Koronavirus a ošetřovné na dítě – změny u OČR během epidemie COVID

Během epidemie koronaviru se objevila otázka, jak je to s ošetřovným. Vzhledem k tomu, že 11. března 2020 došlo k uzavření všech škol, a mnoho zaměstnanců tak muselo s dětmi zůstat doma, je to určitě jedna ze zásadních otázek spojených s probíhající epidemií koronaviru.

Mezi hlavní problémy patří to, že na ošetřovné je za běžných podmínek nárok jen po dobu 9 dní, vztahuje se jen na děti do 10 roků nebo, že na něj nemají nárok živnostníci (OSVČ).

Kolik je ošetřovné v roce 2024

V roce 2024, platí pouze standardní podmínky, pro nárok na ošetřovné. Nejsou žádné speciální výjimky, zvýšení nebo prodloužení.

Během OČR je nárok na standardních 60%, a pouze po dobu 9 kalendářních dní (16 dní pro samoživitele/samoživitelky).

Změny se plánují až od 1. 1. 2025, kdy bude nárok na ošetřovné i pro OSVČ, a pro DPP a DPČ.

Aktuální Kalkulačka OČR 2024 – ošetřovné na dítě

Změny ošetřovné 2020 v souvislosti s epidemií koronaviru

V reakci na průběh epidemie koronaviru přijímá vláda řadu různých opatření. Mezi ně patří třeba i změny, které se týkají nároku a podmínek pro ošetřovné. Jedná se o dočasné změny po dobu trvání epidemie (nemění se tedy zákon o nemocenském pojištění, ani to jaké podmínky platí pro ošetřovné po zbytek roku).

Mezi hlavní změny patří:

 • Ošetřovné bude vypláceno po celou dobu, kdy budou uzavřeny školy. Neplatí tedy běžné omezení na 9 kalendářních dní (resp. na 16 kalendářních dní u samoživitelů)
 • Na ošetřovné bude nárok i u dětí do 13 roků (běžně je u zdravých dětí nárok pouze u dětí do 10 roků)
 • Ošetřovné bude možné čerpat i zpětně (pokud třeba někdo před vládní změnou neměl nárok na ošetřovné, tak si jej bude moci vyřídit se zpětnou platností
 • Nárok na ošetřovné bude i v případě péče o zdravotně hendikepovanou osobu, pokud došlo k uzavření zařízení, které o danou osobu běžně pečuje
 • Pro živnostníky (OSVČ) bude vytvořena podobná dávka, jako je ošetřovné (na klasické ošetřovné živnostníci nárok nemají)
 • Rodiče se mohou na ošetřovném vystřídat. I několikrát během doby, kdy budou školy uzavřeny. Dávku vždy ale může dostávat jen jeden z nich.

Podrobné informace viz tisková zpráva Ministerstva práce a sociálních věcí.

Kalkulačka – výpočet ošetřovné během epidemie koronaviru 2020

Pro výpočet toho, kolik byste dostali jako ošetřovné, zadejte svoji průměrnou hrubou mzdu. Můžete také zadat počet dní, nebo si spočítat kolik dostanete za jeden kalendářní den. Ošetřovné se vyplácí za kalendářní dny, tedy i za soboty a neděle.

Kalkulačka ošetřovné 2020
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní epidemie, během kterých jste se starali o dítě (obvykle je možné maximálně 9 nebo 16 dní)
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. prměrná hrubá mzda za poslednáích 12 měsíců)
Výpočet

Kolik je ošetřovné v roce 2020?

I když v souvislosti s epidemií koronaviru došlo ke změně podmínek, na výši ošetřovného tyto změny aktuálně nemají vliv.

Ošetřovné je tedy stále ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Pozor, není to 60% z čisté mzdy nebo 60% procent z hrubé mzdy. Postup výpočtu výše ošetřovného je složitější.

Výpočet výše ošetřovného

Pro výpočet výše ošetřovného je určující vyměřovací základ pro nemocenské dávky (ošetřovné se tedy počítá ze stejné částky jako třeba nemocenská při pracovní neschopnosti nebo mateřská).

Denní vyměřovací základ, je zjednodušeně možné spočítat, jako průměrnou hrubou mzdu vydělenou počtem kalendářních dní (přesný postup výpočtu vyměřovacího základu je trochu složitější, tento orientační výpočet se ale od skutečného liší jen velmi málo, jen o jednotky Kč).

Vypočítaný denní vyměřovací základ se pak redukuje (započítá se pouze určitá část z tohoto základu. Od 1. 1. 2020 platí tyto aktuální redukční hranice:

 • Do 1 162 Kč se započítává ve výši 90 %
 • nad 1 162 Kč do 1 742 Kč redukce na 60 %
 • nad 1 742 Kč do 3 484 Kč redukce na 30 %
 • nad 3 484 Kč se nezohledňuje

Pokud má tedy někdo vysokou hrubou mzdu, tak má nižší nemocenské dávky (poměrově) než ten kdo má nízkou mzdu (u něj představují nemocenské dávky vyšší procento). Od určité výše hrubé mzdy se pak výše ošetřovného již dále nezvyšuje.

Ošetřovné se následně stanoví jako 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Pro orientační představu jeden příklad:

 • Zaměstnanec s hrubou mzdou 42 500 Kč a jedním dítětem bude mít čistou mzdu 34 243 Kč
 • Pokud bude během epidemie celý měsíc doma s dítětem na ošetřovném, pak dostane 22 103 Kč
 • Ošetřovné je tedy cca 65% čisté mzdy

Ošetřovné přo živnostníky (OSVČ) během epidemie

Pro živnostníky vláda schválila podobnou dávku, jako je ošetřovné. Na klasické ošetřovné živnostníci za běžných podmínek nemají nárok. Během epidemie koronaviru (a s tím souvisejícího uzavření škol), by měli živnostníci dostat dávku od Úřadu práce. OSVČ by měli dostávat částku 424 Kč za kalendářní den, tedy 1270 Kč nebo 13 144 Kč za měsíc (30 nebo 31 kalendářních dní). Za březen (od 11. 3. 2020 do 31. 3. 2020) by to mělo být 8 904 Kč

Podmínky ošetřovného pro OSVČ by byly obdobné jako pro zaměstnance. Nárok by byl po celou dobu epidemie na děti do 13 roků. Mělo by jít získat ošetřovné zpětně. Podmínkou nároku je to, že na dané dítě nečerpá ošetřovné druhý z rodičů.

Kde se vyřizuje ošetřovné během epidemie?

Potvrzení pro ošetřovné během epidemie vystavují školy. Ošetřovné pro zaměstnance řeší Česká správa sociálního zabezpečení. Ošeřovné pro OSVČ řeší Živnostenský úřad.

Nárok na ošetřovné je i zpětně

Nárok na ošetřovné bude v březnu 2020 i zpětně. Vláda změny schválila 20. 3. 2020. Parlament změny schválil 24. 3. 2020. Jakmile budou změny schváleny u v senátu a prezidentem (a vstoupí v platnost), bude možné požádat o doplacení ošetřovného za předchozí dny v březnu.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 10000 Kč online ihned na účet. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá půjčka 3000 Kč bez poplatku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Koronavirus a ošetřovné na dítě – změny u OČR během epidemie COVID

Diskuse: 14
 • L.Březinová

  dobrý den,
  jakou má zaměstnavatel poslat přílohu k ošetřovnému kvůli uzavření školy – taková žádost nemá číslo rozhodnutí … a při vyplňování běžné přílohy mě to bez čísla rozhodnutí nechce pustit.
  předem děkuji za odpověď a přeji hezký den
  L.Březinová

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Konrkétně asi neporadím. Vím, že potvrzení pro ošetřovné během epidemie vystavují školy (normálně vystavuje praktický lékař dítěte). Dávku pak řeší Česká správa sociálního zabezpečení. Doporučuji se tedy obrátit na ně. I vzhledem ke změnám ve vyplácení dávky ošetřovné je možné, že se používá jiný postup.

 • Custom avatar Petra

  zajímá mě, zda když jsem podala dne 16.3. ošetřovné na mssz a do práce chodit nemůžu jelikož pracuji v gastru a všechny restaurace jsou zavřené, tak jestli čerpám ošetřovné nebo 60% ted už je to myslím 100% platu.

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, ošetřovné je 60 % z platu (resp. 60% z redukovaného vyměřovacího základu). Vláda ale spočasně navrhuje kompenzace, pro podniky, které byly kvůli epidemii uzavřeny. Tam by zaměstnanci mohli dostávat až 100% platu. Jsou to dvě různé věci. Všechny tyto věci (změny podmínek pro ošetřovné, kompenzace pro zaměstnance ap.) vláda schavlovala minulý týden, tento týden se řeší schválení v parlamentu, senátu a podpis prezidenta. Pak teprve začnou změny platit. To jestli budete mít nárok na 100% kompenzaci mzdy, by vám měl být schopen sdělit za pár dní zaměstnavatel. Ošetřovné zase řeší Česká správa sociálního zabezpečení.

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta dcera na oba jsem si zažádala osetrovni.pred uzavřením restaurací a hospod jsem dělala na dobu neurčitou 1/2úvazek teď jsem doma s dětmi.nevim na co vše mám nárok v této těžké době, protože jsem si vypočítala přibližně kolik mám dostat peněz vyšlo my to zhruba za 16dní částka na 2114kč.vubec netuším jak máme překonat měsíc či víc na této částce.predem děkuji za kladnou odpověď s pozdravem Veronika a děti

 • Custom avatar MIroslava

  Dobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky vyplnit ve formuláři na ošetřovné v době koronaviru , formulář jsem obdržela ze školy a mám si ho vyyplnit sama, bhužel či bohudík jsem doposud nic takového nevyplnovala tak ať to mám správně ,děkuji Turečková

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp i dpp?
  Dekuji
  Jana

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP (počítá se tedy příjem z HPP), a během epidemie i OSVČ (tam je to něco trochu jiného). U práce na DPP nárok na ošetřovné není – při práci na DPP není určeno rozvržení pracovní doby, není tedy možné určit, za jaké období jim příjem uchází.

 • Custom avatar Simona

  Dobrý den,

  prosím jsem na ošetřovném, chtěla bych se zeptat bude konec měsíce musím odeslat znovu nějaky formulář zaměstnavateli, jako to je u marodního. Bylo mi řečeno, že koncem měsíce musim zaměstnavateli odeslat nový formulář.

  Děkuji za odpověď. S.O.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den,
  můžete mi prosím poradit? Jsem matka samoživitelka, od 16. 3. 020 jsem zůstala se synem doma z důvodu uzavření škol. Do zaměstnání jsem poslala vyplněný formulář, který jsem obdržela ve škole a a v polovině měsíce donesla ještě další formulář, který bylo možné si stáhnout ohledně ošetřovného v době koronaviru.
  K dnešnímu dni jsem nedostala od ČSSZ ani korunu, vím, že úřady mají na vyřízení měsíc, ale je to už měsíc a půl a stále nic.Dovolat se je nemožné, v zaměstnání mě ujistili, že vše řádně poslali, nevím co mám dělat více.
  Za Vaši odpovědˇ předem moc děkuji.

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Doporučuji se obrátit na zaměstnavatele. Podle informací v médiích musela ČSSZ vracet zaměstnavatelům velké množství žádostí o ošetřovné kvůli chybám. Je tedy otázka, kdy zaměstnavatel příslušné dokumenty poslal. ČSSZ má na vyřízení 30 dní. Je také možnost kontaktovat přímo ČSSZ na bezplatné lince 800 050 248

 • Custom avatar Marcela

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to bude s ošetřovným na dítě po otevření škol.
  Mám syna (8 let) a měl by nastoupit do školy , ale druhý syn ( 17 let) má astma a hraniční imunitní systém a nechci ho zbytečně vystavit případnému nebezpečí .
  Děkuji moc za informaci.

 • Custom avatar Milada Kratochvílová

  Dobrý den,
  jsem samoživitelka v důchodu a mám 13letou dceru v plné adopci. Za normálních okolností si přividělávám k důchodu na DPP, to ale teď nemohu, protože nechci nechávat dceru samotnou doma.Mám nárok v dnešní době na ošetřovné ?
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Věra Rožboudová

  Paní Březinová, při vyplňování té přílohy pro očr uveďte v kolonce „Cizinec“ ANO a
  ono Vám to číslo rozhodnutí přeskočí a budete moci pokračovat.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...