Mateřská 2024

Čeká vás radostná událost v podobě narození dítěte? Zjistila jste, že jste těhotná, a chtěla byste vědět, na jaké peníze budete mít nárok během mateřské dovolené? Připravili jsme pro vás podrobný souhrn všech užitečných informací na téma mateřská dovolená a peněžitá pomoc v mateřství. V textu jsou zohledněny aktuální informace platné pro rok 2024. Jaká bude vaše mateřská, si pak můžete sami spočítat: kalkulačka mateřská dovolená pro zaměstnance v roce 2024 nebo kalkulačka mateřská dovolená pro OSVČ v roce 2024.

Kolik bude mateřská v roce 2024?

Od 1. 1. 2024, se mění podmínky pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvyšují se redukční hranice). Maximální mateřská, může být až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní).

V roce 2024, by se také měla zvyšovat i rodičovská (rodičovský příspěvek bude 350 000 Kč).

Spočítejte si, kolik bude mateřská od ledna 2024:

Kdo má nárok na mateřskou dovolenou

Mateřská dovolená (resp. PPM  – peněžitá pomoc v mateřství) je dávka, kterou vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení. Je to dávka spadající do systému nemocenského pojištění. Na rozdíl od rodičovského příspěvku, na který má nárok skoro každý, komu se narodí dítě, na mateřskou je nárok jen v případě, že bylo hrazeno nemocenské pojištění – týká se to tedy:

  • Zaměstnanců, za které nemocenské platí zaměstnavatel (výjimkou může být například dohoda o provedení práce, kde měsíční příjem nepřesáhl 10 000 Kč)
  • OSVČ, kteří si sami platí nemocenské pojištění (nemocenské pojištění je pro OSVČ na rozdíl od sociálního a zdravotního jen dobrovolné)
  • Studentů – pokud nastoupí po úspěšném ukončení studia, do zaměstnání, pak může vznikat nárok na PPM, podobně jako u ostatních zaměstnanců

Základní podmínky pro nárok na mateřskou jsou tyto:

  • Zaměstnanec i OSVČ musí mít v předchozích 2 letech (počítá se od data nástupu na mateřskou) placeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní (doba placení nemocenského může být přerušovaná)
  • OSVČ navíc musí splnit podmínku, že nemocenské muselo být placeno nejméně 180 dní v posledním roce (počítá se od data nástupu na mateřskou)
  • Student musí splnit podmínku úspěšného absolvování studia, a následný vznik účasti na nemocenském pojištění

Nárok tedy nemají třeba nezaměstnaní, za které stát v době evidence na úřadu práce neplatí nemocenské pojištění. Nezaměstnaná žena, může mít nárok na PPM, jen do 180 dní od skončení zaměstnání (ochranná doba)

Kolik je mateřská dovolená 2024

To, kolik je mateřská dovolená v roce 2024 se počítá z denního vyměřovacího základu. Ten se stanoví jako součet všech příjmů v rozhodném období (posledních 12 měsíců), vydělený počtem započitatelných dní. Zjednodušeně tedy při průměrné hrubé mzdě 35 tisíc korun měsíčně bude denní vyměřovací základ 1150,68 Kč ((35000*12)/365).

Tento denní vyměřovací základ se pak pro další výpočet redukuje – jsou stanoveny 3 redukční hranice. Jejich výše se od 1. 1. 2024 změnila (došlo k drobnému navýšení):

  • z částky do 1 466 Kč se počítá 100 %
  • z částky od 1 466 Kč do 2 199 Kč se počítá 60 %
  • z částky od 2 199 Kč do 4 397 Kč se počítá 30 %
  • z částky nad 4 397 Kč se už nic nezapočítává

Výsledkem tohoto výpočtu je pak redukovaný denní vyměřovací základ – při hrubé mzdě 35 tisíc korun měsíčně by to bylo 1151 Kč. Výsledná výše peněžité pomoci v mateřství by pak byla 70% z této částky, tj. 806 Kč denně, což odpovídá částce 24 180 Kč měsíčně (30 kalendářních dní) a celkové částce 157 976 Kč (196 dní – což je maximální délka mateřské při narození jednoho dítěte).

