Kalkulačka porodné v roce 2015

Očekáváte v roce 2015 narození dítěte? Zajímalo by vás, jestli budete mít nárok na porodné, a kolik by to mohlo být peněz? Bude nárok i na porodné na druhé dítě? Mění se něco od nového roku 2015? V tomto článku najdete souhrn změn v oblasti porodného. Současně si pak sami můžete vypočítat, zda budete mít nárok na porodné v této online kalkulačce.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka porodné 2020.

Online kalkulačka – porodné 2015

Kalkulačka nárok na porodné 2015
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?
Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Jak se mění porodné v roce 2015

Až do konce roku 2014 platilo, že na porodné vznikal nárok pouze při narození prvního dítěte. U druhého nebo dalšího dítěte (pokud se nejednalo o porod dvojčat) nárok nebyl. To se ale od 1. 1. 2015 mění. Budou platit tyto změny:

 • Od 1. 1. 2015 bude porodné i na druhé dítě
 • Porodné na první dítě v roce 2015 = 13.000 Kč (nemění se)
 • Porodné u dvojčat (a vícerčat) v roce 2015 = 23.000 Kč (nemění se)
 • Porodné na druhé dítě v roce 2015 = 10.000 Kč (nově)
 • Zvýšení hranice příjmů z 2,4 násobku životního minima na 2,7 násobek životního minima

Kdo má nárok na porodné

Základní podmínky, podle kterých se posuzuje nárok na porodné, se nijak radikálně nemění. Kromě výšeuvedené možnosti získat peníze i při narození druhého dítěte a navýšení hranice, kdy ještě máte nárok, nejsou žádné zásadní novinky.

I v roce 2015 tedy o tuto sociální dávku může žádat ten, kdo je občanem ČR, nebo tady má trvalé bydliště (resp. má trvalé bydliště na území některého ze států EU).

Abyste dostali peníze, nesmíte mít příliš vysoké příjmy = porodné je určeno především pro ty rodiny, které nemají mnoho peněz. Hranice pro nárok na dávku je 2,7 násobek životního minima /tedy, pokud průměrný čistý měsíční příjem včetně různých sociálních dávek obou rodičů, nebo matky samoživitelky nepřekročí 2,7 násobek životního minima).

Jak se posuzuje příjem – co tam patří a za jaké období?

U sociální dávky porodné, je rozhodným obdobím poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud se tedy dítě narodí například v červenu 2015, pak se posuzují příjmy za leden – březen 2015, pokud by se narodilo až v červenci, tak by se posuzovaly příjmy za duben – červen 2015.

Jako příjem se započítává především:

 • Výplata či příjmy z podnikání (čistá mzda)
 • Náhrady mzdy, jako jsou nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti
 • Peněžitá pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek
 • Další příjmy

Jako příjem se naopak nezohledňují některé jiné sociální dávky – příspěvek na péči, přídavky na bydlení, doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí, jednorázové dávky, příjmy z charity, apod.

Příklad posuzování nároku na porodné – matka samoživitelka

 • Samotná matka s jedním dítětem čeká druhého potomka = její průměrný měsíční příjem nesmí překročit 17 874 Kč
 • Samotná matka čeká první dítě = její průměrný měsíční příjem nesmí překročit 13 176 Kč
 • Matka a otec čekají narození prvního potomka = hranice příjmu pro nárok na porodné je 18 504 Kč
 • Matka a otec čekají narození druhého potomka = hranice příjmu pro nárok na porodné je 25 515 Kč

Příklad posuzování nároku na porodné – rodina

Pozn.: výše uvedená částky kalkulují s částkou životního minima ve stejné výši jako v roce 2014, pokud by se mělo životní minimum v roce 2015 zvýšit, pak by se hranice příjmu posouvala ještě výše

Kde žádat o porodné?

Vyřízení porodného se provádí na místní pobočce Úřadu práce. O porodné má smysl žádat až po narození dítěte – budou po vás chtít jeho rodný list. Dále také bude nutné doložit příjmy v rozhodném období (příslušné kalendářní čtvrtletí).

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčka 100000 Kč. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčím vlastní peníze na směnku. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka porodné v roce 2015

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucie ČižmárováDOBRÝ den potřebuji si vytisknout formuláře a nevím jak na... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »