Kalkulačka přídavky na dítě 2014

Online kalkulačka přídavky na dítě vám pomůže spočítat, jestli vy a vaše rodina splňujete podmínky získání nároku na příspěvek na dítě. Pro výpočet s pomocí této kalkulačky bude potřebovat zadat vaše příjmy, a dále pak informací o tom, kolik členů má vaše rodina. Další informace, které by vás mohli zajímat, najdete zde: přídavky na děti 2016. K vyřízení žádosti si přímo na tomto webu můžete stáhnout online formulář: Formulář: Žádost o přídavek na dítě.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na děti 2018?.

Výpočet příspěvek na dítě 2014

Kalkulačka přídavky na děti 2014
Děti do 6 roků
Děti 6 - 15 roků roků
Děti do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní rok. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Výpočet

Jak se počítá příspěvek na dítě

Pro správný výpočet do kalkulačky uveďte informace o všech osobách ve vaší domácnosti – počet dospělých osob a počet dětí a jejich věk.

Další důležitou položkou jsou pak informace o příjmu. Ten se uvádí jako průměrný měsíční příjem za předchozí kalendářní rok. Potvrzení o příjmech se předkládá vždy na začátku nového školního roku (září/říjen). A dokládají se příjmy za předchozí rok. Takže v září 2014 byste měli dokládat příjmy za celý rok 2013.

Dokládají se celkové příjmy všech osob ve společné domácnosti (všech členů rodiny) – příjmy jako je výplata ze zaměstnání, z podnikání, podpora pro nezaměstnané, nemocenská, mateřská, rodičovská a další podobné příjmy. Pokud si některé ze zletilých/nezletilých dětí přivydělává na nějaké brigádě (třeba během letních prázdnin), je nutné tyto příjmy také zahrnout.

Kolik jsou přídavky pro děti

Základní sazba příspěvku na dítě je následující:

 • Dítě do 6 let = 500 Kč
 • Dítě 6 – 15 let = 610 Kč
 • Dítě 15 – 26 let = 700 Kč

Příklad výpočtu u rodiny se 2 dětmi

Novákovi mají dvě děti. Mladší dítě má 4 roky a chodí do školky, starší dítě má 13 roků a chodí na základní školu. Pan Novák je zaměstnaný a jeho průměrná čistá měsíční mzda v předchozím roce byla 15 tisíc korun. Paní Nováková také pracuje, jen na částečný úvazek, a její průměrná čistá měsíční mzda v předchozím roce byla 6 tisíc korun měsíčně. Jejich nárok na přídavky na děti by tedy vypadal takto:

 • Celkové životní minimum rodiny je 9850 Kč (3140 + 2830 + 1740 + 2140)
 • 2,4 násobek životního minima je tedy 23640 Kč
 • Průměrný čistý měsíční příjem je 21000 Kč
 • Novákovi tedy mají nárok na přídavky na děti
 • Celkem budou dostávat 1100 Kč měsíčně

Příklad výpočtu u matky samoživitelky s 1 dětem

Paní Dvořáková je samoživitelka (je rozvedená) a stará se o své 1 dítě. To má 16 roků a navštěvuje střední školu. Paní Dvořáková dostává na dítě výživné ve výši 4500 Kč měsíčně. Pracuje jako prodavačka s platem 11 000 Kč čistého měsíčně. Její nárok na příspěvek na dítě by tedy vypadal takto:

 • Celkové životní minimum této domácnosti je 5590 Kč (3140 + 2450)
 • 2,4 násobek životního minima je 13 416 Kč
 • Průměrný měsíční příjem domácnosti je 15 500 Kč (mzda + výživné)
 • Paní Dvořáková tedy nemá nárok na příspěvek na dítě, protože celkové měsíční příjmy jsou vyšší než 2,4 násobek životního minima.

Žádost o přídavky na dítě a formuláře

K získání dávek na dítě se stačí obrátit na Úřad práce (na pobočku v místě trvalého bydliště). K vyřízené této sociální dávky se předkládají především tyto formuláře:

Kromě nich budete dále potřebovat osobní doklady  – vaše i všech dalších osob. U dětí, které již mají občanský průkaz, se předkládá ten, u mladších pak rodný list.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Ověřené SMS půjčky bez registru ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka dnes od soukromé osoby. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka přídavky na dítě 2014

komentářů 8
 • Custom avatar eva

  Dobrý den,
  mám možnost žádat sama na svou osobu přiznání přídavku na dítě bez dokládání příjmu rodičů? Jsem zletilý student, bydlím s přítelem u jeho maminky v jednom pokoji. Rodiče mi přispívají kapesným a na stravu a inkaso. Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, jako student se považujete za nezaopatřené dítě – maximálně do 26 roků, a podle zákona mají vaši rodiče vyživovací povinnost. Pokud tato vyživovací povinnost trvá (o jejím zrušení by musel jedině rozhodnout soud), pak jste z pohledu sociálních dávek jako je přídavek na dítě posuzován společně s rodiči, bez ohledu na to jestli s nimi trvale žijete nebo ne.

 • Custom avatar Karla

  Dobrý den, ráda bych se zeptala zda mám nárok na přídavky na děti? Mám 2 děti z 1. manželství……20 a16 let, které se mnou žijí. 20ti letý syn je vedený na úřadu práce. V lednu 2014 se mi narodil syn, kterého mám s přítelem, ale žijeme odděleně. Poradíte mi? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, u přídavků na dítě je rozhodují příjem v předchozím rozhodném období – aktuálně (až do září 2014) se posuzují příjmy za kalendářní rok 2012. Zadejte si do kalkulačky vaše příjmy za rok 2012 a aktuální počet dětí a uvidíte výsledek výpočtu.

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat.Jsem samoživitelka se dvěma třinactiletymy dětmi v zaří 2013 me byli odejmuty pridavky na deti.Situace v zaměstnani se od te doby zhorsila a vyplaty mam kolem 7000-8000kc +3000 co dostavam alimenty.Chtela jsem se zeptat nemam sanci dostavat nejake prispěvky na bydleni nebo domactnost?

 • Custom avatar Kristýna

  Dobrý den,
  mám dotaz – můj otec pracuje v zahraničí (konkrétně v Německu) a sdělil mi, že bych od něj mohla dostávat jakožto nezaopatřené dítě příspěvek. Není ale k takovémuhle příspěvku nutné, abych s ním žila v jedné domácnosti?
  A druhý dotaz – mám počítat do průměrné měsíční mzdy své matky celou její výplatu, nebo mám odečíst platby jako nájem a energie?

  Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nevím co přesně máte na mysli tím příspěvkem od otce. Podle českých zákonů máte jako nezaopatřené dítě (do 26 roků) nárok na výživné (alimenty). U nich není podmínkou to abyste žili ve společné domácnosti.

   K druhému dotazu – ano udává se celá čistá mzda, výdaje se nezohledňují.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »
 • MichaelaDobrý den, jsem měsíc vedena na úřadu práce. Mohu využít... více »