Výpočet exekuce na plat 2024 (srážky ze mzdy, z důchodu nebo z jiných příjmů)

Spočítejte si v naší kalkulačce, kolik vám v roce 2024 zůstane při exekuci na plat. Můžete se podívat, jak se mění výpočet exekuce v průběhu roku 2024. Od začátku roku 2024, dochází k další změně nezabavitelné částky (jako každý rok od ledna). Výpočet srážek ze mzdy (z důchodu, nebo i z dalších příjmů, se ale letos změní více, než obvykle).

Výpočet exekuce na plat – kalkulačka od 1. 1. 2024

Do kalkulačky zadejte svoji čistou mzdu (výpočet exekuce na plat se provádí z čisté mzdy, z důchodu nebo případně i z dalších podobných příjmů). V kalkulačce jsou použity hodnoty, které platí od 1. 1. 2024, kdy dochází k další změně ve výpočtu nezabavitelné částky.

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik je nezabavitelné minimum při exekuci v roce 2024?

Při exekuci na plat vám exekutor rozhodně nemůže zabavit celou výplatu. Vždy vám musí zůstat určitá část ze mzdy. To, kolik vám zůstane, vychází z toho, jaké je nezabavitelné minimum.

Nezabavitelná částka se od 1.1.2024 snižuje. Na začátku roku 2024 dochází ke snížení normativních nákladů na bydlení, od kterých se odvíjí výpočet nezabavitelného minima.

Jak se počítá nezabavitelná částka při exekuci na plat od 1. 1. 2024

Základní nezabavitelná částka je v roce 2024:

 • Od 1. 1. 2024 je základní nezabavitelné minimum = 12 705 Kč
 • V roce 2023 to bylo = 13 638 Kč

Kromě této základní nezabavitelné částky, která se počítá za dlužníka, může být celkové nezabavitelné minimum ještě zvýšeno. V případě, že má dlužník manželku/manžela, nebo pokud má děti (vůči kterým má vyživovací povinnost), pak se základní nezabavitelné minimum dále zvyšuje:

Zvýšení nezabavitelné částky za každé dítě nebo manžela/manželku v roce 2024:

 • Od 1.1.2024 se za manželku nebo manžela nebo každí dítě připočítá = 3 176
 • V roce 2023 to bylo = 3 409,50 Kč

Příklad výpočtu nezabavitelné částky od ledna 2024

Pan Dvořák má manželku a dvě děti. V případě, že u něj bude nařízena exekuce srážkami ze mzdy, pak se základní nezabavitelná částka stanoví takto (příklad k 1. 1. 2024):

 • Nezabavitelné minimum za p. Dvořáka = 12 704,67 Kč
 • Nezabavitelné minimum za manželku = 3 176,17 Kč
 • Nezabavitelné minimum za 2 děti = 6 352,34 Kč
 • Nezabavitelná částka celkem = 22 234 Kč

Postup výpočtu srážek při exekuci na plat v roce 2024

To, jak se provádí výpočet srážek při exekuci na plat, si můžete ukázat na konkrétním příkladu:

Pan Dvořák, má manželku a dvě děti. Byla mu nařízena exekuce z důvodu nepřednostní pohledávky. Hrubá mzda p. Dvořáka je 46 000 Kč.

1, Při výpočtu exekučních srážek je nejprve nutné spočítat čistou mzdu. Nejprve se tedy provedou všechny zákonné srážky jako je sociální a zdravotní pojištění, daně atd. – výpočet čisté mzdy pro zaměstnance se 2 dětmi bude 39 461 Kč

2, Následně se určí základní nezabavitelné minimum. V případě zaměstnance, který má manželku a dvě děti to k 1. 1. 2024 bude 22 234 Kč.

3, Zbytek mzdy (po odečtení nezabavitelné částky) je 17 227 Kč. Zbytek mzdy není vyšší než hranice plně zabavitelné částky. Plně zabavitelná částka je jeden a půl  součtu životního minima jednotlivce a normativních nákladů na bydlení. Od 1. 1. 2024 je to  28 586 Kč. Pokud by byl zbytek vyšší, tak vše nad 28 586 Kč dostane exekutor.

4, Zbytek mzdy, což je 17 227 se rozdělí na třetiny:

 • První třetina je určena na nepřednostní exekuce, v tomto případě se 5 742 Kč
 • Druhá třetina ze zbytku mzdy je určena na přednostní exekuce, pokud nejsou, připočítá se první třetina (5 742 Kč) k základní nezabavitelné částce a tyto peníze dostane dlužník
 • Poslední třetina je ponechána dlužníkovi a připočítá se k nezabavitelnému minimu (5 742 Kč)

5, V uvedeném případě je výsledek výpočtu:

 • Po srážkách na exekuci zůstane čistá mzda = 33 719 Kč
 • Na úhradu exekuce se strhne = 5 742 Kč

Jaký je postup provádění srážek při více exekucích (přednostní a nepřednostní)

V případě, že má dlužník (zaměstnanec) více exekucí, pak bude záležet na tom, zda se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávky:

 • Přednostní pohledávky = jedná se o pohledávky vůči státní správě (nezaplacené daně, sociální a zdravotní pojištění apod.), dluhy na výživném, úhrada škody způsobené trestným činem apod.
 • Nepřednostní pohledávky = jedná se zpravidla o nezaplacené půjčky, úvěry, dluhy na kreditní kartě, nesplacené pokuty v MHD, různé dluhy jako je nájemné, elektřina, plyn, nebo cokoliv podobného

Pokud má dlužník více přednostních exekucí, jsou nejprve uspokojeny z druhé třetiny. Pohledávky se uspokojují pořadí, ve kterém byly doručeny zaměstnavateli.

Pokud druhá třetina nestačí na úhradu, pak jsou přednostní pohledávky uspokojovány společně s nepřednostními i z první třetiny. Pak už ale ty přednostní nemají přednost a u všech pohledávek záleží na jejich pořadí (pořadí, ve kterém jsou doručeny zaměstnavateli). Platí, že vždy se nejprve uspokojí nejstarší pohledávka a až pak ty další.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka v Praze v hotovosti do hodiny. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 20000 Kč i hotově na ruku už do 20 minut. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Výpočet exekuce na plat 2024 (srážky ze mzdy, z důchodu nebo z jiných příjmů)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...