Kalkulačka: porodné na dítě v roce 2018

Kalkulačka: porodné na dítě v roce 2018

Připravili jsme pro vás aktuální verzi kalkulačky, ve které si můžete snadno ověřit, zda budete mít v roce 2018 nárok na porodné.

Očekáváte v roce 2018 narození miminka a zajímalo by vás, jestli budete mít nárok na nějakou sociální podporu od státu? S narozením dítěte je spojen nárok na různé (sociální) dávky. Patří sem nárok na placenou mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství) na rodičovskou (rodičovský příspěvek) nebo právě na porodné.

Připravili jsme pro vás aktuální verzi kalkulačky, ve které si můžete snadno ověřit, zda budete mít v roce 2018 nárok na porodné. Podíváme se na to, kolik je porodné na první nebo druhé dítě. A s čím máte počítat, pokud se vám mají narodit dvojčata nebo dokonce již třetí dítě.

Výpočet – budu mít nárok na porodné v roce 2018?

Kalkulačka porodné v roce 2018
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Jaké jsou podmínky pro nárok na porodné

Porodné je sociální dávka – jednorázová – která se vyplácí ženám při narození prvního a/nebo druhého dítěte. O nároku na porodné rozhoduje především výše příjmu rodiny.

Aby byl nárok na porodné, pak příjem rodiny (průměrný měsíční příjem – čistý příjem), za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte, nesmí překročit 2,7 násobek životního minima. Pokud by se miminko mělo narodit třeba v červenci 2018, pak se budou hodnotit příjmy za duben, květen a červen 2018. Pokud by se mělo dítě narodit třeba v září 2018, pak se bude sledovat příjem za červenec, srpen a září 2018.

Průměrná výše měsíčního příjmu v tomto období, pak nesmí být vyšší než 2,7 násobek životního minima. Jen pro orientační představu, nárok na porodné bude mít:

  • Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 7710 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 20 817 Kč
  • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je 9450 Kč, hranice nároku na porodné je 25 515 Kč (*)
  • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je 4880 Kč, hranice nároku je 13 176 Kč

(*) Pozn.: v daném případě uvažujeme, že první narození dítě má věk do šesti roků, pokud by bylo starší, životní minimum bude o něco málo vyšší, životní minimum pro dítě se totiž liší podle jeho věku

Kolik je porodné od 1. 1. 2018

Porodné se i v roce 2018 vyplácí pouze při narození prvního nebo druhého dítěte:

  • Jedná-li se o první narození dítě, pak je porodné 13000 Kč
  • Jedná-li se o druhé narozené dítě, pak je porodné 10000 Kč

Porodné na první dítě 2018

Očekává-li žena narození prvního dítěte, a jsou splněny podmínky (průměrný měsíční příjem je nižší než 2,7 násobek životního minima), pak je vypláceno porodné na první dítě ve výši 13000 Kč.

Porodné na druhé dítě 2018

Při narození druhého dítěte se vyplácí porodné ve výši 10000 Kč. To, o kolikáté se jedná dítě, se hodnotí vždy podle ženy (matky dítěte). Pokud by například nastala situace, kdy manžel ženy (partner, resp. otec dítěte), má již nějaké děti z předchozího manželství, ale žena rodí teprve poprvé, nebo podruhé, tak by na porodné měl být nárok.

Porodné na třetí dítě 2018

I když se naši politici snaží tvrdit, jak podporují vícečlenné rodiny – došlo například ke zvýšení přídavků na dítě nebo zvýšení daňového bonusu i na druhé nebo třetí dítě – tak v případě porodného, se to zatím nijak neprojevilo. Již delší dobu se porodné vyplácí pouze při narození prvního nebo druhého dítěte.

O tom, že by bylo porodné i na třetí dítě (nebo i na další), se sice již několik roků mluví, ale aktuálně (od 1. 1. 2018) se neplánuje žádná změna. I v roce 2018 tedy porodné na třetí dítě s největší pravděpodobností nebude.

Porodné na dvojčata 2018

Pokud se ženě narodí dvojčata a jedná se o první a druhé dítě, pak dostane celkové porodné ve výši 23 000 Kč. Pokud by to ale bylo tak, že žena již má jedno dítě a narodí se jí dvojčata (tedy druhé a třetí dítě), pak se porodné vyplatí pouze na jedno z dvojčat a to ve výši 10000 Kč.

Budu mít nárok na porodné když jsem OSVČ?

Jak je to s nárokem na porodné, pokud je žena (nebo případně otec dítěte) OSVČ? Obecné podmínky pro nárok na porodné jsou stejné. I u OSVČ rozhoduje především výše příjmů.

Zatímco ale u zaměstnanců se dá příjem za předcházející kalendářní čtvrtletí spočítat poměrně snadno, u OSVČ je to složitější. Jsou zde dvě možnosti. Buď se příjem určí na základě posledního podaného daňového přiznání – v takovém případě se rozdíl mezi příjmy a náklady rozdělí na 12 měsíců, a to se bere jako průměrný příjem OSVČ.

Pokud ale OSVČ například ještě nepodával daňové přiznání, nebo má nízké či dokonce záporné „zisky“, pak se jako příjem započítá jedna polovina z průměrné mzdy v předchozím roce. V roce 2018 by se tedy pro účely porodného jako příjem OSVČ počítalo vždy nejméně 14380 Kč (průměrná mzda za 1 – 3 čtvrtletí v roce 2017 byla 28761 Kč).

Takže bez ohledu na to, že OSVČ má třeba jen velmi nízké příjmy, započítá se mu minimálně 14380 Kč. Což pak reálně znamená, že velká většina OSVČ na porodné mít nárok nebude.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka do 10 minut. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka bez doložení příjmu před výplatou. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.