Kalkulačka přídavky na bydlení

Jaké jsou přídavky na bydlení v roce 2024, a kdo na ně má nárok? Spočítejte si, kolik by vám mohl stát přispívat na úřadu vašich nákladů na bydlení. V naší kalkulačce pro výpočet výše přídavků na bydlení se můžete velmi snadno dozvědět, jestli splňujete základní podmínky pro nárok na poskytnutí podpory od státu. Pokud tyto podmínky splňujete, dozvíte se i jakou částku byste mohli dostat.

Příspěvek na bydlení – změny 2024

Od začátku roku 2024, se mění podmínky pro výpočet sociálních dávek na bydlení. Změn je hned několik:

 • Od 1. 1. 2024 platí nové tabulky pro normativní náklady na bydlení
 • Od ledna 2024 platí změna zákona o státní sociální podpoře (dílčí změny u dávek)

Kromě toho, od začátku roku 2024 platí mnoho dalších změn, které mohou mít nepřímý vliv na výpočet dávek.

Aktuální informace a výpočet:

Výpočet – příspěvek na bydlení

Kalkulačka přídavky na bydlení 2014
Počet osob v bytě
(včetně dětí)
Průměrný čistý měsíční příjem
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte průměrný čistý měsíční příjem rodiny (všech osob ve společné domácnosti). Jako příjem se počítají především příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. A dále pak příjmy jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, přídavky na děti, výživné nebo alimenty. Zadávají se průměrné příjmy za kalendářní čtvrtletí.
Celkové měsíční náklady na bydlení
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte celkové průměrné měsíční náklady na bydlení. Ty zahrnují nájemné (u nájemních bytů), částka za elektřinu, částka za plyn, částka za vodu, za odvoz odpadů, náklady na vytápění. Zadávají se průměrná náklady za kalendářní čtvrtletí.
Druh bydlení
Velikost obce / města
Výpočet

Jak používat kalkulačku

Pro výpočet musíte zadat počet osob, které v daném bytě nebo domě společně bydlí. Předpokladem pro získání přídavků na bydlení je to, že žadatel o dávku musí mít v tomto bytě vedené trvalé bydliště.

Dále se zadávají průměrné čisté příjmy za poslední 3 měsíce. Jedná se o příjmy všech osob – pokud v bytě například bydlí čtyřčlenná rodina – dva dospělí a dvě děti, jedná se o součet všech příjmů těchto 4 osob. Jako příjem se počítá především:

 • Výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání nebo jiné obdobné příjmy
 • Podpora v nezaměstnanosti, peněžitá podpora na mateřské dovolené, rodičovský příspěvek, nemocenská apod.
 • Sociální dávky jako jsou například přídavky na děti nebo i některé jiné
 • Příjmy z pronájmu jiné nemovitosti
 • Příjmy z majetku (úroky z peněz uložených v bance, dividendy z akcií, atd.)
 • Alimenty / výživné

Nakonec je také nutné zadat průměrné náklady na bydlení za poslední 3 měsíce. Mezi náklady se zahrnují především tyto výdaje spojené s užíváním bytu nebo domu:

 • Platba za nájemné, poplatky hrazené družstvu, příspěvky do fondu oprav apod.
 • Platby za energie – voda, plyn, elektřina
 • Platby za topení včetně plateb za paliva (uhlí, dřevo apod.), pokud je vlastní topení
 • Platby za odvoz odpadů apod.

Příjmy i náklady se udávají vždy za kalendářní čtvrtletí, které předchází podání žádosti. Pokud například budete o přídavky na bydlení žádat v květnu, je nutné udávat příjmy a náklady za leden – březen.

Kolik jsou přídavky na bydlení a jak se vyplácí

Dávky na bydlení se vyplácí na základě skutečných nákladů na bydlení. Neplatí ale, že by přídavky pokrývaly libovolnou výši nákladů. Jsou stanoveny normativní náklady (viz následující tabulky). Pokud je nárok na příspěvek na bydlení, jeho výše může dosáhnout maximálně do výše stanovených nákladů na bydlení. Pokud žadatel ve skutečnosti platí více – má „smůlu“. Stát poskytuje dávky jen do výše tabulkových nákladů. Pokud naopak platí méně, než jsou normativní náklady, příplatek bude jen do výše skutečných nákladů.

