Ošetřovné 2020

Jaké změny v nároku na ošetřovné, a v jeho výši sebou přináší nový rok 2020? Tak, jako skoro každý rok, i letos dochází k několika drobným úpravám, které se týkají i ošetřovného. Podívejte se na změny, a co vše musíte splnit, abyste dostali peníze, pokud zůstanete doma s nemocným dítětem nebo jiným členem vaší rodiny. Kolik je ošetřovné, si také můžete sami spočítat: kalkulačka ošetřovné 2020.

Ošetřovné 2020 – změny

Od 1. 1. 2020 dochází k úpravě redukčních hranic pro výpočet denního vyměřovacího základu. První redukční hranice, se zvyšuje na 1162 Kč. Druhá redukční hranice, se zvyšuje na 1742 Kč. Třetí redukční hranice, se zvyšuje na 3484Kč. To jsou v zásadě jediné změny, které se týkají ošetřovného v roce 2020. Obdobným způsobem jsou ovlivněny i další dávky, které se vyplácí z nemocenského pojištění – tedy nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Kdo má nárok na ošetřovné

Ošetřovné není sociální dávka, jako např. přídavky na děti nebo rodičovský příspěvek apod. Ošetřovné spadá do systému nemocenského pojištění. Nárok na ošetřovné tak může mít pouze zaměstnanec, který je aktuálně zaměstnaný (u ošetřovného není žádná ochranná lhůta) a jehož zaměstnavatel za něj odvádí nemocenské pojištění.

Nemají tedy nárok osoby, které pracují jako OSVČ, ti kdo pracují třeba na dohodu o provedení práce apod.

Na ošetřovné pak bude mít nárok především ten, kdo musí zůstat doma na dočasné pracovní neschopnosti, a starat se o nemocné dítě, nebo jiného člena rodiny. Zákon vyjmenovává tyto důvody, na základě kterých vzniká nárok na ošetřovné:

 • z důvodu ošetřování dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
 • z důvodu ošetřování jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou
 • z důvodu ošetřování členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

Mezi další důvody, na základě kterých může vznikat nárok na ošetřovné, pak patří především případy, kdy je nutné zůstat doma s dítětem z důvodu karantény, uzavření školy nebo školky kvůli havárii nebo epidemii apod. Konkrétně pak zákon určuje tyto situace:

 • z důvodu péče o dítě mlad mladší 10 let, protože školské zařízení nebo zvláštní dětské zařízení, popřípadě jiné obdobné zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo škola, jejímž je žákem, jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události,
 • pokud dítě mladší 10 let nemůže být pro nařízenou karanténu v péči školského zařízení nebo zvláštního dětského zařízení, popřípadě jiného obdobného zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo docházet do školy, nebo
 • pokud osoba, která běžně pečuje o dítě mladší 10 roků, onemocněla, utrpěla úraz nebo porodila nebo jí byla nařízena karanténa apod.

Kromě těchto základních podmínek, jsou i další, které musí být splněny. Tak například ošetřovné nedostanete, pokud je na dítě již pobírána mateřská nebo rodičovská (nárok by byl pouze v případě, že by onemocněla osoba, která pobírá mateřskou nebo rodičovský příspěvek a nemohla se tedy o dítě start).

Kolik je ošetřovné v roce 2020?

Konkrétní výše ošetřovného záleží na tom, jaký je váš denní vyměřovací základ. U něj se při výpočtu dávky provádí redukce (jsou 3 redukční hranice). Z redukovaného denního vyměřovacího základu je stanoveno ošetřovné – je to 60% redukovaného denního vyměřovacího základu.

Pro výši ošetřovného platí tyto omezení:

 • maximální doba je 9 kalendářních dní (včetně víkendů a svátků)
 • u osamělé osoby (co je osamělá osoba viz dále) je maximální doba nároku na ošetřovné delší – 16 dní
 • pokud je denní vyměřovací základ vyšší – nad 3484Kč – ošetřovné se již nezvyšuje, takže maximální částka, kterou můžete dostat je 10 359 Kč (za 9 dní) nebo 18 416 Kč (za 16 dní)

Ošetřovné – matka s dítětem

V případě, že o nemocné dítě pečuje osamělá osoba, je nárok na delší dobu placené pracovní neschopnosti. Osamělá osoba má nárok namísto standardních 9 dní na 16 dní. Jako osamělou osobu chápe zákon toho kdo:

 • je rozvedený a žije pouze s dítětem
 • je svobodný nebo ovdovělý a žije pouze s dítětem
 • žije sám bez druha/družky a není ani v registrovaném partnerství
 • jehož manžel/manželka je ve výkonu trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok

Jak získat ošetřovné na dítě

Ošetřovné se vyřizuje přes zaměstnavatele. Podobně jako u klasické neschopenky, i zde vám lékař vystaví příslušná potvrzení, které potom předáváte svému zaměstnavateli – nejčastěji mzdové účetní – a ten se postará o vyřízení nároku s úřady. Přiznané peníze se pak zpravidla vyplácí v následujícím měsíci. Peníze se buď posílají bezhotovostně na účet v bance, nebo složenkou na počtu (u složenky se ale platí poplatek, u převodu na účet je to zdarma).

Nárok na ošetřovné během epidemie koronaviru 2020

V roce 2020 zasáhla Českou republiku epidemie koronaviru. Jedním z opatření v boji, proti epidemii, je uzavření škol. Mnoho rodičů tak musí zůstat doma s dětmi. běžné podmínky pro ošetřovné by takovou situaci nedokázali pokrýt. Vláda tedy provedla řadu změn. Jedná se o dočasné změny, platné pouze po dobu epidemie koronaviru. Podrobnější informace najdete zde: Koronavirus a ošetřovné na dítě v roce 2020

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka pro podnikatele bez úroků. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka pro podnikatele bez zástavy. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Ošetřovné 2020

komentářů 73
 • Custom avatar monika

  Dobrý den, zajímalo by mě, jestli může otec brát ošetřovné na první dítě když já-matka budu doma na mateřské-potom na rodičovské d. s druhým dítětem.
  Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, v zásadě vy to mělo být možné, zákon vylučuje pouze to, aby se bralo ošetřovné na dítě, na které je již pobírána rodičovský/mateřský příspěvek. Může se typicky jednat o situaci kdy jste s druhým dítětem v porodnici, pak by logicky nedávalo smysl aby otec nemohl čerpat ošetřovné na první dítě.

 • Katka

  Dobrý den, jsem na mateřské s 3 měsiční dcerou a onemocněl nám starší syn – 5 let. Doktorka odmítla vystavit manželovi ošetřovné, že jí to zákon neumožňuje. Chtěla bych se zeptat zda je možné ji vystavit. Ďekuji.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, domnívám se, že doktorka nemá pravdu. Na ošetřovné není nárok v případě, že je na dítě pobírána mateřská nebo rodičovská. Takže váš manžel by nemohl získat ošetřovné na mladší dítě. Na starší dítě by ale dle mého měl mít možnost žádat o ošetřovné. Resp. nevím o tom, že by toto bylo v zákoně nějak omezené.

 • Custom avatar Katka

  Dobrý den, mohu se zeptat, jak je to s nárokem na ošetřovné, syn byl hospitalizovaný momentálně jsem s ním doma na OČR. Vyčerpala jsem na OČR 8 dní, so, ne je přetržka a od PO jsem s ním opět na OČR, jelikož to stále není dobré, dle lékařky mám nárok po 1 dni přetržky na dalších 9 kalendářních dní ošetřovného. Ale slyšela jsem, že zaplaceno bych měla jen za těch prvních 8 dní. A to druhé OČR dostanu zaplacené nebo ne? Můžete mě prosím poradit. Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud by se jednalo o dva samostatné případy pak ano, jinak by vám bylo proplaceno maximálně oněch 8 dní.

