Kalkulačka – sirotčí důchod od 1. 1. 2014

Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě, pokud mu zemře jeden z rodičů, nebo osvojitel, nebo osoba, která dítě převzala do péče na základě soudního rozhodnutí o svěření do výchovy nebo do společné výchovy manželů. Sirotčí důchod se nevyplácí astmaticky při smrti výše uvedené osoby, ale musí být splněny příslušné podmínky (viz dále). Kolik je sirotčí důchod v roce 2014, a jak se zvýšil sirotčí důchod od 1. 1. 2014, se dozvíte v následujících odstavcích. Sami si také můžete v naší online kalkulačce spočítat, na jaký sirotčí důchod můžete mít nárok.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka: Sirotčí důchod 2017.

Výpočet sirotčího důchodu  – online kalkulačka

Kalkulačka sirotčí důchod 2014
Výše důchodu zesnulého rodiče

Zadávejte výši důchodu (invalidního nebo starobního) na jaký by měl zesnulý rodič nárok k datu jeho úmrtí.
Výpočet

Kolik je sirotčí důchod v roce 2014

To, kolik je sirotčí důchod, se řídí zákonem o důchodovém pojištění (zákon číslo 155/1995 Sb.). Výše sirotčího důchodu je upravena v paragrafu 53:

(1) Výše základní výměry sirotčího důchodu činí 9 % průměrné mzdy měsíčně. 

(2) Výše procentní výměry sirotčího důchodu činí 40 % procentní výměry starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, na který měl nebo by měl nárok zemřelý v době smrti. Ustanovení § 51 odst. 2 věty druhé platí zde obdobně. 

(3) Zanikl-li nárok na sirotčí důchod proto, že dítě přestalo být nezaopatřené a nárok na sirotčí důchod vznikl znovu, neboť podmínka nezaopatřenosti byla znovu splněna, nesmí být výše procentní výměry sirotčího důchodu nižší než procentní výměra sirotčího důchodu, která náležela ke dni zániku nároku na tento důchod.

Od 1. 1. 2014 došlo k mírnému navýšení základní výměry. Tato základní výměra důchodu je stejná pro všechny typy důchodových dávek (tedy nejenom pro sirotčí důchody, ale i pro starobní, invalidní nebo i pro vdovský a vdovecký důchod). Základní výměra důchodu je tedy od začátku roku 2014 stanovena ve výši 2 340 Kč.

Druhá část sirotčího důchodu se řídí tím, na jaký starobní nebo invalidní důchod měl nebo mohl mít zemřelý nárok k datu své smrti.

Kdo má nárok na sirotčí důchod

Nárok na tuto důchodovou dávku má nezaopatřené dítě, kterému zemřel jeden nebo oba rodiče (resp. nejenom při smrti rodiče, ale i osvojitele nebo pěstouna). Podmínkou přiznání sirotčího důchodu ale současně je i to, že zemřelý:

  • pobíral v době své smrti starobní důchod nebo
  • pobíral v době své smrti invalidní důchod nebo
  • splňoval podmínky pro nárok na starobní nebo invalidní důchod nebo
  • se jednalo o smrt v důsledku pracovního úrazu

V jiných případech nárok na sirotčí důchod nevzniká.

Kdy nevzniká nebo zaniká nárok na sirotčí důchod?

Nárok na sirotčí důchod nevzniká, pokud nejsou splněny výše uvedené podmínky.

Nárok na sirotčí důchodu zaniká ve chvíli, kdy příjemce dávky přestává být nezaopatřeným dítětem, nebo pokud dojde k jeho osvojení nebo či svěření do výchovy či společné výchovy manželů. Pokud dítěti zemřeli oba rodiče a následně jej osvojí jedna osoba, zaniká nárok na sirotčí důchod pouze po jednom z rodičů.

Nárok na sirotčí důchod tak nejčastěji zaniká ve chvíli, kdy student přestane studovat a začne pracovat.

Sirotčí důchod a brigáda nebo jiné zaměstnání

Pokud student, který se považuje za nezaopatřené dítě, pobírá sirotčí důchod a zároveň během studia pracuje, pak platí několik omezení, aby nepřišel o nárok na důchod.

Nárok na sirotčí důchod má i student, který během letních prázdnin pracuje, může chodit na brigádu a přitom dále pobírat sirotčí důchod.

Pokud dítě studuje na denní (prezenční) studium, tak příjem během studia není omezený.

Jiná situace je ale v případě pokud se jedná o kombinované studium, dálkové studium, večerní nebo distanční studium. Pokud dítě studuje touto formou a současně je výdělečně činné (nebo pobírá podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci), tak ztrácí nárok na sirotčí důchod.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka zdarma do 24 hodin. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Snadná a férová půjčka. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka – sirotčí důchod od 1. 1. 2014

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Miroslava PoesováJmenuji se Miroslava Poesová, pracovala jsem jako vychovatelka od roku... více »
  • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
  • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
  • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
  • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
  • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »