OČR: Kalkulačka ošetřovné – kolik je za paragraf na dítě?

Tato kalkulačka pro výpočet výše ošetřovného v roce 2017 vám umožní spočítat, na kolik peněz máte nárok, pokud vám onemocní dítě nebo i v případě ošetřování člena rodiny. Podíváme se i na to, na jak dlouho je ošetřovné, kdo na něj má nárok, jaké jsou podmínky. Také i na to. jak se zvyšuje ošetřovné do 1. 1. 2017. a jak je to při dlouhodobé péči o nemocného.

Kolik je ošetřovné v roce 2024

V roce 2024, platí pouze standardní podmínky, pro nárok na ošetřovné. Nejsou žádné speciální výjimky, zvýšení nebo prodloužení.

Během OČR je nárok na standardních 60%, a pouze po dobu 9 kalendářních dní (16 dní pro samoživitele/samoživitelky).

Změny se plánují až od 1. 1. 2025, kdy bude nárok na ošetřovné i pro OSVČ, a pro DPP a DPČ.

Aktuální Kalkulačka OČR 2024 – ošetřovné na dítě

Výpočet výše ošetřovného 2017

Kalkulačka ošetřovné 2017
Počet dní v pracovní neschopnosti *

(*) Zadejte počet kalendářních dní v pracovní neschopnosti při ošetřování člena rodiny.
Na ošetřovné je nárok maximálně za 9 dní, pro samoživitelku/samoživitele pak maximálně 16 kalendářních dní.
Vyměřovací základ
Zadejte výši vyměřovacího základu
(denní nebo měsíční)

Výpočet

Paragraf na dítě v roce 2017

Pokud jste zaměstnanec a onemocní vám dítě, pak s ním můžete zůstat doma a při tom máte nárok na placenou „neschopenku“. Podobně, jako pokud byste byli vy sami nemocní, a v pracovní neschopnosti. Ošetřovné na dítě je možné čerpat pokud:

 • Jste zaměstnanec v „klasickém pracovním poměru“
 • Onemocní dítě do 10 roků
 • Dítě do 10 roků nemůže být ve škole, školce nebo jeslích (třeba z důvodu nějaké chřipkové epidemii, kdy jsou školy zavřeny)
 • Onemocní dítě (nad 10 roků) nebo jiný člen rodiny, který vyžaduje nezbytnou péči (ošetřování) jinou dospělou osobou
 • Při péči o dítě, pokud fyzická osoba (třeba jeho matka, která o něj běžně pečuje) onemocní

Ošetřování člena rodiny 2017

Nárok na placenou „neschopenku“ máte i v případě ošetřování jiného člena rodiny. Třeba pokud se jedná o starší dítě. Nebo na manželku nebo i někoho jiného z rodiny. Je zde ale mimo jiné podmínka, že by tento člen rodiny vámi měl sdílet společnou domácnost:

 • Pokud onemocní „starší“ dítě (nad 10 roků) a jeho nemoc nebo úraz vyžaduje ošetřování dospělou sobou
 • Pokud onemocní jiný člen rodiny, a jeho nemoc nebo úraz, vyžaduje ošetřování dospělou osobou
 • Ošetřování ženy, která porodila, a jejíž stav v době bezprostředně po porodu, vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou

Kdo nemá nárok na ošetřovné

Nárok na ošetřovné mají především zaměstnanci. Na ošetřovné pak není nárok:

 • U OSVČ
 • Při práci na DPP (dohoda o provedení práce)
 • Při práci na DPČ (dohoda o pracovní činnosti)
 • Zaměstnanci, kteří pracují z domu (home office)
 • Studenti, kteří pracují jen o prázdninách
 • Zahraniční zaměstnanci
 • Odsouzení ve výkonu trestu odnětí svobody

Kolik je ošetřovný?

Ošetřovné je vypláceno ve výši 60% z denního vyměřovacího základu (pro nemocenské dávky). Výše ošetřovného je tak stejná jako u nemocenských dávek vyplácených v době pracovní neschopnosti.

Zvýšení ošetřovného od 1. 1. 2017

Od 1. 1. 2017 se zvyšují redukční hranice, které se aplikují při výpočtu výše této dávky. Od 1. 1. 2017 tedy platí tyto redukční hranice:

 • 1 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2017 = 942 Kč (zvýšení o 41 Kč)
 • 2 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2017 = 1412 Kč (zvýšení o 61 Kč)
 • 3 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2017 = 2842 Kč (zvýšení o 123 Kč)

Reálně se ale jedná o zvýšení v rámci jednotek Kč na jeden den. Podle výše vaší výplaty, to pak za celou dobu péče o dítě nebo ošetřování člena rodiny, bude činit maximálně několik jednotek stokorun.

Na jak dlouho je ošetřovné

Ošetřovné je poskytováno pouze na poměrně krátkou dobu. Pokud vám onemocní dítě, nebo jiný člen rodiny, pak s ním můžete zůstat doma (a mít placenou „neschopenku“) po dobu 9 kalendářních dní. Pokud jste ale „osamělý rodič“ (samoživitel/samoživitelka), a máte v trvalé péči alespoň jedno dítě do 16 let, pak může mít ošetřovný až na 16 dní.

Dlouhodobé ošetřování – péče o příbuzného?

Ošetřovné je aktuálně (v roce 2017) vypláceno jen na poměrně krátkou dobu. Pouze na 9 dní (resp. 16 dní).

Jak je to ale v případě, že nějaký váš příbuzný potřebuje dlouhodobější péči? Vzhledem k tomu, že podobných případů je poměrně hodně, tak se nyní zvažuje zavedení nového ošetřovného určeného právě pro případy dlouhodobé péče o nějakého člena rodiny.

Mělo by tak být možné čerpat ošetřovné (ve výši 60%), až na dobu 90 dní v jednom roce. Podmínkou by bylo rozhodnutí lékaře, že daná osoba nezbytně vyžaduje péči jiné dospělé soby. Tento návrh je nyní ve stadiu připomínkování. Pokud bude schválen, pak by mohl začít platit v průběhu roku 2017 nebo případně od začátku roku 2018.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka 10000. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka na směnku ještě dnes. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: OČR: Kalkulačka ošetřovné – kolik je za paragraf na dítě?

Diskuse: 8
 • kocmanová šárka

  Dobry den
  Mam dotaz,jak je to tedy s paragrafem,kdyz marodi nejprve jedno dite-9 dni paragraf a onemocni druhe dite?jde znovu jit s druhym ditetem na 9dni na paragraf?jak je to s placenim paragrafu..?

 • Věra Gaálová

  Dobrý den,
  můj manžel je nemocný a dojíždí na chemoterapie. Mám nárok ulatnovat očr a kolik dní?
  9.dní je jednorázových na rok nebo se dá opakovaně?

 • Custom avatar emilie

  mám jako pracující babička nárok na hlídání vnoučete pokud jeho matka je v porodnici s druhým dítětem a otec by chtěl být doma až se vrátí z porodnice.já s nimi nežiji ve společné domácnosti děkuji

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den, mám dotaz ohledně ošetřovného. Mám vystavený paragraf od 10.5.2017 a další kontrolu máme 29.5.2017, dcera marodí s neštovicemi. Vzhledem k tomu, že manžel pracuje na krátký a dlouhý týden, zatím jsem byla doma pouze 2 dny.
  Můj dotaz směřuje k tomu, zda si mohu čerpat celkem 9 dní kdykoli během těchto tří týdnů, či mohu zůstat doma jen prvních 9 po sobě jdoucích dnů.
  Za odpověď předem děkuji, Eva H.

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den mám dotaz, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na ošetřování syna 11 roků, když pracuji v nepřetržitém provoze a to, dlouhý a krátký týden, a jak se to počítá. Děkuji

 • Andrea

  Dobrý den.
  Dcera si zlomila ruku, po operaci má sádru od ramene po prsty rukou, což vyžaduje péči delší než 9 dní. Rozumím tomu, že i kdybych po 9 dnech paragraf přerušila a šla na do práce na jeden den, kdy bych si zajistila hlídání, nemohu si poté vzít opět paragraf na stejnou diagnozu? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Radka

  Dobrý den,
  zajímá mě,jestli mužu jít se synem na procházku,když mam OČR a už mu je relativně dobře(měl střevní virózu).V případě že ano,jak postupovat v případě kontroly a našeho nezastižení?Děkuji,s pozdravem

  Kováčová

 • Custom avatar Mašková Kateřina

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat na lhůtu do kdy kolika pracovních dní od odevzdání OČR na správu sociální péče tato povinna dávku vyplatit. Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...