Kalkulačka porodné – výpočet online

Čeká vás radostná událost v podobě narození miminka? Chcete zjistit, zda budete mít nárok na porodné? Tato kalkulačka vám to pomůže spočítat. Online kalkulačka pro výpočet porodného 2014 vám spočítá, zda splňujete podmínky pro získání porodného od státu. Pokud ano, dozvíte se i kolik dostanete, a co vše si musíte na úřad připravit, abyste vše vyřídili během jedné návštěvy.

Kalkulačka: Kdo má nárok na porodné v roce 2024

V roce 2024, nedochází k žádným změnám, které by měly vliv na porodné.

Podmínky pro nárok na porodné jsou stejné, jako v předchozím roce. Nemění se ani životní minimum.

Na porodné je nárok u prvního nebo druhého dítěte, pokud jsou příjmy do 2,7 násobku životního minima.

Aktuální kalkulačku, pro výpočet nároku na porodné od 1. 1. 2024, najdete zde.

Výpočet online – porodné 2014

Kalkulačka nárok na porodné 2014
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Počet očekávaných/narozených dětí?
Je to vaše první dítě (děti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Jaké jsou podmínky pro získání porodného?

Pro to, abyste od státu dostali sociální dávku porodné – musíte splnit především tyto podmínky:

 • Narodí se vám první dítě (jedno nebo více dětí současně)
 • Celkové příjmy rodiny nejsou vyšší než 2,4 násobek životního minima (výpočet viz kalkulačka výše)

Nebo:

 • Jedná se o případ převzetí dítěte do trvalé péče a dítě není starší než 1 rok
 • Jedná se o první dítě a příjmy rodiny nepřekračují 2,4 násobek životního minima

Nárok na porodné má pouze jeden z rodičů dítěte. Zpravidla o něj žádá žena, která dítě porodila, ale může o něj žádat i muž (otec dítěte nebo pěstoun). Vždy se ale zohledňují příjmy obou rodičů (pokud jsou známi). Nehraje tedy roli, zda žádá muž (který může mít vyšší příjem) nebo žena. Pokud se rodiče vzájemně nedohodnou na tom, kdo bude o porodné žádat a komu bude vyplaceno, může příjemce této sociální dávky určit příslušný úředník ve správním řízení.

Příklad – výpočet porodné

Paní Nováková a pan Novák očekávají narození dvojčat. Děti se mají narodit v únoru. Pan Novák pracuje a jeho čistý měsíční příjem je 12 500 Kč. Paní Nováková před nástupem na mateřskou dovolenou také pracovala a její příjem byl 8 500 Kč. Nárok na porodné se tedy posoudí takto:

 • Životní minimum rodiny bude 9450 Kč (3140 + 2830 + 1740 + 1740)
 • 2,4 násobek životního minima pak je 22 680 Kč
 • Celkové průměrné měsíční příjmy rodiny byly 21 000 Kč (posuzují se příjmy z doby, kdy ještě paní Nováková pracovala)
 • Nárok na porodné tedy existuje
 • Celkové porodné bude 19 500 Kč (jedná se o dvě děti)

Kromě toho by si Novákovi měli rovnou podat i žádost o příspěvky na děti. U přídavků na děti totiž také hraje roli to, jaké jsou celkové příjmy rodiny. Pokud jsou nižší než 2,4 násobek životního minima – pak na ně Novákovi budou mít nárok (stejně jako na porodné). Přídavky na děti by v tomto případě byly 1000 Kč měsíčně.

Žádost o porodné

Pro vyřízení porodného stačí navštívit některou z poboček Úřadu práce. Měli byste se obrátit na tu v místě vašeho trvalého bydliště. K vyřízení by vám měla stačit jedna návštěva. Před návštěvou sociálního úřadu byste si měli připravit tyto dokumenty:

Pokud byste chtěli současně s žádostí o porodné podat i žádost o přídavky na dítě, tak si připravte i tyto dokumenty:

Další informace k přídavkům na dítě najdete například zde: Přídavky na děti, nebo si můžete spočítat nárok v této kalkulačce: Kalkulačka přídavky na dítě.

Pokud máte nějaký dotaz, nebo vám není jasné něco okolo porodného, výpočtu nároku či cokoliv jiného, zeptejte se v diskuzi pod tímto článkem. Pokusíme se vám poradit s tím, co nevíte.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na směnku na ruku. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka 50000 Kč ihned na účet. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka porodné – výpočet online

Diskuse: 25
 • Custom avatar ševčíková

  Dobrý den, mám prosbu, čekám 1. miminko, které se narodí tento měsíc, otěhotněla jsem v průběhu studia, takže žádný příjem nemám, otec dítěte uznal otcovství, když jsem byla ve 3. měsíci těhotenství, ale pak se na mě vykašlal a já zůstala sama, nevím kde je a nevím co s ním momentálně je, tudíž nevím, jak bych z něho dostala příjmy za poslední 3 měsíce, můžu se zeptat, jak se to v tomto případě řeší? Budu tedy posuzovaná jako matka samoživitelka?
  Nebo musím sepsat čestné prohlášení, že spolu nežijeme, nechat ověřit podpis ? Stačilo by to takhle?

