Kalkulačka – výpočet výše náhrady mzdy při nemoci (nemocenská od zaměstnavatele)

Kalkulačka – výpočet výše náhrady mzdy při nemoci (nemocenská od zaměstnavatele)

Náhrada mzdy je vyplácena zaměstnavatelem od 4 dne do 14 dne pracovní neschopnosti.

Pokud jste zaměstnáni a onemocníte (nebo se vám stane nějaký úraz), můžete mít během pracovní neschopnosti nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky. Na této stránce najdete online kalkulačku pro výpočet výše náhrady mzdy při nemoci v roce 2017. Náhrada mzdy je vyplácena zaměstnavatelem od 4 dne do 14 dne pracovní neschopnosti. První 3 dny na neschopence máte zaplaceny pouze, pokud je nařízena karanténa, jinak nic nedostanete. Při delší neschopence, pak od 15 dne dostáváte nemocenské dávky.

Kalkulačka nemocenská od zaměstnavatele v roce 2024 (prvních 14 dní)

Od 1. 1. 2024, dochází ke zvýšení redukčních hranic, pro výpočet nemocenských dávek (což má vliv i na výpočet nemocenské do zaměstnavatele).

Pro některé zaměstnance, se může v roce 2024 zvýšit náhrada mzdy za nemoc, i o několik stokorun za prvních 14 dní na neschopence

Viz aktuální kalkulačka pro výpočet nemocenské za prvních 14 dní v roce 2024

Náhrada mzdy vs. nemocenské dávky

I když jak náhrada mzdy, tak i nemocenské dávky souvisí s pracovní neschopností, jedná se o dvě různé věci s odlišnými podmínkami.

Náhrada mzdy je placena zaměstnavatelem během prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Zpravidla pak pouze za 4 až 14 den. První 3 dny nemoci jsou tedy neplacené (s výjimkou případů nějaké infekční choroby, pro kterou lékař nařídí karanténu, pak jsou zaplaceny i první 3 dny).

Na náhradu mzdy od zaměstnavatele pak není nárok v případě, že k zahájení pracovní neschopnosti dojde až po skončení zaměstnání (na nemocenské dávky ale nárok být může – je zde ochranná lhůta 7 dní od ukončení pracovního poměru). Náhrada mzdy se platí za skutečně neodpracované hodiny (směny)

Nemocenské dávky vyplácí ČSSZ na základě nemocenského pojištění. Nemocenské dávky jsou placeny až od 15 dne v pracovní neschopnosti (maximálně pak po dobu 380 dní).  Nemocenské dávky se platí za kalendářní dny.

Výpočet výše náhrady mzdy při nemoci 2017

Kalkulačka náhrada mzdy 2017
Průměrná hodinová mzda

Počet hodin hodin pracovní neschopnosti
pro náhradu mzdy od 3 dne (*)

Byla nařízena karanténa?
Počet hodin hodin karantény (**)

Výpočet

(*) Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti za pracovní dny a za placené svátky. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel od 4 dne pracovní neschopnosti, resp. od 25 neodpracované hodiny.

(**) V případě, že je nařízena karanténa, pak náhrada mzdy náleží již od prvního dne.

Kolik je náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci v roce 2017?

Náhrada mzdy, v době prvních 14 dní nemoci, je ve výši 60% z průměrného (redukovaného) výdělku. To v praxi znamená, že pokud je vaše průměrná hodinová mzda třeba 350 Kč, tak náhrada mzdy není 60% z 350 Kč, ale méně.

Průměrný (nebo v některých případech pravděpodobný) výdělek se snižuje (provádí se redukce). V roce 2017 (tedy od 1. 1. 2017) platí tyto redukční hranice pro náhradu mzdy:

  • 1 redukční hranice = do částky 164,85 Kč se započítává 90%, tedy maximálně 148,365 Kč
  • 2 redukční hranice = od 164,85 Kč do 247,10 Kč se započítává 60%, tedy maximálně 49,35 Kč
  • 3 redukční hranice = od 247,10 Kč do 494,20 Kč se započítává 30%, tedy maximálně 74,13 Kč
  • Vše nad 494,20 Kč se již nezapočítává
  • Maximální redukovaný hodinový výdělek je pak 271,845 Kč

Výše náhrady mzdy v době prvních 14 dní neschopenky se pak určí jako počet „zameškaných“ hodin vynásobený redukovaným průměrným hodinovým výdělkem. Pokud je v rámci těchto prvních 14 dní nějaký placený svátek, pak je náhrada mzdy i za svátek.

Kolik jsou nemocenské dávky v roce 2017?

V této kalkulačce a v tomto článku, se zaobíráme pouze náhradou mzdy od zaměstnavatele, za prvních 14 dní pracovní neschopnosti.

Nemocenské dávky od 15 dne pracovní neschopnosti, nebo i další dávky na základě nemocenského pojištění, si můžete počítat třeba zde:

Kdo nemá nárok na náhradu mzdy za prvních 14 dní?

Na náhradu mzdy nebudou mít nárok zaměstnanci, u nichž pracovní neschopnost vznikla až po skončení zaměstnání. V takovém případě – pokud pracovní neschopnost vznikne do 7 dní, sice budou mít od 15 dne nárok na nemocenské dávky, ale za prvních 14 dní nedostanou nic.

Stejně jsou na tom i samostatně výdělečně činné osoby (OSVČ). Ti, pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění, také mají nárok na „peníze“, až od 15 dne pracovní neschopnosti. Za prvních 14 dní jim nikdo nic nedá.

V některých případech pak zaměstnanec nemusí dostat celou náhradu mzdy, ale jen 50%. A to především v případech, kdy je úraz (nemoc) následkem třeba spáchání úmyslného trestného činu, nebo se jedná o následek užití nějaký omamných, psychotropních látek. Nebo když je úraz následkem účasti ve rvačce apod.

Kontrola na neschopence od zaměstnavatele během prvních 14 dní

Platí také, že v době, kdy zaměstnavatel poskytuje náhradu mzdy, je oprávněn vykonávat kontroly u svých zaměstnanců (obdobně jako to dělají pracovníci ČSSZ po celou dobu pracovní neschopnosti). Kontrolu pak může vykonávat přímo zaměstnavatel, jím pověřený zaměstnanec, nebo může pověřit i nějakou externí agenturu. Stejně tak může podat žádost na ČSSZ, a ta pak má povinnost nejpozději do 7 dní provést kontrolu dodržování vycházek a léčebného režimu u práce neschopného zaměstnance.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Nebankovní půjčky na ruku. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčky o víkendu. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.