Kalkulačka přídavky na bydlení

Jaké jsou přídavky na bydlení v roce 2020, a kdo na ně má nárok? Spočítejte si, kolik by vám mohl stát přispívat na úřadu vašich nákladů na bydlení. V naší kalkulačce pro výpočet výše přídavků na bydlení se můžete velmi snadno dozvědět, jestli splňujete základní podmínky pro nárok na poskytnutí podpory od státu. Pokud tyto podmínky splňujete, dozvíte se i jakou částku byste mohli dostat.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka pro výpočet příspěvku na bydlení v roce 2020.

Výpočet – příspěvek na bydlení

Kalkulačka přídavky na bydlení 2014
Počet osob v bytě
(včetně dětí)
Průměrný čistý měsíční příjem
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte průměrný čistý měsíční příjem rodiny (všech osob ve společné domácnosti). Jako příjem se počítají především příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. A dále pak příjmy jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, přídavky na děti, výživné nebo alimenty. Zadávají se průměrné příjmy za kalendářní čtvrtletí.
Celkové měsíční náklady na bydlení
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte celkové průměrné měsíční náklady na bydlení. Ty zahrnují nájemné (u nájemních bytů), částka za elektřinu, částka za plyn, částka za vodu, za odvoz odpadů, náklady na vytápění. Zadávají se průměrná náklady za kalendářní čtvrtletí.
Druh bydlení
Velikost obce / města
Výpočet

Jak používat kalkulačku

Pro výpočet musíte zadat počet osob, které v daném bytě nebo domě společně bydlí. Předpokladem pro získání přídavků na bydlení je to, že žadatel o dávku musí mít v tomto bytě vedené trvalé bydliště.

Dále se zadávají průměrné čisté příjmy za poslední 3 měsíce. Jedná se o příjmy všech osob – pokud v bytě například bydlí čtyřčlenná rodina – dva dospělí a dvě děti, jedná se o součet všech příjmů těchto 4 osob. Jako příjem se počítá především:

 • Výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání nebo jiné obdobné příjmy
 • Podpora v nezaměstnanosti, peněžitá podpora na mateřské dovolené, rodičovský příspěvek, nemocenská apod.
 • Sociální dávky jako jsou například přídavky na děti nebo i některé jiné
 • Příjmy z pronájmu jiné nemovitosti
 • Příjmy z majetku (úroky z peněz uložených v bance, dividendy z akcií, atd.)
 • Alimenty / výživné

Nakonec je také nutné zadat průměrné náklady na bydlení za poslední 3 měsíce. Mezi náklady se zahrnují především tyto výdaje spojené s užíváním bytu nebo domu:

 • Platba za nájemné, poplatky hrazené družstvu, příspěvky do fondu oprav apod.
 • Platby za energie – voda, plyn, elektřina
 • Platby za topení včetně plateb za paliva (uhlí, dřevo apod.), pokud je vlastní topení
 • Platby za odvoz odpadů apod.

Příjmy i náklady se udávají vždy za kalendářní čtvrtletí, které předchází podání žádosti. Pokud například budete o přídavky na bydlení žádat v květnu, je nutné udávat příjmy a náklady za leden – březen.

Kolik jsou přídavky na bydlení a jak se vyplácí

Dávky na bydlení se vyplácí na základě skutečných nákladů na bydlení. Neplatí ale, že by přídavky pokrývaly libovolnou výši nákladů. Jsou stanoveny normativní náklady (viz následující tabulky). Pokud je nárok na příspěvek na bydlení, jeho výše může dosáhnout maximálně do výše stanovených nákladů na bydlení. Pokud žadatel ve skutečnosti platí více – má „smůlu“. Stát poskytuje dávky jen do výše tabulkových nákladů. Pokud naopak platí méně, než jsou normativní náklady, příplatek bude jen do výše skutečných nákladů.

Přídavky na bydlení mají trochu „zvláštní logiku“ = při žádosti dokládáte náklady na bydlení za poslední 3 měsíce (resp. kalendářní čtvrtletí), ale dostáváte je pak po další 3 měsíce, kdy třeba ve skutečnosti hradíte jiné náklady. Typickým příkladem může být tato situace:

Paní Nováková se rozvede a i s dětmi se přestěhuje od bývalého manžela do nového bytu. Zde musí zaplatit kauci ve výši 3 měsíčních nájmů a současně musí platit velký nájem. Pokud si půjde hned první měsíc požádat o příspěvek na bydlení – nic nedostane. V původním bytě nemá trvalé bydliště a nebydlí tam, v novém bytě zatím nemůže doložit náklady na bydlení za poslední 3 měsíce. Nárok na příspěvek může získat až po uplynutí 3 měsíců.

Normativní náklady na bydlení

Jak již bylo zmíněno v textu výše, konkrétní částka příspěvku na bydlení se odvozuje od tzv. normativních nákladů na bydlení. Jedná se o státem stanovenou hranici maximálních nákladů na bydlení pro danou oblast (rozlišuje se 5 skupin podle velikosti města / obce). Tabulky vidíte níže. Tyto normativní náklady se aktualizují vždy jednou za rok a platí od 1. 1. do 31.12.

Normativní náklady na bydlení – nájemní bydlení:

Normativní náklady na bydlení 2014 - nájemní byty
Počet osob Praha nad 100. tis 50000 - 99999 obyv. 10000 - 49999 obyv. do 9999 obyv.
1 7711 6156 5873 5028 4809
2 11081 8952 8566 7409 7110
3 15096 12312 11807 10294 9903
4 18889 15542 14932 13108 12636

Normativní náklady na bydlení – osobní vlastnictví nebo družstevní byt:

Normativní náklady na bydlení 2014 - družsteví a osobní byty
Počet osob Praha nad 100. tis 50000 - 99999 obyv. 10000 - 49999 obyv. do 9999 obyv.
1 4488 4488 4488 4488 4488
2 6644 6644 6644 6644 6644
3 9263 9263 9263 9263 9263
4 11792 11792 11792 11792 11792

Žádost o příspěvek na bydlení

K získání příspěvku na bydlení – pokud vám kalkulačka spočítala, že byste na ně mohli mít nárok – musíte zajít na příslušný úřad práce. Obracejte se na Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. K vyřízení budete potřebovat předložit tyto formuláře:

Pokud máte nějaký dotaz, nebo vám není něco jasného – jak se vypočítá nárok na přídavky na bydlení, jak o ně požádat nebo řešíte nějakou nestandardní situaci – zeptejte se v diskusi pod tímto článkem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka 100000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka bez doložení příjmu. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka přídavky na bydlení

komentářů 193
 • Custom avatar Petra

  Dobrý den, mám nárok na přídavky na bydlení, když bydlím u rodičů? Mám samostatný byt v jejich rodinném domku. Oni bydlí dole a já nahoře, je to normální byt – dva pokoje a koupelna. Mohla bych s rodiči uzavřít nájemní smlouvu a požádat si o dávky na bydlení? Děkuji za radu.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud vaše dcera před porodem, resp. před nástupem na mateřskou úspěšně dokončí studium (složení závěrečných zkoušek), pak nárok na mateřskou mít bude. Pokud by studium pouze přerušila, nebo ukončila bez absolvování zkoušek, pak by nárok neměla a nastupoval by rovnou na rodičovskou dovolenou.

   • Custom avatar Ladislava Vašková

    Paní Jano Králová, bylo by dobré si doplnit informace: Na PPM má nárok pojištěnec, který musí splňovat podmínky pro nárok na dávku tj. účast na pojištění (zaměstnání) alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech před nástupem na PPM a dále je třeba, aby v době nástupu na PPM trvalo zaměstnání. Případně nechat si posudit nárok z platu otce dítěte, který je zaměstnán. O PPM se žádá na správě sociálního zabezpečení, kde se doporučuji obrátit a nechat si nárok na dávky posoudit.

    Není tedy podstatné, zda žadatelka studuje či ukončila studium, ale zda pracovala a účastnila se pojištění.

    Čerpáno z :http://www.penize.cz/62593-materska-dovolena

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Dobrý den, děkuji za informace, osobně ale vycházím z informací ČSSZ:

     Cituji:

     „Do doby účasti na nemocenském pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství se započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu připadne do období 270 kalendářních dnů ode dne úspěšného ukončení studia nebo k převzetí dítěte do péče došlo v období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia.“

     viz: http://www.cssz.cz/cz/casopis-narodni-pojisteni/archiv-vydanych-cisel/clanky/penezita_pomoc_v_materstvi.htm

  • Custom avatar Luk

   Dobrý den, Jsem studentem kombinovaného studia a bydlím v pronájmu kde platím cca 6500,- . Nemám žádné zdanitelné příjmy. Rád bych se zeptal zda mám nárok na příspěvek na bydlení pokud si tam udělám trvalý pobyt? popřípadě ještě živ. minimum? je mi 22 let.

  • Custom avatar m.kren

   jsem nezaměstnanýbydlím s matkou as babičkou.Zajímalo by nás jestli mám nárok na příspěvek na bydlení

  • Magda

   Dobry den,mam najemni smlouvu v byte kde ziji ja a syn,mam pritele ktery me navstevuje me a meho syna(syn neni pritele)nema tady ani trvele bydliste pritel.Ale kdyz reknu na socialce ze mam pritele,ktery me navstevuje bude zahrnut do davek hmotne nouze?A jeste dotaz kdyz by tu bydlel normalne semnou a ze synem ale trvale tu mit nebude,budou to taky zohlednovat?A jak to je kdyz by rekli ze ho musi zapocitat a jeho mes.prijem cini cca20tis ale oficialne dostava na vyplatnici cca 10500 protoze plati alimenty cca 3100 a zbytek jde na exekuce tak by brali jeho cely plat nebo to co je na vyplatnici?dekuji za odpoved.

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den
  Máme vlasní baraček a žijeme tu tři osoby s trvalým pobytem..kalkulačka mi podle příjmu vypočítala že máme nárok na přídavek. Chci se zeptat počítá se do výdajů za bydlení hypotéka na dům?
  Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, to co platíte za hypotéku se do nákladů na bydlení nepočítá. Pouze platby jako nájem, platby za služby (odvoz odpadů apod.) a za energie (elektřina, plyn, voda apod.). Nezapočítá se ani televizní a rozhlasový poplatek atd.

 • Custom avatar Ivča

  Dobrý den, prosím o radu. Bydlím s dcerou a přítelem (otec dcery) v nájemním bytě. Já mám v tomto bytě trvalé bydliště, můj přítel ne. Když si zažádám o příspěvek na bydlení, mám uvést i přítele , nebo pouze sebe s dcerou. Pak druhá otázka: jaké příjmy budu uvádět – já pobírám mateřský příspěvek. Přítel má zaměstnání. Pokud budu uvádět 3 osoby – tak určitě uvedu společné příjmy (mateřskou + čistou mzdu přítele), ale pokud nebudu moci uvést přítele ? Moc předem děkuji za radu. Ivča

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den,
   U příspěvku na bydlení se zpravidla zohledňují pouze osoby, které v bytě mají trvalé bydliště. Takto je to i v samotné žádosti o příspěvek na bydlení – uvádí se informace pouze o osobách, které mají v bytě trvalý pobyt.

   • Custom avatar Ivča

    Prosím ještě o odpověď k mému dotazu: nájemní smlouva je na mě, já s dcerkou mám v nájemním byte trvalé bydliště – v žádosti na příspěvek na bydlení uvedu tedy sebe a dcerku. Platby nájemného a el. energie platíme z účtu přítele (není trvale hlášen v nájemním bytě, ani není uveden v nájemní smlouvě) z Vaší odpovědi vyplývá, že ho nemám v žádosti na příspěvek uvádět. Mohu doložit k platbám nájemného výpis plateb, které jsou z účtu přítele ? A budou mi tyto platby uznány ? Děkuji za pomoc. Ivča

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Dobrý den, obávám se že v tomto případě vám již neporadím, osobně jsme se s tímto nikdy nesetkala.

 • Custom avatar lucie

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jaké dávky mám nárok.? Jsem samoživytelka 10ti měsíční holčičky a chtěla bych se odstěhovat od rodičů. Pobíram jen rodičovsky příspěvek který činí 3500kč.
  Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, měla byste mít nárok na přídavky na dítě. Ostatní dávky záleží na vašich příjmech. Pokud budete bydlet sama v bytě kde budete mít trvalé bydliště – můžete mít nárok na příspěvek na bydlení. Pokud bude váš jediný příjem jen zmíněný rodičovský příspěvek, můžete mít nárok na příspěvek na živobytí.

 • Custom avatar Kristýna

  Dobrý den.
  Chtěla jsem se optat jak je to s vyplácením příspěvku na bydlení zpětně. Zda se to kalendářní čtvrtletí které před podáním žádosti musíme odbydlet proplatí po přiznání dávek? Děkuji mnohokrát za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, příspěvek na bydlení se v pravém slova smyslu nevyplácí zpětně. Dokládáte sice náklady na bydlení za poslední 3 měsíce (tedy pokud jste před tím neměla nárok na tuto dávku v jiném bytě, můžete žádat až po 3 měsících), ale přiznaná dávka se vyplácí v následujících 3 měsících.
   Příklad: pokud byste žádala na začátku ledna, dokládala byste náklady na bydlení za říjen, listopad, prosinec 2013, ale peníze byste dostávala v lednu, únoru a březnu. V dubnu 2014 byste pak dokládala náklady na bydlení za leden – březen 2014, ale peníze dostáváte postupně duben – červen. Atd.

 • Custom avatar D+

  Bydlím s rodiči, bez jakéhokoliv přijmu, je mi 27 let. Mám nárok na nějakou podporu? Přece žiji ze svých úspor, ale už to začíná být zlé. Rodičům platím cca 3tisíce měsíčně. Mám jeden pokoj a sociálka a ostatní jsou společné místnosti. Zřejmě to nejsou dvě bytové jednotky. Můžete mi pomoci? Už nevím jak dál…

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud žijete s rodiči, jste pro sociální dávky posuzován společně s nimi (z pohledu zákona se jedná o společnou domácnost). Zohledňují se tedy i jejich příjmy. Obávám se že v tomto případě není způsob jak dosáhnout na dávky.

 • Custom avatar Marie

  bydlím sama, mám důchod a po zaplacení inkasa mi zůstane 1200Kč. Moje dcera zde má trvalý pobyt, ale vůbec se mnou nebydlí. Bydlí v podnájmu , v jiném městě, v bytě, který si platí. Je zde nárok na příspěvek ? Jsem vdova od konce minulého roku.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud buďte žádat o příspěvek na bydlení, pak se to bude brát tak, jako že v bytě bydlíte vy i dcera. Započítají se tedy 2 (nebo případně více osob, pokud má v bytě trvalé bydliště ještě někdo další) osoby – tím je dávka vyšší, ale současně se zohlední i příjem dcery. Takže by vám nárok na dávku nemusel vzniknout. V takovém případě se pak domluvte s dcerou, že by si změnila trvalé bydliště.

   U příspěvku na bydlení se na rozdíl od jiných dávek posuzuje to, jestli je v bytě trvalé bydliště. Pokud ano, to jestli tam daná osoba skutečně dlouhodobě pobývá nebo ne se už dále nezohledňuje.

  • Custom avatar Kateřina Badalová

   Paní Marie, zdravím Vás, vaše situace se dá řešit nejen přehlášením dcery na jiné trvalé bydliště, ale postačí vám pouze čestné prohlášení dcery, že s vámi nesdílí společnou domácnost. Jednoduchý formulář jak vytvořit takové prohlášení naleznete na webu. Úřadu práce pak stačí doložit pouze vaše příjmy, vyplnit žádost, toť vše. Hezký den, KB

 • Custom avatar Monika

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli máme nárok požádat o nějakou pomoc, já jsem přišla o zaměsnání a nemám žádný příjem, manžel má příjem asi 26000 máme dvě děti, a po zaplacení hypotéky, nákladů na bydlení, manželovy ubtovny( pracuje 300km daleko) nám na zbytek zůstáva asi 3000 na všechny ostatní výdaje a začíná to být celkem neudržitelné

 • Custom avatar adam

  Dobry den,

  chtel bych se zeptat zda mam narok na prispevek na budleni(podle kalkulacky ano, ale radsi se Vas zeptam). Mam trvaly pobyt v Praze. Bydlim v byte s manzelkou(cizinka, ceka na trvaly pobyt), kde platime 9500 vcetne vsech poplatku. Od prosince jsem registrovan na UP, a bohuzel manzelka take nepracuje. Nemame zadne prijmy(na najem jsem pujcil od kamaradu) a proto bych potreboval zadat o prispevek na bydleni. Prosim, mam o tom narok, pripadne kolik to bude v mem pripade?
  Jeste bych se chtel zeptat, jak to je s placenim 3 mesice nazpet?

  Predem Vam dekuji za rychlou odpoved.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud máte v bytě trvalé bydliště a nájemní smlouvu, tak nárok mít můžete. Počet osob, podle kterých se to počítá = počet osob, které mají v bytě trvalý pobyt. Při žádosti musíte dokládat náklady na bydlení a příjmy za poslední 3 měsíce, přesněji za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tj. aktuálně byste dokládal příjmy a náklady na bydlení za říjen 2013 – prosinec 2013.

   • Custom avatar adam

    Dekuji za rychlou odopved. Jeste bych chtel vedet jak to je se s placenim 3 mesice nazpet prosim? Nekde jsem to cetl, ale nejsem si jisty.
    Jeste prosim, plati se to mesicne nebo najednou?

    Dekuji Vam.

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Dobrý den, asi nerozumím vašemu dotazu ohledně zpětného placení. Zpětně dokládáte náklady na bydlení (za předchozí kalendářní čtvrtletí), pokud je nárok na dávku schválen, je vám pak vyplácena následující 3 měsíce, vždy každý měsíc (tedy ne jednorázově), dávka ale není vyplácena zpětně, pouze se zpětně dokládají náklady.

     • Custom avatar Zuzana

      Dobrý den,
      ráda bych zde zdůraznila, že je sice pravda, že se dokládají příjmy a výdaje za poslední čtvrtletí a následující tři měsíce je příspěvek vyplácen. Důležité a UŽITEČNÉ by bylo dodat, že o příspěvek je možné žádat až 90 dní zpětně, tzn. například dnes 13.3.2014 můžu požádat o příspěvek na bydlení dejme tomu od 20.12.2013. Musím samozřejmě doložit náklady a výdaje za předchozí kalendářní čtvrtletí (červenec až září 2013).

 • Custom avatar tomas

  Dobry den chtel bych se zeptat, z posledni zamestnani tedy po nemocni budu brat 2605kc mam narod na nejaky prispevky do zivotniho minima, kdyz jsem jeste ten mesic nastoupil na UP,a pritelkyne bere materskou, bydlime v podnajmu bez travaleho pobytu dekuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, v tomto případě můžete mít nárok na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí. U něj záleží na tom, jaké jsou celkové příjmy všech společně posuzovaných osob, tedy vaše, vaší přítelkyně a případně i dalších osob, pokud s nimi žijete ve společné domácnosti. Dále se posuzuje celková sociální a majetková situace. Viz https://socialni-davky-2014.eu/hmotna-nouze-prispevek-na-zivobyti/

 • Custom avatar tomas

  Dobry den jsme 2 dospeli,1 dite hodi do skoli 2 deti do 6 let, narok by byl ale jestly to chtej za posledni 3 mecisu tak tam nam to nevihazi to bys me by pres narok na davky
  (hnoutne nouze ). jinak dekuji

 • Custom avatar Pavla

  -Dobrý den,
  jsem v důchodu (bývalá učitelka), žiji sama v nájemním bytě v malém městě a podle kalkulačky mi vychází příspěvek na bydlení cca 860 Kč. Při návštěvě Úřadu práce mi úřednice sdělila, že nárok na příspěvek mít nebudu, protože můj důchod je vysoký. Kdo má pravdu – kalkulačka nebo úřednice? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, napište mi prosím, jaké údaje přesně zadáváte do kalkulačky – je pochopitelně možné že v ní máme nějakou technickou chybu, stejně tak se mohla splést i úřednice. To bohužel bez přesnějších údajů neposoudím.