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, pro účely porodného se zpravidla posuzuje příjem otce i matky dítěte (i když spolu nemusí žít společně). Záleží i na tom jestli bude otec dítěte uvedený v rodném listu. Pokud ano, budete muset dokládat, že společně nežijete. Současně ale máte nárok na podporu od otce dítěte. Otec dítěte má vyživovací povinnost nejenom k dítěti, ale k vám jako matce dítěte (u vás až do 2 roků dítěte). Pokud vám otec dítěte neplatí, pak byste se měla obrátit na soud a řešit výživné soudní cestou.

   • Custom avatar ševčíková

    Pokud otec uznal otcvoství na matrice, tak je udán automaticky v RL dítěte, nebo ne?
    Podle Vaší odpovědi jsem to zcela nepochopila.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

     Pokud vyplnil dokument o uznání otcovství, tak ten pak budete předkládat při žádosti o vystavení rodného listu.

 • Custom avatar petra

  dobrý den máme z otcem každý jinou trvalou adresu a já mám trvalou adresu z matkou posuzuje se na žádosti o porodné jenom otec anebo i matka se kterou mám společnou domácnost? předem děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, jako u většiny dalších sociálních dávek s vyjímkou dávek na bydlení nehraje roli kde máte trvalý pobyt, ale skutečný stav. V případě nároku na porodné by měl být posuzován příjem váš a otce dítěte.

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na pár věcí, možná už tady byly zmíněny, ale jen pro kontrolu. Čekám první dítě – jedno, otce dítěte znám, ale nebydlíme spolu, nejsme sezdaní a ani nemáme stejné trvalé bydliště, v rodném listu ale uveden bude. Od zjištění těhotenství jsem v pracovní neschopnosti. Chtěla bych tedy vědět, jak se v mém případě posuzuje nárok na porodné a další dávky související s narozením a péčí o dítě a z čeho se mi výše dávek vlastně vypočítává. Také by mě zajímalo, jak dlouho před porodem je třeba zajít na matriku vyřídit určení otcovství a zda se musí hlásit jen příjmení nebo i případné křestní jméno dítěte. Předem děkuji za odpovědi.

 • Custom avatar Janča

  Dobrý den, chci se zeptat, počítá se hrubý příjem nebo čistý.
  A jak je to, když manželovi strhávají 10 000 kč na půjčku na bydlení,,
  to se tedy příjem snižuje nebo jak to je.

 • Custom avatar Katka

  dobrý den chtěla jsem se zeptat když sestra měla potrat před šesti lety a ted v červnu má porodit miminko dostane porodné děkuji

 • Custom avatar Záhřebská

  Dobrý den,
  miminko se mi narodilo v lednu, za jaké měsíce budu dokládat naše příjmy? Děkuji za odpověď.
  Hezký den

 • Custom avatar iren

  dobrý den sestra čeká mimčo ,ale už dvě děti má nejstaršímu je 14 a dcerce je 10, má naroď na poporodní když čeka mimčo po deseti letech předem děkuji za odpověď

 • Custom avatar mm

  Dobrý den , chtěla jsem s zeptak s manželem čekame zečatkem roku 2015 dvojčatka a z předchozího vztahu máme svěřeného mého syna do péče. Zajimalo by mě jestli i přesto bych měla narok na porodné když manžel je v invalidním duchodu a já sem momentalně na UP bez podpory v nezaměstnanosti a mám už prní dítě. Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Helena

  Dobrý den ,
  dcera je studentka , otěhotněla- narodí se jí teď první dítě. Otec dítěte bude uveden v rodném listě dítěte ale je také student. (Nevím ani jak to bude mít tedy s výživným na dítě ???)
  Na porodné tedy nárok mít ale budou , když oba neměli příjem jestli tomu dobžře rozumím ?
  A co se týká toho výživného – nemáte třeba i na toto odpověď prosím ?
  Děkuji

 • Custom avatar jana

  Dobrý den, s manželem čekáme první společné dítě.Z předchozího vztahu má již 15 letou dceru, kterou má v péči a bere alimenty 1500kč. Chtěla jsem se zeptat jestli máme nárok na porodné.Manželův hrubý příjem je 14000 kč a já jsem od 10 tt na neschopence, kvůli těžké práci.Můj hrubý příjem byl 12000 kč. Nebereme žádné soc.dávky.Nikde nemůžu vypočítat jak a kolik se to počítá, když dcera z prvního manželství není papírově moje.Děkuji za radu.A ještě jsem se chtěla zeptat jak se počítá mateřská která je 6-8 týdnů před porodem.

