Kalkulačka porodné 2014

Čeká vás radostná událost v podobě narození miminka? Chcete zjistit, zda budete mít nárok na porodné? Tato kalkulačka vám to pomůže spočítat. Online kalkulačka pro výpočet porodného 2014 vám spočítá, zda splňujete podmínky pro získání porodného od státu. Pokud ano, dozvíte se i kolik dostanete, a co vše si musíte na úřad připravit, abyste vše vyřídili během jedné návštěvy.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka porodné 2018.

Výpočet online – porodné 2014

Kalkulačka nárok na porodné 2014
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Počet očekávaných/narozených dětí?
Je to vaše první dítě (děti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Jaké jsou podmínky pro získání porodného?

Pro to, abyste od státu dostali sociální dávku porodné – musíte splnit především tyto podmínky:

 • Narodí se vám první dítě (jedno nebo více dětí současně)
 • Celkové příjmy rodiny nejsou vyšší než 2,4 násobek životního minima (výpočet viz kalkulačka výše)

Nebo:

 • Jedná se o případ převzetí dítěte do trvalé péče a dítě není starší než 1 rok
 • Jedná se o první dítě a příjmy rodiny nepřekračují 2,4 násobek životního minima

Nárok na porodné má pouze jeden z rodičů dítěte. Zpravidla o něj žádá žena, která dítě porodila, ale může o něj žádat i muž (otec dítěte nebo pěstoun). Vždy se ale zohledňují příjmy obou rodičů (pokud jsou známi). Nehraje tedy roli, zda žádá muž (který může mít vyšší příjem) nebo žena. Pokud se rodiče vzájemně nedohodnou na tom, kdo bude o porodné žádat a komu bude vyplaceno, může příjemce této sociální dávky určit příslušný úředník ve správním řízení.

Příklad – výpočet porodné

Paní Nováková a pan Novák očekávají narození dvojčat. Děti se mají narodit v únoru. Pan Novák pracuje a jeho čistý měsíční příjem je 12 500 Kč. Paní Nováková před nástupem na mateřskou dovolenou také pracovala a její příjem byl 8 500 Kč. Nárok na porodné se tedy posoudí takto:

 • Životní minimum rodiny bude 9450 Kč (3140 + 2830 + 1740 + 1740)
 • 2,4 násobek životního minima pak je 22 680 Kč
 • Celkové průměrné měsíční příjmy rodiny byly 21 000 Kč (posuzují se příjmy z doby, kdy ještě paní Nováková pracovala)
 • Nárok na porodné tedy existuje
 • Celkové porodné bude 19 500 Kč (jedná se o dvě děti)

Kromě toho by si Novákovi měli rovnou podat i žádost o příspěvky na děti. U přídavků na děti totiž také hraje roli to, jaké jsou celkové příjmy rodiny. Pokud jsou nižší než 2,4 násobek životního minima – pak na ně Novákovi budou mít nárok (stejně jako na porodné). Přídavky na děti by v tomto případě byly 1000 Kč měsíčně.

Žádost o porodné

Pro vyřízení porodného stačí navštívit některou z poboček Úřadu práce. Měli byste se obrátit na tu v místě vašeho trvalého bydliště. K vyřízení by vám měla stačit jedna návštěva. Před návštěvou sociálního úřadu byste si měli připravit tyto dokumenty:

Pokud byste chtěli současně s žádostí o porodné podat i žádost o přídavky na dítě, tak si připravte i tyto dokumenty:

Další informace k přídavkům na dítě najdete například zde: Přídavky na děti 2014, nebo si můžete spočítat nárok v této kalkulačce: Kalkulačka přídavky na dítě.

Pokud máte nějaký dotaz, nebo vám není jasné něco okolo porodného, výpočtu nároku či cokoliv jiného, zeptejte se v diskuzi pod tímto článkem. Pokusíme se vám poradit s tím, co nevíte.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na směnku na ruku. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka 50000 Kč ihned na účet. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka porodné 2014

komentářů 6
 • Custom avatar ševčíková

  Dobrý den, mám prosbu, čekám 1. miminko, které se narodí tento měsíc, otěhotněla jsem v průběhu studia, takže žádný příjem nemám, otec dítěte uznal otcovství, když jsem byla ve 3. měsíci těhotenství, ale pak se na mě vykašlal a já zůstala sama, nevím kde je a nevím co s ním momentálně je, tudíž nevím, jak bych z něho dostala příjmy za poslední 3 měsíce, můžu se zeptat, jak se to v tomto případě řeší? Budu tedy posuzovaná jako matka samoživitelka?
  Nebo musím sepsat čestné prohlášení, že spolu nežijeme, nechat ověřit podpis ? Stačilo by to takhle?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pro účely porodného se zpravidla posuzuje příjem otce i matky dítěte (i když spolu nemusí žít společně). Záleží i na tom jestli bude otec dítěte uvedený v rodném listu. Pokud ano, budete muset dokládat, že společně nežijete. Současně ale máte nárok na podporu od otce dítěte. Otec dítěte má vyživovací povinnost nejenom k dítěti, ale k vám jako matce dítěte (u vás až do 2 roků dítěte). Pokud vám otec dítěte neplatí, pak byste se měla obrátit na soud a řešit výživné soudní cestou.

   • Custom avatar ševčíková

    Pokud otec uznal otcvoství na matrice, tak je udán automaticky v RL dítěte, nebo ne?
    Podle Vaší odpovědi jsem to zcela nepochopila.

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Pokud vyplnil dokument o uznání otcovství, tak ten pak budete předkládat při žádosti o vystavení rodného listu.

 • Custom avatar petra

  dobrý den máme z otcem každý jinou trvalou adresu a já mám trvalou adresu z matkou posuzuje se na žádosti o porodné jenom otec anebo i matka se kterou mám společnou domácnost? předem děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, jako u většiny dalších sociálních dávek s vyjímkou dávek na bydlení nehraje roli kde máte trvalý pobyt, ale skutečný stav. V případě nároku na porodné by měl být posuzován příjem váš a otce dítěte.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Miroslava PoesováJmenuji se Miroslava Poesová, pracovala jsem jako vychovatelka od roku... více »
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »