Kalkulačka: Přídavky na dítě – kdo má nárok a kolik dostanete?

Kalkulačka: Přídavky na dítě – kdo má nárok a kolik dostanete?

V následující kalkulačce si můžete spočítat, zda máte v roce 2020 nárok na příspěvek na dítě.

Pokud máte spíše nižší příjem a máte dítě/děti, je možné že máte nárok na přídavky na dítě. V následující kalkulačce si můžete spočítat, zda máte v roce 2020 nárok na příspěvek na dítě. Tato sociální dávka je určena rodinám (jednotlivcům), jejichž příjmy nepřevyšují 2,7 násobek životního minima.

Kalkulačka příspěvek na dítě 2024

V roce 2024 platí stejné podmínky pro nárok na dětské přídavky, jako v minulém roce.

Na přídavky je nárok, pokud je příjem v rodině, do 3,4 násobku životního minima.

Výše příspěvku na dítě, je v roce 2024 stejná – podle věku dítěte je to 1 330 Kč až 1 580 Kč.

Kalkulačka: Kdo má nárok na přídavky na děti 2024

Výpočet: Kolik jsou dětské přídavky v roce 2020

Nová kalkulačka přídavky na děti - od 1.4.2020
Děti do 6 roků
Děti 6 - 15 roků roků
Děti do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 3860 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Kdo má nárok na příspěvek na dítě v roce 2020?

Základní podmínkou, abyste měli nárok na přídavky na dítě je to, že průměrný měsíční příjem rodiny (všech společně posuzovaných osob), nepřevyšuje 2,7 násobek životního minima.

Životní minimum se v roce 2020 zvyšuje. Od 1. 4. 2020 platí nové částky životního a existenčního minima. Kolik je vaše životní minimum, si můžete spočítat v této kalkulačce pro rok 2020. Díky zvýšení životního minima, by od dubna 2020 mělo mít na přídavky na dítě nárok více rodin.

Příklad výše měsíčního příjmu od dubna 2020:

  • Rodina s jedním dítětem do 6 roků má nárok do průměrného měsíčního příjmu 23 544 Kč měsíčně
  • Rodina se dvěma dětmi do 6 roků má nárok do průměrného měsíčního příjmu 28 863 Kč měsíčně
  • Samoživitelka s jedním dítětem do 6 roků má nárok do průměrného měsíčního příjmu 14 904 měsíčně
  • Samoživitelka se dvěma dětmi (3 a 7 roků) má nárok do průměrného měsíčního příjmu 21 438 Kč měsíčně

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2020

Přídavky na dítě mohou být buď základní, nebo zvýšené.

Základní přídavky na dítě:

  • Dítě do 6 roků = 500 Kč
  • Dítě 6 – 15 roků = 610 Kč
  • Dítě do 26 roků = 700 Kč

Namísto základních přídavků, ale může být nárok i na zvýšené přídavky. Na ty je nárok, pokud alespoň jeden člen rodiny pracuje nebo podniká (nebo má některý z příjmů, který je vyjmenovaný v příslušném zákonu). Nárok je tedy především v případě, že příjem rodiny není pouze ze sociálních dávek.

Pokud má alespoň jeden člen příjem ve výši životního minima (3860 Kč měsíčně), pak je nárok na zvýšené přídavky:

Zvýšené přídavky na dítě:

  • Dítě do 6 roků = 800 Kč
  • Dítě 6 – 15 roků = 910 Kč
  • Dítě do 26 roků = 1000 Kč

Aby byl nárok na zvýšené přídavky, musí mít jeden z rodičů (jedna ze společně posuzovaných osob) příjme:

  • Ze zaměstnání nebo z podnikání
  • Z dávek nemocenského pojištění (například nemocenská během pracovní neschopnosti)
  • Z dávek důchodového pojištění (například starobní nebo invalidní důchod)
  • Z podpory v nezaměstnanosti nebo z podpory při rekvalifikaci
  • Z rodičovského příspěvku (pouze ale v případě, že je čerpán po peněžité pomoci v mateřství)

Jak se dokládají příjmy pro nárok na přídavek na dítě

U sociální dávky příspěvek na dítě je nutné, aby se jednou za 3 měsíce (vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí), doložil příjem (všech členů rodiny). Dokládají se všechny čisté příjmy – výplata, podpora, příjem z nemocenské, mateřské, z důchodu apod.

U podnikatelů (OSVČ) se buď vychází z příjmu, který měli v posledním daňovém přiznání, nebo se jim jako příjem může započítat jedna polovina průměrné mzdy v ČR. To v případě, že OSVČ nemá za předchozí období daňové přiznání, nebo pokud má jen nízké příjmy. Jako příjem OSVČ, se pro sociální dávky započítá vždy nejméně jedna polovina (nebo jedna čtvrtina u vedlejší OSVČ) z průměrné mzdy.

Kde se vyřizuje přídavek na dítě?

Podobně, jako i jiné sociální dávky, i příspěvek na dítě si můžete vyřídit na Úřadu práce. Žádost stačí vyplnit pouze jednou a následně se každé 3 měsíce znovu dokládá výše příjmu.

O příspěvek na dítě se může požádat buď samo dítě (pokud je zletilé) nebo zákonný zástupce. Je potřeba doložit osobní doklady všech osob uvedených v žádosti a také potvrzení o výši příjmu. Také může být potřeba doložit potvrzení o návštěvě školy (potvrzení o studiu).

Žádost o přídavek na dítě je možné vyřídit osobně na místním Úřadu práce (podle trvalého bydliště žadatele), nebo i elektronicky přes webové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nejlevnější půjčka do 10000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka ihned na účet o víkendu – peníze kdykoliv, i v noci. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.