Kalkulačka: Výpočet exekuce na plat (mzdu nebo jiný příjem)

Nová kalkulačka – výpočet exekuce 2023

Od začátku roku (od 1. 1. 2023), se letos opět zvyšuje nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci.

Od 1. ledna 2023 je základní nezabavitelná částka zvýšena na 13 638 Kč. Za manželku, manžela či dítě, je to nově 3 409,50 Kč.

Viz nová kalkulačka pro výpočet exekuce a nezabavitelné částky v roce 2023

Spočítejte si v naší kalkulačce, kolik vám v roce 2021 zůstane při exekuci na plat. Můžete se podívat, jak se mění výpočet exekuce v průběhu roku 2021. Od začátku roku 2021, dochází k menšímu zvýšení nezabavitelného nezabavitelné částky. Díky tomu, lidem v exekuci může zůstat o něco málo více peněz.

Výpočet exekuce na plat – kalkulačka od 1. 1. 2021

Do kalkulačky zadávejte svoji čistou mzdu (výpočet exekuce na plat se provádí z čisté mzdy). V kalkulačce jsou použity hodnoty, které platí od 1. 1. 2021, kdy došlo ke zvýšení životního minima.

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.1.2021
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik je nezabavitelné minimum při exekuci v roce 2021?

Při exekuci na plat vám exekutor rozhodně nemůže zabavit celou výplatu. Vždy vám musí zůstat určitá část ze mzdy. To, kolik vám zůstane, vychází z toho, jaké je nezabavitelné minimum.

Nezabavitelná částka se od 1.1.2021 zvyšuje.Na začátku roku 2021 dochází k pravidelnému zvýšení normativních nákladů na bydlení, od kterých se odvíjí výpočet nezabavitelného minima.

Jak se počítá nezabavitelná částka při exekuci na plat od 1.1.2021

Základní nezabavitelná částka je v roce 2021:

 • Od 1. 1. 2021 je základní nezabavitelné minimum = 7873 Kč
 • V roce 2020 to bylo = 7 771,5 Kč

Kromě této základní nezabavitelné částky, která se počítá za dlužníka, může být celkové nezabavitelné minimum ještě zvýšeno. V případě, že má dlužník manželku/manžela, nebo pokud má děti (vůči kterým má vyživovací povinnost), pak se základní nezabavitelné minimum dále zvyšuje:

Zvýšení nezabavitelné částky za každé dítě nebo manžela/manželku v roce 2021:

 • Od 1.1.2021 se za manželku nebo manžela nebo každí dítě připočítá = 2624,30 Kč
 • V roce 2020 to bylo = 2 590,5 Kč

Příklad výpočtu nezabavitelné částky od 1.1.2021

Pan Dvořák má manželku a dvě děti. V případě, že u něj bude nařízena exekuce srážkami ze mzdy, pak se základní nezabavitelná částka stanoví takto (příklad k 1. 1. 2021):

 • Nezabavitelné minimum za p. Dvořáka = 7 873 Kč
 • Nezabavitelné minimum za manželku = 2 624,3 Kč
 • Nezabavitelné minimum za 2 děti = 5 248,6 Kč
 • Nezabavitelná částka celkem = 15 746 Kč

Postup výpočtu srážek při exekuci na plat v roce 2021

To, jak se provádí výpočet srážek při exekuci na plat, si můžete ukázat na konkrétním příkladu:

Pan Dvořák, má manželku a dvě děti. Byla mu nařízena exekuce z důvodu nepřednostní pohledávky. Čistá mzda p. Dvořáka je 46 000 Kč.

1, Při výpočtu exekučních srážek je nejprve nutné spočítat čistou mzdu. Nejprve se tedy provedou všechny zákonné srážky jako je sociální a zdravotní pojištění, daně atd.

2, Následně se určí základní nezabavitelné minimum. V případě zaměstnance, který má manželku a dvě děti to k 1. 1. 2021 bude 15 746 Kč.

3, Zbytek mzdy (po odečtení nezabavitelné částky 15 746 Kč) je 30 254 Kč. Zbytek mzdy je vyšší než hranice plně zabavitelné částky. Plně zabavitelná částka je dvojnásobek součtu životního minima jednotlivce a normativních nákladů na bydlení. Od 1. 1. 2021 je to 20 994 Kč.

4, Vše, co je nad 20 994 Kč, se strhne na úhradu exekuce. Zbytek mzdy, což je 20 994 se rozdělí na třetiny:

 • První třetina ze zbytku mzdy je určena na přednostní exekuce. Pokud nejsou, připočítá se první třetina k základní nezabavitelné částce a tyto peníze dostane dlužník
 • Druhá třetina je určena na ne přednostní exekuce, v tomto případě se 6 998 Kč připočítá k tomu, co již bylo strženo, jako plně zabavitelná část mzdy
 • Poslední třetina je ponechána dlužníkovi a připočítá se k nezabavitelnému minimu

5, V uvedeném případě je výsledek výpočtu:

 • Po srážkách na exekuci zůstane čistá mzda = 29 742Kč
 • Na úhradu exekuce se strhne = 16 258 Kč

Jaký je postup provádění srážek při více exekucích (přednostní a nepřednostní)

V případě, že má dlužník (zaměstnanec) více exekucí, pak bude záležet na tom, zda se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávky:

 • Přednostní pohledávky = jedná se o pohledávky vůči státní správě (nezaplacené daně, sociální a zdravotní pojištění apod.), dluhy na výživném, úhrada škody způsobené trestným činem apod.
 • Nepřednostní pohledávky = jedná se zpravidla o nezaplacené půjčky, úvěry, dluhy na kreditní kartě, nesplacené pokuty v MHD, různé dluhy jako je nájemné, elektřina, plyn, nebo cokoliv podobného

Pokud má dlužník více přednostních exekucí, jsou nejprve uspokojeny z druhé třetiny. Pohledávky se uspokojují pořadí, ve kterém byly doručeny zaměstnavateli.

Pokud druhá třetina nestačí na úhradu, pak jsou přednostní pohledávky uspokojovány společně s nepřednostními. Pak už ale ty přednostní nemají přednost a u všech pohledávek záleží na jejich pořadí (pořadí, ve kterém jsou doručeny zaměstnavateli). Platí, že vždy se nejprve uspokojí nejstarší pohledávka a až pak ty další.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka v Praze v hotovosti do hodiny. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 20000 Kč i hotově na ruku už do 20 minut. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet exekuce na plat (mzdu nebo jiný příjem)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze