Kalkulačka: Výpočet kolik je mateřská

Spočítejte si, kolik peněz byste dostávali během mateřské dovolené. Připravili jsme pro vás aktuální verzi kalkulačky pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství (PPM). Můžete si tedy sami spočítat, kolik budete dostávat, pokud se vám má v roce 2018 narodit miminko. V doprovodném textu pak najdete podrobné informace o tom, jaké jsou podmínky pro nárok na mateřskou, jak to je s nárokem na PPM u studentek, OSVČ. Nebo i to, jak ti je nárokem na PPM pro muže.

Kolik bude mateřská v roce 2024?

Od 1. 1. 2024, se mění podmínky pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvyšují se redukční hranice). Maximální mateřská, může být až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní).

V roce 2024, by se také měla zvyšovat i rodičovská (rodičovský příspěvek bude 350 000 Kč).

Spočítejte si, kolik bude mateřská od ledna 2024:

Výpočet – peněžitá pomoc v mateřství (PPM) od 1. 1. 2018

Kalkulačka mateřská 2018
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou?

Mateřská dovolená a s ní související peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je poskytována ženám (nebo otci dítěte) v souvislosti s porodem a poporodní péčí o dítě. Na mateřskou mají nárok především zaměstnané ženy (podrobnější vysvětlení dále). Mateřská začíná 6 – 8 týdnů před porodem a trvá 28 nebo 37 týdnů. Mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), spadá mezi nemocenské dávky. Během mateřské není možné pracovat ve stejném zaměstnání.

Rodičovská dovolená a s ní související rodičovský příspěvek, následuje po skončení mateřské. Pokud žena neměla nárok na mateřskou, pak rodičovská začíná dnem narození dítěte. Rodičovský příspěvek spadá mezi sociální dávky. U rodičovského příspěvku je možné pracovat.

Kolik je mateřská v roce 2018

Výpočet výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství), se provádí z hrubého příjmu (výplaty), za posledních 12 měsíců u posledního zaměstnavatele. Pokud žena pracuje v posledním zaměstnání kratší dobu, nebo pokud podniká jako OSVČ, tak se postup výpočtu trochu liší, výsledná částka je ale v zásadě stejná.

Velmi zjednodušeně se dá mateřská spočítat tak, že vezmete celkový součet příjmů (hrubá mzda), za posledních 12 měsíců, který vydělíte počtem dní (365). Výsledkem je denní vyměřovací základ. Tento denní vyměřovací základ se pak redukuje – zvláště při vyšším příjmu se tak započítá jen určitá část:

 • 1 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2018 = 1000 Kč, započítává se 100%
 • 2 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2018 = 1499 Kč, započítává se 60%
 • 3 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2018 = 2998 Kč, započítává se 30%

Výsledkem je pak redukovaný vyměřovací základ, který je při vyšším příjmu nižší (někdy i výrazně) než předchozí denní vyměřovací základ.

Výše PPM (peněžité pomoci v mateřství je pak 70% z takto spočítaného vyměřovacího základu

Nárok na mateřskou – více zaměstnání (úvazků)

Pokud žena pracuje pro více zaměstnavatelů či má více úvazků, pak záleží především na tom, jestli jsou podmínky pro nárok na mateřskou splněny u všech těchto zaměstnavatelů. Pokud ano, tak se pro každé zaměstnání (pro každou pojištěnou činnost), spočítá PPM samostatně a žena pak dostává součet těchto jednotlivých částek.

Kdy začíná a končí mateřská?

Mateřská, resp. peněžitá pomoc v mateřství (PPM) začíná v době 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Konkrétní termín si volí žena po dohodě se svým gynekologem.

Délka mateřské dovolené je pak:

 • 28 týdnů při narození jednoho dítěte
 • 37 týdnů při narození dvojčat (nebo vícerčat)
 • 22 týdnů pokud je na mateřské otec dítěte

Kdo má nárok na mateřskou?

Nárok na mateřskou je při splnění základních podmínek:

 • Minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 kalendářních dní za poslední dva roky
 • V době zahájení PPM být žena zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění)
 • Nebo být v době zahájení PPM v ochranné době až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti)

Peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ

Ženy, které pracují jako OSVČ, mohou mít nárok na mateřskou jen v případě, že si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Nemocenské pojištění není povinné (tak jako sociální a zdravotní pojištění), takže si jej většina OSVČ neplatí. Také jsou zde lehce odlišné podmínky. OSVČ, kromě toho že musí splnit podmínku 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky, musí splnit i podmínku 180 dní nemocenského pojištění za poslední rok.

Je také pravda, že většina OSVČ má nárok na poměrně nízkou PPM. To je dáno tím, že většina OSVČ si uplatňuje vysoké náklady, tak aby platili co nejmenší daně a sociální/zdravotní pojištění. Tím pádem pak mají jen nízký vyměřovací základ pro sociální pojištění a od toho se pak odvíjí i vše ostatní – nízká nemocenská, nízký důchod, nízká mateřská.

Peněžitá pomoc v mateřství pro studentku

Pokud je studentka (střední nebo vysoké školy) těhotná, tak ve většině případů nemívá nárok na mateřskou. To je dáno tím, že za studenty nikdo neplatí nemocenské pojištění. Většinou tedy nesplňují ani podmínku minimální doby nemocenského pojištění, ani to, že v době před porodem nejsou zaměstnány.

Výjimkou je situace, kdy studentka úspěšně dokončí studium (nesmí se tedy jednat o neukončené nebo přerušené studium) a nastoupí do zaměstnání, nebo že pracuje i při škole. Pak by i studentka mohla mít nárok na PPM.

Mateřská pro tatínky?

Jak to je, pokud by byl na mateřské muž (otec dítěte)? Zde jen pozor a nezaměňovat s tzv. „otcovskou“. To je novinka v roce 2018, kdy má i muž (tatínek) nárok na kratší placenou dovolenou po narození dítěte.

Zde ale hovoříme o tom, že žena nechce, nebo nemůže čerpat peněžitou pomoc v mateřství, a tak doma s dítětem zůstane na mateřské tatínek. Je zde několik rozdílů. Zatímco žena nastupuje na mateřskou už před porodem a je na ní 28 týdnů (nebo 37 týdnů), tatínek může jít na mateřskou až po narození dítěte, resp. nejdříve od začátku 7 týdne po narození. A může mít mateřskou na 22 týdnů. Podmínky pro nárok a výpočet výše PPM pro tatínky je úplně stejné jako pro ženy.

Vystřídání na mateřské dovolené

Je také možné, aby se žena (matka dítěte) a muž (tatínek) během mateřské dovolené vystřídali. Podobné je to pak i při čerpání rodičovské dovolené. Platí zde ale to, že vždy může být na mateřské nebo rodičovské jen jeden z nich.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá online půjčka i pro ženy na rodičovské. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nejvýhodnější rychlé půjčky – peníze do 10 minut. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet kolik je mateřská

Diskuse: 1
 • Custom avatar Adriana

  Dobrý den,
  Prosim o radu v danej situácii. Som občianka s trvalým pobytom a štátnou príslušnosťou SR. do 31.1.2017 som pracovala v SR, päť mesiacov som bola dobrovoľne nezamestnaná v SR a dva mesiace evidovaná na úrade prace SR. Od 1.9.2017 pracujem v ČR. Som v prvom mesiaci tehotenstva. Mám nárok na materskú (PPM) z ČR, prosim?
  Vopred ďakujem za odpoved.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...