   • Custom avatar Pavla

    měsíční průměrné údaje:
    příjem 13160
    náklady na bydlení 5643
    1 osoba v nájemním bytě
    město do 9999 obyv.,
    Děkuji.

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Dobrý den, kontrolovala jsem výpočet a mám za to, že částka, která vám vychází v naší kalkulačce je správně.

     Jediné co mě k tomu ještě napadá – v případě že byste měla vytápění na pevná paliva, tak u nic se do měsíčních nákladů započítává jen poměrná část stanovená tabulkami – viz paragraf 25 zákona o státní sociální podpoře (např. zde:http://zakony.centrum.cz/zakon-o-statni-socialni-podpore/cast-3-hlava-3-paragraf-25), což naše kalkulačka nezohledňuje.

     Výpočet jsem kontrolovala i z dalších dostupných zdrojů a všude mi vychází částka stejně. Takže pokud zde není nějaká skutečnost, o které nevím, tak byste na příspěvek na bydlení měla mít nárok.

 • Custom avatar Jitka

  Dobrý den, chtěla bych vědět proč není možné pobírat příspěvek na bydlení, když nikde není informace o tom, že když se přestěhujete k nájmu k majiteli, který je vlastníkem družstevního bytu tak na tyto dávky nemá nárok? Myslím že je spousta žen samoživitelek, které se přestěhovali od manžela do nájemního bytu a tuto informaci dostali až když se dostavili na úřad práce. Je nějaká možnost jak tyto dávky pobírat? Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, hlavní problém je v tom, že „majitel družstevního bytu“ není vlastníkem bytu. Vlastníkem bytu je družstvo (jinak by to nebyl družstevní byt ale byt v osobním vlastnictví). Takže „majitel družstevního bytu“ je pouze členem družstva, ale v bytě bydlí sám na základě nájemní smlouvy, kterou má uzavřenou s družstvem. I proto může být družstevní byt dále pronajímán pouze se souhlasem družstva. Majitel družstevního bytu tak s vámi nemůže uzavřít nájemní smlouvu ale pouze podnájemní. A na podnájemní smlouvu se příspěvek na bydlení nevztahuje. O příspěvek na bydlení tak podle zákona může žádat „majitel“ družstevního bytu.

  • Custom avatar monika

   dobry den jsem samozivytelka a mam 6.leteho syna ziji v domacnosti ze svym otcem a nemam zadny prijem, pobyram pouze na syna castku 500.kc.mam narok na zivotni minimum nebo na jine socialni davky. dekuji za vasi odpoved s pozdravem monika.

 • Custom avatar jana1023

  Jsem důchodkyně a bydlím v pronajatém bytě .platím za byt 4800 a můj důchod je 7150.Mám nárok na sociální dávky na bydlení? Děkuji.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud máte v tomto bytě vedený trvalý pobyt, mohla byste mít nárok na příspěvek na bydlení.

 • Markéta

  Dobrý den,
  od prosince 2013 bydlím v bytě, kde mám pouze nájemní smlouvu, ale trvalé bydliště mám u mamky, která chodí normálně do práce. Teď v březnu si jdu do bytu dávat trvalé bydliště. Nemám stálou práci, chodím jen na brigády a jsem vedená na úřadě práce. Mám nárok na příspěvek na bydlení? Četla jsem, že se to dokládá za poslední 3 měsíce, budou se mi do toho počítat už když jsem měla jen nájemní smlouvu nebo až od změny trvalého bydliště? Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, mám za to, že v tomto případě byste měla mít nárok na příspěvek na bydlení již od změny trvalého bydliště

