Sociální dávka „přídavek na dítě“ je určena jako podpora, pro rodiny s nižšími příjmy.
Kolik je příspěvek na dítě v roce 2016? Kdo má nárok na tuto sociální dávku, a co vše je potřeba, k jejímu vyřízení? V této online kalkulačce si sami můžete vypočítat, jestli máte nárok, na dávky na dítě, a kolik peněz byste mohli dostat. Pokusíme se vám také odpovědět na nejčastější otázky, které jsou spojeny s příspěvky na děti.
V roce 2024 platí stejné podmínky pro nárok na dětské přídavky, jako v minulém roce.
Na přídavky je nárok, pokud je příjem v rodině, do 3,4 násobku životního minima.
Výše příspěvku na dítě, je v roce 2024 stejná – podle věku dítěte je to 1 330 Kč až 1 580 Kč.
Sociální dávka „přídavek na dítě“ je určena jako podpora, pro rodiny s nižšími příjmy. Proto je stanovena hranice, že průměrný měsíční (čistý) příjem celé rodiny (resp. všech společně posuzovaných osob) nesmí v rozhodném období (předchozí kalendářní rok), překročit hranici 2,4 násobek životního minima.
U typické rodiny – dva dospělí a dvě děti ve věku např. 5 a 9 roků, by hranice pro nárok na přídavky na dítě byla 23640 Kč.
U příspěvků na dítě se posuzují příjmy v předchozím kalendářním roce. Není to ale automaticky „minulý“ rok. Přídavky na dítě jsou navázány na školní rok. Tedy aktuálně, až do září 2016, se posuzují příjmy v roce 2014. Od září 2016 se pak budou posuzovat příjmy za rok 2015.
Jako příjem se započítávají všechny příjmy typu výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání apod. Patří sem dále třeba i podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky v pracovní neschopnosti. Jako příjem se započítává i mateřská nebo rodičovský příspěvek. A různé další příjmy (například příjem z pronájmu, apod.)
To, kolik je příspěvek na dítě, závisí na věku dítěte. Jsou určeny celkem 3 skupiny, odstupňované právě podle věku dítěte a to takto:
Jak již bylo zmíněno výše, u přídavků na dítě pro rodinu, jsou rozhodující příjmy celé rodiny v rozhodném období. A nezapočítávají se pouze příjmy rodičů, ale i dětí. Typicky, pokud by se jednalo o to, že některé z dětí, třeba při studiu na VŠ, má již vlastní příjem, tak i ten by se započítal.
Pan a paní Zelená mají celkem 3 děti. Nejmladší dítě má 5 roků, prostřední pak 7 roků a to nejstarší má už 16 roků. Pan Zelný měl v roce 2014 příjem ze zaměstnání ve výši 18000 Kč. Paní Zelná v roce 2014 pobírala ještě rodičovský příspěvek a to ve výši 3800 Kč. Jiné příjmy rodina v tomto roce neměla.
Podívejte se na další užitečné informace:
Podobně jako v případě posuzování nároku na přídavky na dítě u rodiny, se postupuje i v případě svobodné matky s dítětem (dětmi).
Paní Svobodná má dvě děti, každé z jiného manželství. Nejmladší dítě má 3 roky, a paní Svobodná na něj dostává výživné ve výši 2600 Kč měsíčně. Starší dítě pak má 9 roků a paní Svobodná na něj dostává alimenty ve výši 4800 Kč. V roce 2014 byla paní Svobodná na rodičovské dovolené a její příjem byl 7600 Kč (rodičovský příspěvek). Dále pak ještě dostávala přídavky na bydlení ve výši 8600 Kč měsíčně. Bude mít paní Svobodná nárok na přídavky na dítě?
O přídavky na dítě se žádá na Úřadu práce v místě trvalého pobytu žadatele. K vyřízení žádosti je potřeba doložit osobní doklady (občanský průkaz nebo u dětí pak rodný list). Dále pak potvrzení o studiu. A dále pak potvrzení o příjmech.
O přídavky na dítě je možné žádat kdykoliv. Zpravidla se žádost podává na začátku nového školního roku nebo při narození dítěte. O dávky je ale možné žádat i v průběhu roku – zvláště pak v případech, kdy došlo k nějaké sociální nebo majetkové změně u žadatele.
Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčíme vám peníze ihned na účet. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka 20000 do hodiny. Je to zaručený způsob jak získat peníze.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.