Kalkulačka životní minimum 2014

Zajímá vás, jaké je vaše životní minimum? Chtěli byste se dozvědět, zda máte nárok na nějaké sociální dávky? Následující kalkulačka vám pomůže spočítat jaké je vaše životní minimum v roce 2016. Pokud jsou pak vaše celkové příjmy nižší než vypočítané minimum, pak se jedná o stav hmotné nouze. V tom případě můžete žádat o pomoc ve hmotné nouzi. Od toho, kolik je životní minimum se také odvíjí nárok i na další sociální dávky a podporu.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka životní minimum v roce 2020.

Kalkulačka – výpočet životní minimum 2014

Kalkulačka životní minimum 2014
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 3410 Kč
První osoba - 3140 Kč
Dalsi osoby - 2830 Kč
Děti do 6 roků
1740 Kč
Děti 6 - 15 roků roků
2140 Kč
Děti do 26 roků
2450 Kč
Výpočet

Jak se počítá životní minimum

Pro stanovení výše životního minima je rozhodující, jestli se jedná o jednotlivce, nebo jestli se jedná o více společně posuzovaných osob (vícečlenná rodina, spolubydlící, obecně osoby ve společné domácnosti)

U jednotlivce je životní minimum stanoveno na částku 3410 Kč. Ta platí i pro rok 2014

U vícečlenné domácnosti je celkové životní minimum rovno součtu částek, které připadají na jednotlivé členy domácnosti. Základní částky jsou následující:

 • První dospělá osoba – 3140 Kč
 • Druhý a další dospělý – 2830 Kč
 • Dítě do 6 let – 1740 Kč
 • Dítě od 6 do 15 let – 2140 Kč
 • Dítě do 26 let – 2450 Kč

Životní minimum rodiny – vícečlenné domácnosti

Několik příkladů toho jak se posuzují rodiny nebo vícečlenné domácnosti:

 • Rozvod a svěření dítěte do péče jednoho z rodičů = v tomto případě se dítě posuzuje společně s tím z rodičů, kterému bylo svěřeno do péče. Druhý z rodičů by tak byl posuzován jako jednotlivec (pokud není posuzován společně s jinými osobami)
 • Spolubydlící – jako společná domácnost mohou být posuzováni i spolubydlící v pronajatém bytě, kteří nejsou vzájemně nijak příbuzní. Přesto jsou z pohledu zákona chápani jako společná domácnost. Pokud by takto nechtěli být posuzováni, je nutné předložit písemné potvrzení, že spolu trvale nežijí a především, že společně nehradí náklady na svoje potřeby, ale že si je hradí každý samostatně
 • Student – student, který se soustavně připravuje na budoucí zaměstnání (střední škola, vysoká škola) a který je současně mladší než 26 roků, se posuzuje se svými rodiči (resp. s osobami, které vůči němu mají vyživovací povinnost), a to i přesto, že spolu trvale nežijí
 • Vícegenerační dům nebo byt – pro životní minimum se jako byt posuzuje jakýkoliv soubor místností nebo i samostatná místnost, která svým charakterem splňuje požadavky na trvalé bydlení
 • Vazba nebo výkon trestu – pokud je některý člen domácnosti ve vazební věznici nebo ve výkonu trestu odnětí svobody, pak během této doby není posuzován jako jedna ze společně posuzovaných osob

Životní minimum a příjmy

Samotná částka, kterou vám spočítá kalkulačka pro výpočet životního minima, je pouze určením zákonem stanovené hranice minimálních příjmů. Pro získání nároku na nějaké sociální dávky je rozhodující, jaké jsou skutečné příjmy všech osob ve společné domácnosti.  Jako příjem se zohledňují různé druhy příjmu, jedná se především o:

 • Příjmy ze zaměstnání, z podnikání apod.
 • Starobní, invalidní, sirotčí nebo vdovský důchod
 • Podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, ošetřovné, mateřská, rodičovské přídavky apod.
 • Příjmy z pronájmu bytu (nebo jiné nemovitosti)
 • Příjmy z kapitálového majetku (úroky z peněz v bance, dividendy z akcií apod.)
 • Některé sociální dávky – přídavky na děti, rodičovský příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství, příspěvek na živobytí
 • Alimenty

Pokud jsou tedy celkové příjmy všech osob nižší než životní minimum, které vám spočítala kalkulačka, vzniká vám velmi pravděpodobně nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi – tedy především na příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

V takovém případě se můžete obrátit na místně příslušný Úřad práce (rozhodující je místo vašeho trvalého bydliště, a tam žádat o poskytnutí podpory ve hmotné nouzi).

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky do 50 000 KČ bez příjmu na ruku ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Okamžitá půjčka 5000 Kč ihned. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka životní minimum 2014

komentářů 12
 • Věra Minaříková

  Dobrý den,
  mám dotaz chtěla bych si zažádat o příspěvek o životní minimum,jsme 3 dospělé osoby a jedno dítě 4roky,ale syn tu moc nebydlí je tu jenom přihlášen musím ho taky napsat do žádosti?
  děkuji za jakou koliv odpověď
  s pozdravem Minaříková

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud je syn zletilý a není považován za nezaopatřené dítě (například pokud by byl plnoletý ale dále studoval, tak až do 26 roků se považuje za nezaopatřené dítě), pak by pro účely příspěvku na živobytí nemusel být posuzován – konkrétně to řeší paragraf 4, písmeno d zákona a životním a existenčním minimum (zákon 110/2006 Sb.):
   d) jiné osoby, které společně užívají byt, s výjimkou osob, které písemně prohlásí, že spolu trvale nežijí a společně neuhrazují náklady na své potřeby