 • Custom avatar Jana Turková

  Dobrý den,
  počítá se do výše nákladů také vyúčtování za energie, které přijdou v rozhodném období 3 měsíců zpětně?
  Jěště mám dotaz k výši příjmů – podnikám jako vedlejší výdělečná činnost 12 měsíců- příjmy z podnikání mám ale pouze přes letní měsíce. Chápu správně, že do výše příjmů se uvádí pouze příjmy skutečně vyplacené v danném období 3 měsíců?
  Děkuji Turková

 • Jana

  Dobrý den, vytápíme pevnými palivy. Dle jedné z Vašich předchozích odpovědí, jsem našla částku, která se počítá na pevná paliva. Máme tři malé děti a protopíme prokazatelně více než je dáno v tabulce. Ovšem k žádosti o příspěvek doložit účty za uhlí a dřevo nelze, vodu si také dohříváme pomocí pevných paliv. Tudíž na elektřinu máme vcelku nízké náklady. Vodu máme také vlastní. Takto pak podle mých výpočtů těsně přijdeme o příspěvek na bydlení. Lze to nějak vyřešit, nebo je částka daná v tabulce pevná? Pokud ano pak by tedy pro nás bylo výhodnější přes zimu zapnout neekonomicky přímotop a pak by nám to vyšlo, což by mi přišlo trochu nesmyslné . Děkuji za odpověď. Rozhoňová

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den uvedené údaje jsou přímo z daného zákona.

 • Custom avatar Olga Hudová

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli opravdu se nezapočítává topení tuhými palivy (uhlí) do příspěvku na bydlení.Bylo mi sděleno kontaktním místem KA že se vytápění uhlím nezapočítává.Tak jiným to počítají a já která musím koupit uhlí abych vytopila dům tak ne?Děkují

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, podle zákona o státní sociální pomoc – konkrétně pragara f § 25, odstavec 1, písmeno c:
   c) u bytů uvedených v písmenech a) a b) náklady za plyn, elektřinu, vodné, stočné, odvoz odpadu a centrální vytápění nebo za pevná paliva; náklady za pevná paliva se započítávají částkami za kalendářní měsíc:
   Počet osob v rodině podle § 7 odst. 5 zákona Kč
   jedna 687
   dvě 940
   tři 1230
   čtyři a více 1520

 • Custom avatar Hanka

  Dobrý den, započítává se při určení nároku na příspěvěk na bydlení do nákladů na bydlení i hypotéka na dům? Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ne hypotéka se nepočítá do nákladů na bydlení

 • Custom avatar Helena Haucková

  Dobrý den, jsem vlastník bytu a pracovnice úřadu práce mi sdělila, že do nákladů na bydlení se nezapočítává fond oprav, který hradí vlastník bytu. to znamená, že vlastníkovi se započítávají pouze energie a poplatky za odpad? Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, mám za to že příspěvek do fondu oprav by se měl zohlednit. Resp. jedná se o to, že u bytů v osobním vlastnictví se kromě energií započítávají ještě náklady srovnatelné s nájemným:
   b) u družstevních bytů a bytů vlastníků srovnatelné náklady, které činí za kalendářní měsíc:
   Počet osob v rodině podle § 7 odst. 5 zákona Kč
   jedna 1835
   dvě 2511
   tři 3284
   čtyři a více 3960

 • Custom avatar Hanka

  Dobrý den,částka, která mi vyjde na kalkulačce,platí pro jeden měsíc,nebo si to mám vydělit na tři měsíce?Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý dem jedná se o částku na měsíc

