud bude například dítě hlídat babička, nebo jiná osoba, bere se to jako splnění podmínky celodenní péče o dítě.

Ani případná výše příjmu z podnikání během čerpání rodičovského příspěvku ničemu nevadí. Rodič, který pobírá rodičovské dávky, není nijak omezen. Může mít libovolně vysoké příjmy a o příspěvek nepřijde.

Vyplatí se přerušit nebo ukončit podnikání během rodičovské nebo mateřské?

U mateřské (PPM) je to jasně dáno. Pokud podnikatel nemá zaměstnance, kteří by fakticky vykonávali danou činnost, pak nesmí během mateřské vykonávat činnost. U rodičovské dovolené pak záleží na tom, jestli podnikající rodič opravdu plánuje být aktivní ve své živnosti.

Pokud ne, pak je pro něj výhodnější živnost pozastavit. Jinak by si totiž i během rodičovské musel platit všechny povinné odvody (a to, i když by byl pořád jen doma s dítětem a neměl žádné příjmy).

Kolik je mateřská pro OSVČ

Výpočet výše peněžité pomoci v mateřství pro OSVČ se odvíjí od toho, jak vysoké nemocenské pojištění si podnikatelka (nebo podnikatel) platil. Z výše měsíční platby se počítá denní vyměřovací základ, o nějž se pak odvíjí výše mateřské. Konkrétní částky si můžete sami spočítat v této kalkulačce: Kalkulačka mateřská dovolená pro OSVČ v roce 2024.

Základní podmínky pro nárok na PPM jsou pro OSVČ především to, že si musí platit nemocenské pojištění – a to nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech a současně nejméně 180 dní z toho musí být zaplaceno v posledním roce před nástupem na mateřskou.

Kolik je rodičovská pro OSVČ

Základní výše rodičovského příspěvku je pro všechny stejná. Bez ohledu na to jestli se jedná o zaměstnance, OSVČ nebo nezaměstnaného. Rodičovský příspěvek je vždy 300 tisíc korun na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata. Lišit se ale může doba a tím i výše měsíční dávky.

Osoba, která nebyla zaměstnána, nebo si jako OSVČ nehradila nemocenské pojištění, si může zvolit rodičovský příspěvek do 13 000 Kč (pokud není doložen příjem druhého rodiče, na jehož základě by případně bylo možné zvolit jinou částku). Rodičovská, by tak vycházela minimálně na  23 měsíců. Může to být ale i nižší částka, na delší dobu (maximálně do 4 roků dítěte)

Pokud byla osoba žádající o rodičovský příspěvek (nebo její manžel, resp. otec dítěte) byla zaměstnána nebo si jako OSVČ platila nemocenské pojištění v dostatečné výši, pak je možné volit i jinou délku RP (třeba na 2 roky nebo i kratší). Výpočet všech možností viz tato kalkulačka: Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená 2024.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčky bez registru potvrzení přijmu a poplatku předem. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Kde sehnat peníze. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Podnikání během mateřské nebo rodičovské dovolené v roce 2023

Diskuse: 2
 • Custom avatar Holbová

  Mohu na rodičovské vypomáhat manželovi a odepisovat v daňovém přiznání % příjmů jako spolupracující OSVČ. Nemusím platit SP a ZP ?Děkuji Holbová

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,

  Před porodem dítěte zaměstnaná a čerpá peněžitou pomoc v mateřství v závislosti na tomto výdělku a vedle toho vykonávala i samostatnou výdělečnou činnost např. na základě živnostenského oprávnění, můžu v této činnosti pokračovat a podnikat během mateřské dovolené?

  Děkuji za Odpověš

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...