Přídavky na bydlení mají trochu „zvláštní logiku“ = při žádosti dokládáte náklady na bydlení za poslední 3 měsíce (resp. kalendářní čtvrtletí), ale dostáváte je pak po další 3 měsíce, kdy třeba ve skutečnosti hradíte jiné náklady. Typickým příkladem může být tato situace:

Paní Nováková se rozvede a i s dětmi se přestěhuje od bývalého manžela do nového bytu. Zde musí zaplatit kauci ve výši 3 měsíčních nájmů a současně musí platit velký nájem. Pokud si půjde hned první měsíc požádat o příspěvek na bydlení – nic nedostane. V původním bytě nemá trvalé bydliště a nebydlí tam, v novém bytě zatím nemůže doložit náklady na bydlení za poslední 3 měsíce. Nárok na příspěvek může získat až po uplynutí 3 měsíců.

Normativní náklady na bydlení

Jak již bylo zmíněno v textu výše, konkrétní částka příspěvku na bydlení se odvozuje od tzv. normativních nákladů na bydlení. Jedná se o státem stanovenou hranici maximálních nákladů na bydlení pro danou oblast (rozlišuje se 5 skupin podle velikosti města / obce). Tabulky vidíte níže. Tyto normativní náklady se aktualizují vždy jednou za rok a platí od 1. 1. do 31.12.

Normativní náklady na bydlení – nájemní bydlení:

Normativní náklady na bydlení 2014 - nájemní byty
Počet osob Praha nad 100. tis 50000 - 99999 obyv. 10000 - 49999 obyv. do 9999 obyv.
1 7711 6156 5873 5028 4809
2 11081 8952 8566 7409 7110
3 15096 12312 11807 10294 9903
4 18889 15542 14932 13108 12636

Normativní náklady na bydlení – osobní vlastnictví nebo družstevní byt:

Normativní náklady na bydlení 2014 - družsteví a osobní byty
Počet osob Praha nad 100. tis 50000 - 99999 obyv. 10000 - 49999 obyv. do 9999 obyv.
1 4488 4488 4488 4488 4488
2 6644 6644 6644 6644 6644
3 9263 9263 9263 9263 9263
4 11792 11792 11792 11792 11792

Žádost o příspěvek na bydlení

K získání příspěvku na bydlení – pokud vám kalkulačka spočítala, že byste na ně mohli mít nárok – musíte zajít na příslušný úřad práce. Obracejte se na Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. K vyřízení budete potřebovat předložit tyto formuláře:

Pokud máte nějaký dotaz, nebo vám není něco jasného – jak se vypočítá nárok na přídavky na bydlení, jak o ně požádat nebo řešíte nějakou nestandardní situaci – zeptejte se v diskusi pod tímto článkem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka 100000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka bez doložení příjmu. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka přídavky na bydlení

Diskuse: 194
 • Custom avatar zzz

  Dobry den,jen se chci zeptat. Prispevek na bydleni a pridavky na bydleni je jedno a to same?? Predem dekuji

 • Custom avatar Vaše jméno

  Dobrý den,
  manželský pár OSVČ v důchodu, od státu pobírají 2.000 Kč měsíčně důchodného, nájemné na byt přitom je 12.000 Kč.
  Budou mít nárok na přídavky na bydlení?
  Děkuji.

 • Custom avatar Marie

  Dobrý den, jsem na mateřské,mám 11500kc. přítel v současnosti osvc ale s nulovými příjmy, jsme v nájmu, oba trvalé bydliště (náklady celkem11000kc), chtěla bych si zažádat o příspěvek na bydlení. Jaká částka se bude započítávat u přítele když dle loňského daň. přiznání neměl zisky také téměř žádné.? Někde jsem slyšela, že v tomto případě se bere ze osvc má jakysi imaginární příjem. Tak tomu nerozumím. Dekuji

 • Custom avatar Nikola

  Dobrý den mám otázku ohledně nákladů na bydlení. Pokud topíme pevnými palivy do které kolonky a to započítává. A hlavní problém jak se řeší když žiji v rod. domě s dvěma bytovými jednotkami a na uhlí a vodu a skládáme s rodiči kteří bydlí v prvním patře? Pokud je faktura napsaná na ně ale já platím taky jak se to řeší. Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Mili

  Dorý den, bydlíme s manželem a synem s tělesným postižením – středně těžká závislost. Bydlíme ve vlastním domě ,započítává se nějaká částka jako fond oprav nebo něco nahrazující klasický nájem,je to částka 3284 Kč.? Děkuji

 • Romana

  Pobírám soc.příspěvek 3410 Kč,byt mám pronajatý za 5500 (3300 nájem 2200 energie) to jsou údaje ve smlouvě s majitelem bytu.Byt mi financovali rodiče po dobu dvou měsíců s tím že se osamostatním s placením,na sociálce mi řekli že mi nic nedají že mi majitel musí dát detailní rozpis záloh na energie atd,ale ten mi nechce nic jiného dát že to není potřeba….

