Nárok na ošetřovné během epidemie – nová kalkulačka a změna podmínek

Kolik je ošetřovné v roce 2024

V roce 2024, platí pouze standardní podmínky, pro nárok na ošetřovné. Nejsou žádné speciální výjimky, zvýšení nebo prodloužení.

Během OČR je nárok na standardních 60%, a pouze po dobu 9 kalendářních dní (16 dní pro samoživitele/samoživitelky).

Změny se plánují až od 1. 1. 2025, kdy bude nárok na ošetřovné i pro OSVČ, a pro DPP a DPČ.

Aktuální Kalkulačka OČR 2024 – ošetřovné na dítě

I v lednu 2021, je nárok na prodloužené a zvýšené ošetřovné. Od 4. 1. 2021, kdy mělo opět začít vyučování (po skončení vánočních prázdnin), většina školáků zůstává doma. Do školy se vrátili jen prvňáci a druháci. Ostatní děti, mají distanční výuku. Stejně jako na podzim a na jaře 2020.

I v lednu je tedy nárok na ošetřovné (OČR) ve výši 70%. Vzhledem k tomu, že od 1. 1. 2021 platí nové redukční hranice pro výpočet nemocenských dávek (kam spadá i ošetřovné), připravili jsme pro vás novou kalkulačku, pro výpočet ošetřovného, během epidemie v roce 2021.

Parlament 1.4.2021 schválil zvýšení ošetřovného na 80% (nyní je 70%). A to se zpětnou platností od začátku března (od 1.3.2021). Změnu ještě musí schválil Senát a podepsat prezident. Viz aktuální informace zde

Kalkulačka: Výpočet ošetřovného během epidemie 2021

Pro výpočet ošetřovného (OČR) zadávejte svoji hrubou mzdu (průměr za posledních 12 měsíců).

Kalkulačka zvýšené ošetřovné 2021
Zvolte výši ošetřovného v %
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní, během kterých jste se starali o dítě nebo jiného člena rodiny (během epidemie COVID-19, to může být i celý měsíc, za běžných podmínek jen 9 nebo 16 dní).
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. průměrná hrubá mzda za posledních 12 měsíců)
Výpočet

Kolik je ošetřovné během epidemie v roce 2021

I v roce 2021, platí stejné podmínky, jako během podzimu 2020. Stále může být nárok na ošetřovné ve výši 70% (pokud jsou uzavřené školy během epidemie). Nárok je na minimálně 400 Kč za jeden den.

Tyto změněné podmínky (změnilo se na podzim 2020), platí až do konce aktuálního školního roku 2020/2021. Tedy až do 30. 6. 2021

Změna výpočtu OČR od 1. 1. 2021

Od 1. 1. 2021 se mírně zvýšily redukční hranice. Ty mají vliv na výpočet všech nemocenských dávek – tedy náhrada mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní nemoci, nemocenské dávky od 15 dne, mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), otcovská, ošetřovné (OČR), dlouhodobé ošetřovné a další.

Nové redukční hranice jsou v roce 2021 tyto:

 • První redukční hranice 2021 = 1182 Kč, pro OČR se započítá 90%
 • Druhá redukční hranice 2021 = 1773 Kč, pro OČR se započítá 60%
 • Třetí redukční hranice 2021 = 3545 Kč, pro OČR se započítá 30%

Změna redukčních hranic (zvýšení od 1. 1. 2021), se ale projeví jen u těch, kdo mají vyšší hrubou mzdu. U těch, kdo měli v roce 2020 hrubou mzdu do 35000 Kč, se výše nemocenských dávek (tedy i ošetřovného), v roce 2021 příliš nezmění.

I u zaměstnanců s vyšší hrubou mzdou, bude případné zvýšení ošetřovného v roce 2021 (a i dalších nemocenských dávek), jen velmi malé. Jen na úrovni jednotek korun za den.

Kdo má nárok na ošetřovné (OČR) v lednu 2021?

I v lednu (a v dalších měsících až do 30. 6. 2021), platí stejné podmínky pro ošetřovné, jako v říjnu až prosinci 2020:

 • Nárok na ošetřovné (OČR) je u dětí do 10 roků
 • u dětí, které jsou 4. 1. 2021 mladší než 10 roků
 • Pokud má dítě 10 narozeniny po 4. 1. 2021, pak je na ošetřovné nárok (dosažení věku 10 roků v průběhu OČR nevadí)
 • Nárok je i u starších dětí (až do 26 roků), pokud jsou závislé na pomoci jiné osoby (alespoň I. stupeň)
 • Nárok je u dalších starších osob, pokud jsou závislé na pomoci jiné osoby, a pokud bylo uzavřeno zařízení (např. nějaký denní stacionář apod.), který jim běžně poskytuje péči
 • Nárok na OČR mohou mít i lidé, co pracují na DPP nebo DPČ

Žádost a formulář – ošetřovní za leden 2021

Podobně jako na podzim, i v lednu bude potřeba vyplnit příslušný formulář – Výkaz péče o dítě. Ten je k dispozici na webu České správy sociálního zabezpečení zde

Tento formulář bude nutné vyplnit buď na konci ledna, nebo až se vrátí dítě do školy (pokud by to bylo dříve než na konci ledna 2021).

Nárok na ošetřovné pro OSVČ za leden 2021

Nárok na ošetřovné za leden 2021, budou mít pravděpodobně i OSVČ. U nich se ale ošetřovné vyřizuje se zpožděním. OSVČ si musí žádat o dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně se vyřizují žádosti za listopad 2020. Žádost je možné podat až do 23. 1. 2021.

Teprve pak se začne řešit ošetřovné za prosinec 2020 (tam by mohl být nárok na ošetřovné za dva dny – za 21. a 22. Prosince 2020). A až následně přijde na řadu případné ošetřovné za leden 2021

Změna podmínek – ošetřovné už nebude ovlivňovat nárok na sociální dávky

V pondělí 4. 1. 2021 vláda rozhodla, že ošetřovné nebude ovlivňovat nárok na sociální dávky, jako je například příspěvek na živobytí, příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě.

U nich mohla nastat situace, že příjemce této sociální dávky dostal vyplaceno ošetřovné za dva měsíce. Tím se mu „skokově“ zvýšil příjem za daný měsíc, a on pak nesplňoval podmínky pro nárok na danou sociální dávku.

To by se mělo v roce 2021 změnit. Ošetřovné se tak nebude zahrnovat do příjmů, podle kterých se posuzuje nárok na sociální dávky.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka v hotovosti ihned Praha. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Online půjčka bez ručitele a bez registru do 80 tisíc korun. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Nárok na ošetřovné během epidemie – nová kalkulačka a změna podmínek

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...