Kalkulačka – výpočet nároku na dávky pro Ukrajince 2024 (Гуманітарна допомога, допомога на житло)

Od začátku července (od 1. 7. 2023), začala platit novela zákona, která mění podmínky pro poskytování dávek pro Ukrajince.

Humanitární dávka (HUD), je podle nových podmínek koncipována jako příspěvek na živobytí a příspěvek na bydlení (Гуманітарна допомога, допомога на житло).

Při posuzování nároku na tuto podporu pro Ukrajince, se nově zohledňuje i výše příjmu (nebo úspor), doba pobytu v ČR (doba od data udělení dočasné ochrany) a další faktory.

Příspěvek na bydlení se od července 2023 už nevyplácí majitelům bytů, ale budou jej dostávat přímo Ukrajinci (skutečné náklady na bydlení se nezohledňují, roli hraje pouze to, zda je byt evidován, a celkový počet osob, které společně bydlí).

Гуманітарна допомога – діє з 1 липня

З 1 липня 2023 року готується зміна надання гуманітарної допомоги. Змінюється розмір гуманітарної допомоги. По-новому будемо надавати допомогу людям, які мають пільги.

Гуманітарна допомога (ГуД) буде розглядатися як допомога на життєві потреби і водночас допомога на житло. Будуть враховані всі доходи та будь-які заощадження. Так само як і аналогічна допомога чеським громадянам, гуманітарна допомога буде залежати від прожиткового мінімуму та мінімуму, необхідного для існування. Вразливі особи отримають більш високу допомогу.

Kalkulačka – výpočet dávek pro Ukrajince 2024 (Орієнтовний розрахунок гуманітарної допомоги)

Na webu Ministerstva práce a sociálních věcí, je možné najít podrobné informace, ohledně změny podmínek, a kdo má nově nárok na dávky (a kolik může dostat):

 Na webu MPSV.cz, je k dispozici i orientační kalkulačka pro výpočet dávek. Prostřednictvím této oficiální kalkulačky, je možné spočítat, zda má daná osoba (skupina osob) nárok na nějakou podporu, a o jakou částku by se mohlo jednat:

Jaké jsou podmínky pro nárok na dávky pro Ukrajince (Humanitární dávky)

Na dávky pro Ukrajince, mají nárok osoby zasažené válkou na Ukrajině, kterým byla udělena dočasná ochrana na území ČR.

Na humanitární dávky (příspěvek na živobytí a příspěvek na bydlení), může mít nárok jak jednotlivec, tak i skupina více osoby (společně posuzované osoby).

Podobně, jako i u českých sociálních dávek, se posuzují všechny osoby, které společně bydlí v jednom bytě (i když se nejedná o rodinné příslušníky nebo příbuzné).

Hlavní změny, které platí od 1. července 2023:

 • Výše dávky se postupně snižuje
 • Prvních 150 dní je u dospělých nárok na životní minimum (4 860 Kč)
 • Nad 150 dní je dávka nižší, je nárok pouze na existenční minimum (3 130 Kč)
 • Pro zranitelné osoby platí odlišné částky (děti do 18 roků, studenti až do 26 roků, osoby pečující o dítě do 6 roků, těhotné ženy, osoby nad 65 roků, osoby se zdravotním postižením, osoby pečující o osoby se zdravotním postižením)
 • Všechny osoby, které společně bydlí, se posuzují společně (nárok na dávku je jenom jednou, pro všechny dohromady)
 • Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od počtu osob, které v bytě bydlí
 • Skutečně zaplacený nájem, nebo lokalita bydlení nehraje roli
 • Při bydlení v bytě, který není vedený v evidenci Úřadu práce, je příspěvek o 20% nižší
 • Maximální možná výše dávky se snižuje o příjmy (všech společně posuzovaných osoby) nebo i o úspory (zůstatek na bankovním účtu)

Příklad výpočtu dávky pro Ukrajince 2024

Jak se vypočítá výše dávek pro Ukrajince (podle podmínek platných od 1. 7. 2023) si můžeme ukázat na modelovém příkladu.

Příklad výpočtu: Dvě ukrajinské maminky, bydlí společně v nájemním bytě (není v evidenci). Jedna maminka má 13 leté dítě, druhá má 16 leté dítě. Obě pracují, každá má příjem 10 000 Kč (čistého měsíčně). Jsou bez úspor. Za nájem mají platit 15 000 Kč měsíčně. V Česku jsou již delší dobu (více než 150 dní). Bude nárok na příspěvek na bydlení?

 • Společně posuzované osoby = 2 dospělí + 2 děti do 18 roků
 • Příspěvek na živobytí (teoretický nárok) = 3130 + 3130 + 3490 + 3490 = celkem 13 240 Kč
 • Příspěvek na bydlení (4 osoby, byt není v evidenci, teoretický nárok) = 9 600 Kč
 • Pokud budou bez příjmů a bez úspor bude nárok na 22 840 Kč měsíčně

Obě maminky ale pracují a jejich společný čistý měsíční příjem je 20 000 Kč:

 • Provede se jednoduchý výpočet 22840 Kč – 20000 Kč = 2480 Kč
 • Skutečná (vyplacená) výše dávky bude 2 840 Kč měsíčně

To, že musí platit nájem ve výši 15 000 Kč, se nijak nezohlední. Po zaplacení nájmu, jim bude zůstávat pouze 7 480 Kč, což pro 4 osoby na celý měsíc opravdu není mnoho.

Možným řešením, může být přestěhování do levnějšího nájmu, nebo alespoň do bytu, který je v evidenci (pak by byl nárok na příspěvek na bydlení o 2400 vyšší, celková výše dávky by se zvýšila na 25 440 Kč, resp. po odečtení příjmu na 5 440 Kč).

Žádost o poskytnutí dávek pro Ukrajince (ЗАЯВА НА ОТРИМАННЯ ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ)

Žádost o dávky pro Ukrajince, je možné vyřídit online, na webu Ministerstva práce a sociálních věcí:

S žádostí o pomoc, je také možné obrátit se na pobočky Úřadu práce (Seznam poboček Úřadu práce ČR). Nebo je také možné obracet se na speciální linku Úřadu práce ČR 950 180 100, kde dostanete informace v ukrajinském jazyce. Můžete také napsat na ua@uradprace.cz

(У разі виникнення будь-яких питань ви можете звернутися на спеціальну лінію Центра зайнятості Чеської Республіки 950 180 100, де ви отримаєте інформацію українською мовою. Також можна написати на ua@uradprace.cz.)

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka – výpočet nároku na dávky pro Ukrajince 2024 (Гуманітарна допомога, допомога на житло)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...