Začátek mateřské dovolené – termín nástupu na PPM

Mateřská dovolená, začíná už před porodem. Běžný termín nástupu na PPM, je v období od začátku osmého týdne  do začátku 6 týdne, před očekávaným termínem porodu.

Někdy to ale se začátkem mateřské může být i jinak – pokud dojde k předčasnému porodu (před výšeuvedeným termínem), tak mateřská začíná porodem. Jedná-li se o převzetí dítěte do péče, tak mateřská začíná dnem, kdy je dítě převzato do péče. Pro muže je omezení a na PPM je nárok až od začátku 7 týdne po porodu.

Mateřská dovolená – ochranná lhůta

Ochranná lhůta pro nárok na mateřskou dovolenou je stanovena na 180 dní. Pokud tedy žena přišla během těhotenství o práci, ale na mateřskou dovolenou nastoupí do 180 dní od ukončení pracovního poměru, na mateřskou dovolenou mít nárok bude (pokud jsou splněny i další podmínky – především pak celková doba účasti na nemocenském pojištění).

Obdobně je to i u OSVČ. Pokud si OSVČ několik měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou neplatí nemocenské pojištění, ale splní podmínku, že během 12-ti měsíců před nástupem odvedla nemocenské alespoň za 180 dní, pak bude mít nárok na mateřskou také.

Podobné je to i při nástupu na mateřskou, bez předchozího zaměstnání – třeba po skončení školy. I pro studenty platí ochranná lhůta 180 dní od úspěšného ukončení studia. Nadále ale platí podmínka minimální doby pojištění. Pokud by ale žena nastupovala na mateřskou ještě během studia (před tím než bylo dokončeno), nebo po jeho skončení, kdy ale během studia nikdy nepracovala a nebyla tak nemocensky pojištěna, nárok na mateřskou mít nebude. Bude tedy dostávat jen rodičovský příspěvek).

Peněžitá pomoc v mateřství a OSVČ

Na peněžitou pomoc v mateřství mají nárok nejenom zaměstnanci, ale i OSVČ. U OSVČ je nutnou podmínkou to, že si musí dobrovolně platit nemocenské pojištění. Zatímco u zaměstnance postačí, pokud v rozhodném období (poslední 2 roky) byl alespoň 270 dní zaměstnaný (zaměstnavatel za něj platil nemocenské pojištění), u OSVČ je tady ještě jedna podmínka.

OSVČ musí kromě toho splnit i podmínku 180 dní placení nemocenského pojištění v předchozím roce před nástupem na mateřskou dovolenou.

Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ je v roce 2024 částka 216 Kč měsíčně. Pokud si budete platit jen toto minimální nemocenské pojištění, bude vaše mateřská velmi nízká.

Nemocenské pojištění ve výši 216 Kč měsíčně odpovídá dennímu vyměřovacímu základu 263,01 Kč (je to podobné, jako u zaměstnance s hrubou mzdou 8 000 Kč měsíčně), tj. výsledná mateřská by byla cca 185 Kč denně, tj. 5 550 Kč měsíčně. Pokud by chtěla mít OSVČ nějakou „rozumnou“ mateřskou, musela by si na nemocenské pojištění platit vyšší částku.

Maximální výše nemocenského pojištění u OSVČ je 2,7% z vyměřovacího základu (pozor ale na to, že maximální možná výše nemocenského pojištění je navázána na odvody na sociální pojištění, není tedy možné mít vysoké nemocenské pojištění a platit jen minimální sociální pojištění).

Pro maximální možnou mateřskou v roce 2024 (maximální mateřská je ve výši 1 797 Kč za jeden den, tj. cca. 53 910 Kč), by bylo nutné platit nemocenské pojištění ve výši cca 2 800 Kč měsíčně (současně by ale bylo nutné platit i adekvátně vysoké sociální pojištění – cca 39 000 Kč měsíčně).

Mateřská dovolená bez předchozího zaměstnání

Mateřská dovolená (PPM, Peněžitá pomoc v mateřství) je dávka vyplacená z nemocenského pojištění. Nárok na ni tedy mají zaměstnanci, za které platí nemocenské pojištění zaměstnavatel. Nebo také OSVČ, kteří si nemocenské pojištění platí sami (u OSVČ je nemocenské pojištění dobrovolné). Jak je to ale v ostatních případech?

Mateřská dovolená u nezaměstnaných – za nezaměstnané (kteří jsou evidováni na úřadu práce) stát nemocenské pojištění neplatí. Nezaměstnaný tedy nemá možnost získat peněžitou pomoc v mateřství. Pouze v případě, že by nástup na mateřskou spadal ještě do ochranné lhůty (viz výše). Pak by i nezaměstnaná měla nárok na mateřskou dovolenou, v opačném případě se začíná pobírat rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je od 1.1.2024 ve výši 350 000 Kč. Bez nároku na mateřskou (nebo bez doložení příjmu otce dítěte), je maximální měsíční výše rodičovské, „jen“ 13 000 Kč.

Mateřská dovolená hned po škole – trochu jiná situace platí, pokud žena nastoupí na mateřskou ihned po škole. Doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole je považována za soustavnou přípravu na budoucí zaměstnání. Pokud bylo toto studium úspěšně ukončeno, vzniká nárok na mateřskou dovolenou. I zde pak platí ochranná lhůta, pokud mateřská dovolená začne do 180 dní od úspěšného ukončení studia, je nárok na peněžitou pomoc v mateřství

Mateřská dovolená jak o ni žádat

Žádost o mateřskou se zpravidla vyřizuje prostřednictvím ošetřujícího lékaře a zaměstnavatele. Žádost o peněžitou pomoc v mateřství vystavuje lékař na základě předpokládaného termínu porodu (na mateřskou dovolenou se nastupuje obvykle v rozmezí 6 – 8 týdnů před termínem porodu, výjimkou mohou být riziková těhotenství, kdy skutečné mateřské dovolené zpravidla předchází ještě dočasná pracovní neschopnost).

Zaměstnavatel pak k žádosti o PPM, vystavuje podklady pro stanovení nároku na dávku (informace o denním vyměřovacím základu a dalších skutečnostech). Zaměstnavatel uvádí započitatelné příjmy v rozhodném období, tak aby bylo možné vypočítat výši mateřského příspěvku. Příslušné formuláře jsou k dispozici online na stránkách ČSSZ (www.cssz.cz), nebo je mají k dispozici lékaři.

Mateřská dovolená a přivýdělek

I na mateřské dovolené si můžete přivydělat peníze. Podobně jako u rodičovské dovolené, i na té mateřské má žena možnost získat přivýdělek. Možnost přivýdělku na mateřské je ale více omezená. Je to dáno tím, že peněžitá pomoc v mateřství je dávka nemocenského pojištění (na rozdíl od rodičovské, což je sociální dávky).

Při práci během mateřské je nutné dodržet základní pravidla. Mezi ně patří mimo jiné i to, že pracovat je možné nejdříve po skončení 6 týdne po porodu. Pokud by žena chtěla pracovat pro stejného zaměstnavatele (u kterého pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou), je nutné uzavřít novou smlouvu. Není možné pracovat na základě stejné smlouvy, na kterou je vyplácena PPM. Podobné omezení platí i pro možnost práce pro OSVČ. Pokud by OSVČ chtěla pracovat i během mateřské dovolené, nesmělo by se jednat o stejnou činnost, za jakou si platila nemocenské pojištění.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka 10000 ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka ihned před výplatou. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Mateřská 2024

Diskuse: 220
  • Custom avatar Petra

    Dobry den,
    pracovni pomer mi byl skoncen vypovedi ze strany zamestnavatele k 30.6.2015. Cervenec a srpen jsem si hradila zdravotni pojisteni sama, jelikoz jsem jiz mela podepsanou smlouvu o nastupu do noveho zamestnani od 1.9.2015. V srpnu jsem otehotnela. Na materskou mohu nastoupit od 28.2.-13.3. 2016 (chci nastoupit od 1.3.2016.) Budu mit narok na plnou materskou? Nebo mi bude kraceno? Dekuji za odpoved.

  • Custom avatar Lucie

    Dobrý den,
    chtěla bych se prosím zeptat, jak se vyřizuje mateřská dovolená přes otce. Jake jsou podmínky a co vše je potřeba udělat?
    Děkuji moc za pomoc

  • radka.novakova

    dobry den mam prozbu mam ceru a ta dala vypoved v praci 25.1.2016 dohodou a po tydnu prisla mi rict ze je tehotna je naka ochranna lhuta dekuji

  • Custom avatar Tereza

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na PPM, když jsem v roce 2014 byla zaměstnaná 2 měsíce (od 1.7.2014 do 31.8.2014) poté vedena na ÚP, v roce 2015 jsem od 19.1.2015 do 28.2.2015 byla zaměstnaná jen na dohodě o provedení práce, poté jsem přešla na HPP od 1.3.2015-18.5.2015, od 19.5. do 30.6. byla vedena na ÚP a od 1.7.2015 doteď jsem zaměstnaná. Termín porodu je stanoven na červenec a předpokládaný odchod na mateřskou je květen/červen.

    Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Jarka

    Dobry den,chtela bych se zeptat jestli budu mit narok na materskou?? 15.4.2013 jsem nastoupila do zamestnani v kterem mi prodlouzili smlouvu do 30.11.2014 pote jsem byla dva mesice na uradu prace a od 2.2.2015 jsem byla opet zamestnana do 11.12.2015 od te doby jsem byla do 20.1. 2016 na uradu prace a ted mam dohodu o pracovni cinnosti,kterou mam na rok.. Nyni jsem ve zkusebni dobe..Popripade jak by to bylo kdybych nastoupila na nemocenskou s duvodu rizikoveho tehotenstvi jak by se to pocitalo? Dekuji moc za odpoved.

  • Custom avatar Mirka

    Dobrý den , chtěla bych se zeptat jak to v mém případě bude s pobíráním rodičovského přispěvku. K 30.11.2015 jsem ukončila pracovní poměr, který ale nedosáhl odpracování 12 měsíců a proto nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jsem tedy od prosince 2015 evidovaná na ÚP v té době jsem prošla i výběrovým řízením do nového zaměstnání, ale v té samé době jsem zjistila, že jsem těhotná. Otěhotněla jsem koncem listopadu a z lékařského hlediska mám doporučený klid. Z toho důvodu jsem musela odmítnout i dobrou pracovní nabídku a jsem nadále na ÚP. Obávám se ale jak to bude s pobíráním rodičovského příspěvku v mém případě. Zda mohu mít možnost říci si o jeho délku 2 – 3roky a nebo budu mít povinné 4 roky? Už z důvodu možnosti nastoupit do zaměstnání kde jsem prošla výběrovým řízením i za 2 roky…Nerada bych o tuto šanci přišla. A jak je možné v tomto případě využít příjmů tatínka dítěte, který je zaměstnán na neurčito a dlouhou dobu u jednoho zaměstnavatele.
    Děkuji mnohokrát za váš čas a odpověď.

  • Mária

    Dobrý den. Nastoupila jsem na 3.mateřskou dovolenou po sobě. Takže od roku 2011 se mi střídá pouze PPM a rodičovský příspěvek. Pořád jsem zaměstnancem u stejného zaměstnavatele. Žádný jiný příjem jsem mezi tím neměla. Vypočítává se výše 3. PPM ze mzdy kterou jsem pobírala před nástupem na 1. mateřskou, tedy v roce 2010? Děkuji za odpovědˇ.

  • Custom avatar janka

    dobre den,chtela jsem se zeptat jestli maji maminky narok na porodne ,ze maji 3 deti a cekaji 4 ? dekuji za odpoved

  • Custom avatar LuciE

    Dobrý den, chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou nebo na co vůbec? termín porodu mám až na 25.11.2016..
    Od 1.9.2010 – 29.5.2015 jsem pracovala v Německu..
    Od 30.5.2015 – 1.11.2015 jsem byla vedena úřadu práce..
    A od 2.11.2015 – jsem zaměstnaná na dobu určitou do 30.6.2016
    děkuji za odpověď..

