Kalkulačka – zvýšení ošetřovného na 80% během epidemie COVID

Vláda nyní připravila návrh na zvýšení krizového ošetřovného během epidemie COVID. Už od podzimu 2020, je při zavřené škole (nebo mateřské školce) nárok na ošetřovné 70%. Pokud bude schválen návrh na zvýšení, tak by se od března 2020 (zpětně od 1. 3. 2021), zvýšilo ošetřovné na 80%.

Kromě samotného zvýšení ošetřovného na 80 procent, vláda současně navrhuje rozšíření okruhu dětí, starších než 10 let, které by nově měly nárok na ošetřovné (viz dále).

Pokud bude zvýšení ošetřovného schváleno ještě do konce března 2021, pak se ošetřovné vyplácené v dubnu, automaticky vyplatí ve zvýšené sazbě. Pokud by se schválení zvýšení zdrželo, tak by případně byl zpětně doplacen příslušný rozdíl (doplatek do 80%).

Kolik je ošetřovné v roce 2024

V roce 2024, platí pouze standardní podmínky, pro nárok na ošetřovné. Nejsou žádné speciální výjimky, zvýšení nebo prodloužení.

Během OČR je nárok na standardních 60%, a pouze po dobu 9 kalendářních dní (16 dní pro samoživitele/samoživitelky).

Změny se plánují až od 1. 1. 2025, kdy bude nárok na ošetřovné i pro OSVČ, a pro DPP a DPČ.

Aktuální Kalkulačka OČR 2024 – ošetřovné na dítě

Aktualizace 2. prosinec 2021

Ošetřovné by se mělo opět zvýšit na 80% (minimálně 400 Kč za den). Na zvýšené ošetřovné, bude nárok zpětně, od začátku listopadu 2021, minimálně do konce února 2022.

Na zvýšené ošetřovné, bude nárok při karanténě (dítěte, nějaké osoby v rodině), při distanční výuce (uzavření třídy, školy, školky). Podmínky jsou podobné, jako v předchozím školním roce.

Viz. Kalkulačka – COVID krizové ošetřovné (zvýšení na 80%)

Aktualizace 21. dubna 2021

Senát na zasedání 21. 4. 2021, definitivně schválil zvýšení ošetřovného na 80%. A to se zpětnou platností od začátku března 2021.

Pokud jste již dostali ošetřovné za březen 2021 v původní výši, měl by vám být nyní vyplacen i příslušný doplatek do zvýšeného ošetřovného – 80% platí zpětně od 1. 3. 2021.

Parlament také schválil, že na ošetřovné budou mít nově nárok i prarodiče (babička, dědeček), sourozenci či třeba teta nebo strýc (i když nežijí s dítětem ve společné domácnosti).

Kalkulačka: Výpočet zvýšeného ošetřovného – 80% od března 2021

V následující kalkulačce si můžete spočítat zvýšené ošetřovné od března 2021 (zvýšené ošetřovné 80%). Kalkulačka umožňuje i výpočet krizového ošetřovného (70%) nebo běžného ošetřovného nesouvisejícího s epidemií COVID (60%).

Během epidemie COVID-19, může být nárok na ošetřovné po celou dobu platnosti omezení (tj. i 30 nebo 31 dní v měsíci). U případů, které nesouvisí s epidemií, je nárok na OČR jen 9 dní (nebo 16 dní u samoživitelů).

Kalkulačka zvýšené ošetřovné 2021
Zvolte výši ošetřovného v %
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní, během kterých jste se starali o dítě nebo jiného člena rodiny (během epidemie COVID-19, to může být i celý měsíc, za běžných podmínek jen 9 nebo 16 dní).
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. průměrná hrubá mzda za posledních 12 měsíců)
Výpočet

Zvýšení ošetřovného od 1. března 2021

V důvodové zprávě k zákonu (kterým by se zvýšilo ošetřovné) se píše, že aktuálně pobírá ošetřovné cca 180 tisíc rodin. Vzhledem k tomu, že omezení školní výuky (které se od března rozšířilo i na mateřské školky a první a druhé třídy), už trvá několik měsíců, tak to znamená citelné snížení příjmu (v důvodové zprávě se hovoří o „napjaté ekonomické situaci).

Zvýšené ošetřovné (80%) bude sice stále nižší, než kolik by byla čistá mzda za srovnatelné období. Zvláště u zaměstnanců s nižší mzdou, by už rozdíl ale nebyl tak výrazný.

Na ošetřovné (OČR) mají nárok především zaměstnanci, nebo ti kdo pracují na dohodu DPP či DPČ. OSVČ nemají nárok na ošetřovné poskytované podle zákona o nemocenském pojištění. Pro ty je ale určena dotace Ošetřovné (aktuálně je možné žádat o Ošetřovné pro OSVČ za únor 2021 – až 11 200 Kč).

Změna podmínek pro Ošetřovné – nárok bude u více dětí na 10 roků

Podle aktuálních podmínek je na ošetřovné nárok především u dětí, které jsou mladší než 10 roků.

Týká se to případů, kdy je ošetřovné čerpáno z důvodu omezení školní výuky (nebo nově i omezení mateřských školek). Jinak pochopitelně může být nárok na „běžné“ OČR i u starších osob, nebo jiných členů rodiny (společné domácnosti).

U starších dětí nad 10 roků, byl doposud nárok na ošetřovné pouze v případě, že by se jednalo o dítě závislé na pomoci osoby (alespoň I. stupeň).

Návrh na zvýšení ošetřovného rozšiřuje okruh dětí nad 10 roků, u kterých by nově byl nárok na „krizové“ ošetřovné o děti, které potřebují mimořádnou péči při online vzdělávání. Jedná se o děti se speciálními vzdělávacími potřebami podle § 16 odst. 9 školského zákona, tedy především o děti:

 • Se závažnými poruchami chování
 • Se souběžným postižením více vadami
 • S autismem

U těchto dětí bude nově potřeba doložit potvrzení ze školy, kterým se doloží, že dítě splňuje daná kritéria. Toto potvrzení bude potřeba jen u dětí nad 10 roků.

Nárok na ošetřovné u starších dětí do 13 roků

Jinak se ale podmínky pro nárok na OČR nemění. Vloni na jaře se ošetřovné během epidemie COVID také zvýšilo na 80% a nárok byl i u dětí do 13 roků. Taková změna se aktuálně ale neplánuje.

V návrhu na zvýšení ošetřovného je pouze upřesněno, že na ošetřovné je nárok buď z důvodu omezení školy nebo mateřské školy (nebo obdobného zařízení, včetně dětských skupin, jeslí, mikro jeslí apod.) u dětí do 10 roků (mladších než 10 let v době začátku plošného omezení). Nebo v případě nařízené karantény či izolace.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka v hotovosti na ruku ještě dnes. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka – zvýšení ošetřovného na 80% během epidemie COVID

Diskuse: 2
 • Custom avatar Lenka Hrynusiwová

  Dobrý den, zajímalo by mě jestli má za určitých podmínek nárok na ošetřovné dcera 30let která se stará o dítě 5let a je v domácnosti a na kterého jen pobírá částku 3tisíce kč, jelikož kvůli jeho zdravotního stavu chodí s ním po vyšetřeních. Nyní není hlášena ani na úřadu práce, ale předtím byla. Je vdaná a vnuk má odklad do školy. Děkuji za info jaký druh ošetřovného nebo jiné dávky si může vyřídit. Děkuji Hrynusiwová tel.736609519

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...