Nemocenská po skončení pracovního poměru

Co dělat když onemocníte po skončení pracovního poměru? Kdy máte nárok na nemocenskou, a kdy ne? A jaké jak to celé funguje? V následujícím textu se podívám na některé situace, do kterých se může dostat zaměstnanec, který po skončení pracovního poměru onemocní. Podíváme se na případy, kdy ještě vzniká nárok na nemocenské dávky, a kdy již ne.

Kalkulačka – výpočet nemocenské v roce 2024

Od 1. 1. 2024, dochází ke zvýšení redukčních hranic, pro výpočet nemocenských dávek (což má vliv na výpočet nemocenské do zaměstnavatele, i nemocenských dávek od státu).

Jinak se ale podmínky a výpočet nemocenské nemění. Epidemie COVID již skončila, platí jen standardní podmínky, jako dříve.

Viz aktuální kalkulačka pro výpočet nemocenské v roce 2024

Nemocenská a nemocenské dávky

Základním předpokladem pro nárok na nemocenské dávky je to, že zaměstnanec (nebo OSVČ) je účasten na nemocenském pojištění. Pro každou skupinu (zaměstnanci vs. OSVČ) platí trochu jiné podmínky.

Zatímco zaměstnanec (v klasickém pracovním poměru) je nemocensky pojištěn od prvního dne trvání pracovního poměru (a má tak již od prvního dne na placenou nemocenskou), u OSVČ je to jiné. OSVČ si musí platit nemocenské pojištění. Jeho placení je dobrovolné, a tak si ho platí jen část živnostníků. Aby měl živnostník nárok na placenou nemocenskou, musí si minimálně 3 kalendářní měsíce platit nemocenské pojištění.

Nemocenská v roce 2014

V roce 2014 pak platí, že první 3 pracovní neschopnosti jsou zaplaceny pouze v případě, že je nařízena karanténa. Jinak za 1 – 3 den nedostanete žádné peníze. Od 4 do 14 dne pracovní neschopnosti mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy, kterou jim vyplácí zaměstnavatel. Ta se vyplácí za pracovní dny (resp. za neodpracované směny). OSVČ v této době nedostávají žádné peníze.

Od 15 dne vzniká nárok na nemocenské dávky. Jejich výše se odvíjí od stanoveného vyměřovacího základu. Ten se běžně určuje z hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud zaměstnanec u současného zaměstnavatele pracoval méně než 12 měsíců, tak se to počítá z kratší doba. U OSVČ se výše nemocenských dávek odvíjí od toho, jaké si platí měsíční platby na nemocenské pojištění.

Délka nemocenské je stanovená na 380dní (resp., přesněji, maximální délka pracovní neschopnosti není nijak omezena, omezení se vztahuje jen na tzv. „podpůrčí dobu“ během které jsou vypláceny nemocenské dávky, zákon současně ale připouští i možné prodloužení placené nemocenské až o 350 dní). Tato doba je stejná jak pro zaměstnance, tak i pro živnostníky. Je zde ale výjimka, která se vztahuje na pracující důchodce. Ti mohou čerpat placenou nemocenskou maximálně po dobu 70 dní.

Pracovní neschopnost po skončení pracovního poměru

To, jestli budete mít i po skončení pracovního poměru nárok na placenou nemocenskou, závisí na tom, kdy přesně vznikne tato pracovní neschopnost. Platí, že po skončení pracovního poměru běží ochranná lhůta 7 dní. Pokud vznikne pracovní neschopnost ještě v rámci této lhůty, pak má zaměstnanec nárok na nemocenské dávky stejně jako by byl zaměstnaný.

Příklad: Paní Nováková má pracovní poměr na dobu určitou do 30. 4. 2014. Po skončení pracovního poměru, 5. 5. 2014 se jí stane úraz a je uznána práce neschopnou. Bude mít nárok na nemocenskou?

  • Její pracovní neschopnost vznikla ještě v době 7 dní od konce pracovního poměru, je tedy v ochranné lhůtě a nárok na dávky mít bude
  • Za prvních 14 dní pracovní neschopnosti ale nedostane žádné peníze, protože již není zaměstnaná a tak jí nenáleží náhrada mzdy
  • Od 15 dne bude mít nárok na nemocenské dávky. Jejich výše se odvíjí od příjmu p. Novákové v posledním zaměstnání (stejně jako by byla stále zaměstnána)

Ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti

Podobná situace by byla i v případě, že by pracovní neschopnost p. Novákové vznikla ještě během trvání jejího pracovního poměru. Řekněme, že její pracovní poměr na dobu určitou končí 30. 4. 2014. 20. 4. 2014 ale nastoupí do pracovní neschopnosti.