 • Custom avatar Aneta

  Dobrý den, mám hned několik otázek. Jsem samoživitelka a bydlím s dvěma dcerami 5 a 3 roky. . Nyní pobírám mateřskou, příspěvek na bydlení a přídavky na děti. Bývalý manžel posílá alimenty pravidelně, ale méně než mu stanovil soud. V květnu 2014 mi mateřská skončí,do zaměstnání vzhledem k zdravotnímu stavu dcer nemůžu nastoupit, tudíž budu bez prostředků. Chtěla bych si zažádat o příspěvek v hmotné nouzi + příspěvek na bydlení, ovšem nevím jestli mi vznikne nárok, když manžel má posílat 6000 měsíčně na dcery, ale neposílá to..Soudně to sice dané má, ale posílá tak 1500 měsíčně na obě. Tak moje otázka zní jestli mi nárok vznikne a peníze tak bude úřad vymáhat po manželovi i když já jsem s manželem ,,domluvená“ že momentálně víc poslat nemůže. A druhá otázka je, že náš dům ve kterém nyní bydlíme jde kvůli manželovým exekucím k prodeji..měly by z prodeje zůstat nějaké peníze cca 200 000, z kterých musím zaplatit daň a podat daňové přiznání. Ostatní peníze padnou na další manželovi exekuce ( máme dům každý 1/2) tak by mě zajímalo jak to vyřeším, když vlastně ,,budu“ mít příjem, který mít nebudu..Vznikne mi nárok na dávky?? Musím nějak doložit, že mi žádné peníze z prodeje nezbyly?? Jsem zoufalá..kvůli manželovi se dostávám do existenčních problémů a vůbec nevím co bych dělala pokud mi na dávky nevznikne nárok, když mi žádné peníze nezůstanou

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den,
   Pokud budete žádat o dávky, tak se zohledňuje reálný příjem = tedy pokud má manžel posílat XXX ale vy dostáváte jen YYY tak se započítává tato skutečná částka.

 • Custom avatar Jan

  Dobrý den chtěl jsem se zeptat jak je možné že byvala přítelkýne pobirá rodičovský přispěvěk 7600 kč když předtím nebyla zaměstnána,a byla vedená na úřadu práce, a to už má Třetí dítě, současná přítelkýně dělala v práci a je stále zaměstnána, ted je na rodičovském příspěvku a přiznali ji 7097 kč, a dělala od rána do večera,,,, nechápu s čeho jste byvale vypočítali rodičovský příspěvěk 7600 kč když nepracovala na smlouvu nikde,,, a táke se chci zeptat na druhou otázku.žadali jsme o hmotnou nouzi, a byla nám zaminutná, přítel má vyplatu 10000 kč měsíčně a přítelkýně 7097kč rodičovský příspěvěk, z toho platíme sipo 3965 Kč vodu 2406 kč a přítel platí 4000 Kč vyžívné na dvě děti co má s byvalou,,,a přítelkýně má taky jěště dvě děti na které má taky vyživovací povinost, kolem 3000 kč a nám zustane zhruba 1000 kč z toho musíme vyžit a to máme doma Malou holčičku 8 měsiční,.. nelibí se mi to že jedna pani bere hmotnou nouzi, mám dvě děti, bydlí na bytě, udala na sociálku že žije sama,že ji přitel platí alimenty, a on přitom bydlí sní, a má přijem s práce, a s hmoutné nouze dostava 7000 kč navíc, tak ják je možné že mi to nedostanem, a druzi to dostanou,přesto že mají větší přijem,, než mi,, děkuji za odpoved,, Jan

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, co se týká bývalé přítelkyně – záleží i na tom, jaký byl příjem otce dítěte? U rodičovského příspěvku stačí když alespoň jeden z rodičů může doložit dostatečně vysoký příjem. Jinak ale celková výše dávky je vždy stejná (220 000 Kč).

   Co se týká dotazu ohledně nároku na dávky hmotné nouze, tady vám bohužel nemám jak poradit. Pokud máte takový příjem, že nesplňujete kritéria, tak s tím se nedá nic dělat.

 • Custom avatar Kateřina

  Dobrý den.Pobírám invalidní důchod 3300kč a žiji sám v bytě v osobním vlastnictví,kde mám výdaje na inkase 5100kč´1ročně popelnice 620kč Mám nárok na příspěvek na bydlení a v jaké výši by byl?!A jsem z malého města.Děkuji za radu.

 • Custom avatar Laura

  Dobrý den,jsem studentka střední školy,je mi 18 let a otec mě vyhodil z domu.Nyní bydlím u tety,ale jen krátkodobě.Musím si najít pronájem.Na jakou částku mám nárok od soc.úřadu?Navíc od září 2014 nastupuji na internát,kde za stravné,ubytování a dopravu budu hradit cca.3000kč.Děkuji mockrát za vaši odpověď,Laura

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, není žádná pevná částka. Pokud jste studentka do 26 roků, pak mají vyživovací povinnost rodiče. Mají povinnost vás živit nebo vám platit alimenty. Pokud tuto povinnost neplatí, pak můžete mít nárok na dávky ve hmotné nouzi. Také byste měla mít nárok na přídavky na dítě.

 • Custom avatar Milan

  Dobry den, chtěl bych se informovat, jsme 4 člena rodina, par z dvěma dětma, 4 a 2 roky, potřeboval bych informací jaky by byl vypočet přispěvkuhmotné nouze, na naší rodinu momentalně nejsme zaměstnany a mame pouze 3800 rodíčovsky příspěvek a 1000 kč děcke přidavky, prosil bychtedy o kalkulaci kolik by čínil přispěvek v hmotne nouzy, děkují

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »
 • MichaelaDobrý den, jsem měsíc vedena na úřadu práce. Mohu využít... více »