Rodičovský příspěvek je sociální dávka, na kterou má nárok každý, kdo pečuje o nejmladší dítě v rodině (do jeho max. 4 roků). Od 1. 1. 2024 je celkový rodičovský příspěvek 350 000 Kč (na jedno dítě) a 525 000 Kč (na dvojčata). Od začátku ledna se rodičovská zvyšuje o 50 000 Kč a zkracuje jenom na 3 roky.
Rodičovský příspěvek je sociální dávka, na kterou má nárok každý, kdo pečuje o nejmladší dítě v rodině (do jeho max. 4 roků). Od začátku roku 2024 je celkový rodičovský příspěvek 350 000 Kč (na jedno dítě) a 525 000 Kč (na dvojčata).
V následující kalkulačce si můžete spočítat různé varianty rodičovského příspěvku. V závislosti na tom, jak dlouho chcete rodičovský příspěvek dostávat, si můžete nastavit různou měsíční výši této sociální dávky.
Rodičovský příspěvek se naposledy zvyšoval od začátku roku 2020. Vzhledem k vysoké inflaci, která je zde především za poslední dva roky , už tato sociální dávky, nemusí plně pokrývat potřeby rodin s dětmi či samoživitelek s dítětem. I to je jeden z důvodů, proč vláda rozhodla o zvýšení rodičovského příspěvku. Od 1. 1. 2024 se rodičovský příspěvek zvýší na 350 tisíc korun.
Zvýšení ale bude platit jenom pro děti narozené od začátku ledna 2024. Rodičovský příspěvek na jedno dítě, bude 350 000 Kč. U dvojčat to bude 525 000 Kč.
Kromě zvýšení rodičovské, by mělo dojít i ke zkrácení maximální doby. Ze současných 4 roků jen na 3 roky (do 3 narozenin dítěte).
Zvýšení se týká jenom dětí, které se narodí až v roce 2024 (děti narozené od 1. 1. 2024). Pro děti narozené do 31. 12. 2023 se nic nemění (rodičovská se nezvyšuje ani nezkracuje.
Více informací o zvýšení rodičovské a změnách v roce 2024 zde.
Další kalkulačky:
Na rodičovský příspěvek má nárok skoro každý, kdo se stará o nejmladší dítě v rodině. Nárok na rodičovský příspěvek vzniká:
U rodičovského příspěvku není podmínka, aby příjemce před rodičovskou pracoval v zaměstnání (jako u nároku na mateřskou). Výše příjmu před porodem hraje roli jen u možnosti zvolit si měsíční výši RP.
Rodičovský příspěvek může dostávat jak žena (matka dítěte), tak i muž (otec dítěte), popř. ten kdo dítě převzal do péče (péče nahrazující péči rodičů).
Může ho ale dostávat jen jeden z rodičů. Během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, můžete chodit do zaměstnání nebo podnikat.
Podle aktuálně planých podmínek jsou tři možnosti:
Výši (a tím i délku) rodičovského příspěvku si volíte v úvodní žádosti. Následně je možné jednou za 3 měsíce provést změnu. Zvýšení nebo snížení měsíční částky (a tím i adekvátní zkrácení nebo prodloužení doby, po kterou bude rodičovský příspěvek vyplácen)
Během doby, kdy je vyplácen rodičovský příspěvek, platí omezení pro délku pobytu dítěte ve školce/v jeslích:
Pokud se vám má v průběhu rodičovské dovolené, narodit druhé dítě, pak je dobré si včas spočítat, jak vám to vychází. Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) máte případně nárok od 6 – 8 týdne před narozením druhého dítěte.
Ve chvíli, kdy vám vznikne nárok na mateřskou, tak zaniká nárok na rodičovský příspěvek. A to, i kdyby byl příjemcem druhý rodič. V rámci rodiny tedy není možný souběh (souběžné čerpání) rodičovské a mateřské.
Pokud jste během rodičovské podruhé těhotná, pak je velmi vhodné, včas změnit výši měsíční částky, tak abyste do začátku mateřské na druhé dítě stihli vyčerpat celý rodičovský příspěvek (nebo alespoň maximum toho, co můžete).
Během doby, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, máte možnost chodit do zaměstnání nebo podnikat. Nebo si můžete najít jen nějakou brigádu (přivýdělek) na DPP nebo DPČ. U rodičovského příspěvku nejsou nijak omezeny příjmy.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.