Zatímco u zaměstnanců na dobu neurčitou není možné, aby je zaměstnavatel během pracovní neschopnosti propustil (kromě specifických výjimek), u pracovního poměru na dobu určitou nemá pracovní neschopnost vliv na konec pracovní smlouvy.

V tomto případě by pracovní poměr p. Novákové byl ukončen 30. 4. 2014. Pracovní neschopnost a nárok na nemocenské dávky by tím ale nebyl nijak dotčen. V tomto konkrétním případě by to bylo takto:

  • Za první 3 dny pracovní neschopnosti (20. 4. – 22.4) by p. Nováková nedostávala žádné peníze
  • Následně od 23.4 do 30. 4. by měla nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele
  • Následně další 3 dny kdy již zanikl pracovní poměr by p. Nováková opět nedostala nic
  • Od 4. 5. by jí pak vznikl nárok na nemocenské dávky

Toto byly jen dva modelové příklady, jak to funguje, pokud onemocníte před skončením pracovního poměru nebo až po jeho skončení. V reálném životě ale může nastávat mnoho dalších situací, které není možné jednoduše popsat. Pokud máte nějaký dotaz, jak by to bylo s nárokem na nemocenskou ve vašem případě, napište svůj dotaz do následující diskuse a my se vám pokusíme poradit.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Krátkodobé rychlé půjčky ihned. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka 20000 Kč bez registru. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Nemocenská po skončení pracovního poměru

Diskuse: 106
  • Renata

    Dobrý den, mám taková dotaz. 14 dní jsem byla na neschopence se zánětem šlach. Poté sem šla na jeden den do práce a druhý den mi řekli, že tam nemám vůbec být už a že se mnou rozvázali pracovní poměr, ale já jsem chtěla jít na marodku znovu, protože se mi to opět vrátilo (syndrom karpálního tunelu). Za tři dny by to byly tři měsíce co tam pracuji a nevím si s tím rady, zda mi vůbec proplatí marodku. Kamarádka řikala, že mi pošlou jen dopis o rozvázání pracovního poměru. Předem děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Vlasťa

    Dobrý den, prosím o radu. Končí mi pracovní smlouva 2x 3 měsíce na dobu určitou dnem 30.4.2015. Nerad bych se evidoval na ÚP, z důvodů pracovní neschopnosti v ochranné lhůtě po rozvázání pracovního poměru.
    Může mne zaměstnavatel znovu vyzvat ke smlouvě pracovního poměru na dobu určitou, neurčitou? Děkuji za odpověď, Vlastik.

  • Helena Korbelová

    Dobrý den,
    ctěla bych vědět zda mám stále nárok na nemocenské dávky.
    K 30.4 jsem dala výpověď dohodou ze zdravotních důvodů a stále jsem na nemocenské.
    Po ukončení PN budu mít nárok na podporu?

  • Custom avatar Renata Nosková

    Dobrý den,
    měla bych dotaz, jsem od ledna 2015 v pracovní neschopnosti a zaměstnavatel mi chce dát výpověď pro nadbytečnost (chce se mě zbavit).

    1) Může mi z tohoto důvodu dát výpověď, když jsem v pracovní neschopnosti?
    2) V případě, že může, jak to bude s nemocenskou – zanikne ukončením pracovního poměru nebo budu dostávat nemocenské dávky dál?

    Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Kateřina

    Dobrý den,

    pracovní poměr mi skončí 30.6.2015 (výpověď jsem dala já) pokud budu mít neschopenku od 1.7.2015 kdo za mě odveze zdravotní a sociální pojištění? kdo ho za mě bude odvádět když budu nezaměstnaná zdravotní a sociální pojištění?
    A Kdybych byla na neschopence až do nástupu na mateřskou? může to takle být?

  • Alena

    Dobrý den. Mám dotaz, mému příteli končí pracovní poměr, který měl na dobu určitou k 30.6.2015. V květnu ale vážně onemocněl a šel na nemocensnkou. Chci se zeptat, jestli mu bude pokračovat nemocenská a kým mu bude vyplácena a bude-li mu vůbec někým vyplácena ? A druhý dotaz, zda jej může firma v nemocenském stavu propustit – jelikož mu končí pracovní poměr, viz výše, který má na dobu určitou. Děkuji .

  • Míša

    Dobrý den, podala jsem na konci dubna výpověď s tím, že ke dni 30.6. 2015 končím v práci. 17.6. jsem ale nastoupila do nemocnice a do dnešního dne marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak to bude dál? Pokud zítřejším dnem 30.6. neukončím neschopenku?