  • Custom avatar Monika

    Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem zaměstnaná 3 roky a jsem teď v 9 týdnu těhotenství a termín porodu podle UZ mám 20.11.2016. Moje práce je náročná a zvedám těžké věci takže bych se chtěla zeptat kdybych šla na rizikové těhotenství mám nárok na PPM tedy pobírala bych nějaké peníze do porodu??Předem moc děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Denisa

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jak je to s mateřskou dovolenou. S přítelem plánujeme dítě, ale momentálně studuji vysokou školu, kterou bych měla ukončit v červnu 2016. Předtím jsem nikdy nepracovala ( nebyla jsem zaměstnaná ). Jak bych měla postupovat dále po škole a co by pro mě bylo nejlepší, aby mi nárok na mateřskou vznikl a abych si poté mohla určit délku rodičovského příspěvku? Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Marie Zídková

    Jak se postupuje v případě,když těhotná žena byla po dobu 12 roků zaměstnána v sousedním Německu?

  • Custom avatar Jarmila

    Dobrý den.Měla bych dotaz.Čekám dvojčata a všude se dočítám že mateřská je sice asi o 6 neděl delší,ale penize jsou stejný jako na jedno dítě.Náklady jsou dvojnásobný tak to nechápu.je možné,že mám špatný informace.Proto Vás prosím o radu na co budu mít nárok muj hrubý plat je 20000 měsíčně.Byla jsem se ptát i na sociálce,ale ochota žádná.Dá se říct,že se semnou nechtěli bavit.Manžel má taky kolem 20000 hrubého.Na kočárek který stojí Kolem 35000 mi taky nikdo nepřidá.Děkuji za radu Jarmila

  • Custom avatar HANA

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala, zda-li vzniká nárok na příspěvky, pokud bych měla odpracovaný rok v zaměstnání, šla bych prezenčně studovat vysokou školu (2 roky) a po škole otěhotněla. Předem děkuji za odpověď

  • Alča

    Dobrý den,
    prosinec 2014- červen 2015 jsem byla zaměstnaná, červenec a srpen 2015 jsem byla na pracovním úřadě a od září 2015 až do teď studuji vyšší odbornou školu. Jsem v 8 tydnu těhotenství a chtěla bych se zeptat jaké jsou moje možnosti? Když mi dá lékař neschopenku, kdo za mě bude platit zdravotní a sociální?Přeruším li studium? A budu mít nárok na mateřskou?
    předem děkuji za odpověď

  • Custom avatar Zuzana

    Dobrý den,
    jsem zaměstnaná již několik let ale pouze na částečný úvazek (splňuji podmínku 270 a 180 dnů). Kdybych se během prvních měsíců těhotenství nechala zaměstnat ještě na další úvazek, tak se bude mateřská vypočítávat pouze z toho částečného úvazku nebo se sečtou výdělky z obou zaměstnání a zvýší se tím pádem vyměřovací základ? Děkuji.

  • Pavla

    Dobrý den, 3.2.2015 mi doběhla rodičovská dovolená do 3 let věku u druhého dítěte a měla jsem nastoupit zpět do zaměstnání, dostala jsem však výpověď pro nadbytečnost. Pracovní poměr jsem měla na dobu neurčitou a ten mi skončil uplynutím dvouměsíční výpovědní doby k 30.4.2015. Od 1.5.2015 až dosud jsem vedená na úřadu práce. Jelikož zvažujeme třetí dítě, v případě těhotenství v nejbližší době, mám nárok na mateřský přízpěvek? Nevím, zda splňuji podmínku, že za poslední 2 roky mám odpracováno 270 dní, mezi první a druhým dítětem jsem pracovala 6 měsíců (následovalo rizikové těhotenství). Z jaké částky se mi bude vypočítánat PPM, pokud na ní mám nárok. Druhé těhotenství bylo rizikové, dle sdělení lékaře se daná situace může opakovat, ale nemusí. Mám nárok na nějakou nemocenskou při evidenci na úřadu práce a z jaké částky se v téhle situace vypočítává, již nepobírám žádnou podporu v nezaměstnanosti. Děkuji za odpovědi Pavla

  • Custom avatar Kristýna

    Dobrý den, zjistila jsem, že jsem těhotná a dítě se má narodit v prosinci 2016. Od 1.8.2015 jsem pracovala pres agenturu na pracovni smlouvu do 15.2.2016. Potom od 16.2.2016 jsem nastoupila do noveho zamestnani, ktere trvalo do 20.3.2016. Po skončeni předchoziho zamestnani jsem nastoupila na dalši od 22.3.2016 do 1.5.2016. Potom jsem nepracovala a byla doma 0o 1.5.2016 do 12.6.2016. Dale jsem nastoupila do zamestnani 13.6.2016, ktere jeste trva a mam zkušebni dobu do konce zari. Chcy se zeptat pokud přišti měsic pujdu na nemocenskou a zamestnavatel po 14 dnech se mnou ukonči pracovni pomer jak dlouha bude u mne ochrana lhuta?
    Děkuji za Vaši odpověď

  • Custom avatar Valu

    Dobrý den, pokud jsem v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou byla částečně OSVČ a část období jsem byla zaměstnaná a v obou případech bylo placeno nemocenské pojištění, mám nárok na mateřskou pokud dá součet 270 dní?

    Děkuji a přeji pěkný den!

  • Custom avatar Dominika

    Dobrý den, mám obrovský dotaz. Otěhotněla jsem a zjišťuji si, zda mám nárok na mateřskou, koukam, že když nebudu zaměstnána, tak žádnou nedostanu, je to tak? Zkusím Vám vysvětlit můj příběh. Je mi 22let , střední školu mám hotovou, celkem mam odpracováno cca 310 dní na smlouvy, pak jsem měla samé brigády. Teď momentálně dělám na Dohodu ( ale plat mam hrubé mzdy 20000,-) * . Mám to jen po měsíci do konce listopadu, protože je to na stavbě a jsme tak domluvení, že by mi dali normální smlouvu až v unoru 2017, přes zimu bych se jim asi nevyplatila, protože není tolik práce. * když mám plat 20.000,- hrubeho, uz by za me meli odvadet i socialni a melo by se mi to pocitat do odpracovanych dni ? Vím, že když je to pod 10tis tak snad je tomu jinak. Mockrát Vám děkuji

  • Custom avatar Veronika

    Dobry den. Kazdy mi rika neco jineho, tak bych se chtela zeptat vas. Od 1.5.2016 jsem nastoupila na hl.prac.pomer. predtim jsem byla 3 roky na uradu prace a jen si brigadne privydelavala. Nyni jsem tehotna a kvuli rizikovemu tehotenstvi budu az do porodu na nemocenske. Smlouva mi konci 30.4. 2017 a termin porodu mam na stejny den, tedy 30.4.2017. Jen by me zajimalo, zdali mam narok na PPM a nebo ne. Mockrat dekuji za odpoved. S pozdravem Veronika

  • Custom avatar Martina

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda budu mít nárok na MD a PPM? Od června 2014 do června 2016 jsem pobírala rodičovský příspěvek a poté jsem nastoupila na ÚP,kdy jsem otěhotněla. Termín porodu mám v březnu 2017, ale netuším, zda nárok mít budu, nebo ne. Předem moc děkuji za odpověď

  • Custom avatar Marie

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat od 1.6.2016 jsem na úřadě práce.Otěhotněla jsem po měsíci co jsem byla nezaměstnaná.Termín porodu mám 21.3.2017.Budu mít nárok na mateřskou nebo PPM.Poslední dávku od úřadu prace dostanu 15.11.2016.

  • Custom avatar Jožin

    Dobrý den,
    v sociálních dávkách jsem naprostý amatér a tak Vám uvedu konkrétní případ a prosím Vás o konkrétní odpověď, předem děkuji.
    Já – student VŠ, přítelkyně – studentka VŠ. Pokud by se nám narodilo dítě, já budu nejspíš pracovat (řekněme průměrná mzda), přítelkyně bude stále studovat (denní forma).
    Otázka č.1: Co se studiem? Přejít na dálkovou formu? Pozastavit?
    Otázka č.2: Má přítelkyně nárok na mateřskou? Popřípadě na jakou peněžní nouzi má nárok, pakliže jako studentka VŠ – denní formy nikde nepracovala. Pokud nárok má, v jaké výši v této konkrétní situaci? Pokud ano, jak dlouho?
    Otázka č.3: Pakliže by se během následujících 2 let narodil další potomek, co by to znamenalo z pohledu dávek?
    Děkuji za dostatečnou odpověď.

  • Custom avatar Jiří

    Dobrý den, s přítelkyní chceme dítě a zajímalo by mě jak se ovlivní PPM, když je vysoká pravděpodobnost že partnerka ihned nastoupí na rizikové těhotenství. Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...