Nárok na ošetřovné na dítě (OČR) při zavřené škole – zvýšení na 70% a změna podmínek

Během podzimu 2020 se zvyšují počty lidí nakažených koronavirem. Zatímco na jaře 2020, počet aktivních případů nepřekročil 5000 případů, na začátku října 2020, už počet aktivních případů překračuje 60.000 případů a další velmi rychle přibývají.

I proto vláda přistupuje k poměrně zásadním opatřením, které už velmi začínají připomínat situaci v první části roku.

Od začátku října je omezena výuka na středních a vysokých školách. Od 12. října 2020 se omezila výuka i na druhém stupni základních škol (na druhý stupeň nyní chodí jen polovina žáků, zbytek má distanční výuku).

Kolik je ošetřovné v roce 2024

V roce 2024, je již epidemie COVID minulostí. Aktuálně tedy platí pouze standardní podmínky, pro nárok na ošetřovné. Nejsou žádné speciální výjimky, zvýšení nebo prodloužení.

V roce 2024 je ošetřovné standardních 60%, a pouze po dobu 9 kalendářních dní (16 dní pro samoživitele/samoživitelky).

Aktuální kalkulačku pro výpočet ošetřovného (OČR) v roce 2024 najdete zde

Aktualizace 13.10.2020: Vláda rozhodla, že od 14.10.2020, od 0:00 dojde ke zpřísnění opatření. Mimo jiné i k zavření skoro všech škol, včetně prvního stupně. Žáci by se do škol měli vrátit 2. listopadu 2020. Od 26.10.2020 budou mít týden podzimní prázdniny.

Aktualizace 21.10.2020: Ošetřovné by mělo být prodlouženo po celou dobu, kdy budou uzavřené školy. Ošetřovné by mělo být 70% a současně minimálně 400 Kč za den. Tyto změny musí schválit parlament, který by o nich měl jednat 21. října 2020.

Kalkulačka OČR: Výpočet výše ošetřovného v roce 2020 – 70%

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik je ošetřovné, podle aktuálně platných podmínek (tj. na zdravé dítě do 10 roků, když jsou uzavřené školy, ve výši 70% z vyměřovacího základu).

Kalkulačka ošetřovné 70% - podzim 2020
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní epidemie, během kterých jste se starali o dítě (obvykle je možné maximálně 9 nebo 16 dní)
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. prměrná hrubá mzda za posledních 12 měsíců)
Výpočet

Od 14. 10. 2020 se zavřely všechny školy (včetně prvního stupně)

Vláda nyní zvažuje, že by došlo k plošnému uzavření všech škol, včetně prvního stupně. K uzavření by mělo dojít od středy 14. 10. 2020 na dobu 14 dní (tj. do 27. 10. 2020 včetně víkendu), následuje státní svátek a dva dny podzimních prázdnin. Jaká bude situace v listopadu, je zatím nejisté.

Děti by tedy měly být doma minimálně do začátku listopadu (do 1.11.2020) a možná i déle (mluví se o návratu školáků zpět do školy od 2.11.2020, ale není to zcela jisté).

Bude nárok na ošetřovné, když budou v říjnu a v listopadu zavřené školy?

Zvláštní režim u ošetřovného (změněné podmínky), které byly zavedeny na jaře 2020, měly platnost jen do 30. 6. 2020.

Nyní, na podzim 2020, platí běžné podmínky pro ošetřovné:

 • U zdravých dětí, které nemohou chodit do školy z důvodu jejího uzavření, je nárok jen do 10 roků (mladší než 10 roků)
 • U starších dětí je na OČR nárok, jen pokud jsou nemocné a jejich zdravotní stav vyžaduje péči jiné osoby
 • Nárok na ošetřovné je jen po dobu 9 kalendářních dní (nebo 16 kalendářních dní u samoživitelů a samoživitelek)
 • Ošetřovné (OČR) je ve výši 70% z redukovaného vyměřovacího základu (na jaře to bylo až 80%)

Jaké změny u ošetřovného plánuje vláda?

Vláda již minulý týden schválila, že by se v průběhu podzimu prodloužila doba, po kterou je možné čerpat ošetřovné. A to na celou dobu, co případně budou uzavřené školy. Tj. ne jenom 9 nebo 16 dní ale případně více.

Tato změna, ale zatím byla schválena pouze na úrovni vlády. Proto, aby začala platit, je nutná ještě změna zákona. Změnu musí schválit parlament a senát. To by snad mohlo proběhnout, ještě do konce října 2020 (jednat se o tom má 21. října 2020).

Jiné změny se u ošetřovného aktuálně neplánují. Zatím tedy nejsou k dispozici informace, že by na OČR byl případně nárok i u zdravých dětí do 13 roků (jako na jaře), nebo že by se ošetřovné případně zase zvýšilo na 80%.

Na ošetřovné by ale měli mít nárok i OSVČ. Ti by měli dostat 400 Kč za jeden den. Podmínky budou podobné, jako během jarních měsíců.

Budou se v říjnu a listopadu zavírat i školky?

Zatímco část škol již byla omezena, a o omezení další části škol se nyní diskutuje, o tom, že by se zavíraly i školky (jako na jaře) se zatím nemluví. Takže k plošnému zavření školek by zřejmě dojít nemělo. Může ale docházet k různým lokálním výjimkám.

Pokud bude školka uzavřena z důvodu epidemie (třeba proto, že se nakazila část učitelek), tak je také nárok na ošetřovné – platí stejné podmínky jako u zavřených škol. Nárok je na děti do 10 roků, zatím jen na 9 nebo 16 dní (to by se ale mělo prodloužit).

Budou mít na ošetřovné v říjnu a listopadu 2020 nárok i OSVČ?

Za běžných podmínek nemají OSVČ nárok na ošetřovné. Pokud pod termínem „ošetřovné“ budeme myslet dávku nemocenského pojištění, tak na OČR neměli OSVČ nárok ani na jaře. Podmínky pro ošetřovné totiž vylučují, aby ho dostávali živnostníci nebo třeba ti, kdo pracují na DPP nebo DPČ (DPČ mělo na jaře výjimku).

OSVČ během března až června 2020, měli nárok na jiné „ošetřovné“. Jednalo se dotaci z Ministerstva průmyslu a obchodu (shodný název dotace s názvem nemocenské dávky je lehce zavádějící). Ta byla ve výši 500 Kč za jeden kalendářní den (tj. cca 15 000 Kč měsíčně)

V říjnu by se mělo ošetřovné pro OSVČ opět obnovit. Za říjen 2020 by mohli živnostníci dostat 400 Kč za jeden kalendářní den. Podmínky budou podobné, jako u zaměstnanců – i OSVČ budou mít nárok jen u dětí do 10 roků (u starších dětí jen při zdravotním hendikepu).

Bude během října a listopadu 2020 nějaká změna u ošetřovného?

První změna u ošetřovného, o které se ví, je prodloužení doby OČR. Tuto změnu ale musí ještě schválit parlament a senát. Pak bude možné čerpat ošetřovné i déle než 9 nebo 16 dní. Další změnou by pak mělo být zvýšení ošetřovného na 70%. Tyto změny by měly platit po celou dobu, co budou uzavřené školy.

Pokud v průběhu října dojde k plošnému uzavření všech škol (zřejmě od 14. 10. 2020), dá se očekávat, že na to bude vláda reagovat dalšími změnami.

Situace ale bude zřejmě podobná, jako na jaře, kdy se nejprve uzavřely školy, pak celá ekonomika a teprve posté začala vláda postupně řešit různé formy podpory (jako ošetřovné, kompenzační bonus nebo jiné úlevy pro OSVČ a pro firmy).

Je tedy možné, že v průběhu října vláda zavede podobný režim pro ošetřovné, jako na jaře (tj. zvýšení na 80%, nebo zvýšení věkové hranice na 13 roků apod.)

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Nárok na ošetřovné na dítě (OČR) při zavřené škole – zvýšení na 70% a změna podmínek

Diskuse: 1
 • Custom avatar Petr

  Dobrý den,
  je nárok na ošetřovné na dětí do deseti let, pokud jsou zavřené školy a tatínek chodí do práce přes víkend? Pokud ano, moc nechápu, proč rodiče, by měly být doma se zdravým dítětem v době uzavření škol, když za normální situace o víkend chodí do práce.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...