  • Custom avatar Pavla

    Dobrý den,
    můj zaměstnavatel začal rušit provoz a do konce roku cca v listopadu budu propuštěna pro nadbytečnost, (má plán, že cca za rok a půl provoz, díky čerpání dotací, opět obnoví a zaměstná mě i kolegy) Chtěla zeptat pokud bych nastoupila na nemocenskou, kdy by to bylo pro mě z hlediska financí nejvýhodnější (hrubá mzda je okolo 26tis.), jestli se na můj případ vztahuje tzv. ochranná doba, či nikoli, kdo mi bude vyplácet nemocenskou a kolik??. A jestli to dobře chápu dostanu od zaměstnavatele odstupné ve výši prům 3. měs. platů a potom mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měs. (je mi 56let), pokud během této doby budu na nemocenské přeruší se tato doba čerpání podpory (např. budu 20 dní nemocná, posune se čerpání podpory o 20 dní?) nebo běží současně? Tedy 11měsíců v kuse i kdybych byla např. 90 dní nemocná?? mockrát děkuji za informace a vysvětlení

  • Custom avatar Sabina P.

    Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat, jak to vlastně je.

    Příteli se 11.6.2015 stal pracovní úraz. Od 12.6.2015 je následkem pracovního úrazu v pracovní neschopnosti. Smlouvu má na dobu určitou do 31.7.2015. Pracovní úraz stále ještě neskončil. Plánovaná kontrola je až 15.8.2015, takže to možná skončí pracovní úraz. Pravděpodobně bude ale ještě nadále trvat. Jak je to s vyplácením nemocenské. Musí zaměstnavatel na zaměstnance stále platit? Velice děkuji za odpověď

  • Custom avatar Milan

    Jsem ve zkušební lhůtě a neprodloužili mě smlouvu.Dnes pracuji naposled.je možné,abych ještě po odpracování směny,(když půjdu k lékaři) dostal neschopenku a měl nárok na nemocenskou ?Vím,že už asi nestihnu dostat včas odpovědˇ ,ale co když jo..

  • Custom avatar Zuzana

    Dobrý den, prosím o radu. Nastoupila jsem do nového zaměstnání 27.7.2015, bohužel jsem musela zůstat v pracovní neschopnosti hned od 4.8.2015 a neschopnost stále trvá. Nový zaměstnavatel mi dal k 17.8. výpověď. Já teď nevím z jaké částky se mi bude počítat nemocenská. Je to z příjmu domluveného ve smlouvě?
    Velice děkuji za radu

  • Custom avatar petr lehnert

    od 6.10 2014 jsem v p.n. a od 1.12.2014 jsem nezaměstnaný (doba určitá)
    20.10.2015 mi končí podpůrčí doba, budu žádat prodloužení, ale je
    tady problém, když mi skončí p.n. nebudu mít v posledních 2 letech odpracováno 12 měsíců
    a tím pádem nemám nárok na podporu. takže zůstanu bez prostředků
    poradte mi jak to řešit děkuji

  • Custom avatar Martina

    Stal se mi úraz v době, kdy jsem hlášena na ÚP a pobírám podporu v nezaměstnanosti. Dostala jsem pracovní neschopenku, kterou jsem zaslala na ÚP. Jak to bude s podporou v nezaměstnanosti. Mám nárok na výplatu nemocenských dávek?

  • Custom avatar vondráš michal

    dobrý den, chtěl jsem se zeptat . Podal jsem u zaměstnavatele výpověd . Požadoval dvouměsíční výpovědní lhůtu která končila 31.7.2015.Ale 30.7.se mi stal pracovní úraz. Mám nárok na placenou nemocenskou a v jaké výši. Když už smlouva ted skončila, dosud ještě marodim . Je to hlášeno jako pracovní úraz.DĚKUJI

  • Custom avatar jama

    Dobrý den,
    31.8. mi byla předána výpověď ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů s 2měsíční výpovědní dobou, která má skončit 31.10.2015. Na období výpovědní doby mi zaměstnavatel vystavil dle par.208 překážku v práci s náhradou mzdy.
    19.10. mám však podstoupit náročnou operaci a předpokládám, že budu v pracovní neschopnosti i po 31.10. (delší dobu).
    Dotazy:.
    – je lepší oznámit zaměstnavateli ukončení k 31.10. nebo výpovědní dobu prodloužit o 13 dní po skončení nemocenské? Pokud ukončení VD neoznámím, započítá se mi pak doba nemoci do doby odpracované pro důchod?
    – Bude se překážka v práci dle par. 208 pak vztahovat na zmíněných 13 dnů po ukončení pracovní neschopnosti (zaměstnavatel už práci pro ne nemá). Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Jiří Kostelník

    Dobrý den.

    Jak se bude postupovat s ohledem na případné vyplácení nemocenských dávek zaměstnavatelem a administrativou (Příloha k neschopence apod.) v případě, kdy prac. poměr skončil ve zkušební době dne 15.09.2015 a zaměstnanec dne 15.09.2015 (po zahájení prac. směny) přišel s neschopenkou…?