 • Custom avatar Ivana

  dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mam narok na porodne kdyz cekam ted druhe dite termin porodu mam 15.3.2015 a otec dite nepracuje a ja jsem jeste na materske dovolene

 • Custom avatar Jirina

  Dobrý den,prosím vás,nechapu co vše se počítá do příjmů na nárok na porodne,prosím podrobně ,myslím tím výplatnice u otce dítěte nebo co má napsáno ve smlouvě,A já jsem na ÚP,teď mi zkončila podpora co budu brát?beru ještě příspěvek na bydlení a na živobyti,to se tky počíta do porodneho?dítě čekám v říjnu.Moc děkuji za pomoc.

 • Custom avatar Simona Vyhodová

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to bude s porodným v roce 2015, budu mít 2 dítě po 12 letech vznikne mi nárok na porodné?

 • Custom avatar Bea

  Dobrý den,mám dotaz.Čekáme s přítelem miminko někdy koncem března příštího roku.plánuji nastoupit na nemocenskou cca v 5 měsíci těhotenství.Ctěla bych se zeptat jestli se započítává do porodného i nemocenská nebo ne?A pokud ne tak bych měla ještě jeden dotaz.Cca v listopadu vyplácí podnik vánoční prémie jestli se to taky započítává do normálního platu nebo ne?Děkuji za odpověd

 • Monika

  Dobrý den,
  chtěla bych požádat o vysvětlení, jestli mám jako prvorodička, s trvalým pobytem v ČR, dočasně žijící s manželem v Německu (oba občané ČR s povoleným dočasným pobytem od místních úřadů), nárok na porodné.
  Manžel je zaměstnán u německé firmy, já jsem bez zaměstnání (na mateřské dovolené) a mé zdravotní pojištění je hrazeno zaměstnavatelem manžela.
  V srpnu jsem rodila v Německu, kde jsem absolvovala všechna potřebná vyšetření u svého lékaře.
  Stejný dotaz mám i k možnosti získání rodičovského příspěvku.
  Děkuji

 • Custom avatar Didlinka

  Dobrý den,měla bych dotaz ohledně porodného. Já už jsem jedno dite porodila v roce 2009 ale dítě jsem dala z rodinných duvodu dala k adopci tak by mě zajímalo zda mám nárok na porodné i ted když čekám miminko? Nebo muže žádat o porodné otec dítěte?

 • Custom avatar jana

  S pritelem cekame miminko ktere by se melo narodit v listopadu, mam otazku ohledne porodneho kdyz je to jeho 1.dite ale me to bude dite treti, ty dve predchozi byly svereny do pece mych rodicu z duvodu nizkeho veku kdyz sem je mela. Bude mit pritel narok na porodne kdyz je to jeho prvni dite?

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli se do příjmů při žádosti o porodné uvádí příspěvek na bydlení. Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Kristýna

  Dobrý den, chci se zeptat zda mam nárok na porodné, jelikož přítel dělá v zemědělství tak měl poslední tři měsíce příjem okolo 20000,- jinak dostává výplatu do 15000,- tak se chci zeptat jestli na to máme nárok, jelikož já od počátku těhotenství jsem na rizikovém a dostávala jsem financni pomoc od sociálky. děkuji za odpověd

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na porodné v tomto případě.
  Přesněji: Manželovo příjem za leden byl 12932,- za únor 12932,- a za březen 18163,-. Já jsem byla na neschopence, ale paní na úp mi řekla, že jestliže prac. neschopnost trvá déle než 21 dní, zaměstnavatel vydává potvrzení o nulovém příjmu. Proto nevím zdali se tam započítává i dávka nemocenského pojištění, což bylo 5580,- měsíčně. Máme 1 dítě.
  V rozhodnutí z ÚP stojí: Žadatel nemá nárok z následujících důvodů: Rozhodující příjem v rodině za 1. čtvrtletí roku 2013 činí 21569,67 kč a převyšuje součin, který činí 18504,-proto bude Vaše žádost zamítnuta. Ditě se mi narodilo v květnu 2014. Doklady o víši příjmu jsem dodala za první čtvrtletí 2014. Nechápu tedy proč a na jakém základě byl posuzovaný rok 2013 a jak došly k částce 21569,67KČ.
  Děkuji za pomoc a odpověď, Martina.

 • Marta Olšrová

  Dobrý den, když jsou oba rodiče OSVČ, který příjem uvedou na požadavek porodného. Dítě se narodilo 11.11. 2014- které příjmy uvedou. Na mateřskou nastoupila 22. října děkujeme za odpověď olšrová

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...