 • Custom avatar madrianova

  dobrý den, bydlíme s dcerkou u expřítele (má zde trvalý pobyt, ale nežije zde), je to družstevní byt. Mě ale byt nepatří, nemám žádný majetek. Mám nárok na příspěv.na bydlení a na doplatek? příjem mám pouze alimenty 5000,- kč. Jinak asi budu mít přídavek na dítě 500,- kč..ale nic zatím nepobírám, vše vyřizuji teprve. Když si zažádám o příspěvek na bydlení (tento družstevní byt) , 3 měsíce tu expřítel nebydlí.Ale celkové náklady platil on, samozřejmě již tyto náklady platit nechce, jelikož zde nebydlí. Děkuji.

 • Custom avatar Abrhamova Barbora

  Dobry den,chtěla bych se informovat na co vše máme nárok.Bydlím s přítelem v byte 1+1 od 1.12.20015 náklady na bydlení máme 4500kc nájem v tom jsou i služby a 1500kc elektřina.Já i muj přitel máme v byte trvali pobyt,a oba chodíme na brigadu máme smlouvu o provedeni prace.Vydělame si každy 2600kc já i muj přitel tak do hromady máme 5200kc každy měsic.Socialní příplatek na bydlení momentalně máme sice podany ale ješte ho nepobírame protože jim tam chyby smlouva o ukončeni nájemni smlouvy z bytu předeslim a firma u který jsme mely pronajaty byt nám ji odmítl dat ani přes vyzvu socialní pracovnice ji neposlaly.Byly jsme si požádat i na hmotní nouzi ale zatím ješte nemáme od nich rozhodnutí o příznání dávky.A pak jsem se jeste chtěla zeptat jak to bude když mám dceru 17let studuje ale nemá v byte trvali pobyt.Předem děkuji za Vaší pomoc a radu s pozdravem Abrhamova

 • Custom avatar Alena Dlouhá

  Dobrý den, mám dotaz, počítá se hypotéka do výdajů na bydlení, žijeme v rodinném domku vč.dítěte 3 lidé a vč. hypotéky máme náklady na bydlení 12000kč, máme nárok na příspěvek na bydlení.
  děkuji

 • Custom avatar LÍDA

  DOBRÝ DEN MÁM PÉČI O OSOBU BLÍZKOU A CHCI SE ZEPTAT ZDA SE TO POČÍTÁ JAKO PŘÍJEM KDYŽ BYCH SI ŽÁDALA O JAKÉ KOLY PŘÍSPĚVKY DĚKUJI

 • Custom avatar MARCELA

  DOBRY DEN MAM DOTAS JSME 6TI CLENA RODINA PRED ROKEM JSME SE PRESTEHOVALY Z MENSIHO DO VETSIHO BYTU JSME NA HMOTNE NOUZI NA SOCIALNIM URADE MI ALE DAVAJI PRISPEVEK NA TEN PREDESLY BYT TEDA NA MENSI ZE PRY NA TENTO VETSI BYT SE BYDLENI NEVZTAHUJE TAK SE PTAM ZDA JE TO TAK JAK RIKAJI ONI PANI.DEKUJI ZA RADU

 • Custom avatar Jana K.

  Dobrý den, jsem na rodičovské, manžel je OSVĆ – můžeme žádat o příspěvek na bydlení? z čeho se počítá manželův příjem za poslední 3 měsíce, když dává daňové příznání pouze 1x do roka? Nebo se bere měsíční průměr z posledního daňového přiznání? děkuji Jana K.

 • Custom avatar Denisa

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li mám nějaký nárok na příspěvek na bydlení. Jsem studentkou vysoké školy, měsíčně mi chodí 5 000 Kč od rodičů (výživné od otce + peníze od matky), ale bohužel na placení nájmu, školy a stravy mi to nestačí. Od září budu studovat i druhou vysokou školu, takže čas na nějakou brigádu nebudu mít. Mám tedy nárok na příspěvek na bydlení do životního minima? Předem děkuji za odpověď. Hezky den s pozdravem Denisa,

 • Custom avatar Andy

  Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.Počítá se do nákladů i hypotéka?Děkuji.