    Děkuji

  • Custom avatar Jaroslava Šlegrová

    Vážení, můj syn je invalidní důchodce a protože jeho důchod je velice malý, musí chodit do práce. Po nenadálém propuštění z práce (neodůvodněném neprodloužení pracovní smlouvy) se jeho zdravotní stav výrazně zhoršil a byl uznán svým odborným lékařem práce neschopným. Na jak dlouho má nárok na vyplácení nemocenských dávek, od kdy a do kdy. A kam se má v případě problémů obrátit. Děkuji Vám za informaci Jaroslava Šlegrová.

  • Custom avatar Lucie

    Dobrý den,mám dotaz. Múj pracovní poměr na dobu určitou skončil 30.9. 2015,ale v tentýž den jsem nastoupila do pracovní neschopnosti,která bude trvat dlouhodobě,jelikož jsem těhotná. Chtěla bych se zeptat,jak to prosím Vás budu mít s penězma,jestli mám nárok na náhradu mzdy nebo jen na nemocenské dávky. Děkuji za odpověď Lucie

  • Josef Přirkyl

    Dobrý den, měl jsem pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.6 2015. Neschopenku jsem nastoupil poslední týden v 6 měsíci, tedy ještě při pracovním poměru.Nescopenka trvala až do konce srpna. Za 6 měsíc jsem od zaměstnavatele dostal vyplacenou neschopenku, ale za měsíc červenec jsem dostal peníze od čssz až od 13.7 do 31.7. za prvních 12 dní jsem nic od zamšstanavatele nedostal! Měl jsem tedy nárok na peníze a zaměstanavatel mi nic neposlal?
    Děkuji za odpověď.

  • Hana Nejedlíková

    Dobrý den,mám takový problém !Stal se mě úraz 14.7.2015 a jsem pořád práci neschopná.Zaevidovala jsem se na úřadu práce k 1.7.2015 a pobírám peníze z úřadu práce,ale ty mě ted skončí .Bydlím s přítelem v bytě, kde nemám trvalý pobyt.Platím na dvě děti 3000kč a nevím kde na to vemu .prosím můžete mi poradit!

  • Custom avatar Bohuslava Bartoňová

    Dobrý den, jsem dlouhodobě nemocná mám boreliozu v neschopnosti od 29.7.2015 měsíc sem měla vyvrknutý kotník a pak borelioza. Končí mi smlouva na dobu určitou dne 31.12. 20 mi 15 bohužel beru antibiotika a ještě dlouho budu. Jak to bude s nemocenskou? Bude mi na dále vyplácena? Děkuji Bartoňová.

  • Custom avatar Šárka

    Dobrý den v pracovní neschopnosti jsem od 10.11.2015 tím také 11.11.2015 skončil můj pracovní poměr budu mít nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele když pracovní neschopnost nastala den před ukončením pracovního poměru ? Děkuji za informace

  • Custom avatar Jaja

    Dobrý den….mám se zaměstnavatelem pracovní smlouvu na dobu určitou ta končí k 31.12.2015. Od 7.12.15 jsem však v pracovní neschopnosti… pokud by trvala PN i po tomto datu tedy dál i 1.1.2016 mám nárok na nemocenskou a kdo za mne bude případně platit sociální a zdravotní pojištění???Komu posílám lístek na peníze tedy info o tom, že nemoc stále trvá.Nebo se musím hlásit na úřadu práce? Děkuji za radu, jak řešit tuto situaci.Jaja

  • Custom avatar Jarka

    Dobrý den, prosila bych o informaci k situaci, ve které se nacházím. Pracovní smlouva na dobu určitou mi končí 31.12.2015. Od dubna 2015 jsem v pracovní neschopnosti, která pravděpodobně bude pokračovat i počátkem roku 2016. Jsem povinna přihlásit se počátkem ledna na ÚP? Děkuji za odpověď. Jarka

  • Custom avatar petra

    Dobrý den,
    dne 28.12.2015 jsem nastoupila na nemocenskou, pracovní smlouvu jsem měla na dobu určitou do 31.12.pracovní neschopnost jsem poslala zaměstnavateli.Chci se zeptat zda další díl neschopenky tzn. IV díl neschopnosti poslat nadále zaměstnavateli nebo zaslat na uvedenou správu sociálního zabezpečení. Dále bych se chtěla zeptat zda zaměstnavatel může zaslat potvrzení o zaměstnání tzv. zápočtový list když mi jěště neskončila pracovní neschopnost nebo až po skončení pracovní neschopnosti, nebo tam musí být dodatek začatek pracovní neschopnosti tzn 28.12 a konec pracovního pomětu tzn 31.12.2015.
    Vím,žě pokud jsem v pracovní neschopnosti nemohu se evidovat na uřadu práce.
    Děkuji moc za ochotu zodpovězených otázek.
    Přeji pěkný den

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...