Kalkulačka porodné – kdo má nárok, změny, podmínky

Očekáváte v roce 2015 narození dítěte? Zajímalo by vás, jestli budete mít nárok na porodné, a kolik by to mohlo být peněz? Bude nárok i na porodné na druhé dítě? Mění se něco od nového roku 2015? V tomto článku najdete souhrn změn v oblasti porodného. Současně si pak sami můžete vypočítat, zda budete mít nárok na porodné v této online kalkulačce.

Kalkulačka: Kdo má nárok na porodné v roce 2024

V roce 2024, nedochází k žádným změnám, které by měly vliv na porodné.

Podmínky pro nárok na porodné jsou stejné, jako v předchozím roce. Nemění se ani životní minimum.

Na porodné je nárok u prvního nebo druhého dítěte, pokud jsou příjmy do 2,7 násobku životního minima.

Aktuální kalkulačku, pro výpočet nároku na porodné od 1. 1. 2024, najdete zde.

Online kalkulačka – porodné 2015

Kalkulačka nárok na porodné 2015
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?
Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Jak se mění porodné v roce 2015

Až do konce roku 2014 platilo, že na porodné vznikal nárok pouze při narození prvního dítěte. U druhého nebo dalšího dítěte (pokud se nejednalo o porod dvojčat) nárok nebyl. To se ale od 1. 1. 2015 mění. Budou platit tyto změny:

 • Od 1. 1. 2015 bude porodné i na druhé dítě
 • Porodné na první dítě v roce 2015 = 13.000 Kč (nemění se)
 • Porodné u dvojčat (a vícerčat) v roce 2015 = 23.000 Kč (nemění se)
 • Porodné na druhé dítě v roce 2015 = 10.000 Kč (nově)
 • Zvýšení hranice příjmů z 2,4 násobku životního minima na 2,7 násobek životního minima

Kdo má nárok na porodné

Základní podmínky, podle kterých se posuzuje nárok na porodné, se nijak radikálně nemění. Kromě výšeuvedené možnosti získat peníze i při narození druhého dítěte a navýšení hranice, kdy ještě máte nárok, nejsou žádné zásadní novinky.

I v roce 2015 tedy o tuto sociální dávku může žádat ten, kdo je občanem ČR, nebo tady má trvalé bydliště (resp. má trvalé bydliště na území některého ze států EU).

Abyste dostali peníze, nesmíte mít příliš vysoké příjmy = porodné je určeno především pro ty rodiny, které nemají mnoho peněz. Hranice pro nárok na dávku je 2,7 násobek životního minima /tedy, pokud průměrný čistý měsíční příjem včetně různých sociálních dávek obou rodičů, nebo matky samoživitelky nepřekročí 2,7 násobek životního minima).

Jak se posuzuje příjem – co tam patří a za jaké období?

U sociální dávky porodné, je rozhodným obdobím poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud se tedy dítě narodí například v červenu 2015, pak se posuzují příjmy za leden – březen 2015, pokud by se narodilo až v červenci, tak by se posuzovaly příjmy za duben – červen 2015.

Jako příjem se započítává především:

 • Výplata či příjmy z podnikání (čistá mzda)
 • Náhrady mzdy, jako jsou nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti
 • Peněžitá pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek
 • Další příjmy

Jako příjem se naopak nezohledňují některé jiné sociální dávky – příspěvek na péči, přídavky na bydlení, doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí, jednorázové dávky, příjmy z charity, apod.

Příklad posuzování nároku na porodné – matka samoživitelka

 • Samotná matka s jedním dítětem čeká druhého potomka = její průměrný měsíční příjem nesmí překročit 17 874 Kč
 • Samotná matka čeká první dítě = její průměrný měsíční příjem nesmí překročit 13 176 Kč
 • Matka a otec čekají narození prvního potomka = hranice příjmu pro nárok na porodné je 18 504 Kč
 • Matka a otec čekají narození druhého potomka = hranice příjmu pro nárok na porodné je 25 515 Kč

Příklad posuzování nároku na porodné – rodina

Pozn.: výše uvedená částky kalkulují s částkou životního minima ve stejné výši jako v roce 2014, pokud by se mělo životní minimum v roce 2015 zvýšit, pak by se hranice příjmu posouvala ještě výše

Kde žádat o porodné?

Vyřízení porodného se provádí na místní pobočce Úřadu práce. O porodné má smysl žádat až po narození dítěte – budou po vás chtít jeho rodný list. Dále také bude nutné doložit příjmy v rozhodném období (příslušné kalendářní čtvrtletí).

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčka 100000 Kč. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčím vlastní peníze na směnku. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka porodné – kdo má nárok, změny, podmínky

Diskuse: 16
 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda se do průměrného měsíčního příjmu započítává také sirotčí důchod? Jsem studentka VŠ a jediným mým příjmem je právě sirotčí důchod (5000). Žiji s přítelem, který má momentálně 14 tisíc čistého (než se ale narodí dítě, měl by brát více). Trvalý pobyt máme každý někde jinde (u svých rodičů), spolu máme pronajatý byt. Co se tedy všechno počítá do měsíčního příjmu? A má vliv to, že spolu bydlíme, ale nemáme stejný trvalý pobyt (nebude se pak brát pro výpočet porodného čistý příjem v domácnosti, kde mám trvalý pobyt – tedy i plat mé matky?)?
  Děkuji za odpověď. Martina

 • Custom avatar Lucka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné. Nebo spíš jestli dobře chápu výpočet. Rodit budu v dubnu 2015 a teď jsem na nemocenské kvůli rizikovému těhotenství. Takže já musím počítat jako můj příjem výši nemocenské, která mi příjde plus manželův čistý příjem? Dám příklad, když budu mít já 7000 a on 12000, což je 19000, tak na porodné mám nárok?
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Irena Kryslová

  Dobrý den jsem s dcerou na mateřské dovolené a byla jsem se synem hospitalizovaná 3 dny v nemocnici má manžel nárok na ošetřovačku na dceru o kterou pečoval po dobu hospitalizace děkuji Kryslová

 • Custom avatar Paloma

  Dobrý den, chci se zeptat, v únoru 2015 mám termím porodu, je to mé první dítě, jen mi pořád není jasné jak je to s tím porodným. Teď ještě pracuji, na mateřskou nastupuji v prosinci.2014. Ale oč mi vlastně jde. Já teď příjem mám, mám i přítele se kterým žiji, ale on na domácnost nepřispívá, protože platí dluhy z bývalého vztahu, v manželství nejsme, platím sama nájem, starám se sama o domácnost. on je pouze otec dítěte.
  Musím ho i přesto uvádět do žádosti na porodné? I přesto, že pracuje, ale jeho celá výplata padne na dluhy + ještě kus té mojí? Děkuji za odpověď 😉

 • Custom avatar Zuska5

  Tak to je opravdu úžasné…porodné je snad za porod a pro základní potřeby miminka…je jedno kolik každá z nás vydělává…nechápu proč by tohle nemohly dostat všechny maminky…!!!!

 • Custom avatar Patricie

  Dobrý den co všechno se počita do přijmu jen výplata nebo i mateřská děkuji

 • Custom avatar Tomáš Wolf

  Dobrý den, dost nerozumím výpočtu na dávku o porodné. Píšou, že pokud se dítě narodí v červnu, tak se počítá příjem za období leden-březen. A pokud se narodí v červenci, tak se započítává měsíc duben-červen. Proč tomu tak je??? A ještě jeden dotaz- když se mi má narodit dítě v prosinci, tak jaké období se započítává? Děkuji s pozdravem Wolf Tomáš

 • Lucie Javůrková

  Dobrý den,velice by mě zajímalo zda může o porodné žádat i otec dítěte.Jsem rozvedená a z prvního manželství mám dvě děti.Nyní se svým novým přítelem čekáme příští rok miminko.Je to jeho první dítě.Spolu však ve společné domásnosti nežijeme.
  Děkuji za radu

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den, bydlím s přítelem jinde, ale oba máme trvalé bydliště u svých rodičů, posuzuje se poté i jejich příjem (na výpočet nároku na porodné), i když oni nás samozřejmě neživí a jsou v důchodu? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Klára

  Dobrý den,

  jen by mně zajímalo, zda se do čistého výdělku započítavají i vánoční prémie?

 • Jana

  Bohužel moje dcera má smůlu že pracuje a není jako cikáni kteří nedělají a mají na všechno nárok.Čeká dvojčata a nemá na porodné nárok. Hamba státe který toto dovoluješ.

 • Custom avatar Karolína Kašičková

  Dobrý den,

  jsem studentka SŠ letos maturuji. Žiji se svou matkou v domácnosti, počítá se do porodného její příjem nebo pouze příjem můj což je 0 Kč a příjem mého partnera?

 • Custom avatar Martina Anftova

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak mám řešit porodné. S otcem dítěte nežijí od května 2014 a dítě se narodilo v říjnu 2014 byla jsem si zažádat o porodné, jako samozivitelka a chtějí po mě příjem bývalého přítele. Nevidím důvod proč dokládat jeho příjmy, když spolu nežijeme a já vychovávam dítě sama. Mám i čestné prohlášení, že spolu nežijeme. Můžete mi, prosím poradit, jak to mám řešit? Mockrát děkuji. Anftová

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den,

  Chtěla bych se zeptat, zda budu moct požádat o porodné na druhé dítě, když mám již 9letého syna s jiným mužem a teď se součastným přítelem čekáme naše společné dítě (součastný přítel má také s manželství již jedno dítě) porod by měl být v červnu 2015. Budou se brát příjmy za leden-březen (za leden mám ještě výdělek ale za únor a březen budu mít jen nemocenskou) Posuzuje se nemocenská nebo se bude brát čtvrtletí (listopad2014-Leden2015. Děkuji

 • Custom avatar Zlata

  Dobrý den, zajímalo by mě, co dělám špatně že nemám nárok na porodné. Sem žena a řádně sem porodila dítě. Předtím jsem chodila do práce. Můj manžel taky chodí do práce. Tudíž odvádíme daně. Nikdy sem nic neukradla, nikomu neublížila, za státní peníze sem žila pouze jednou (měsíční neschopenka z důvodu operace slepého střeva) a podruhé teď v těhotenství (byla sem donucena vzhledem k mé profesi). Sousedka nedělá nic a dělat prý nebude (ani manžel), stát je živí. Porodila stejně jak já, akorát za odměnu že okrádá státní peníze dostane porodny.
  Čili moje otázka zní: podle čeho nás dělíte na ty hodny ženy co dostanou peníze za porod dítěte a pak na ty špinavy hadry, co porodí dítě a porodny nedostanou. Proč by na něho neměla nárok i manželka nejbohatšího Čecha? Vždyť vy nás dělíte a myslím si, že buď dáte všem a nebo nikomu. Aź teď mi došlo, že kdyby šel manžel na měsíc marodit za státní peníze, klesl by příjem a mohli sme mít porodny (navíc by mu vrátily daně). Vždyť čím víc od státu beru, tím víc mi dává. No tak příště budu chytřejší.

 • markéta jelínková

  dobrý den, máme šestiletá dvojčata, nyní máme od října miminko, máme nárok na porodné?
  děkuji Jelínková

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...