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den, měla bych otázku ohledně příspěvku na bydlení.
  S manželem se momentálně rozvádíme a bydlím v bytě u babičky, jelikož ona žije jinde. Bohužel tam nemůžu mít trvalé bydliště. Je množnost získat příspěvek na bydlení pouze na základě nájemní smlouvy? A nevadí že ještě nejsem rozvedená?
  děkuji za odpoved

 • kristyna binderova

  Dobry den rada bych se zeptala jestli kdyz nam urad prace prozatim hradil ubytovnu pro dva dospely a dite tak jestli kdyz jsem nasla pronajem kde chce pani 1 kauci.jestli mam narok na tu kauci zadat mimoradnou okamzitou pomoc kdyz zacal pritel v kvetnu pracovat a tudiz v cervenci nam najem jeste z casti urad proplaci.sami si to hradime od srpna

 • Custom avatar Štěpán

  Dobrý den

  Chtěl bych se zeptat na typ bydlení který zde nepadl … Bydlím na ubytovně (města), mám zde Trvalý pobyt, smlouvu mám ale vedenu jako Smlouva o ubytování.

  Pokud mám příjem nízký, mám nárok na Dávku pro bydlení? (u městských dávek nárok už nemám nebo jen pár drobných – což nemá smysl vůbec řešit)

  Děkuji a s pozdravem

 • Custom avatar Eliška

  Dobrý den,

  zajímalo by mne, jak je to v případě, že např. člověk je v nájmu u dalších osob, se kterými ale nemá nic společného? Počítají se tyto osoby do počtu osob v bytě? příklad: Kamarádky přítel se teď nastěhoval k ní a jejím rodičům. Má u nich normálně nájemní smlouvu ale kvůli stěhování musel dát výpověď z práce a hledá si novou právě v okolí nového bydliště. Sezdaní nejsou. Majiteli nemovitosti jsou rodiče jeho přítelkyně.

  Má tyto osoby započítat do osob bydlících v bytě, když třeba rodiče ani pořádně nezná? Nebo je tam jakoby sám na tu nájemní smlouvu? Vše si totiž hradí sám a musí samozřejmě platit nájemné. Děkuji. Eliška P.

 • Dana

  Dobrý den
  Chci se zeptat na příspěvek na bydlení
  a doplatek na ževobztí.U jednotlivce jsem
  tu sama v nájmu byt je rodičů.Mám od nich
  nájemní smlouvu.Byt 3+1 když budu žádat
  sama.Jestli mi neřeknou že mi tak velký
  byt nazaplatí.Je možné že mě řeknou abych
  šla do menšího.Děkuji za odpovět.

 • Jana

  Dobrý den, můj syn pobírá částečný invalidní důchod ve výši 4900,-Kč měsíčně, pronajal si byt v malé obci, kde platí 3900,-Kč nájemné + 300,-Kč zálohy na vodu a 1000,-Kč elektriku.
  Do této chvíle čerpal peníze ze stavebního spoření, nyní už mu zbývá pouze na 1 nájem a nevíme, co dál. Vzhledem k tomu, že trpí psychickým onemocněním, kdy je velice obtížné soužití s jakoukoli další osobou, byli bychom rádi, kdyby mohl v podnájmu zůstat.
  Má zde i trvalé bydliště.
  Za odpověď předem velice děkuji. Jana

 • Marcela

  Dobrý den,
  bydlím v družstevním bytě a mám podnájemní smlouvu. Nájemcem je družstvo, a byt mi pronajímá člověk, který je členem v tomto družstvě. V bytě mám trvalé bydliště a souhlas družstva s tím, že tam mohu bydlet a že jsem si tam mohla to trvalé bydliště zařídit. Byla jsem na úřadě se vším co k tomu potřebuji, ale bylo mi řečeno, že nemám nárok na přídavky z důvodu toho, že je to družstevní byt a já mám jen podnájemní smlouvu. Je to vůbec možné, že nemám nárok, když mám smlouvu, mám tam trvalý pobyt i souhlas družstva?!
  Předem děkuji za odpověď.
  Marcela

 • Custom avatar Anna

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat i splátku půjčky(jde totiž o částku 6500,-)

  Děkuji předem za odpověď

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den.

  Moje mamka je důchodkyně a neměla kde bydlet jelikož se jí dům rozpadal nad hlavou.
  Dům přepsala vnučce, která jej musela nechat za vysoké náklady celý zrekonstruovat.
  Hypotéka na 35 let. Nyní v něm mamka bydlí a dcera by chtěla od ní nájem aby měla možnost hypotéku splácet.
  Má mamka nárok na příspěvek na bydlení?
  Co vše by měla při žádosti doložit a kam se obrátit?
  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Kateřina

  Dobrý večer. Rozvadim se a v domě ( platím hypoteku) jdem už dlouho sama. Mam invalidni duchod 3. Chapu že na hypotéku nedostanu příspěvek ale je nějaký jednorazovy prispevek nebo něco na uhlí ( po platbách mi zůstane cca. 3500) děkuji za odpověď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...