 • Custom avatar Karin

  Dobrý den, jsem studentka na gymplu. Ztratila jsem maminku (úmrtí) a táta je výkonu trestu. Bydlím v bytě, který je družstevní v osobním vlastnictví ( vlastníkem je moje teta ), který předtím pronajímala ( bydlí v novém bytě 100 km vzdáleném). Moc mi pomohla, protože ve stejném městě jako já bydlí i prarodiče. Uzavřela se mnou nájemní smlouvu a tak mám v pronajatém bytě i trvalé bydliště a za to ji jsem vděčná. protože už nikoho jiného nemám. Při vyplnění žádosti jsem si nebyla jistá, jak se tento byt posuzuje. Jako nájemní a nebo jako družstevní v osobním vlastnictví? Má to vliv na konečnou výši příspěvku? Při zadání do „kalkulačky“ se mě to zeptá, ale jakmile kliknu „družstevní ve vlastnictví, tak se mi konečném kliknutí objeví vždy „nájemní a příspěvek je samozřejmě stále stejný!
  Dělám a případně kde, chybu ?
  Děkuji za radu. Karin

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, buďto se jedná o družstevní byt nebo o byt v osobní vlastnictví. Nic jako družstevní byt v osobním vlastnictví neexistuje. (to je z právního pohledu nesmysl). Pravděpodobně se jedná jen o družstevní byt a vaše teta je členem toho družstva. Pak je otázka, jestli máte opravdu nájemní smlouvu nebo jen podnájemní? U družstevních bytů zpravidla není možné uzavřít nájemní smlouvu.

 • Custom avatar majka

  Dobrý den, pobíráme příspěvek na bydlení. Budeme se však stěhovat, během července 2014 budeme tedy měnit i trvalé bydliště. Můžeme si v červenci ještě zažádat o příspěvek a doložit příjmy ještě na stávajícím úřadě? I když potom po dobu pobírání dávky budeme mít bydliště na jiné adrese? Na nové adrese bychom si předpokládám měli pak zažádat v říjnu 2014? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, požádat si určitě můžete. Jakmile se přestěhujete měli byste to nahlásit na UP. Pokud i v novém bydlišti splníte podmínky nároku na dávku, tak vám bude vyplácena i nadále podle údajů z původního bydliště a náklady apod. z nového bydliště budete dokládat až v říjnu. Pokud byste v novém bydlišti podmínky nároku na dávku nesplnili, pak by vám dávka byla odejmuta (pokud byste to nenahlásili, vznikl by vám nedoplatek). Takže každopádně skutečnost o stěhování a změně trvalého pobytu musíte v obratem nahlásit na UP.

 • Custom avatar Dana

  Dobry den,chtěla jsem se zeptat,jestli mam nejaky nárok na příspěvky.Trvali pobyt mam na obecnim uřadu,jsem rozvedena,nezamestnana,a častečny invalida 1stupne,čisty příjem mam 4500kc na mesíc,bydlím v podnajmu kde hradím 3000kc měsíčně.Bylo mě vzděleno že nemam trvalí pobyt,na uvedenem podnajmu tak nemam nárok,protože tyto poplatky hradí jina osoba,a najemni smlouvu nemam je to jen ustní dohoda.Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud bydlíte bez smlouvy a bez trvalého pobytu, tak opravdu žádné dávky nezískáte. Pokud byste měl alespoň podnájemní smlouvu, pak byste eventuelně mohl mít nárok na doplatek na bydlení.

 • Custom avatar Radek

  Tady přes kalkulačku mi výjde příspěvek na bydlení cca:4400kč,ale ůřad mi vypočítal jen 2000kč.Proč,Jak je to možné.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nevím jaké údaje jste do kalkulačky zadal, takže vám nemohu odpovědět, možná jste do kalkulačky zadal nějaké náklady na bydlení které vám úřad neuznal, možná jste zapomněl zadat nějaké příjmy, zkuste mi napsat jaké údaje zadáváte pro výpočet a já to mohu ověřit ručně, jinak opravdu netuším 🙂

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020Zákon číslo 117/1995 - Zákon o státní sociální podpoře, paragraf... více »
 • miloslava.kabelova@seznam.czDobrý den, prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Matka pobírá RP... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020O ošetřovné pro OSVČ za květen bude možné podat žádost... více »
 • Jana VlčkováDobrý den, kdy a kde prosím najdu formulář ošetřovné OSVČ... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020Na podporu máte nárok, pokud máte v posledních 2 letech... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020Pokud jste na ÚP od 9.4.2020, tak první podporu máte... více »