 • Custom avatar Mirka

  Dobrý den jak je to s vycházkami při OČR,chodí kontroly? Jsem samoživitelka a budu si potřebovat zajít na nákup, jak v tomto případě postupovat.?? děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano chodí. Pokud nebudete doma mimo stanovené vycházky, pak je to dost velké riziko. Spíše se domluvte s lékařem aby vám povolil vycházky v nějakém rozumném rozsahu.

 • Custom avatar Katka

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat malá onemocněla já pracuji a manžel také 12.dubna 2014 malá dosáhla 3 let a mě skončil rodičovský příspěvek a 10.března jsem nastoupila do práce bude mít manžel nárok na ošetřovné děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud již na dítě není pobírán rodičovský příspěvek, pak byste měli mít nárok na ošetřovné.

 • Macková Naděžda

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat 16-tiletý syn onemocněl a dostala jsem paragraf na syna OĆR a žiji s druhem,mám nárok na výplatu ošetřovného? Děkuji

 • Custom avatar Vaše jméno

  dobry den.mohu dostat ocr na dite kdyz je mu vic nez 10let?jsem vdana,ale manzel je mimo domov a nebo se vraci k veceru a ja delam od 12hod do noci.a tet by byl cely dny sam doma a bere antibiotika.mam na to narok

 • Custom avatar raďas

  Dobrý den chtěl jsem se zeptat maželka už bude brzy rodit a podobu nepřítomnosti si budu muset vzit očr na 3 letou holčičku mateřskou už na ní neberem.Je lepší si vzit dovolenou nebo očr skrz peníze když moje průměrna hruba mzda je 20500 děkuji.

 • Custom avatar Lenka

  Dobrý den, mám 17letou dceru mentálně postiženou. Jsem samoživitelka a pracuji. Dcera chodí do školy praktické. Pokud onemocní, do jakého věku dcery mám nárok na ošetřovné? Děkuji za informaci.

 • Custom avatar Simona

  Dobrý den , jsem matka samoživitelka a dětem je 10 let. Nárok na ošetřovné nemám?
  Děkuji

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den, mám dotaz ohledně napsání paragrafu na ošetřovné na mě jako na manželku, když se manžel staral místo mě o děti (jsem na rodičovské – máme 13 měs. a 3 letého děti). Měla jsem střevní chřipku a oni také a nebylo to jinak možné, manžel ji prodělal před námi, tak už byl schopný, jen nestihnul zajít k mému praktickému lékaři hned ten den, kdy se musel uvolnit z práce ani následující den a pak tam další den lékař není. Bylo nám řečeno, že to jde napsat 3 dny zpětně, ale není nám úplně jasné, jak se ty 3 dny počítají. (uvolnil se v pondělí a v úterý z práce, středa lékař není). Má cenu tam ve čtvrtek dojít nebo holt bude muset čerpat dovolenou?

 • Custom avatar Marie

  Dobrý den, prosím o radu, má syn nárok na ošetřování manželky, která se dnes vrátila z porodnice s miminkem po těžkém porodu? Pokud ano, kdo vystaví ošetřování?
  Děkuji

 • Custom avatar Vera

  Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat,zda je možné během ošetřování jít na 2dny do práce.Děkuji za odpovědˇ.

 • Pavlína

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na paragraf na svého otce.Nežijeme ve společné domácnosti,ale ve stejné vesnici a on žije sám.Děkuji

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, nastoupila jsem do zaměstnání, ale nadále pobírám rodičovský příspěvek. Syn ale onemocněl a zůstal s ním doma manžel. Má nárok na ošetřovné? Děkuji Jana

 • Custom avatar Katerina

  Dobry den,

  pobiram rodicovsky prispevek na 7 mesicniho syna a v tuto chvili jsem nemocna. Doktor me vystavil OCR pro manzela,aby se mohl postarat o dite misto me. Jak je to s kontrolou. Ja jsem samozrejme doma,ale musi byt se mnou doma i manzel a syn nebo mohou chodit ven (prochazky,nakupy).
  Predem dekuji za odpoved.

  K.S.

 • Custom avatar zbynek dolezal

  Máme s manzelkou problem s ditetem ma ctyry roky. Dcerka nam onemocnela.Manzelka si vzala paragraf od 6.10-do 10.10. V pondeli 13.10-17.10 jsem si vzal paragraf ja jako otec zdravotni stav dcerky se znova zhorsil a pani doktorka doporucila lecbu,ktera bude koncit az 24.10. mame narok znova vyuzit paragraf na 9 dni nebo ne.Jak se to da resit .

 • Custom avatar Helena

  Dobrý den, mám OČR na syna a hodlám s ním být řádně doma. Nezvoní mi ale domovní zvonek a dveře od domu jsou stále zamčené. K dispozici mám ale mobil. Jakým způsobem toto řešit? A komu tuto situaci nahlásit? Na příslušnou OSSZ nebo zaměstnavateli? Děkuji Vám za odpověď

 • Custom avatar Dada

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat když je dítěti 10let a je nemocné a rodiče chodí na směny muže si vzít jeden z rodiču paragraf nebo neschopenku ,kdyz se střídají na směny a jak dlouho muže byt jeden z rodiču doma s dítětem..Děkuji za informace

 • Custom avatar Vaculín

  Dobrý den chtěl bych se zeptat žiji v domácnosti s partnerkou která má dceru z předchozího vztahu na dceru se bere příspěvek na péči jelikož je postižená mám nárok na ošetřovné

 • Custom avatar Karolína

  Dobrý den,
  pobírám na jedno z dvojčat rodičovský příspěvek. V srpnu jim byly tři roky. Nečekaně jsem nastoupila do zaměstnání. Manžel také pracuje. Můžeme mít ošetřovné na syna, na kterého je napsán rodičovský příspěvek, když oba pracujeme? Děkuji

 • Custom avatar aneta

  Dobrý den.Mám dotaz mám 2 letou dceru.rok jsem s ní byla doma já a poté rok manžel.Nyní chodíme již oba do práce.Manžel na ní pobírá rodič.příspěvek.Dcera chodí do soukromé školky.Nyní je nemocná.Mám nárok na OČR?děkuji

 • Jitka

  Dobrý den,

  chci se zeptat, jak je to, když ošetřování přesáhne 9 dnů – kdo platí sociální a zdravotní pojištění? Děkuji

 • Custom avatar Iva

  Dobrý den chci se zeprat, jsem na neschopence od 29. Prosince- zápal plic. Předevčírem museli hospitalizovat malou s podezřením na mononukleozu(pátá angina po sobě)tak jsem tu s ní. Ta se nepotvrdila,nicmene musí kvůli angine dojet ten pichani penicilin a prý to je tak na deset dní. Mě by neschopenka končit v pondělí. Takže bych pak musela asi na ocr? Oni by ji titíž měli cca v pondělí propustit a zbytek pichsneho pencilu si bude jezdit z doma. Jenže já jsem ve zkušební době a v pondělí to bude 14 dní,co budu na neschopence,takže mě může dát výpověď. a tak se ptám jestli má cenu se vůbec hlásit na ocr nebo nemá? Děkuji za odpověď a predem se omlouvám za chyby t9 v mobilu mě jednou zabije

 • zatylka

  Dobrý den. 5.ledna jsem nastoupila po rodičovské dovolené do práce a syn mi po 10 dnech onemocněl.Mám nárok na vyplacení 9 dnů OČR a pokud ano,z čeho se mi bude vypočítávat,,když jsem u nového zaměstnavatele teprve odpracovala 10 dní? Děkuji.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020Na podporu máte nárok, pokud máte v posledních 2 letech... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020Pokud jste na ÚP od 9.4.2020, tak první podporu máte... více »
 • JirkaDobrý den,chci se zeptat pracoval jsem ve firmě 7 měsícu... více »
 • Dagmar MarejkovaDěkuji za odpověď, ale chci se ještě zaptat: na úřad... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020Ne, pokud budete mít podporu např. od 15.6.2020, a vzhledem... více »
 • Dagmar MarejkováDobrý den, když se nahlásím na úřad práce v průběhu... více »