Kalkulačka – sirotčí důchod od 1. 1. 2024

Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě, pokud mu zemře jeden z rodičů, nebo osvojitel, nebo osoba, která dítě převzala do péče na základě soudního rozhodnutí o svěření do výchovy nebo do společné výchovy manželů. Sirotčí důchod se nevyplácí astmaticky při smrti výše uvedené osoby, ale musí být splněny příslušné podmínky (viz dále).

Kolik je sirotčí důchod v roce 2024, a jak se zvýšil sirotčí důchod od 1. 1. 2024, se dozvíte v následujících odstavcích. Sami si také můžete v naší online kalkulačce spočítat, na jaký sirotčí důchod můžete mít nárok.

Zvýšení důchodů v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.

Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.

V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.

Výpočet sirotčího důchodu  – online kalkulačka 2024

Kalkulačka sirotčí důchod 2024
Výše důchodu zesnulého rodiče

Zadávejte výši důchodu (invalidního nebo starobního), na jaký měl nebo by měl zesnulý rodič nárok, k datu jeho úmrtí.
Výpočet

Kolik je sirotčí důchod v roce 2024

To, kolik je sirotčí důchod, se řídí zákonem o důchodovém pojištění (zákon číslo 155/1995 Sb.). Výše sirotčího důchodu je upravena v paragrafu 53:

(1) Výše základní výměry sirotčího důchodu činí 9 % průměrné mzdy měsíčně. 

(2) Výše procentní výměry sirotčího důchodu činí 40 % procentní výměry starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, na který měl nebo by měl nárok zemřelý v době smrti. Ustanovení § 51 odst. 2 věty druhé platí zde obdobně. 

(3) Zanikl-li nárok na sirotčí důchod proto, že dítě přestalo být nezaopatřené a nárok na sirotčí důchod vznikl znovu, neboť podmínka nezaopatřenosti byla znovu splněna, nesmí být výše procentní výměry sirotčího důchodu nižší než procentní výměra sirotčího důchodu, která náležela ke dni zániku nároku na tento důchod.

Od 1. 1. 2024 došlo k mírnému navýšení základní výměry (na 4400 Kč). Tato základní výměra důchodu je stejná pro všechny typy důchodových dávek (tedy nejenom pro sirotčí důchody, ale i pro starobní, invalidní nebo i pro vdovský a vdovecký důchod). Základní výměra důchodu je tedy od začátku roku 2024 stanovena ve výši 4400 Kč.

Druhá část sirotčího důchodu se řídí tím, na jaký starobní nebo invalidní důchod měl nebo mohl mít zemřelý nárok k datu své smrti.

Kdo má nárok na sirotčí důchod

Nárok na tuto důchodovou dávku má nezaopatřené dítě, kterému zemřel jeden nebo oba rodiče (resp. nejenom při smrti rodiče, ale i osvojitele nebo pěstouna). Podmínkou přiznání sirotčího důchodu ale současně je i to, že zemřelý:

 • pobíral v době své smrti starobní důchod nebo
 • pobíral v době své smrti invalidní důchod nebo
 • splňoval podmínky pro nárok na starobní nebo invalidní důchod nebo
 • se jednalo o smrt v důsledku pracovního úrazu

V jiných případech nárok na sirotčí důchod nevzniká.

Kdy nevzniká nebo zaniká nárok na sirotčí důchod?

Nárok na sirotčí důchod nevzniká, pokud nejsou splněny výše uvedené podmínky.

Nárok na sirotčí důchodu zaniká ve chvíli, kdy příjemce dávky přestává být nezaopatřeným dítětem, nebo pokud dojde k jeho osvojení nebo či svěření do výchovy či společné výchovy manželů. Pokud dítěti zemřeli oba rodiče a následně jej osvojí jedna osoba, zaniká nárok na sirotčí důchod pouze po jednom z rodičů.

Nárok na sirotčí důchod tak nejčastěji zaniká ve chvíli, kdy student přestane studovat a začne pracovat.

Sirotčí důchod a brigáda nebo jiné zaměstnání

Pokud student, který se považuje za nezaopatřené dítě, pobírá sirotčí důchod a zároveň během studia pracuje, pak platí několik omezení, aby nepřišel o nárok na důchod.

Nárok na sirotčí důchod má i student, který během letních prázdnin pracuje, může chodit na brigádu a přitom dále pobírat sirotčí důchod.

Pokud dítě studuje na denní (prezenční) studium, tak příjem během studia není omezený.

Jiná situace je ale v případě pokud se jedná o kombinované studium, dálkové studium, večerní nebo distanční studium. Pokud dítě studuje touto formou a současně je výdělečně činné (nebo pobírá podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci), tak ztrácí nárok na sirotčí důchod.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka zdarma do 24 hodin. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Snadná a férová půjčka. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka – sirotčí důchod od 1. 1. 2024

Diskuse: 5
 • Custom avatar mišanka

  dobry den, jsem na materske a chci si udelat nadstavbu kdybych ji dělala dalkove budu dostavat sirotčí duchod?

 • Iva

  dobrý den,
  mám zatím hypotetický dotaz, který ovšem může v mé situaci nastat.
  Mám malého nezletilého syna, jeho otec nežije s námi ve společné domácnosti. Nejsme sezdaní. Nárok na starobní důchod bude mít za necelých 7 let (je „celoživotní“ OSVČ). Kdyby se mu něco přihodilo a neměl by ještě dosažený věk na přiznání starobního důchodu, má můj syn nějakou šanci dostat sirotčí důchod?

  Děkuji za odpověď

 • vrabcak.m@seznam.cz Karel

  Dobrý večer,syn má možnost získat městský byt,ale nevím jak to je,když pobírá sirotčí důchod,aby o něj nepřišel.Studuje vysokou školu,formou denního studia,chodí na brigádu,bere podle tržeb v obchodě,takže nejvyšší částka je 5000Kč.Byl bych rád za odpověd,zda má syn ten byt vzít,aby nepřišel sirotčí důchod,a zda se i počíta to,že si přivydělává.Děkuji za odpověd, Mazač Karel

 • Custom avatar Inka

  Dobrý den,znám jednoho mladého muže 22 let,který pobírá sirotčí důchod a je zaměstnaný.Studium ukončil v roce 2013.Má nárok na tento důchod?

 • Custom avatar Stanislava Nepevná

  pokud je nezletilé dítě v poručnické péči, zemře babička, potom dědeček – poručník a dítě je v ústavní péči má nárok na sirotčí důchod? Matka byla zbavena rodičovské zodpovědnosti v roce 1987, dítěti zemřeli poručníci v roce 2001. Matce byla navrácena rodičovská zodpovědnost v roce 2002. dítě dosáhlo zletilosti a bylo vyučeno v roce 2004 a opustilo ústavní péči. Dědeček i babička měli starobní důchod a nezletilá měla jako opatrovníka do doby navrácení rodičovské zodpovědnosti OSPOD a sociální odbor – v současné době řešíme zatajené nároky v dědictví, nesprávný úřední postup při zajištění bydlení – dítě nezletilé mělo z ústavní péče platit nájem v bytě po přechodu práva na bydlení §706 a jen nikdo neoznámil nezletilému dítěti, že v bytě bydlí matka a jemu jsou připisovány dluhy, nikdo neřešil, že stavební spořitelna matce před navrácenou rodičovskou zodpovědností vyplatila celou částku včetně státní podpory – řeší finanční arbitr

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...