OSVČ (živnostníci) si mohou začít žádat o Ošetřovné za únor (až 11 200 Kč)

OSVČ (živnostníci), kteří během epidemie pečují o dítě, které nemůže chodit do školy (omezení z důvodu epidemie COVID-19), si mohou začít žádat o ošetřovné za měsíc únor 2021. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo novou žádost o ošetřovné za tento měsíc.

Za měsíc únor 2021, mohou mít živnostníci (OSVČ) nárok na částku až 11 200 Kč (pokud by se jich týkaly jarní prázdniny, tak jenom 8400 Kč). Pozor ale na to, že Ošetřovné pro OSVČ už nově není možné kombinovat s kompenzačním bonusem.

Žádost o ošetřovné pro OSVČ 2021

Na webu Ministerstva průmyslu a obchodu je nově k dispozici online formulář pro žádost o Ošetřovné za měsíc únor 2021:

 • Žádost je možné podat od 19. března 2021 od 9:00
 • Žádost musí být podána nejpozději do 19. dubna 2021 do 23:59
 • Za únor 2021 je nárok na Ošetřovné až 11 200 Kč (400 Kč za jeden kalendářní den)
 • Pokud se OSVČ týkají jarní prázdniny, tak je nárok na nižší částku – „jen“ 8400 Kč

Jak požádat o Ošetřovné pro živnostníky za únor 2021

Postup vyplnění žádosti o Ošetřovné pro OSVČ za měsíc únor 2021, je stejný jako v předcházejících měsících (funguje stejně již od podzimu 2020).

Prostřednictvím online aplikace (interaktivního formuláře) na webu MPO, si živnostník vyplní příslušnou žádost.

Nejsou potřeba žádná doplňující potvrzení nebo doklady (v žádosti se zadávají pouze osobní údaje podnikatele a dítěte, a dále i adresa školy, kterou dítě navštěvuje).

 • Online žádost o Ošetřovné za únor 2021 najdete zde

Po vyplnění online formuláře, se vytvoří PDF soubor s žádostí. Ten je pak potřeba odeslat na ministerstvo. Možné je to buď elektronicky, nebo vytisknout a odeslat klasickou poštou:

 • Elektronicky přes datovou schránku – prostřednictvím datové schránky wnswemb, do předmětu uvést fpuno21
 • Elektronicky emailem (s elektronickým podpisem) – na adresu fpmpo20@mpo.cz, do předmětu uvést „fpuno21“
 • Klasicky poštou – na adresu Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15, Praha 1, obálka musí být označena „fpuno21“

Jaké jsou podmínky pro nárok na Ošetřovné pro živnostníky?

Základní podmínky pro nárok na dotaci Ošetřovné pro OSVČ, se nijak nemění. U žádosti za únor jsou jen dvě odlišnosti (oproti předchozím měsícům):

 • V únoru probíhaly v části okresů jarní prázdniny (za prázdniny není nárok na Ošetřovné)
 • Od února je možné žádat o nový kompenzační bonus, který v podmínkách neumožňuje souběh s dotací Ošetřovné

Ostatní podmínky pro nárok na ošetřovné jsou stejné:

 • Nárok na dotaci Ošetřovné je u dětí mladších než 10 roků (které z důvodu epidemie nemohou navštěvovat školu)
 • Nárok na dotaci Ošetřovné je případně i u starších dětí (do 26 roků), které jsou závislé na pomoci jiné osoby
 • Nárok na dotaci Ošetřovné je i u předškolních dětí, pokud nemohli chodit do mateřské školky z důvodu nařízené karantény nebo izolace (v únoru byly jinak mateřské školky ještě v provozu)
 • Nárok na dotaci Ošetřovné u žáků 1 a 2 tříd je v únoru pouze v případě nařízené karantény nebo izolace (v únoru ještě 1 a 2 třídy fungovaly bez omezení)

Pokud si OSVČ ponechá dítě doma ze svého vlastního rozhodnutí (není to z důvodu karantény, izolace, nebo omezení na straně školy), pak není nárok na Ošetřovné.

Nárok na Ošetřovné mají především OSVČ pro které je podnikání hlavní činností. V případě OSVČ vedlejších, není nárok na Ošetřovné při souběhu s mateřskou, rodičovskou, nemocenskou, důchodem (invalidním nebo starobním), se zaměstnáním apod.

Nově není nárok na Ošetřovné ani při souběhu s kompenzačním bonusem (pokud se jedná o nový kompenzační bonus podle zákona 95/2021 Sb., souběh se „starým“ kompenzačním bonusem podle zákona 461/2020 Sb., možná stále je).

Na Ošetřovné není nárok ani za období jarních prázdnin. Týká se jen části OSVČ (zbylá část měla jarní prázdniny až v březnu 2021).

Zvýšení ošetřovné pro OSVČ během epidemie 2021

Vláda nyní navrhuje zvýšení Ošetřovného pro zaměstnance na 80%. Pokud bude návrh schválen, tak by toto zvýšení platilo zpětně od začátku března 2021.

O tom, že by se plánovalo i zvýšení ošetřovného pro OSVČ (za březen se bude žádat až v dubnu) se zatím ale nemluví.

Během loňského roku, to ale fungovalo tak, že když se zvýšilo ošetřovné pro zaměstnance (OČR), tak se pak zvýšilo i Ošetřovné pro OSVČ. Jak to bude v roce 2021, je ale zatím nejasné.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Malé půjčky do výplaty – srovnání 40ti půjček do 10 000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Okamžitá online půjčka – úvěrový limit až do 50 000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: OSVČ (živnostníci) si mohou začít žádat o Ošetřovné za únor (až 11 200 Kč)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...